L.o.w.

  • Autor subiect DeletedUser11196
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Uiti cateva lucruri , cav grea poate fi folosita si ca unitate defensiva si ca unitate ofensiva, asa ca in satele ofensive pot face in loc de cav usoara, cav grea.
Acum despre sprijin, eu nu folosesc paladinul deloc, si asta pentru ca folosesc in mare numai cav grea si lancieri.
Depinde de stilul de joc al fiecaruia.

Dar satele mixte sunt sate mixte si nu ar trebui sa existe, nu ma refer ca intr-un sat defensiv ai 100 de topoare ... e vorba de cazurile cand ai 2000 lanci, 1000 spade , 3000 topoare,1000 cav usoara.Asta e sat mixt, iar un astfel de sat nu il poti folosi nici sa te aperi ,nici sa ataci.
 

DeletedUser

Daca pot sa fac arcuri nu vad de ce as mai face lanci...

Cavaleria grea nu prea e eficienta... Nu cred ca cea mai buna defensiva e cu lancieri si cavalerie grea...

Daca ai sate mixte nu o sa iei sate mari prin puterea unui atac, o sa le iei prin numarul atacurilor si prin faptul ca ii demolezi cladirile in urma fiecarui atac. Exemplul tau e sat predominant ofensiv. Se poate si cu sat predominant defensiv.

In exemplul tau mai pune 200 berbeci si 200 catapulte si o sa vezi ca poate sa faca ceva ofensiv pana la urma. Daca are un numar oarecare de sate poate sa renunte la unele cladiri sau poate sa le tina mai jos pentru loc in ferma...
Oricum vrei nu vrei primul tau sat e sat mixt. Zici ca nu ar trebui sa existe sate mixte, sunt curios ce ai putea face cu primul sat daca il specializezi.
Varianta 1: sat defensiv, nu vei putea nobila decat un sat parasit
Varianta 2: sat ofensiv, ajungi repede ferma

Inca ceva daca aia stiu ca satul pe care il ataca e sat ofensiva si observa ca nu iti tii trupele ofensive in el cand te ataca nu o sa iti demoleze cazarma sau ferma, nu are rost pentru ca mai mult ca sigur nu prea ai unde sa faci trupe defensive, o sa iti demoleze curtea nobila, fieraria, cladirea principala. De ce? O sa te coste ceva sa le refaci si o sa dureze ceva mai mult pana le ai din nou. Daca ai ghinionul sa afle care sunt toate satele tale ofensive o sa iti taie pentru ceva timp posibilitatile de extindere. Transformarea unui sat defensiv in sat ofensiv nu se face peste noapte, un sat defensiv nu are nevoie de curte nobila printre altele si nici de cerintele pentru curtea nobila... E o masura defensiva demolarea curtii nobile, fierariei si cladirii principale. In cazul unui esec daca inamicul nu are cladirile astea maxim poate sa foloseasca nobilii pe care ii are, deci nu pierzi repede prea multe sate...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Difera strategia de la caz la caz si iti zic eu ca atunci cand ai razboi si harta e rosie, te intereseaza sa umplii cat mai repede ferma nu sa fie cat mai eficient.Iar varianta lanci+cav grea e f buna , plus ca au o viteza ridicata de deplasare.

Ce sa zic, din partea mea jucati toti cu satele mixte ...nu e nicio problema, imi faceti mie jocul mai usor.




Acum despre primul sat, atat pe lumea 1 cat si pe lc(singurele lumi pe care am jucat serios) ... primul sat a fost ofensiv .Nu am avut mai mult de 500 de lanci si 1000 de spioni, am jucat agresiv si farmam tot in jur, la inceput nu ai nevoie de multa defensiva .
 

DeletedUser184

topic inchis pentru irelevanta - de fapt toate topicele din aceasta sectiune vor fi inchise.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus