Intrebari referitoare la impartirea legaturii de internet

  • Autor subiect DeletedUser24459
  • Data de început

DeletedUser24459

Camin studenti, acelasi IP :|

Ca si la sitter, voi centraliza aici toate temele referitoare la conturile care joaca de pe acelasi IP.
Regulamentul prevede urmatoarele:
§2) Mai mulţi jucători cu aceaşi legătură de internet

În timp ce jucătorii împart o conexiune la internet (şi 24 de ore după aceea) nu este permisă absolut nici o interacţiune între conturi. Nu sunt permise transferurile de resurse, să-şi trimită suport sau atac reciproc, atacuri coordonate sau orice altă interacţiune între conturi. împartirea conexiunii trebuie anunţată (setări -> împărţirea conexiunii) şi orice interactiune între conturi este interzisă. Pe Speedserver (SDS) este interzis, ca mai multe conturi să fie jucate de pe un singur computer.
Explicaţii detaliate:
Regula este pentru toţi utilizatorii care joacă pe acelaşi computer sau în acelaşi network. Prin network se înţelege joc în aceeaşi casă, acelaşi loc de muncă sau şcoală unde computerele sunt legate între ele. Toti jucătorii care folosesc o reţea trebuie să declare acest lucru la împărţirea conexiunii
Exemple:
Este interzis să folosiţi un cont pentru a aduce profituri de orice fel altui cont care foloseste aceeaşi reţea.
Este interzis ca jucătorii ce folosesc aceeaşi reţea să atace, trimită suport sau resurse unul altuia
Este interzis ca jucătorii ce folosesc aceeaşi reţea să atace, trimită suport sau resurse unui al treilea jucător. Jucătorilor care folosesc aceeaşi legătură de internet nu le este admis să sprijine sau să livreze resurse către un al treilea jucător care nu foloseşte aceeaşi legătură de internet. Folosirea unui cont sau a mai multor conturi intermediare pentru transfer de resurse între 2 conturi ce împart aceeaşi legătură la internet este interzisă. Toate conturile implicate incalcă regulamentul.
Jucătorii cu o legătură comună de internet au voie să atace acelaşi trib.
Este interzisă utilizarea unui cont în beneficiul unui alt cont ce împarte aceeaşi legătură la internet.

O precizare facuta de Rumi :
1. Prima regula spune ca un jucator poate avea maxim un cont pro lume. Regula nr. 2 spune ca atunci cand mai multi jucatori impart aceeasi legatura de internet, in mod regulat, sunt obligati sa declare acest lucru.
Foarte multi jucatori au compilat aceste doua reguli, de unde a iesit o idee mai mult decat gresita si anume ca pot avea mai multe conturi si atat timp cat le pun la legatura comuna, respecta regulile. Foarte gresit, indiferent daca declarati sau nu, nu aveti voie decat cu un singur cont pro lume.
Doi sau mai multi jucatori, care se logheaza doar ocazional pe aceeasi legatura de internet, deci nefiind obligati sa declarea conexiunea comuna, cred ca daca nu au declarat si totul a avut aspect ocazional, ei pot sa interactioneze cu trupe sau resurse in acele momente. Total gresit, programul nostru le depisteaza automat ca fiind comenzi ilegale. Dupa care, tot ei se supara, spunand ca s-a intamplat foarte rar sa se logheze impreuna. Pana aici sunt de acord, dau au omis sa citeasca ca nu au voie sa interactioneze sub nicio forma.

Am si eu o intrebare sau o nelamurire, stau intr-un camin de studenti si am obsevat ca toti avem acelasi Ip pe exterior (pe reteaua interna fiecare calculator are Ip propriu) faza este ca eu nu stiu daca mai joaca cineva triburile pe L5 pe care joc eu,daca mai joaca cineva se poate sa am ceva probleme din aceasta cauza??
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser24459

Pai nu pot sa-i bag la legatura de internet ptr ca **** daca este cineva care joaca din camin, sunt multe camere, multi studenti...
 

DeletedUser5596

da si chiar nu am cum sa ii stiu pe toti,desi pe cei mai multi ii stiu,dar ar fi chiar naspa sa fiu banat pentru ca a mai intrat unu din camin pe care nu il cunosc
 

DeletedUser24459

E vreun admin sau cineva de pe forum care poate sa ne dea detalii mai multe sau ceva convingator ??
 

DeletedUser

Impartirea legaturii de internet

daca se joaca doi playeri pe aceasi legatura de internet dar inregistrati la impartirea legaturii de internet de ce se blocheaza utilizatorii ?mentionez ca aceleasi 2 conturi se joaca si pe IP-uri diferite,doar ca inregistrarea s-a facut pe un singur IP
eu am renuntat pe L5 la cont din acesta cauza si eream printre primii
si in L9 aceasi problema o am
poate sunt eu mai prost si nu inteleg sau cineva ar trebuii sa dea niste explicatii, nu?
nu ma intereseaza de pedepse atata timp cat sunt luat in bataie de joc
daca m-am lasat pe L5 ,trebuie sa ma las si pe L9 ?sunt cam nelamurit in privinta cum se opresc playerii ca sa nu devina giganti fata de vecinii lor
poate are cineva vre-o idee sa ma lamureasca si pe mine ca ajung sa fac crize de nervi si sa sparG calculatorul cand sunt oprit din joc in mod stupid
 

DeletedUser9568

Daca vei explica mai clar poate voi intelege ceva...

Daca 2 useri joaca de pe acelasi IP pe aceasi lume fara sa declare asta, vor fi banati.
Daca 2 useri joaca de pe acelasi ip pe aceasi lumea chiar daca declara asta, vor fi banati daca se logheaza la intervale mici de timp.
 

DeletedUser9568

Oficial nu s-a schimbat, dar cica e logic ca daca te loghezi la intervale mici in mod repetat e multicont...mici insemnand 5-6 minute
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

pai sa zicem ca ma duc la un prieten,si eu si el avem conturi pe l8 triburile

eu ma loghez,se logheaza si el imediat dupa ce ies eu,iese el si ma loghez eu iar ca am uitata sa dau un atac

SI E MULTIACCOUNT?:mad::mad::mad:
 

DeletedUser

Asta e logica lu` peşte?
Cred că e normal să apară login-uri la intervale mici.
Poate cei doi ajunge acasă deodată(au fost plecaţi undeva împreună) şi intră să vadă dacă nu au atacuri.
Ca şi cum ar intra pe multimess, pe ambele id-uri.
 

DeletedUser

am dovedit ca suntem doi playeri pe aceste doua conturi prin logarile facute
daca eu joc pe un calculator celalalt pe un calculator in acelasi timp ,timp de o luna,este clar ca sunt doi playeri la doua conturi si nu doar unu ,nu ?
dar daca vin acasa de la servici nu pot sa mai joc triburile din cauza ca sunt suspect de multicont ?
este o porcarie sa iti inchida contul cand asemenea dovezi
pe al meu l-a inchis astazi din aceasta privinta
-am fost trecuti la impartirea legaturii de internet
-intram de pe acelasi IP doar seara cand ajungeam acasa
 

DeletedUser

si mai mult de atat,am fost inchis de 14 ore si nici acum nu mi s-a raspuns la intrebarea de ce sunt inchis
nimic
 

DeletedUser17746

Sper ca nu este un Thread-steal, dar am o intrebare similara.
Un prieten din real m-a convins sa incerc triburile, si imi plac, joc deja de cateva luni.
Problema este ca suntem in triburi diferite, si nu ne putem da sitter unul altuia datorita politicii interne a triburilor din care facem parte, ambele concediind membrii cu sitter din alt trib. Daca ne-am da conturile unul altuia, intrucat eu joc ziua, dar pe la ora 22 ma culc, in timp ce el joaca mult noaptea si deloc ziua, asta ce inseamna?
E permis, e multiaccount atat din partea mea cat si a lui, e impartirea conexiunii? Caci asta ar insemna ca ziua ambele conturi sunt accesate de mine, iar noaptea de el.
 

DeletedUser

dupa admini,cam incalcati regulile,asta zicea si cel ce a deschis tema...dar n-avem ce sa facem...astea's regulile:(
 

DeletedUser17746

Mentionez ca adeseori si noi ne logam la o bere in oras de pe laptopul meu, cu 2 taburi in aceeasi fereastra de internet explorer. Eu ii arat lui ce am mai facut, el mie, dar pe modemul GSM avem acelasi IP, logic! Si ne distram de minune cu forumurile triburilor, sunt pline de perle amandoua...
Si eu, si el, jucam de pe un IP acasa, altul la servici, si al treilea de pe Lap, cand ne vedem. Total 5 IPuri, ca nu avem aceeasi casa sau acelasi serviciu. Dar avem acasa acelasi net-provider, cu IPuri alocate dinamic, deci acelasi range de IPuri acasa, oricum...
Nu am declarat niciodata impartirea vreunei conexiuni, ca altfel nu l-as putea sprijini cand vreun coleg de-al meu de trib mai zelos il ataca...:D
Cate si ce reguli incalcam?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser10925

Ca si la sitter, voi centraliza aici toate temele referitoare la conturile care joaca de pe acelasi IP.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

chiar trebuia asa ceva..deja m-am saturat sa citesc aproape acelasi topic :)
 

DeletedUser

Cred ca merge si prima parte a regulii nr 1 citata aici:

Rumi a spus:
1. Prima regula spune ca un jucator poate avea maxim un cont pro lume. Regula nr. 2 spune ca atunci cand mai multi jucatori impart aceeasi legatura de internet, in mod regulat, sunt obligati sa declare acest lucru.
Foarte multi jucatori au compilat aceste doua reguli, de unde a iesit o idee mai mult decat gresita si anume ca pot avea mai multe conturi si atat timp cat le pun la legatura comuna, respecta regulile. Foarte gresit, indiferent daca declarati sau nu, nu aveti voie decat cu un singur cont pro lume.

Legat tot de aceste doua reguli am intalnit alt fenomen: doi sau mai multi jucatori, care se logheaza doar ocazional pe aceeasi legatura de internet, deci nefiind obligati sa declarea conexiunea comuna, cred ca daca nu au declarat si totul a avut aspect ocazional, ei pot sa interactioneze cu trupe sau resurse in acele momente. Total gresit, programul nostru le depisteaza automat ca fiind comenzi ilegale. Dupa care, tot ei se supara, spunand ca s-a intamplat foarte rar sa se logheze impreuna. Pana aici sunt de acord, dau au omis sa citeasca ca nu au voie sa interactioneze sub nicio forma.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus