Intrebari referitoare la impartirea legaturii de internet

  • Autor subiect DeletedUser24459
  • Data de început

DeletedUser5809

Probail nu sunt singurul care se confrunta cu problema asta : impartirea legaturii de internet...si eu si pr mea jucam triburile...intram binenteles amn2 unul dupa altu cateodata este bataie care ajunge primul la calculator....aflu cu stupoare ca ..daca intram unul dupa altu suntem suspecti de multi acount ....mda...mi se pare o regula absurda....dar doresc sa intreb un moderator...in cazul in care eu sunt pe un dynamic ip adica de fiecare data cand dau restart la calc mi se schimba ip mai exista riscul acesta??!!Multumesc (precizez ca nu detin un program anume ci aja este setat de catre reteau la care sunt abonat respectiv RDS)

In final da,pe langa ip se arata si id-ul unic al calculatorului,si e acelasi lucru chiar daca ti se schimba ip-ul.
Asteapta un minut intre conturi si nu o sa mai ai probleme.Nu ai ce sa faci,e o regula cam aiurea,dar sunt multi care profita de impartirea legaturii de internet,trebuie sa faci cumva sa ii separi pe cei care triseaza de cei care joaca corect.

Off topic:daca prietena ta nu are rabdare,timp de un minut gasesti tu cum sa o tii ocupata,un pupic acolo mai lung.:D

Bafta.
 

DeletedUser

Daca in casa sunt 2 frati ( jucatorul A si jucatorul B) , unul joaca de pe Pc celalat de pe laptop ...pe acceasi legatura la internet , pe acceasi lume , conturi diferite si setata impartirea legaturii de net inatre jucatorul A si jucatorul B ... exista motive de penalizare/banare sau suspicine asupra jucatorilor A si B ???
 

DeletedUser

Exact la fel ca si cand ar juca de pe acelasi calculator. ;)

adica care e reazultatul ?

Pai nu se zicea ca se transmite id calculatorului ? ..sau se transmite id modem/router/switch ... sau nu s transmite nimic. ???

Deci regula care se zice ca trebuie sa astepti 10 minute sau mai putin nu e batuta in cuie,dar daca se intra imediat intre conturi imediat zi de zi devii suspicios.

unde e scrisa regula asta ??
 

DeletedUser

Pai nu e scrisa nicaieri dar daca de exemplu in mai multe randuri exista logari succesive pe conturi diferite la intervale scurte de timp de pe aceeasi legatura de net (observi ca nu am spus acelasi calculator :D), este mai mult decat logic ca acele doua conturi sunt folosite de acelasi jucator, sau tu inchizi ochii cand de exemplu fratele tau, mama ta, pisica ta, etc isi introduce parola pentru a juca?
 

DeletedUser

Pai nu e scrisa nicaieri dar daca de exemplu in mai multe randuri exista logari succesive pe conturi diferite la intervale scurte de timp de pe aceeasi legatura de net (observi ca nu am spus acelasi calculator :D), este mai mult decat logic ca acele doua conturi sunt folosite de acelasi jucator, sau tu inchizi ochii cand de exemplu fratele tau, mama ta, pisica ta, etc isi introduce parola pentru a juca?

Conform acestei "judecati" doi frati nu se pot juca simultan pe www.triburile.ro pe acceasi lume, avand conturi diferite si calculatoare pe care le acceseza simultan, dar calculatoare diferite ( sa presupunem ca parintii le admit "ora de joaca pe net" intre 20 -22:30 )....
Asta e discriminare..... cei de la Innogames stiu ? :p
Pe alte servere nu e asa aplicat.

:p
 

DeletedUser25856

Pai nu e scrisa nicaieri ......... este mai mult decat logic....
Pai daca tu spui ca este "mai mult decat logic" atunci de ce, doamne iarta-ma nu este scris undeva ca sa stie tot norodul....asta in cazul in care nu toti stam prea bine cu logica?
 

DeletedUser

Regulile sunt destul de clare. Fiecare jucator are voie sa detina un singur cont/lume. Cei care nu stau prea bine cu logica sa stie ca incercarile lor de a juca cu mai multe conturi sunt descoperite si sanctionate.
@zanzi nu este nici un fel de discriminare. Discriminare ar fi pentru ceilalti jucatori care joaca corect daca asemenea practici ar fi acceptate, deoarece tie si fratelui tau vi s-ar crea un avantaj. Pentru lamuriri suplimentare te poti adresa adminilor si poti citi regulile si termenii si conditiile cu care ai fost de acord la constituirea unui cont pe www.triburile.ro.
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Parerea mea ca nu este asa, daca se leaga si joaca simultan nu este nici un motiv de suspiciune. Probleme apar atunci cand joaca "alternativ", cu logari dese si la un interval mult prea scurt, de asemenea, constante ca timp.
Cel mai bine depuneti un tichet sa va lamuriti, nu e bine sa ne dam cu parerea oricum, in astfel de probleme.
 

DeletedUser

xblaandy joc de mult pe .net
Acolo regula e mai altfel.....

Totusi tu cum vezi solutia...cum pot 2 frati juca triburile, fiecare pe contul lui, pe calculatoare diferite , dar acceasi conexiune la net , in acleasi intervale de timp in care le e permis de parinti sa joace.

PS ..nu e vorba de mine ...ci de niste vecini :p
Eu am depasit de mult varsta sa mai stau cu parintii :p
 

DeletedUser

Da exista diferente intre regulile .net si .ro, si eu pot de exemplu sa-ti dau un script care este permis pe .ro dar este interzis pe .net.
Pe .ro dupa parerea mea solutia la ce m-ai intrebat tu ar fi ca cei doi frati sa poata juca fara riscul de a fi banati, sa se joace pe lumi diferite daca spui ca pot juca cam in acelasi interval de timp de pe aceeasi conexiune de net. Nu cred ca este un efort prea mare.
 

DeletedUser

Da exista diferente intre regulile .net si .ro, si eu pot de exemplu sa-ti dau un script care este permis pe .ro dar este interzis pe .net.
Pe .ro dupa parerea mea solutia la ce m-ai intrebat tu ar fi ca cei doi frati sa poata juca fara riscul de a fi banati, sa se joace pe lumi diferite daca spui ca pot juca cam in acelasi interval de timp de pe aceeasi conexiune de net. Nu cred ca este un efort prea mare.

1 .. da-mi te rog acel script sa il vad si eu :p
2 .. dar sunt frati si vor competitie...sunt chiar in triburi rivale :p
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Eu stiu cazuri pe severul nostru de familie (si am auzit de familii) care joaca de pe pc-uri prin switch si o fac legal, impartind legatura, fara nici cea mai mica problema, de obicei in parti diferite de harta pentru a nu gresi nevoit. De astfel, acest lucru a fost confirmat (legalitatea) de admini la vremea respectiva.
 

DeletedUser13737

si eu stiu caz in care 2 conturi au fost blocate desi acestea au fost declarate ca impartire de net...motivul? unul de care nu am mai auzit pana acum: trebuie sa te hotarasti pe care cont sa joci! am ramas uimit si cu un gust amar...macar de era vreo incalcare de regula(interactionare intre cele 2 conturi)..si uite asa va dispare o familie(el si ea) pt ca unul dintre voi percepe intr-un anumit fel un anume regulament...am zis odata ca-mi pierd timpul aiurea pe acest joc
 

DeletedUser

exista vreo situatie in care sa nu existe conturi blocate din cauza acestei reguli ?

aveam doua conturi pe doua PC-uri legate in retea si tot nu a fost legal ... sunt tare curios de ce mai exista regula daca orice as face tot adminii au dreptate :rolleyes:
 

DeletedUser

sor90in pot sa iti pun o intrebare?
in casa locuieste numai si numai familia ta?
 

DeletedUser

pentru ca ai zis ca al 2-le cont este al varului tau.
imi vine greu sa cred ca varul tau sta la tine incontinuu si jucati zilnic triburile.
aici cel putin mi se pare (parerea mea) ca e multiacount.
 

DeletedUser27984

Nedreptate

Salut,am si eu o intrebare,mi-a fost blocat contul : "Dr. Dre." si nu inteleg de ce,eu folosesc calculatorul alaturi de fratele meu,jucatorul "pimprendy",am si scris la impartirea legaaturii de internet de foarte mult timp,si mi se blocheaza tocmai azi, DE CE MI SE BLOCHEAZA?mi se pare un abuz,va place sa va bateti asa joc de oameni?am scris si la contestatii si nu am primit nici un raspuns,civilizat mi se pare sa mi se dea o explicatie,mai ales ptr ca mi s-a comis o nedreptate!
 
Sus