Lc = lume de ciocarlani?

DeletedUser

Nu stiu de ce dar lumea asta ma face sa vars...numa certuri in interiorul triburilor...triburi mamut de alea ca la manelisti : fara nr fara nr...atacuri numai cu apararea (ca de'...are nivelul 10 la lancieri si spadasini)...Parerea mea

Eu cred ca este cea mai nereusita lume.Voi ce parere aveti?:confused:
 

DeletedUser

Nu stiu de ce dar lumea asta ma face sa vars...numa certuri in interiorul triburilor...triburi mamut de alea ca la manelisti : fara nr fara nr...atacuri numai cu apararea (ca de'...are nivelul 10 la lancieri si spadasini)...Parerea mea

Eu cred ca este cea mai nereusita lume.Voi ce parere aveti?:confused:

astia-s jucatorii, nu LC
dc jucatorii sunt nestiitori asta e...
 

DeletedUser3595

Nu stiu de ce dar lumea asta ma face sa vars...numa certuri in interiorul triburilor...triburi mamut de alea ca la manelisti : fara nr fara nr...atacuri numai cu apararea (ca de'...are nivelul 10 la lancieri si spadasini)...Parerea mea

Eu cred ca este cea mai nereusita lume.Voi ce parere aveti?:confused:

E vorba despre lumea clasica.Daca este atunci sa stii ca si mie mi se pare cea mai najpa lume:(
 

DeletedUser184

dexonline a spus:
ciocîrlán (-ni), s.m. – 1. Bãrbãtuºul ciocîrliei (Alauda cristata). – 2. Plantã (Coronilla varia). – 3. Dans tipic. Probabil de la *ciocîrlã „obiect cu forma curbatã sau în spiralã“, der. de la cioacã, ºi astãzi cunoscut numai cu forma cocîrlã, v. cuvîntul. Se explicã prin imaginea zborului caracteristic al acestei pãsãri cînd se lasã jos din înalt, ºi de asemenea prin analogia primei pãrþi a cuvîntului cu cioc „moþ, smoc de pene“, cu totul caracteristic pãsãrii respective. Suf. este cu siguranþã expresiv, cf. cocîrlã, codîrlã, modîrlan, ºopîrlã, þopîrlan. Prezenþa imaginii spiralei la acest nume a fost semnalatã, cf. Spitzer, Arch. Rom., XII, 160; Puºcariu, Dacor., VI, 306-9; DAR; s-a încercat însã sã se explice prin surse onomatopeice, ca în bg. èevruliga „ciocîrlie“, sb. èevrljuga „ciocîrlie“, cf. sb. èokrlije „cîrcel de viþã“. Înainte Candrea, Elemente, 405, plecase de la cioc, pe care îl considera compus cu un element expresiv -îrlã. Pentru Hasdeu, Col. lui Traian, 1873, 110, este cuvînt dac; dupã Philippide, II, 706, trebuie pus în legãturã cu alb. zok „pasãre“. Lahovary 322 crede cã este cuvînt anterior indoeurop. Der. ciocîrlie, s.f. (pasãre cîntãtoare micã, ce zboarã vertical la mari înãlþimi); ciocîrleþ, s.m. (pasãre, Sitta europaea), al cãrui nume se poate compara cu ciocãnitoare. Existenþa lui *ciocîrlã reiese ºi din prezenþa lui ciocîrlie, s.f. (vargã, nuieluºã; la plug, plaz, talpã), al cãrui prim sens este identic cu cel de cioancã; ciocîrlãu, s.m. (Munt., colinã, deal). Ciocîrlie, s.f. (cîrcel de viþã) provine fãrã îndoialã din sb.; în schimb din rom. provine sb. èokrljan (Candrea, Elemente, 405).

sursa www.dexonline.ro
 

DeletedUser184

sacalaka daca ai ceva de spus la tema ok ...daca nu ...stop spamming here.sau ....vrei warn ?
 

DeletedUser2368

Te rog sa nu generalizezi... ;) or fi certuri in triburi si jucatori noobi... dar astea sunt caracteristicile .ro in general... ;) de aceea multi jucatori romani buni nu joaca aici... joaca pe .net majoritatea... pentru cei care nu au jucat niciodata... faceti o incercare de la inceputul lumii ;) sa vedeti ce isneamna .net... puteti juca si pe die-staemme.de... :) same nice sh*t :D
 
Sus