Legislatie

algernon

member
Scor reacție
0
Pentru ca , accidental, stand sitter la un prieten, am gasit la el in mesaje ceva interesant, permiteti-mi sa va atrag atentia asupra unui articol de lege ( Codul Penal in vigoare )
Art. 360 - Accesul ilegal la un sistem informatic
(1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită în scopul obţinerii de date informatice, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani.
(3) Dacă fapta prevăzută în alin. (1) a fost săvârşită cu privire la un sistem informatic la care, prin intermediul unor proceduri, dispozitive sau programe specializate, accesul este restricţionat sau interzis pentru anumite categorii de utilizatori, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

Deci, cei care va jucati cu programele tip keylogger , cititi intai asta. Trebuie sa stiti intai in ce ( puscarie ) va bagati singuri.
 

DeletedUser48261

Sunt zeci de mii de astfel de chestii facute zi de zi nu numai pe aici, peste tot. Nu am auzit pe nimeni sa fi fost pedepsit pentru asa ceva vreodata. Cu atat mai putin pentru jocul acesta.
In fine, multam de info :)
 

algernon

member
Scor reacție
0
Sunt zeci de mii de astfel de chestii facute zi de zi nu numai pe aici, peste tot. Nu am auzit pe nimeni sa fi fost pedepsit pentru asa ceva vreodata. Cu atat mai putin pentru jocul acesta.
In fine, multam de info :)
Daca cel caruia i s-a spart calculatorul ( atentie, calculatorul, nu contul, nu ma refeream la aia care baga parole in joc pina nimeresc una ci la cei care trimit keylogg ) face plangere penala, te contrazic., da.te ia pe sus rapid.Ca nu ai auzit e una, ca se intampla e altceva. De regula cei luati nu prea mai au chef pe urma sa spuna ce si cum. :)
 

algernon

member
Scor reacție
0
PS.Daca nu ma crezi, cauta-ma, iti pun la dispozitie un calculator pe care sa bagi keylogg.Plangerea penala e deja pregatita.Vedem pe urma ce se intampla.Te bagi ?
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
O discutie tehnica dar inseamna ca esti foarte slab daca victima isi da seama ca are keylogger :D
 

algernon

member
Scor reacție
0
Corect.Pentru cei din categoria aceasta am aratat la ce se expun.Ceilaltii, adevaratii, stai linistit, nu sparg calculatoare individuale intr-un joc.Au alte pasiuni.
 

DeletedUser48449

O discutie tehnica dar inseamna ca esti foarte slab daca victima isi da seama ca are keylogger :D
Depinde boss, daca afla dupa ce ai luat parolele care tio trebuit sau nu, ca la un moment dat va zice si antivirusu ca ai un malware pe calc :)
 

DeletedUser48449

Daca reusesti sal pui insemna ca nu o fost detectat ( evident daca are antivirus pe calc ) iar la un moment dat cei care se ocupa de protectie va descoperi acel fel de malware si va face un update la antivirusu lor iar dupaia ajunge detectabil si la restu persoanelor :) de detectat va fi detectat e inevitabil:) diferenta se face daca e detectat inainte sau dupa ce sa cules informatia:)
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Multe necunoscute: "la un moment dat" t0 va fi descoperit iar la un alt moment dat t1 va fi neutralizat.
 
Sus