Istoria unei lumi vazuta prin istoria fiecaruia

DeletedUser

Ok... acest topic are scopul de a vedea istoria ficarui jucator de la inceput pana in prezent. Cine vrea isi poate scrie istoria aici, insa fara chestii plictisitoare si acuzatii inutile. Deasemenea fara frustrari si conflicte, fara comentarii la adresa celor care au postat aici, fara posturi de niciun fel care sa nu fie strict legata de istoria jocului tau. Deasemenea daca ai postat ceva si ti-ai adus ceva aminte/vrei sa updatezi nu posta din nou ci modifica-l pe precedent. Sper ca urmasii nostri din triburile.ro sa se distreze citind astea.
Acestea fiind spuse, va urez postare placuta!

Change of rules... Posturi de comentarii alowed insa nu aici. Primul care vrea sa comenteze acest topic deschide un alt topic pt comentarii iar restul il urmeaza
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

sa incep eu...

Capitolul 1: The begining...

Am inceput sa joc triburile.ro inca din beta. Nu stiam de TribalWars. De triburile insa am auzit de pe Google Adsense =)). Ciudat este faptul ca a fost pentru singura data de cand sunt pe net (4 ani) cand am click-at pe un banner "din curiozitate". Dupa cum spuneam, m-am inscris in lumea beta si am inceput sa joc. Peste 3-4 zile a inceput chiar lumea1. Atunci, ca un noob ce eram, m-am gandit ca cel mai bine pentru o dezvoltare buna e sa cresc minele la maxim iar dupa sa fac si celalalte :)) (nu stiam ca exita nobili LOL). Am postat asta chiar pe forumul primului meu trib, T-WAR, si m-am contrazis pe tema asta cu multi =)). In fine... am inceput cu adevarat sa joc cand aveam minele pe la nivelul 14... Atunci am primit un mail de la Valiusha in care-si cerea scuze ca indrazneste sa invite un jucator care are deja trib. Mailul a fost scris impecabil gramatical si se vedea clar ca erau diferiti de tribul meu de la momentrul respectiv. Am citit mail-ul insa nu am dat raspuns... m-am gandit o zi intraga si am hotarat sa ies din trib in cautarea unui trib in care "sa ma regasesc". Am intrat in ~TLD~ si aici pot spune cu mana pe inima ca m-am regasit. La intrare am fost nevoit sa dau sitter lui Vali... Saracul... =)) a fost nevoit sa-mi explice pe messenger cum se da sitter =)). De atunci, vazand ca joc "simcity", desi sicer nici nu am intrat pe site-ul acelui joc, m-a invatat sa joc. Pur si simplu imi zicea ce nivele sa fac la cladiri, ce trupe sa fac, etc... Intr-un final am prins jocul... Cand eram cu minele la 25, eram cel mai bine dezvoltat militar din zona mea (hmmm... poate doar silu ma lua) si asta doar datorita celor din ~TLD~. Thank you guys!
6.gif



Capitolul 2: Prima innobilare

Cand am ajuns la momentul in care aveam o armata frumusica offensiva si defensiva m-am hotarat sa mai iau si eu un sat. Insa, cand nobilul a fost gata, am constatat cu stupoare ca tintele de langa mine erau prea mici si cele mari erau la distanta. A doua zi insa pna-ul cu GD a incetat si aveam tinta maricica chiar sub mine. Nu am stat mult pe ganduri, l-am spionat, am vorbit cu 3 colegi si am trecut la fapte. Am facut plan de atac organizat si totul merge perfect. Seara insa, pe la orele 20, mi-a cazut netu... Incredibil ai zice... Ceilalti colegi au atacat conform planului, au distrus armata insa cum eu nu aveam cum sa intru nu am atacat cu nobil. M-am culcat linistit socotind ca ma trezesc la 6 dimineata si il iau atunci. Cand m-am trezit, BUUUM. Tot nu mergea netu... Suparat m-am dus la scoala unde aveam info. Cum sunt cel mai bun la info si olimpicul scolii, da stiu... ma laudam si eu, profa m-a lasat sa-mi fac eu damblaua si sa cuceresc satul aluia =)). Era cam pe la orele 3 cand atacam prima oara cu nobilul din istoaria mea tw. Atacul ajunge, succes total. In schimb, la al 3-lea atac tipul primeste suport si imi omoara nobilul si toata armata. Banuiesc ca NWO mi-au facut-o atunci pt ca aveau alianta cu ei iar cu noi doar pna... in fine... eram asa de necajit incat am vrut chiar sa ma las de joc... Cum frate sa pierzi staul si armata+nobil pentru ca nu ti-a mers netul? Insa nu m-am lasat :D. De ce? Simplu... cand vali m-a vazut suparat si necajit ca nu am luat satul mi-a povestit cum a ajuns el in top pe w3. Asta m-a inspirat si mi-a dat putere sa trec mai departe. Peste o saptamana un coleg de trib s-a lasat de joc si mi-a dat mie satul lui, pozitionat excelent(tinte mari si grase). Acolo am mai luat doua sate si sunt in plina dezvoltare. In fine, in urma cu 2 saptamani, colegul meu de brazda din Avalon, Bogdan3l, l-a cucerit pe individu' ala din GD si... end of chapter
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Continua si hades.....

Amintiri din "net caffe"


Eram un ciutan tampit cu jumate din tzigle date jos de pe casa (cred ca au mai cazut intre timp) cand jucam red alert,quake,counter-strike,diablo II,broodwar,warcraft etc etc etc...neavand posibilitati ca sa-mi cumpar un calculator frecventam pe atunci salile de internet...(si oricum de acasa nu e aceeasi placere cand joci un joc ,fata de acele sali pline de gameri care incearca incontinuu sa-si depaseasca performantele-cunoscatorii stiu..;) ) ... numai stand pe langa altii care jucau invatai multe..eu petreceam minim 3-4-5 ore pe zi pe la sali,chiuleam si de la scoala uneori...de aceea numai cand ma gandesc cati bani am aruncat la salile de net in tot acest timp mi se ridica peri pe sira spinarii,puteam sa-mi deschid o mica afacere pana akum...whatever,past is past...


Asa,si cum ziceam,eram un ciutan de generala spre liceu cand am dar nas in nas cu calculatorul si jocurile in general..m-au fascinat..se vede treaba ca m-am nascut cu sange de gamer in vene,deoarece invatam repede si ii depaseam pe multi in scurt timp...ma "prindeam" repede de multe chestii in general..
26.gif



O data nush ce cautam pe net si am dat peste un joc..Utopia se numeste (cei care vor linkul sa-mi ea PM ca nu am voie sa postez),un browser frumusel care m-a captivat din descriere..daca ma gandesc bine este primul browser serios care l-am jucat ever,timp de 8 ani.Intre timp am mai jucat o tona de browsere,din acelea facute la gramada,unele aiurea,altele in care daca dadeai bani cresteai prea repede si ii depaseai usor pe ceilalti,iar eu nu dau bani pe asa ceva...
Printre alte browser-games interesante pe care le-am jucat se numara si Travian(un joc facut dupa tribalwars)..sunt sigur ca multi au auzit de el..de cum m-am logat m-a prins rau de tot...m-a prins joculetul asta vreo 1 an jumate,pana in momentul in care pe un server aveam multe,multe sate si devenise foarte plictisitor ..trebuia sa mut hrana(e o resursa) intre sate ca altfel mureau trupele..si nu prea faceai trupe asa usor akolo....fiind plictisit,incepusem sa urmaresc mai des forumul jocului,si atentia mi-a fost atrasa de un topic care se intitula "Die-staemme-->copy of travian"..am zis "WTF?!?!?!"....
39.gif
..si curios ca intotdeauna am inceput sa citesc zecile de posturi...am inteles dupa putin timp ca pana la urma nu tribalwars e copie dupa travian,ci invers.Interesat sa joc noul browser-game,am apelat la un bun amic,cunoscator de limba germana (si eu am facut germana la scoala cica,dar nu mai stiu mare lucru) sa ma ajute sa-mi fac cont si sa-mi traduca optiunile din joc.



"Nobilarea in epoca moderna/Nobling in modern age"

Si asa,am inceput sa joc versiunea in germana a jocului, nefiind newbie deoarece aveam experienta deja pe Travian,care se aseamana putin numai,desi unii tind sa predinda ca sunt aproape la fel...(tot pe PM va dau explicatii)......incet incet ma detasam de travian..nu conta ca aveam zeci de sate,nu contau atatea luni pierdute.... dupa 5 luni de jucat in paralel TW si travian am renuntat la cele 7 conturi de travian (da,jucam pe 7 servere),la conturile de utopia (2 la numar,jucam pe 2 lumi,niciodata nu am trisat) si alte tampenii ce mai jucam eu...se facusera 8 ani de utopia,2 si un pic de travian si 5 luni de "Staemme:...:D...astea toate pe langa celelalte jocuri pe care le jucam prin sali..

Asa,deci pe lumile germane mi-o luam la greu caci eram la inceput,noroc am avut cu niste romani care jucau si ei,si stiau la perfectie germana de m-au luat sa ma incete si pe mine jocul calumea,sa nu mor prost...Aceea a fost perioada mea de ucenicie,si de akolo am invatat in mare proportie mai tot ce stiu.

Dupa un timp serverele germane devenisera plictisitoare rau,si am aflat ca de ceva timp s-au deschis serverele internationale in engleza....m-am mutat akolo....pe w3 caci de abia incepuse lumea ( 1 sapt)..
Pe w3 pot spune ca mi-am perfectionat toate cunostintele de tribalwars in mare proportie,am invatat trucuri noi,iar cand am parasit aceasta lume,desi eram doar pe locul 60-70 luam cu mine o experienta de joc vasta si niste prieteni buni as zice eu ..
A urmat apoi w4 in care am fost in RO,apoi mi-am facut propriul trib ce facea parte din familia RO...am facut performanta cu acest trib,ajungand la un numar extrem de 40 membrii la un moment dat,dar care ne luptam aprig si de aceea am declarat razboi tribului care era mai mare ca noi cu 2 mil pe continent (noi eram pe 2 pe continent)....din pacate,la numai o saptamana dupa declararea razboiului,un baron si un duce,mainile mele drepte,s-au lasat din cauza unor probleme personale,cedandu-mi mie satele(unu dintre ei)..au urmat inca cativa...aveam de luat multe sate,si daca le luam ajungeam lejer in fruntea clasamentului,cu 300k deasupra primului clasat ce avea 500k pe vremea aia....timpul devenise prea limitat,nu mai aveam timp de nimic,m-am certat putin si cu iubita mea si am decis sa renuntz la w4 si am renuntat fara nici un regret..
Aflasem ca se deschide un nou server,w5 cu niste schimbari...am avut un cont si pe w5 pe care l-am pastrat de test..deoarece aveam o banuiala,ca trebuia sa apara si un server mai rapid cu celeasi setari,si eram satul de lumi incete...
Cum a aparut w6 am renuntat la w5,si am inceput o lume noua,alaturi de amici de pe lumi vechi(amici dar si unii inamici au forst la noi in trib) si am continuat performanta..deocamdata sunt pe locul 150 dar urc repede si vreau sa ajung primul...sunt in CHE !!! si conducem detasat aceasta lume..


De la "newb" la "l33t"/1337

Dupa w6,vazand ca englezii au inceput sa umble cu prostii,repetand lumile (w7 si w8 sunt lumi cu setari luate de pe w1 si w5) am auzit de serverul in romana si iata-ma aici..am fost si in beta,unde am murit de ras de cate am vazut..nu mai zis nimic,este secret...;)

Fara sa vreau a parea lipsit de modestie,pot spune ca la ora actuala nu exista vre-un lucru important legat de joc pe care sa nu-l stiu...
Nu stiu cat voi mai juca acest joc,un lucru este cert:vreau sa apuc o lume "rapida" si aici...sa vedem atunci daca mai tin manariile si cati vor rezista la inceput...pe .net raman la w6,iar daca nu apare ceva nou nu cred ca o sa ma mai inregistrez pe alt server..:eek: asta e!

Oricum am avut un singur mesaj intotdeauna si o sa-l am pentru cei care imi vor satele:
70.gif
...Come and get Them!

si aceasta este istoria personajului hades1234 in domeniul tribalwars/triburile.M-as bucura daca v-a placut lectura,chiar daca a fost mai mult de citit!


Sfarsit?...


Ar vrea unii...din pacate nu!!
bwuahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahaha.......
19.gif
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Wow hades1234, am citit-o pana la sfarsit :) Chiar interesanta povestea.
Eu am dat de Triburile accesand un banner de pe un site mare, a fost una din fff rarele dati cand am clickuit reclame. Cred ca partea de "inregistreaza-te gratis" m-a atras mai mult. Nu mai jucasem niciodata un browser-game, dar mi-a placut Age of empires foarte mult, asa ca am asemanat Triburile cu acesta. Surpriza, relativ neplacuta, a venit dupa ce mi-am facut cont si mi-am vazut..."satul". Adica cuuuum? Unde erau peasants-ii, unde erau cladirile? Aia era harta??? Nu ma asteptam, logic, sa gasesc cine-stie-ce, dar o imagine (satul) si niste statistici nu erau ceea ce ma asteptam sa gasesc...
Totusi, vazand ce multi jucatori sunt, am zis ca trebuie sa fie ceva de capul jocului, asa ca m-am jucat vreo saptamana cu el aiurea (timp in care cei din jurul meu cresteau, cresteau...), pana m-am prins ce face fiecare cladire ("Ajutorul" mi-a folosit f mult). Initial, am intrat intr-un trib unde eram cam toti noobs :D si am invatat unul de la altul cate ceva...pana la urma s-a dizolvat si am inceput sa caut alt trib. Aveam foarte mult invitatii, unele le-am refuzat, altele le-am ignorat, ma tot uitam la marimea triburilor in care aveam invitatie, nu stiam eu ca sunt si alte aspecte care conteaza...:rolleyes:
Pana la urma am ales academia Magic, total random fiind alegerea. Si nu-mi pare chiar deloc rau, sunt baieti de treaba si sper sa facem treaba buna impreuna.
Ulterior mi-am facut cont si pe lumea2, dar jocul m-a trantit in alt continent decat majoritatea celor pe care-i stiam...asa ca am inceput sa-mi mai fac cate-o relatie pe ici-colo. Mi-am facut cate-un cont si pe W6 si W8, am luat si forumurile (roman si englez) la citit, chiar interesante topicurile de propaganda, le citesc cu placere si ale noastre si cele din W6.
Bafta tuturor, eu am de gand sa raman pe harta inca o vreme!:)
 

DeletedUser6

Era o frumoasa zi de iarna a anului 2006 cand de plictiseala la munca am dat un search pentru OnLine Games. Pana atunci eram adictted pe "The Crims" si cautam un alt joc care sa imi ocupe mai putin timp(big mistake). Am gasit siteul, m-am inregistrat si cand am vazut ca cladirile iau cateva ore sa se faca am zis :"Super tare nu mai trebuie sa stau toata ziua pe net sa ma joc ca dobitocul"... mdea. Si asa au inceput peripetiile mele pe w 4 unde am intrat intr-un trib de romani RO-SV unde am invatat tot ce stiu... farmatul, nobilatul, coordonarile si chiar cum e sa fiu nobilat deoarece la o luna dupa ce am inceput si aveam 4 sate ... parca , am fost nobilat si rimat(pentru prima si ultima oara) oricum invatasem enorm pana atunci. Dupa acest eveniment neplacut am continuat pe w 4 putin si apoi am inceput sa ma joc pe w 5 si in final pe w 6(lumea in care am cele mai bune pozitionari de cand joc). Triburile au venit ca o curiozitate pentru mine, nu credeam ca o sa mearga, eram sigur ca nu o sa fie multi jucatori dar.. se pare ca m-am inselat. Inca astept un server de viteza romanesc acela o sa fie si ultima lume in care ma inscriu deoarece deja joc pe prea multe servere si asta coraborat cu munca si fac ma face sa nu mai am timp de viata personala:(
 

algernon

member
Scor reacție
0
dom`le, bannerul ala ne-a bagat in boala.ma lasasem de jocuri din 2000-2002 jucam pe vremea aia age of empire.insa jucam pea mult ,asa ca am zis eu
gata cu jocurile
pina dadui clicul ucigash pe bannerul ala afurisit.
cea mai mare surpriza in jocul asta am avut-o cand am facut cladirea de nobili.ma uitam precum vitselul ca aparuse chestia cu taleri,despre care habar nu aveam
din pacate(sau din fericire,poate),acum in loc sa descopar lucruri noi in joc,ma perfectionez in arta conversatiei.
:)
 

DeletedUser

My turn

Inceputurile...
Plictisit de runescape, si neavand ce face, m-am luat dupa un coleg, si m-am apucat de tribal wars. Era prin decembrie.
Am inceput cu w4, am intrat intr-un trib de top 100... Eram cam n00b, da acolo am invatat cum sa joc (asa de inceput fara cuceriri sau deastea, doar farmari, etc...) Erau acolo multi romani, neam imprietenit, deaceea a fost mare jale atunci cand s-a pus OA (trib de pe locul 2) pe noi.... Disband rapid... Am ajuns in RO.
XL...
Avand un vecin din XL(un trib din top 10, pe vremea aceea). care mi-a cucerit toti aliatii personali din zona, am incercat sa il abordez, pt a supravietui (eu aveam 8k, iar el avea vreo 50k). Am avut noroc, in acea perioada Treborn era pe acc sitting la acest vecin al meu, eu ajungand pana la urma sa intru in XXL(nou academie a XL-ului) am fost printre primii membrii.
In acest timp eu am cucerit un sat abandonat de 2k (eram in RO) si apoi am cucerit un veci de 6k, care se considera un PA al meu, dar eu nu il inghiteam, pt ca se purta ciudat cu mine. I-am luat satul (eram deja in XXL).
In XXL am invatat "arta razboiului", cum sa coordonez atacuri, sa imi org satele pe categorii, s.a.m.d.
Din pacate evolutia mi a fost incetinita de catre 2 vecini din fam BoRG(aveau 2 triburi in top 50), care erau mai mari decat mine, si aveau aparare "anti-glont", totusi le era frica de XXL...
Vecinul meu (de care mia fost frica la inceput), a fost duce al XXL-ului, ink de la inceput. Dar nu a mai avut timp si a lasat pe altul din XL in locul sau.
Razboaiele...
A inceput razboiul XL(de pe locul 6) vs RED(de pe locul 7), cativa prieteni de ai mei din XXL au plecat in XL pentru ai ajuta impotriva RED.
XXL a ajuns in top 30. Nu a mai avut loc de BoRG, deaceea le-a declarat razboi. Eu m-am evidentiat cucerind multe sate pe front, fiind atacat de cativa BoRGisti. Pana la urma i-am rupt, XXL ajungand pe locul 15.
XL (acum e pe locul 5) a rupt RED (iese din top 20), luandu-le 200 de sate in 5 zile.
XXL vrea sa cucereasca intregul k25. Se prevad multe razboiaie. Intre timp am ajuns cel mai vechi membru al XXL-ului. M-am imprietenit cu ducele (are un mil pct) si baronii, in special cu un baron, whiskyjack(avea 500k), care hotaraste sa se lase de joc (se casatoreste peste 2 sapt)... Insistand, e m-a convins sa iau in jur de 8 sate de la el...

In prezent ne pregatim pentru un razboi, pe care dorim sa il terminam in 4 zile.

bine, nu am mai spus de w5, w8, L1 si L2....
 
Ultima editare de un moderator:

algernon

member
Scor reacție
0
Cred ca mai e un martor aici, care a vazut BorGul cazand sub furia XXL-ului, nu-i asa, talibane?



asa cum le-am spus tuturor celor din tribul meu, la vremea cand a aparut lumea2 ,pentru mine exista o singura lume si aceea se cheama lumea1
am facut o tentativa scurta de intrare pe 2 ,cand au fost probleme pe 1.banuiesc aca cum deja contul e desfiintat.
 

DeletedUser

salutare lume,
iata si povestea mea

Trecusera 4 sau 5 zile de cand aparuse lumea1 si niste prieteni foarte buni de ai mei au insistat p langa mine sa intru sa mi fac si eu cont insa eu am refuzat categoric deoarece nu ma interesau jocurile d strategie.Dupa alte cateva zile ne adunam noi ,prietenii ,la o petrecere iar acolo am o surpriza ,neplacuta pt mine,aceea ca aproape toti prietenii mei vorbeau despre un lucru de care eu nu aveam habar:triburile.ro,asa ca m am decis instantaneu sa intru si eu p joc.
Aventura mea pe L1 a inceput in tribul TROY infiintat de un prieten.Dupa cateva zile tribul nostru a fuzionat cu un alt trib si,in scurt timp,au inceput problemele asa ca o buna parte din membrii TROY,inclusiv eu,am plecat in tribul TLD unde in primele zile am fost chiar putin speriat de numeroasele reguli existente si de felul cum liderii tribului cereau organizare si chiar devotament total insa,incet,incet am inceput sa ma acomodez si sa ma simt foarte bine in acest trib p care,pot sa spun acum ca nu l as parasi niciodata.
Despre jocul propriu-zis pot spune ca p parcursul lui am facut o gramada d greseli,greseli care m au costat enorm,(de ex p w7 desi joc de mai putin timp am deja 3 sate cu un pct frumusel deoarece nu am mai comis astfel d greseli)dar pe care sper ca nu le voi mai repeta si voi putea in curand sa incep si eu sa ma extind.
in incheiere vreau sa mai adaug ca dintr un sceptic am ajuns un addicted fan al jocului,joc p care sper ca si voi,ceilalti jucatori il savurati la fel ca mine


vreau sa multumesc tuturor ce vor avea rabdare sa mi citeasca povestea care desi nu este atat de spumoasa ca a altora ,sper sa va placa:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser706

istoria mea ....

Era pe la inceputurile anilor 2000 .....
Sincer nu prea ma pasiona netul , si preferam o bere rece pe terasa decat "spartul ochilor" in fata monitoarelor ...
Si totusi ...
Tot la o bere , cineva a inceput sa vorbeasca despre hattrick ....
Si cum la sprit pe terasa fiecare se da cel mai bun antrenor de fotbal , omul ma inebunise cat de priceput e el ...si m a ambitionat ca am intrat pe net si mi am facut si eu o echipa in hattrick ...doar asa sa i arat ca sunt mai bun ..
La inceput nu eram "topit" dupa statul in fata monitorului , dar usor , usor ma prins microbul cu hattrickul ...
Si cum acolo "actiunea " e doar de 2 ori pe saptamana ....din plictiseala am inceput sa intru pe forumuri ...
Pe acolo fiecare posta jocuri la care participa el ....
Sincer numai stiu in care am intrat primul ....
Din plictiseala ...
In unul din jocuri am dat peste un jucator , SEDUCTIV ....era unul dintre cei mai activi in perioada aceea in jocurile acestea online ...
Crease o alianta UNIRO [ UNION OF ROMANIA ] un grup de prieteni , si cand intrau intr un joc nou intrau toti ...
De treaba tipii...
Usor , usor am intrat in grupul lor ...si fara sa vreau timpul meu in fata monitorului a inceput sa creasca mai mult decat mi as fi imaginat vreodata ...
Daca la inceput stateam maxim 30 minute pe zi in fata calculatorului , ajunsesem sa pierd nopti , pregatind atacuri sau organizandune in defensiva in jocurile in care intram ...
Faptul ca eram o alianta romaneasca pe servare straine , ne ambitiona si mai mult sa nu pierdem in fata " barbarilor straini "
Si jucam in ceva jocuri atunci ....
De la strategie spatiala [ Bulfflet ] pana la tot felul de jocuri pe care sincer nici nu le mai retin numele ....
Important era sa fim noi grupul ala , si ambitia noastra de a domina jocul [ noi romanii]

Apoi cineva pe forum a scris , ceva de un joc nou , gen Age of Empire si am spus sa incercam si acolo .
Pentru ca eram prinsi intr un alt joc , in nu stiu ce conflict , multi au spus ca nu e timp , ca jocul e varza ...in fine ...pe TW "ne am spart " prima data ca grup ...
Si pentru ca nu toti membrii UNIRO au intrat nu am vrut sa folosim acel nume ..
Cineva a propus sa ne numim RO ...
La inceput a fost ok ..
Functionam dupa aceleasi reguli ca UNIRO [ adica jucatori romani grupati ] si cateva luni a fost ok ..
Tot ceea ce spun era in WORLD 1 ...
Apoi admini au inceput "sa faca gat " de ce avem noi profilul in limba romana , si mai ales sa scoatem din profil textul ;" acceptam doar jucatori ROMANI

E ...aici au inceput discutile ...
Unii [printre care si eu ] am spus sa scoatem textul dar sa pastram "specificul " ...de alianta romaneasca ....altii speriati de faptul ca nu putem face fata singuri , doreau sa spargem aceasta coloratura ...
Din pacate insa , chiar in mijlocul acestor discutii ...s a dat startul la WORLD 2 ...
Asta a coincis cu o perioada in care ne aflam in plin razboi cu unul din triburile puternice ....
Asa ca multi dintre "curajosi " si au sters conturile si au parasit "puntea" repede , s au mutat in WORLD 2 ..
Nu m am inscris din start in W2 ..am ramas sa 'lupt" alaturi de putini oameni care ma i ramasesem in W1 ....
Din pacate ramasesem putini ...si pierderile erau imense ...[am pierdut si 300 000 de unitati defensive intr o noapte ]
Numai stiai unde sa trimiti sprijin si unde sa te aperi tu ....
In fine ...in 2-3 saptamani am pierdut tot ...
Atunci m am mutat in W2
Pe vremea aia aveam un forum comun pentru toate lumile [ forumul era extern ] asa ca eram la curent cu ceea ce se intamplase in W2
hades1234 daca ai intrat w3 in RO cred ca ai prins si tu forumul ...
In W2 deja Ro numai era Ro ...se crease tot felul de "aripi" si mai ales au acceptat la gramada romani , straini , noobi ...ce mai varza ..
Nu am vrut sa mai intru in Ro din 2 motive ..
1.Era doar denumirea de RO restul nu prea avea de a face cu W1
2.Cei care crease RO pe w2 erau tocmai cei care "fugisera " pe W1 ...si eu nu lupt cu tradatori ...

Singur insa parca i si pierduse din farmec ...

Apoi au aparut pb in viata personala [ cu slujba ] si o perioada m am lasat de jocuri mentinundu mi doar echipele din managerele de fotbal [ nu necesitau mult timp ]

Si asa a trecut o perioada buna de timp ...
Pana cand tot pe un forum de la un manager , cineva scria in numele UNIRO ca e nevoie de oamenii ...ca i rupe unii in nu stiu ce joc ...
Si "microbul " m a luat din nou ...
Am intrat si am descoperit ca UNIRO era praf si pulbere ..
SEDUCTIV disparuse , erau o gramada de noobi care se straduiau , sa se mentina pe linia de plutire , si nicidecum cum era inainte cand UNIRO era o alianta de top 10 ..
Am dat de Sed tot pe un forum si i am spus ce se intampla ...
El era prins cu un proiect si nu avea cum sa se implice , asa ca am luat o singur de la 0 ...
Am ridicat iar UNIRO ...am adunat jucatori buni de pe forumuri, de la alte jocuri ...si am reusit sa refac UNIRO .
Un timp am fost iar sus ...
In tot acest timp am evitat sa mai intru in TW [ eram prea scarbit de ceea ce se intamplase ]
Apoi a urmat iar o perioada cand din cauza slujbei m am lasat de "pierdut nopti pe net "..si am disparut ..
Pana cand tot asa intr o sambata urmarind meciul la hattrick am vazut reclama la triburi ..
Prima data eram surprins , pentru ca stiam ca se numeste TRIBAL si nu triburi ...
Am dat click sa vad ce dracu au facut astia de au schimbat numele ...
Am vazut ca era in romana ...si am realizat ca e doar o clona la TW ...
Asa am intrat aici ..
Jocul incepuse de cateva saptamani .....
Singura dorinta pe care am avut o a fost sa nu ma implic iar intr un trib [ si cu o singura exceptie , o scurta perioada de timp ] ...am reusit ...
Faptul ca joc sub alt nume m a ajutat sa raman anonim ...
Si sper sa raman tot asa pana la sfarsitul jocului ..
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

:(( why people don't respect my wish?!?!
Gulos, vai dar ce spamar esti :)
Rog un moderator sa ma ajute :))
Sau defapt... pana mea... comentam tot aici si la sfarsit o sa fac o selectie numai cu "istoria" si o sa o postez separat. Deci, commentarii alowed aici.
:rolleyes:
 

DeletedUser37

Si a mea..

Istoria mea..daca se poate spune asa:)

N-am jucat ever joc online serios inainte de tribalwars.Aveam pe atunci un job de asa natura si aveam mult timp liber pe calc.Am incercat diferite joculete pe net,rpg-uri dar din alea mai primitive si etc.La 90% facea enorm diferenta daca plateai.Asta ma enerva,nu era fair:p .Si vad la un coleg de tura ca construieste nush ce intr-un satuc.Zic ma ce-i asta?:p.Pe 1 noiembrie i-am cerut linkul:D.Mi-a placut la nebunie jocul,pentru ca e fain in primul rand si pentru ca faptul ca platesti nu-ti ofera niciun avantaj direct,in al doilea rand.
M-am bagat pe w3 ca era cea mai noua.Si am jucat.A lot.Tribul in care intrasem intre timp a ramas fara conducatori,unii au renuntat,si i steped in.
A fost al draq de greu mai ales ca mult erau jucatori experimentati,iar eu veneam sa le dau ordine,imi manca timpul si nervii si conduceam singur un trib de 80 de oameni de pe locul 26.:( .
Intre timp mi-am adus prieteni de incredere sa ma ajute,cert e ca dupa cateva luni eram ranked 5 ca trib:),si unul dintre cele mai de temut triburi.
Cea mai trista parte la jocul asta e cand iti pleaca prietenii.Ai jucat si ai vorbit cu ei timp de luni de zile in fiecare zi.Si la un moment dat renunta din lipsa de timp.Pare jalnic dar chiar e trist:( .

Asa mi-au plecat majoritatea de care ma apropiasem,deja ajunsesem la peste 100 de sate care nu e deloc usor sa ai grija de ele.Imi lua vreo doua ore doar sa am grija de ele,facut armata etc.Plictisitor.A trebuit sa renunt odata cu schimbarea locului de munca:|

Si mi-a zis un tip de .ro.Am facut caterinca evident..mai ales ca stiam foarte ,foarte putini jucatori romani bunicei pe w3.

Si asa am ajuns aici:).SI ma bucur ca am ajuns:p.
 

