Lumea 2

  • Autor subiect DeletedUser15968
  • Data de început

DeletedUser15968

Sper ca adminii sa nu imi stearga topicul si sa il lase asa cum este...
Acest topic este destinat celor care se cred mai buni decat altii si ca sa ii scutesc din timp si vorbe inutile le propun un nou mod de-a juca acest joc...Regulile sunt f simple si putine...:D
cine doreste sa se inscrie in acest "joc" trebuie sa aiba acordul celui care l-a provocat si sa fie si el de acord...ok...
Reguli:
1. Nu se va tine cont de alianta celor 2 triburi..este o disputa doar intre cei 2 jucatori
2. Jocul va tine 10 zile in care cei 2 se vor ataca in functie de timpul fiecaruia
3. Au la dispozitie doar 10 sate, fara sprijin si fara armata, acele sate sunt prestabilite de fiecare jucator in parte.
4. Interzis sprijinul de la alti jucatori, deoarece vor fi monitorizati
5. Tot timpul trebuie sa aiba data o cerere de sitter catre mine
6. In terminarea celor 10 zile cine are cele mai multe sate cucerite numai de la celalalt jucator se declara castigator.
7. Punctajul satelor este aleatoriu
8. Limita maxima de nobili 10..exact pentru cele 10 sate ale celuilalt jucator
9. In cazul in care distanta este mare intre cei 2 jucatori, se va alege o portiune neutra, se vor alege 20 sate ale altui jucator sau jucatori si se vor inapoia celui(or) care le detinea inainte

Este un joc gandit special pentru cei care vor sa demonstreze cu adevarat ca sunt jucatori buni
Astept inscrieri pe PM
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Nu adminii sterg topicuri ci moderatorii forumului.

Cateva comentarii, constructive sper:

Punctul 2, intra in contradictie cu punctul 6. Ori 7 zile, ori 10.

3. Un jucator care are 3 sate, de unde face rost de inca 7 e exemplu? Un jucator cu 100 de sate isi poate trimite sprijin in cele 10 sate puse la bataie, apoi retrage sprijinul, si sterge rapoartele. Stai tu sa faci ancheta cu privire la desfasurarea lupelor, sa studiezi zeci/sute de rapoarte ca sa vezi daca a trisat careva?

8. Limita de 10 nobili? Poate vreau sa trimit fake-uri cu 20 de nobili, sau sa nobilez 5 sate simultan din care sa pastrez doar 4. Strategia mea nu e treaba altora. Pentru 5 sate simultan, imi trebuie 20 de nobili. Poate chiar 25, adica 5 pentru fiecare sat daca sunt mai ghinionist si la mine 4 nobili scad cate 20 de puncte de adeziune (4 x 20 = 80, nu 100). Ori jucam cu tacticile si strategiile noastre, ori o lasam balta.

9. cine crezi ca iti va imprumuta 20 de sate? Sau ca sa ma exprim altfel, care e jucatorul ala aflat in razboi, care sa nu doreasca sa se foloseasca de satele lui. Pentru el ar fii o pierdere de vreme, si o inclinare a balantei razboiului in favoarea inamicului. Primeste oare satele inapoi cu dobanda?

Pentru un asemenea joc iti trebuie o lume ideala, sau innogames sa scoata o varianta triburile jucabila in doi. Jucatorii sa isi poata seta de comun acord numarul satelor, nivelul de dezvoltare, existenta satelor de barbari, viteza, bonus de noapte etc.

Dueluri cu jucatori si arbitri au mai fost, dar unele puncte sunt mai greu de aplicat. Nu doresc sa te descurajez pentru ca ideea ta nu este rea, dar prefer sa fim realisti. Nu sunt multi care sa accepte pentru ca ar insemna pierdere de timp si de sate, probabil pierderea sprijinului catre colegii atacati, in plus nu ai garantia ca cei doi participanti nu vor fi atacati de catre alte triburi pe care nu le intereseaza concursurile de genul acesta.
Propun sa te mai gandesti.

Craciun fericit!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15968

am rezolvat problema de la punctul 2...ideea este de 10 zile.....
cu privire la pct. 8..ideea ramane valabila...10 nobili si atat, iti ajunge sa iei 2 sate simultan cu adeziune minima sau 3 sate cu adeziune maxima...cat despre fake-uri...asta e...te gandesti la alta solutie:)
cu privire la pct. 3....se accepta jucatorii doar cu minim 10 sate...ceilalti au timp..sa participe si ei...dupa ce au deja 10 sate...
cu privire la pct 9 intradevar e cam greu sa gasesti un jucator sa imprumute 20 de sate...de aceea sper ca cei de la innogames sa faca un fel de "arena"...unde cineva va fii conducatorul arenei...iar lunar se vor face batalii timp de 10 zile intre mai multi jucatori
iar conducatorul arenei poate fi provocat de un alt jucator, iar *** acesta din urma castiga devina detinatorul trofeului...
Pentru stabilirea Conducatorului se va face un concurs preliminar, castigatorul avand oblogatia sa isi pastreze suprematia
fara ajutorul adminilor ar fi greu sa vezi *** si-a dat sprijin sau nu...tocmai de asta voi discuta sa fie supravegheati 24h din 24 ca sa fim sigur ca nu se face nimic ilegal
Astept ca moderatorii sa citeasca si ei acest topic si sa ia o decizie in privinta acestui tip de joc

