Intrebari Brainiac

  • Autor subiect DeletedUser1969
  • Data de început

DeletedUser

Uite una: Daca azi sunt 0 grade si maine va fi de doua ori mai cald, cate grade vor fi maine? ;) :D

le: si una bonus: De ce femeile cand se macheaza, tin gura deschisa? :D :D :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7708

Sunt aproape sigur că a mai fost asta cu de 2 ori mai cald.
Sunt mai multe variante de răspuns:
-0*2=0 grade Celsius
-273.15 K * 2 = 546.3 K = 273.15 grade Celsius
-Ca să defineşti mai cald, trebuie să existe un transfer de căldură...iar tu nu îl ai.

La cea de-a doua întrebare, pot să presupun că sunt obişnuite să stea cu gura deschisă, aşteptând să le intre ceva(rujul, în caz că vă gândeaţi anapoda :D)
 

DeletedUser7708

Fără interpretări, alexcristi are dreptate(dacă ne gândim matematic, cerc trigonometric sau axă)
 

DeletedUser431

Un bărbat intră într-un bar, se duce la barman şi îi cere un pahar de apă. Barmanul scoate un pistol de sub tejghea, i-l pune la tâmplă şi i-l ţine 5 minute. După asta, bărbatul îi mulţumeşte şi pleacă. (fără resentimente)

Întrebarea Brainiac: De ce?
 

DeletedUser7708

Bărbatul sughiţa, barmanul l-a speriat, sughiţul i-a trecut, bărbatul a mulţumit şi pleacă.
 

DeletedUser28580

ma plictisesc,poate le stiti dar ia sa va vad..
De ce localurile deschise non stop au incuietori ?

Daca lipiciul superglue lipeste intr-adevar orice, de ce nu si interiorul tubului?
 

DeletedUser6558

Uite una: Daca azi sunt 0 grade si maine va fi de doua ori mai cald, cate grade vor fi maine? ;) :D

Asta e o prostie, dupa parerea mea, si nu numai a mea. In fine, daca transformi Celsiuis in Fahrenheit iti da ca -9 grade celsius e de 2 ori mai frig decit 0 grade celsius, dar eu cred ca e discutabil daca notiunea de frig accepta clasificarea asta, adica daca e o notiune care sa poata fi privita ca o marime aditiva si omogena, ca sa i se poata aplica "de 2 ori mai frig". Dar am si eu o problema , pe care inca nu am rezolvat-o. Ai 12 bile, din care 11 au aceeasi masa si una are masa diferita, nu se stie daca e mai grea sau mai usoara. Ai o balanta, din 3 cintariri, sa se afle care e bila problema. :) Da sa nu imi dati raspunsul, ca vreau sa il gasesc singur.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7708

ma plictisesc,poate le stiti dar ia sa va vad..
De ce localurile deschise non stop au incuietori ?

Daca lipiciul superglue lipeste intr-adevar orice, de ce nu si interiorul tubului?

Mai sunt şi sărbători, concedii pentru cei care lucrează la non-stop.
Lipiciul nu se lipeşte în interior pentru că nu se întăreşte fără contactul cu aerul.
 

DeletedUser7708

12 bile. A1, A2, A3, ... , A11, A12.
Prima cântărire:
A1-A2-A3-A4-A5 VS. A6-A7-A8-A9-A10
1.1.Dacă sunt egale:
A doua cântărire:
A11-A5
1.2.Dacă nu sunt egale, atunci A11 e buclucaşa şi se poate spune dacă e mai uşoară sau mai grea.
1.3.Dacă sunt egale, atunci A12 este buclucaşa, cu a treia cântărire se poate spune şi cum e, mai uşoară sau mai grea.
2.1.Talerele nu sunt egale, îl alegem deci pe cel care atârnă mai uşor(presupunem primul taler).
A doua cântărire:
A1-A2 vs. A3-A4
2.2.Talerele sunt egale, rezultă A5 buclucaşa iar cu a treia cântărire cu una din celelalte bile stabilim dacă e mai uşoară sau mai grea.
2.3.Talerele nu sunt egale(rezultă A5 normală), se compară A1 vs. A5.
2.4.Taler egal => A2 mai uşoară
2.5.Taler inegal => A1 mai uşoară.

Analog se procedează luând talerul mai greu, urmând ca la punctul 2 să se caute bilele mai grele.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Distanţa medie Pământ Lună aproximativ 380.000 km. Motoarele navei care ar trebui să ducă omul pe Lună vor funcţiona până la jumătatea distanţei apoi atracţia Lunii va atrage nava. Deci...
190.000 km. Având în vedere că o maşină normală de merge pe stradă consumă 1 litru la 20 km, probabil combustibilul navei e cam la fel. Dar trebuie aproape 10 tone de combustibil. Rezonabil.
Timpul...cred că 1 an.

Concluzie:
De ce nu?

Pai de ce nu?
1. De ce nu-s stele pe cerul Lunii in fotografiile alea?
2. De ce steagul ala flutura de parca ar fi nu stiu ce vant cu 50Km/h pe Luna, desi acolo nu e atmosfera.
3. De ce au fost trucate imaginile cu Pamantul de catre NASA? Si una chiar a fost trucata vizibil, o sa caul linkul...
4. De ce astronautii care au fost pe Luna sustin ca n-au vazut nicio stea?
5. Dar cu radiatiile de pe centura Van Allen? De alea cum au trecut?
6. Cum a fost posibila in 1969 transmisia, cica, in direct, Luna-Pamant si de jur imprejurul lui? (Sa tinem cont aici si de bruiajul radiatiilor solare). Dispuneam oare, de o asemenea tehnologie?
7. Experimentul, daca a avut un asemenea succes, de ce nu s-a mai repetat de 3-4 ori? Nu cred ca lipsa banilor reprezenta o problema majora.


La unele se poate gasi o explicatie, dar cu toate astea evenimentul ramane invaluit intr-o aura de mister, mai ales din cauza diverselor speculatii cu privire la intreruperea de 2 minute a transmisiei, in care, astronautii ar fi fost socati de faptul ca aveau companie...
Mai sunt si pozele de pe Luna in care pe anumite pietre sunt notate litere, A, B, C, adica exact ca intr-un studio de filmare.



Si sa mai pun si o intrebare, ca sa fiu cat de cat in tema:
Un om este gasit mort in desert. In spate avea un rucsac. De ce a murit?


P.S: Sper ca nu e o problema daca am reactivat acest topic.
 

DeletedUser

A sarit din avion si nu s-a deschis parasuta sau cand a sarit a luat un rucsac nu parasuta.

Intrebare de clasa a 2-a sau a 3-a:
Intr-un par sunte pere. Scutur parul. Nu sunt pere nici in par nici jos. Cate pere erau in par? :D
 

DeletedUser

intrebare: cum evitzi o mahmureala ?? ( exclus : sa nu bei ) :D:D:D

Nu stiu daca ti.a mai raspuns cineva asta ..nu am apucaat sa citesc tot .. vazusem chiar la "brainiac" : sa iei 2 Paracetamol inainte sa te culci, amelioreaza!!
 
Sus