DeletedUser

Sunt noob,adica nu am jucat pe tribal-wars sau Trivian... De fapt eu nu mai jucasem jocuri online de 2 ani..si ma feream de mmropg-uri sau orice ce semana cu ele de cand jucam Muonline acum 2 ani.
De ce am inceput sa ma feresc ?....pentru ca ajunsesem sa joc vreo 18 ore pe zi jocul ala.. eram pe locul 3 pe server cu BK-u .DAr asta nu era viata.... dupa ce s-a terminat scoala a decis maicamea sa ma duca la tara vreo luna...sa mai uit si eu de calculator.Primele 3 zilerau ca un sevraj.... eram nerabdator sa ajung acasa...dar dupa o saptamana am vazut ca exista si lucruri mai frumoase si mai importante decat un rhat de joc online,care mi-a furat 6 luni din viata.Apoi nu m-am mai atunsi de jocuri online..... ,in afara de Cstrike si altele mici... in rest numai cand auzeam mmropg mi se facea rau :D

Prin aprilie....eram mandru posesor google adsense pe blogul meu,si vad o reclama care mi-a sarit in ochi.Nu am dat lcick pe ea ca nu am voie sa dau click pe reclamele mele,dar am pastrat adresa.Nu am intrat pe ea....

3 zile mai incolo intru pe messenger si vad pe Ariel(we3d.net) ca avea la status despre jocul ala.DEja ma facuse curios.Mai primisem si vreo 2 masuri pe mess cu jocul.Daca il joaca atatia trebuie sa fie ceva de capul lui.

Jocul insepuse de 5 zile....dau ma inscriu..citesc tot helpul.... si tot nu puteam sa intelg cum poate sa joace cineva un joc unde ajungi sa stai si 4 ore sa iti construiasca o cladire!!!! 15000 de oameni !!! Eram socat,cum sunt atatia oameni care joaca porcaria asta!! Nu aveam nici o treba cu jocul,m-a bagat o prietena in EXIT,eram foarte mandru....eram in trib de top 20 :D :p aveam vreo 3 prieteni care ii stiam in viata reala,era perfect.Nu imi era mie de atacuri... de nimic.

Primele 2 saptamani nu mi-am facut nici o trupa.. aveam decat paladinul..si ala mi se parea degeaba... mai ales ca eram in NWO... cel mai tare..mai bazat...bbla bla bla trib... locul 1. Dupa ceva timp mi-am dat seama cum e cu tribul asta... si cat de mandri erau de locul 1...si numai in puncte vreau sa creasca.... Am devenit general pe zona 3 - k54 .Erau super dezorganizati... m-am chinuit vreo 6 ore sa fac o harta.. sa stie lumea care pe unde este (cat am stat cu paintul si photoshopul sa lipesc bucata cu bucata... doar ca peste 2 zile sa imi stearga postul de pe forum. :

http://img292.imageshack.us/img292/978/untitled4gj9.jpg


PRIMUL SAT .Eu aveam dezavantajul ca insepusem abia peste 5 zile..si mult ma mai ofticam... si cum era normal daca tot bagiatatia bani intr-un nobil..macar sa cuceresti ceva bun. Astept eu vreo 3 zile sa apara ceva acceptabil... ma gandesc sa mai fac armata...pana cand ma plictisesc si pe data de 24.05.2007 13:55:51 cu 2 zile inaintea de ziua mea am cucerit un sat.Aveam in minte un singur lucru...sa cuceresc un sat pana de ziua mea. Avea daor 200 de punte...dar nu ma interesa.......eu vream..si acuma inca mai vreau...sa am satele unite unu langa altul.Peste vreo 2 saptamani am cucerit alt sat ,de data asta mi se parea chiar mare... satul dabia ajunsese parasit si avea 1000 de puncte...eram in culmea fericiri. Aveam 3 sate... Eram un sef pe acolo :p . Apoi am avut noroc pestevreo 2 saptamani... intors de la tara,vad ca dmxman, un prieten cu care fusesem in NWO se certase cu lumea..incepuse sa atacepe mire2000..si aia aveau gand rau pe el,asa ca l-am cucerit ,mai bine eu decat altiii...satul ala fiind pana atunci cea mai mare cucerire a mea... avea 2100 de puncte.:D . Apoi am dat peste unu...MAgazie level 30, vreo 200000 de mii resurse din fiecare.... si aparare aproape inexistenta.. avea decat 1200 lancieri 1200 spadasini 1200 arcasi si 800 calareti. Am pierdut ceva trupe dar l-am rupt si m-am facut de un sat de 5600 de puncte.Cel mai prost jucator pe care l-am vazut vreodata :

Resurse spionate: 176.090 174.368 214.468 Clãdiri: Clãdirea principalã (nivelul 20) Cazarmã (nivelul 5) Grajd (nivelul 4) Fierãrie (nivelul 15) Piaþa centralã (nivelul 1) Statuie (nivelul 1) Târg (nivelul 6) Tãietori de lemne (nivelul 30) Mina de argilã (nivelul 30) Mina de fier (nivelul 30) Fermã (nivelul 24) Magazie (nivelul 30) Ascunzãtoare (nivelul 10) Zid (nivelul 16)

SCHIMBAREA DE TRIB :Asa o fi si in viata reala cand tu vrei sa faci ceva....dar oameni de la putere nu te lasa...fiecare cu interesele lor ascunse,sau mai rau prostia isi spune cuvantul....din lipsa asta de dezorganizare totala am preferat sa merg in MAGIC .Acolo mult mai placut.... mai calm...nu 5000 de oameni...nu stres si intrebari puse de 100 de ori... .ERa calm...liniste..jucatori experimentatii... si asa este si acuma... desi sunt uni care prefera decat sa poarte un razboi cu inamicul....mai bine sa le se alature.Pentru ei nu pot sa zic decat.... U.E .

VIITOR : In viitor vreau sa continiu ce ma inceput...sa mai cucerc sate de pe langa mine.... tot cu fixul meu am ramas... sa ma dezvlot si sa ma razbun pe tradatori. :D :D :D

TRIVIA :

- De ce zice vietnam de al 4-lea sat cucerit ca era prost jucaorul ?

- De ce nu ii mai placeau jocurile online ?

- CE parere avea la icneput despre joc ?

Daca cineva raspune de la astea 3 intrebari sa imi dea pm si ii trimit cate 3k resurse in fiecare:cool: :p

pe viitor te rog foloseste imagini mai mici sau posteaza doar un link caci cine vrea sa vada despre ce e vb da click cu siguranta
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

...

GiGicu-The Begining

am inceput sa joc triburile prin octombrie anul trecut (2006).Eram acasa (venit de la faculta pe weekend) si a venit si fratemio(tot de la faculta).El era ofticat k il ataca "unu Valiusha" (pe W3), si el nu incepuse de mult timp sa joace (joaca cu numele de Zalmoxe).Valiusha stie povestea cu c sa intamplat atuncea, iar altii ca Talibanu, Dj Alen, Panzerfaust 2006 si altii il stiu mai bine.Oricum, mia aratat putin despre c e vorba, si a inceput sami placa si mie.Miam facut cont si eu pe W3 si am inceput sa invat...dar dupa vreo cateva luni am luat bataie, si am renuntat la acea lume, si mam pucat d W5 (cred), unde am intrat in tribul lui Talibanu.O duceam bine, pana cand am devenit "jucator tampon" intre tribul din care faceam parte si un trib inamic.Am rezistat ce am rezistat, pana au inceput sa ma atace 2 in acelasi timp, apoi mam certat cu Talibanu, si dupaia a urmat si sfarsitul meu in W5.Am mai jucat si in alte lumi, dar jucam numai ca sa mai invat si k "sa fur meserie"...pana cand am vazut k apare si serverul romanesc.Mam inscris si mam lasat de .net pentru ca nu prea o duceam bine acolo.
Si acuma cred ca o duc destul de bine...si in continuare "pe ei si pe mama lor" ;)
Succes in continuare la toti....
 

DeletedUser319

Eu am aflat de triburile de pe conferinta hatrick. Am intrat pe w1 .net unde pe la vreo 1.500 pts m-a atacat unu (era la vreo 15-20 de ore distanta) si mi-a luat satul. Habar n-am acu ce aveam prin sat da eram varza rau. Pe lumea 2 am invata cat de cat sa joc tw dar era prea tarziu ca RO, tribul in care eram intrase in razboi cu FTR cel mai tare trib pe care l-am vazut. Pe w2 am invatat sa joc ( mai ales de la FTR si de la cel mai bun jucator intalnit in tw, ASTOR, coleg in RO). Pe w3 n-am fost foarte activ si m-am lasat dupa ce a inceput w4. Eram in RO k 54 parca cu hades1234(care era sitter la jumate din membrii in acelsi timp-ori permanet ori la noobi care nu stiu sa joace si-i pacalea asta sa le lase sitter). Am fost unul dintre liderii tribului care au parasit tribul in timpul razboiului cu XIG. Nu-mi pare rau ca eram satul de joc( steam vreo 7-8 ore pe joc) . Eram in primii 100 cu 22 de sate cand m-am lasat. De triburile am aflat de la codrat, roman de pe .net dar cand am intrat, trecusera deja 2 saptamani de cand incepuse lumea, dar probleme alea cu serverul m-au facut sa ma las ca pierdusem un sat si nu mai aveam rabdare. Acu-s pe lumea 2. Sa vad cum ma descurc aici.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Salut tuturor (tinand cont ca asta e primul meu post de pe acest forum,cred ca un salut e numai bun :) )

din cate vad mai toti au urmat traseul travian>>>tw>>triburi,k si mine // nice

eu ce sa zic m'am apucat de travian in oct 2006 am jucat vreo 3 luni,ajungand la cateva sate dar pana la urma a intervenit pictiseala si m'am lasat.auzind de tw pe forumuri m'am gandit sa incerc.
am intrat pe w1 am jucat pana am ajuns la aproape 300k de puncte si apoi nu am mai avut timp liber(probleme cu scoala) si mi'am lasat un sitter care a ajuns sa'mi piarda mai toate satele in 3 sapt,asa k m'am hotarat sa ma las de tw(asa pt o perioada).apoi am intrat pe w6 sub alt alias deoarece aveam cativa "prieteni" din w1 care intrasera si pe w6 si m'am gandit ca asa e mai bine.
aventura pe w6 a durat si ea aproape 4 luni insa s'a sf sapt trecuta.
mare parte din experinta de joc am capatat'o in w1 apoi am aplicat ce invatasem in w6 in Goddard(3), tribul in care am intrat prima data...apoi au fost cateva probleme in conducatori si majoritatea au plecat din trib si am decis sa plec si eu.asa am ajuns in ROBOT3 acolo am incercat sa ma impun si sa incerc sa'i invatz cate ceva pe cei de acolo...nu am reusit.vazand k majoritatea din robot2,3 si 5 (unde aveam eu treaba) erau varza in cea ce priveste tw am incercat sa'i conving pe majoritatea sa infintam un nou trib care sa fie majoritar doar in 2 continente...apoi a inceput razboiul cu cei din w00t inca locul1 si mi'am zis ca nu are niciun sens sa mai continui in tw...

ieri mi'am facut cont aici ,sa vad acuma cat dureaza avantura in triburi.
din pacate alias'ul meu din tw6 "nomand" era deja luat :( asa ca am optat pt altu :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Foarte interesant gabi23... Numai cã faptul cã ai reînviat un topic antic nu e chiar salutar. Dacã vrei sã discuți altceva, în afara unei scurte biografii tribale, ești invitat sã deschizi alt topic.

Topic închis !


Recitind aproape tot topicul (interesante povestiri, apropo) și în urma unor trageri de mînecã am decis sã redeschid topicul. Consider, de asemenea, cã gabi23 nu a încãlcat nici o regulã a forumului și ca atare îmi cer scuze pentru decizia pripitã.

Vã rog continuați discuția !...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Istoria lui barony

In primul rand sa precizez istoria numelui. Nu are treaba cu baron sau alte chestii maneliste. Daca stiam ca voi ajunge atat de cunoscut imi luam sigur alt nick. Prietenii mei imi spun Rony (Ronnie). Asta ca sa ma deosebeasca de prietenul meu cel mai bun Radub (user de joc), amandoi avand numele Radu. In anul trei de facultate am avut noi un site web care avea adresa barony. De aici e luat numele.
M-am apucat de acest joc la sugestia prietenului meu radub. Marturisesc ca este primul meu joc atat online cat si de strategie. Nu prea aveam timp de jocuri si preferam oricand sa ies la o actiune sportiva (daca spuneam ca ies cu fete faceati toti misto de mine). I-au trebuit vreo doua saptamani sa ma convinga si cand am vazut ca toti prietenii mei buni s-au apucat de triburi am cedat si eu mai mult de curiozitate. Radub impreuna cu un alt prieten (adic) infiintasera tribul -300-. Tocmai fusese filmul, eram toti sub impresia lui Leonidas. Atat radu cat si eu suntem maniaci dupa isotria razboaielor lumii asa ca ne-a prins repede fenomenul. Ajunsesem vreo 60 de spartanei in tribul asta cand a intervenit un eveniment care a schimbat istoria L1 (dupa parerea mea). S-a infiintat TBA. Adic si cu majoritatea membrilor au ales acest trib pentru ca in acele momente parea o idee mareata si un proiect bun. Radub si cu mine am ramas alaturi de prietenii nostri din viata reala in -300- incercand sa lungim cat mai mult jocul si sa respectam numele de spartani. Atunci a intervenit un alt moment important al existentei mele pe harta l1. Am intalnit-o pe Micinian. Era Regina Mapple Leaf, un trib foarte organizat si cu foarte multi jucatori cu experienta. Calitatile ei si a tribului pe care il conducea m-au determinat sa imi doresc fuziunea cu ei. Au acceptat sa intre ei la noi considerand ca -300- ii reprezinta si pe ei ca dorinta de lupta si afirmare. Abia atunci se poate spune ca am inceput sa invat acest joc la intalnirile de trib-building pe care le faceam la terase. Atunci am descoperit strategiile lui lacry, diplomatia si eleganta lui hokahey78 si cunostintele militare ale lui finrod . Impreuna, vechii si noii -300-, am luptat mereu fara a cere o singura data pace sau pna nici unuia din triburile cu care eram in razboi. Si acestea nu erau putine pt un trib de 48-50 de luptatori : T-A,GD, Dac si conflicte locale cu jucatori Circ sau TL. Cu ajutorul aliatilor nostri am reusit sa supravietuim, scorul satelor luate in lupta de la familie TNT fiind de 15 la2. Ne descurcam si noi cum puteam iar pretuirea pe care o am pentru triburi precum Leon sau Empire isi are de atunci originea.
Apucand sa ne luptam atat cu jucatori TNT cat si cu Lorzi, am avut sansa prin functia mea de diplomat sa intru in contact cu conducerea multor triburi. Astfel am ales cu sufletul Familia Lorzilor fiind ferm convins ca fac o alegere buna pentru tribul meu. Si am facut pentru ca in LF l-am cunoscut pe Sir Soreen care nu mai are nevoie de nici o prezentare. Despre intrarea noastra prin fuziune in Avalon nu voi spune decat ca s-a facut intr-o zi si toata lumea a fost mai mult decat incantata. Aici am intalnit in afara de pasiunea pentru joc si organizare strict militara, planuri de dezvoltare pe termen lung iar stransa colaborare cu SS m-a invatat cum trebuie sa fie un diplomat adevarat. Stiu ca mi-am facut multi prieteni iar pt mine acesta a fost si ramane scopul acestui joc.
Va multumesc tuturor care ma suportati pe forum si celor care intra in contact cu mine pe joc, imi cer scuze pentru unele momente in care am depasit anumite limite ale bunului simt si sper sa ma intalnesc cu cat mai multi dintre voi si in viata reala!
 

DeletedUser1195

Nu v-aº fi spus povestea mea,dacã nu ar fi avut o dozã de exotism.
Povestea începe în urmã cu 5 ani,când mã îndreptam spre împlinirea a 50 de ani.Eram vãduvã de câþiva ani ºi doar gândul ca fiii mei au nevoie de mine pentru a-ºi termina studiile ºi un munte de cãrþi mã fãceau sã mã împac cu viaþa.Dupã o varã în care a muncit strângându-ºi banii necesari fiul meu a cumpãrat primul computer.Primul ,cãci între timp a apãrut al doilea .PC-ul meu ºi numai al meu:)
Copilul mi-a pus mouse-ul în mânã ºi a început distracþia.Mi-a trebuit o zi sã pot duce sãgeata acolo unde doream,iar dublu click a fost o aventurã.Am început cu...solitaire,apoi cu mici joculeþe care m-au fãcut sã zâmbesc cand am citit gluma cu gamerul ajuns in iad si care dupã ce a omorât toþi dracii, a distrus cazanele de smoalã,alerga prin iad strigând:unde e poarta spre level 2?Parcã mã vedeam pe mine!Am învãþat sa tastez,luând lecþii dupã un CD pentru asta,am învãþat sa fac tabele ºi grafice ºi câte nu am învãþat in ultimii 5 ani.
Am primit apoi un joc de strategie Caesar III,de care m-am îndrãgostit.Cu puþin ajutor,fiindcã spre hazul colegilor de serviciu ai fiului îl sunam pentru un mic ajutor(asta pânâ cand l-am depãºit ºi mi-a spus descurcã-te singurã,de aici) am reuºit sã primesc titlul suprem de Caesar,dar acum nu mã mai mulþumea nimic.
Dar am aflat de la un tânãr prieten ,vecin cu mine ºi pe care îl amuzau preocupãrile mele,despre triburi.Era încã versiunea beta ºi acolo am învãþat primii paºi.Normal,m-am înscris din primul minut ºi nici acum nu-mi vine sã cred cît am rezistat.Numai cã acum îmi doresc sã rezist aici cât mai mult.Mi-am fãcut atât de mulþi prieteni,am devenit dependentã de discuþiile cu ei,de forum,atât cel intern cât ºi cel extern.Am o listã de mess care l-a lãsat cu gura cãscatã pe fiul meu:)Acum îmi doresc sã îi cunosc personal ,lucru ce pare realizabil ,mai ales cã Sinaia e o locaþie de vacanþã la îndemânã ,fiind situatã in inima þãrii.
De la o sãptãmânã la alta jocul se schimbã in bine.Jucãtorii învaþã lecþia solidaritãþii ,conflictele se rezolvã prin negocieri mult mai bine conduse,existã mai multã disciplinã pe forum,moderatorii devin chiar moderatori:)poveºtile curg zilnic,a revenit si veetrok,ne delectãm cu pastile divers colorate.
Dacã pierd toate cetãþile,cãci vor veni vremuri grele,doar ãsta e scopul jocului o voi lua de la capãt,pentru cã vreau sã ºtiu tot ce se va întâmpla aici.
E o poveste lungã,nu mã supãr dacã nu veþi avea rãbdare sã o citiþi.
 
Sus