PS..MS de urari si tie la fel, Craciun Fericit si La Multi Ani!:)
 

DeletedUser

astea sunt vise, nu poti sa verifici daca un jucator si`a trimis sprijin sau nu de pe celelalte sate, daca am presupune absurd ca ar fi adminii cu ochii pe el ca sa nu o faca, luptele ar fi inegale un jucator cu 10 sate ar invinge fara probleme unul cu 100; apoi, triburile este un joc in care sunt promovat spiritul de echipa, comunicarea , cunoasterea de persoane noi, strategie si diplomatie, etc etc, nu pentru a vedea care este mai bun dintre doi jucatori; daca totusi vrei sa incerci macar iti recomand ds-lan, au tradus si varianta in romana, poti juca in retea cu prietenii, poti sa setezi nr de incepul 10 sate, viteza, etc... cat despre ideea organizarii de duele de catre innogames putin probabil ca sa nu zic imposibil; cracin fericit :D
 

DeletedUser

Desi ideii tale cu duelurile i-ai dat nastere pe si pentru lumea 2, poate ca ar fi mai indicat sa postezi treaba cu varianta asta a jocului nu doar la lumea 2 ci la "Forum principal" -> "Propuneri joc/forum si bug report".

Daca tu erai prea ocupat cu un trib inamic sa le iei sate, sau aveai 10k de atacuri pe zi si nu gaseai un sitter competent sau care sa stea 22/24 on, mai mult ca sigur nu-ti ardea de dueluri, iar cand refuzi un jucator care te provoaca, acesta ar putea spune despre tine ca esti doar un laudaros, ca esti noob si nu te tine etc. Pentru acel jucator nu ar conta scuzele tale deci ai fii in dezavantaj chiar daca ai accepta sau nu.

Complicat dar nu imposibil, iar probleme pot sa mai apara.

Un exemplu de situatie penibila ar fii ca dupa ce gasesti un jucator intr-o zona neutra dispus sa-ti imprumute sate, dupa ce le nobilezi (provizoriu), exact a 2-a zi sa ramai fara net pentru o perioada mai lunga, sau sa ai alta problema care sa te tina departe de joc. Iti dai seama ca desi acel jucator isi ia satele inapoi, o sa te injure 1000 de ani ca si-a pierdut trupele, timpul, resursele, nobilii pentru recuperare etc. :) Cu lucrul altuia nu prea iti permiti sa risti.

Cei de la Innogames ar putea sa faca si probabil s-au gandit deja la varianta "in doi", sigur nu suntem noi primii. Stiu ei mai bine ce eforturi ar presupune si din ce motive nu au scos si o asemenea varianta.

Adminii au posibilitatea sa joace in doi cu ajutorul satelor de test de pe continentul zero, deci pentru cei fascinati de ideea jocului in doi, incercati sa ajungeti admini!
Glumesc, nu merita efortul.
 

DeletedUser

participa cine stie ca poate fi on in acel timp,ce e asa greu ?
 

DeletedUser

Idea mi se pare una buna, dar din pacate consider ca nu se poate monitoriza suficient de bine jucatorii ca cineva sa nu triseze.
 

DeletedUser5151

Sper ca adminii sa nu imi stearga topicul si sa il lase asa cum este...
Acest topic este destinat celor care se cred mai buni decat altii si ca sa ii scutesc din timp si vorbe inutile le propun un nou mod de-a juca acest joc...Regulile sunt f simple si putine...:D
cine doreste sa se inscrie in acest "joc" trebuie sa aiba acordul celui care l-a provocat si sa fie si el de acord...ok...
Reguli:
1. Nu se va tine cont de alianta celor 2 triburi..este o disputa doar intre cei 2 jucatori
2. Jocul va tine 10 zile in care cei 2 se vor ataca in functie de timpul fiecaruia
3. Au la dispozitie doar 10 sate, fara sprijin si fara armata, acele sate sunt prestabilite de fiecare jucator in parte.
4. Interzis sprijinul de la alti jucatori, deoarece vor fi monitorizati
5. Tot timpul trebuie sa aiba data o cerere de sitter catre mine
6. In terminarea celor 10 zile cine are cele mai multe sate cucerite numai de la celalalt jucator se declara castigator.
7. Punctajul satelor este aleatoriu
8. Limita maxima de nobili 10..exact pentru cele 10 sate ale celuilalt jucator
9. In cazul in care distanta este mare intre cei 2 jucatori, se va alege o portiune neutra, se vor alege 20 sate ale altui jucator sau jucatori si se vor inapoia celui(or) care le detinea inainte

Este un joc gandit special pentru cei care vor sa demonstreze cu adevarat ca sunt jucatori buni
Astept inscrieri pe PM


Evident iti si dau sitter la mine, sa vezi ce mai e prin etoons, si alte chestii de genu...
Hai, mai bine, facem altceva, ne punem noi cu toons-urile pe tine si nu o sa te mai plictisesti.. oricu suntem in razboi.. asa ca? :)) nu cred ca DBD o sa fie de acord sa imi dai inapoi 10-20 de sate, dupa mica noastra bataie :)))
 
Sus