Jurnal

DeletedUser12196

Toti stim ce este un jurnal.
Pe cei mai curajosi ii invit sa posteze.
************************************************
[video=youtube;HnZSnHAyxMg]http://www.youtube.com/watch?v=HnZSnHAyxMg[/video]
Iubirea...
Nevoia de apartenenta, de comuniune in ganduri si trairi, de cunoastere.
Putem defini in mii de feluri acest sentiment, in functie de experientele traite de starea noastra de spirit dar nici o definitie nu este general valabila.
Voi, cum ati descrie iubirea?
 

DeletedUser12196

interesant...deci, am intalnit si romanul fericit.:p

**************************************************
[video=youtube;ChLW07FqbLY]http://www.youtube.com/watch?v=ChLW07FqbLY[/video]

O superba melodie care poate fi rezumata intr-o singura fraza indemn:
Sa crezi in tine si in puterea mintii tale;omule esti unic, esti cel mai important, indiferent de ce cred unii sau altii - urmeaza-ti visele calauzit de iubire!
***
Solitar este drumul ales
Un drum istovitor fara de-ntoarcere,
Intr-o zi iti vei regasi lumina,
Nu poti sti,
Nu renunta,
Fii tare.
Urmeaza-ti inima!
Lasa-ti iubirea sa te calauzeasca prin intuneric
Inapoi la locul cunoscut candva.
Eu cred, eu cred, eu cred in tine!
Urmeaza-ti visele!
Fii tu insati un inger al ingaduintei.
Nu exista nimic ce tu nu poti face.
Eu cred, eu cred, eu cred in tine...
Doar singur vei merge pe drumul tau.
Deschide-ti inima catre univers,
Continua-ti cautarea ,
Fara sa privesti inapoi.
Nu asteptaca acea zi sa vina.
Urmeaza-ti steaua,
Mergi acolo unde te duc visele.
Intr-o zi totul va deveni realitate,
Daca crezi, daca crezi, daca crezi in tine.
Urmeaza-ti lumina.
Nu stinge flacara ce o porti.
si in inima ta aminteste-ti
ca eu cred, ca eu cred, ca eu cred in tine...
Intr-o zi te voi gasi.
Intr-o zi si tu ma vei gasi
Si cand te voi inbratisa,
Voi sti ca totul e real.
Urmeaza-ti inima
Lasa iubirea sa te calauzeasca prin intuneric.
Inapoi la locul cunoscut odata.
Eu cred, eu cred, eu cred in tine.
Urmeaza-ti visele!
Fii tu insati un inger al ingaduintei.
Nu exista nimic ce tu nu poti face.
Eu cred, eu cred, eu cred in tine...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12196

Perfect.Dar poti sa-mi spui de ce l-ai ales tocmai pe acesta?
 

DeletedUser

E mult de discutat aici. Să zicem că am trecut printr-o perioadă grea, probleme familiale multe şi pentru o bună perioadă de timp, am uitat să zâmbesc.
:)
 

DeletedUser12196

Sper ca acum totul e bine si zambesti din nou.
*******************************************************

Sunt iubiri precum un parfum puternic; ametesc si tulbura simturile dar se risipesc lasand in urma doar regrete, si sunt iubiri precum o batista; iti sterg lacrimile si sudoarea.

[youtube]nnlIa6Guelo&feature=related[/youtube].

Un tanar frumos, bogat si faimos iubea o fata, o respecta si o onora. Nedumerita ea il intreba de ce tocmai ea, caci nu era nici frumoasa, nici de familie buna si nici nu-si castigase faima printr-un dar special de la zei. Strangand-o in brate tanarul i-a raspuns:
Am toate acestea, faima, putere, avere si frumusete dar tu esti tot ceea ce am dorit de la viata. Tu esti sincera, calda si iubitoare.M-ai iubit atunci cand credeai ca sunt doar un biet cersetor, te-ai aplecat si mi-ai ingrijit ranile, mi-ai dat taria sa merg mai departe. Sa nu te schimbi niciodata.
 

DeletedUser

Frumoasă postarea de mai sus.

http://www.youtube.com/watch?v=MAPFa8KdvjA
Melodia care-mi dă puterea să trec peste toate mizeriile din jurul meu, melodia care nu mă lasă să plec din România.
Are o mare însemnătate sufletească pentru mine. Credinţa mea, că într-o zi ţara noastră va fi un loc curat, cinstit şi onesc, fără actualele mizerii politice, credinţa mea că românii vor deveni mai educaţi.
 

DeletedUser12196

Este un jurnal...
Orice credeti ca puteti impartasi celorlalti e binevenit, numai ca as prefera sa lasati marturie si cateva ganduri...
Nu-i o regula. Doar daca vreti.
************************************************** ************************************

[video=youtube;vJfJTIdNsPs]http://www.youtube.com/watch?v=vJfJTIdNsPs[/video]
Da, vine o zi…
Oricat de mult am dori, nu o putem opri.Oricat de mult am vrea sa oprim timpul in loc nu o vom putea face.
Nu ma intreb de ce eu. Nici macar de ce iar eu. Stiu ca totul este o lectie si daca se repeta inseamna ca inca nu am invatat-o.
Ma opresc o clipa si privesc cerul, oamenii care trec pe langa mine, copacii purtand pecetea fermecatoare a toamnei in asteptarea somnului de iarna si stiu ca nu am de ce sa ma tem. Totul renaste, totul se transforma, totul este etern.
Da, vine o zi…
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12196

[video=youtube;JOo2QxJJKvs]http://www.youtube.com/watch?v=JOo2QxJJKvs[/video]

Sunt in viata intamplari pe care nu le poti controla si simti ca te perzi si piezi totul. Facand din celalalt centrul universului nostru ne expunem constient la o posibila suferinta. Sunt situatii in care, indiferent de vointa noastra, viata ne pune in cale bariere de netrecut. Desi ne iubim suntem totusi departe unul de altul sau, desi suntem aproape unul de celalalt, sufleteste sunt eternitati intre noi.Oricat am vrea, uneori puntile nu mai exista. In ambele cazuri dorul ne mistuie si intrebarile nu ne dau pace. Viata e cu adevarat o experienta uimitoare, un teren de testare al sentimentelor si caracterelor, o scoala la care inveti sa te desavarsesti ca om.Oricat de grea este, iubirea poate fi cea mai complexa experienta.


*****De-as sti unde esti*****
Unde esti in clipa aceasta?
Desi lipsesti prezent esti in visele mele
Atat de aproape de imina mea
Pieduta sunt acum fara tine.
Nu stiu unde te afli...
Continui sa astept si sa sper,
Insa timpul ne tine departe.
Exista oare o cale de a te readuce inapoi?
Exista oare un semn ce-mi poate arata?
Exista oare un drum ce l-as putea urma,
Pentru a te readuce langa mine?
Iarna se asterne in calea mea
Iar tu esti atat de departe
In intunericul din visele mele
Lumina ta vesnic va dainui...
De-as putea fi aproape de tine.
De-as putea fi acolo unde esti tu.
De-as putea intinde mana pentru a te atinge
Si sa te aduc inapoi la mine.
Exista oare o cale de a te readuce inapoi?
Exista oare un semn ce-mi poate arata?
Exista oare un drum ce l-as putea urma
Pentru a te readuce langa mine?
 

DeletedUser12196

[video=youtube;YFood_bTOX4]http://www.youtube.com/watch?v=YFood_bTOX4[/video]
Cat de greu e sa vezi cum tot ce ai cladit in visele tale se naruie precum un castel de nisip luat de valuri.Si totusi, privind in urma, poti descoperi bucuria amara de a fi trait ceva unic pe care multi altii nu-l vor intalni nicicand dealungul vietii lor.Dupa primul soc si deznadejdea acelui moment, pas cu pas mergi mai departe si, desi la inceput te intrebi cum de lumea continua sa existe, cum de nu s-a naruit intreg pamantul asa cum simti ca s-a naruit sufletul tau, vei invata curand ca nu trebuie sa astepti masura a ceea ce oferi, inima-si va face o platosa pentru a se proteja, vei lasa din ce in ce mai mult ratiunea sa-ti conduca viata dar nu vei uita nicicand acea unica, mare iubire.
Ne construim pe noi invatand sa iubim, sa iertam si sa daruim.
 

DeletedUser12196

[video=youtube;Pa_qDF-f_Gc]http://www.youtube.com/watch?v=Pa_qDF-f_Gc[/video]
El, pur si simplu, nu intelegea.De ce tocmai el? De ce tocmai ea? De ce ei?
Revedea totul in minte. O cunoscuse la munte. Inconjurata de copii si zapada.Rasete, zbenguiala, tipete de bucurie.Uitase de frig si ramasese privind-o ca hipnotizat minute in sir.Se dezmeticise intr-un tarziu, mult dupa ce ea plecase.Intors la hotel, nu putuse uita scena minunata la care asistase si, pentru prima data in viata, el, cel care nu-si dorea copii, visa sa fie inconjurat de copii iar ea sa vina si sa li se alature inbratisandu-l si spunandu-i cat de mult ii iubeste.Apoi o cautase ...
Nu-si putea scoate din minte chipul ei . Era furios si trist. Ea disparuse ca o naluca. Nimeni nu-i putuse spune nimic. Era de negasit. Cine era? De unde venea? Mii de intrebari...nici un raspuns.
Apoi, cand isi pierduse orice speranta de a o gasi, miracolul se produse.
Schia si cineva trecu pe langa el intr-o alunecare rapida. Nu-si putea da seama de ce dar pleca in urmarirea acelei persoane simtind ca trebuie sa o faca. Inima ii batea din ce in ce mai repede.Un val de caldura ii inunda tot corpul. Incerca zadarnic sa faca apel la ratiune. Bataile inimii il impiedicau sa gandeasca.
Ajuns la baza partiei o vazu.Isi scosese ochelarii si caciula lasand un par negru si des sa-i inunde spatele. Radea. Cineva ii spunea ca a scos un timp bun. Apoi se intorsese spre el. Simtise cum i se taie respiratia. Ea era raspunsul tuturor viselor lui desi nu era o frunusete rapitoare. Nu asa cum se obijnuise el sa caute. Nu. Ea era ca un copil. Avea ochii mari si verzi, parul lung si negru si un ras cristalin.
-Doriti ceva, domnule?
-Ce? A...nu, nimic...totusi ar fi ceva...imi puteti spune cum va numiti?
-Arina.Va simtiti bine?il intreba dintr-o data ingrijorata.
-Da...
Nu-si dadea seama ce anume o ingrijorase.De ce il privea atat de straniu. Cand se dezmetici, ea plecase din nou...
A doua zi o intalnise iar. De data aceasta isi facu mai mult curaj si o invita la restaurantul hotelului sau pentru a cina.La inceput il refuzase dar el insistase facand-o, in cele din urma, sa accepte.Se bucurase ca un copil de fiecare clipa petrecuta cu ea.
Curand au devenit de nedespartit. S-au intalnit si in Bucuresti. El era medic, ea studenta la medicina. Petreceau fiecare clipa libera impreuna. Nu simtea nevoia sa o aibe. Mintea ei il fascina. Deborda de optimism. Facea ca orice obstacol sa para un nor de fum. Gandea limpede si clar. Numai alaturi de ea se simtea un om intreg. Era ciudat, dar nu dorea sa grabeasca lucrurile. Avea impresia ca daca ar fi facuto, ar fi distrus pentru totdeauna un echilibru unic in univers. Cu cat o cunostea mai bine cu atat mai mult o dorea in viata lui. Radeau mult. Ea facea ca lumea sa para mai frumoasa, mai buna.
La doi ani dupa ce o intalnise la munte, o ceruse in casatorie si ea acceptase. Decorul era feeric.Se aflau pe malul mari.
Urmasera alti doi ani placuti, frumosi, fericiti...
In urma cu trei ore ii ceruse sa se intalneasca in fata cinematografului Patria. Spunea ca are sa-i dea o veste. Spunea ca va face din el un om fericit.De parca nu-i daruise fericire si pana atunci...gandi el zambind.
Ajunsese mai devreme si fu luat prin surprindere de o fosta iubita. Cosmina era o femeie frumoasa si stilata dar incapabila sa ramana statornica unui gand sau unui sentiment.Acum ii spunea ca il vrea, ca nu conteaza actualul lui statut.Ea il doreste si atata timp cat sotia lui nu stie, nu are ce rau sa faca.Furat de amintiri se lasa prins intr-un sarut patimas. Nici macar nu-si dadu seama ca lumea ii priveste. Apoi realiza ca isi tradeaza adevarata iubire si incerca sa o indeparteze de langa el pe tanara femeie.Tocmai se pregatea sa-i spuna ca nu poate face asta cand, intr-o strafulgerare de secunda o vazu pe Arina intorcandu-se si alergand spre trecerea de pietoni.
O strigase si alergase dupa ea dar un scrasnet de roti puse punct visului...
O privea intinsa in patul alb cu parul rasfirat pe perna.Dormea.Nimeni nu putea garanta nimic. Calmantele o tineau inlantuita in somn. Luna, intrand prin fereastra, facea ca ea sa para un inger rastignit in suferinta.Se scutura cu groaza. Ei nu i-ar place sa-l stie gandind astfel...
Ii prinse mana in mainile lui.Era atat de rece. Isi lasa capul pa marginea patului hohotind.
-Esti aici, dragul meu, asa cum banuiam.
Ridica capul privind-o uimit.N-ar fi trebuit sa se trezeasca. Nu inca.Dar se bucura ca o poate auzi desi se temea ca o va face sa sufere dandu-i vestea trista.
-Iarta-ma. Eu voi pleca. Nu puteam sa o fac fara sa-ti spun ca te iubesc. Te rog sa fii fericit si sa traiesti tu pentru amandoi.Promite-mi ca vei fi un om bun...promite-mi...
-Nu Ina,vom trai si vom fi fericiti impreuna.
-Dragul meu, nu se poate.Aici se despart drumurile noastre. Nu uita sa fii un om bun . Ti minte ce ti-am spus atunci cand ne-am casatorit?
-Tin minte totul.
-Ma rastigneste viata pe un altar cu spini...murnura ea.
-Si totusi, cu iubire in fata ei ma-nchin, continua el.
Atat. Inchise ochi si aparatele incepura sa tiuie strident.A fost indepartat.Nu era nevoie de el.
Nu mai era nevoie de el...

din colectia "DRAME DIN CARTIERUL CU TEI"(rezumat)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12196

[youtube]JdmN73SM_cw&feature=related[/youtube]

Ce ai adus cu tine în lume ca să crezi că ai pierdut ceva? Ce ai produs tu, ca să crezi că a fost distrus?
N-ai adus nimic cu tine în lume,orice ai avea, ai primit de aici.
Orice ai dăruit, ai dăruit de aici,orice ai luat, ai luat de la Dumnezeu,orice ai dat, i-ai dat Lui.
Ai venit cu mâinile goale,şi vei pleca cu mâinile goale.
Ce crezi că este al tău astăzi a fost al altcuiva ieri si va aparţine altcuiva mâine.
Nu te înşela, că totul este al tău…Este o impresie falsă, şi va fi cauza necazurilor tale.
Schimbarea este legea Universului,ceea ce crezi tu că este moarte in realitate este viaţă.
Într-o secundă poţi fi plin de bogății iar în următoarea poţi fi aruncat în sărăcie.
Al tău şi al meu, mare sau mic...Șterge aceste noţiuni din mintea ta si abia atunci totul este al tău şi tu eşti al acestui tot.
Trupul acesta nu este al tău, nici tu nu eşti sclavul trupului tău caci trupul este făcut din foc, apă, aer, şi pământ si va dispărea descompunându-se în aceste elemente dar sufletul este permanent – deci, cine eşti tu?
 

DeletedUser

Mi-a ascuns mama raketa ,ca va distrugeam planeta. Si tatucu mi-a luat tancu,ca vedeati voi pe dreacu....hahaha
 

DeletedUser12196

[video=youtube;8QUhhqmwmno]http://www.youtube.com/watch?v=8QUhhqmwmno[/video]

De-as avea dreptul la o singura dorinta, as alege sa dau timpul inapoi si sa ma intorc la clipa cand ne-am sarutat. Indiferent cat de mult eu am incercat, indiferent de ce eu am facut, tu ai ales totusi sa pleci. Eu simt insa ca nu pot trai fara sa te am in viata mea.
Poate vei spune ca inca ma doresti, poate vei spune ca nu ma mai doresti. Poate ne-am spus ca totul s-a terminat, dar eu iubito, nu pot renunta la tine.
In fiece zi stau si tot incerc sa inteleg unde oare noi am gresit…Nu a fost vina mea, nu a fost nici a ta…sunt insa convins ca am renuntat amandoi prea repede…
Daca te-am pierdut pe tine, simt ca nu mi-a mai ramas nimic ce as putea pierde…Nu-mi spune ca-i prea tarziu...

Multam fain Dany.
 

DeletedUser12196

[video=youtube;P9RQWl3DR_E]http://www.youtube.com/watch?v=P9RQWl3DR_E[/video]
Ai pierdut si incerci sa accepti. Incerci sa mergi mai departe, de fapt asta trebuie sa faci. Cauti raspunsuri si nu ti le ofera nimeni.Incerci sa uiti dar te urmeaza in vise, atunci cand nu-ti mai poti controla mintea si, de fiecare data traiesti cu intensitate sfasietoarea durere a pierderii...cumplita nevoie de apropriere, de mangaiere.E greu si doare.
 

DeletedUser12196

[video=youtube;UIc2r4Qr7As]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UIc2r4Qr7As[/video]
Sunt oameni a caror menire este aceea de a-i ajuta pe ceilalti sa mearga mai departe, sa treaca peste clipele grele si sa reinvete sa iubeasca. Ei nu cer nimic. Sunt acolo atunci cand este nevoie de ei si se retrag discret atunci cand nu mai sunt doriti, fara sa puna intrebari si fara reprosuri. Desi nu sunt psihologi, au calitatea nativa de a sesiza un dezechilibru si de a face ca lucrurile sa revina la normal. Sunt si barbati desi numarul femeilor cu aceste calitati ii depaseste cu mult. Acesti oameni sunt “oamenii far” sau “oamenii doctori pentru suflet”.
Ascultand aceasta melodie mi-am amintit de acesti oameni minunati si le-o dedic dorindu-le ca si pentru ei sa existe “oameni far” care sa le fie alaturi deoarece din cand in cand trebuie sa se opreasca si sa se gandeasca la ei. Daruind doar si neprimind la randul lor iubire vor sfarsi prin a se stinge…
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12196

[video=youtube;XoneFRNrVCE]http://www.youtube.com/watch?v=XoneFRNrVCE[/video]
Mi-aduc aminte. Frumoase vremuri. Dar cine-si mai aminteste de FoTR de pe L7?
 
Sus