Lumea 73, barfe, certuri, aliante, prietenii, razboaie si luna cadourilor

DeletedUser49531

Salut! Ce urat a devenit jocul cu aceste pp uri... PS nu am mai jucat de la l22. Practic cine are pp uri câștiga, chiar dacă la un moment dat nu mai fac diferența, cel care baga ppp uri are un avans considerabil de la început.
 

Adenauer

member
Scor reacție
105
Ai dreptate Ionut, dar asa sunt majoritatea jocurilor online, sunt gratuite, dar daca vrei ceva avantaje trebuie sa platesti. Si companiile au angajati, au mereu grija de buna functionare a jocurilor si de imbunatatirea permanenta a calitatii. Mi se pare absolut logic sa platesti pentru tot ce inseamna "in plus". Si mai dragut din partea lor sunt acele lumi speciale, care nu au acele functii pentru pp-uri. Poti juca acolo.
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
era om bun pretutindeni :D
dar non valorile nu stiu niciodata sa aprecieze adevaratele valori :D
 

Lord Catau

member
Scor reacție
1
Ai dreptate Ionut, dar asa sunt majoritatea jocurilor online, sunt gratuite, dar daca vrei ceva avantaje trebuie sa platesti. Si companiile au angajati, au mereu grija de buna functionare a jocurilor si de imbunatatirea permanenta a calitatii. Mi se pare absolut logic sa platesti pentru tot ce inseamna "in plus". Si mai dragut din partea lor sunt acele lumi speciale, care nu au acele functii pentru pp-uri. Poti juca acolo.
PE triburile diferenta este uriasa intre cel ce plateste si cel care nu vrea sa bage nici un ban. Acum cativa ani era ok, luai premium aveai cateva avantaje insa acum valoarea jocului depinde in mare masura de banii bagati.
Nu stiu cum a fost pe lumea asta asta dar prin 2016 cand am jucat ultima oara unu avea deja nobil la iesirea din protectie,(pentru cei care au prins triburile fara prostiile astea premium e ceva aberant, si la viteza 2 dura cam 12-16 zile sa scoti nobil) pe cand eu fara premium aveam abia 1000 de puncte in conditiile in care am stat f mult sa joc.
Dar banuiesc ca ,calculul celor de la inno games a dat mai bine sa aibe cativa jucatori care baga sute de euro pe o lume decat cateva zeci de mii care se rezuma la niste sume modice(undeva 50 de lei lunar imi amintesc ca era mai mult decat suficient)
 

Adenauer

member
Scor reacție
105
Da, acum observ foarte bine ce spui. Colegul staudepazahc are 13 sate, eu am 4 (si vai de ele) in conditiile in care am bagat si eu vreo 1000 de pp-uri sau mai mult. Nu prea ai ce sa faci in conditiile astea, doar sa il chinui putin. Gen:
Sosiri (11) Sosire
Berbec, 006 (471|457) , K44 astăzi la ora 08:03:00:275 0:13:43
Berbec, 001 (476|456) , K44 astăzi la ora 08:03:00:303 0:13:43
Craiova astăzi la ora 08:03:00:323 0:13:43 aici e sprijinul meu :D
GN, 011 (477|452) , K44 astăzi la ora 08:03:00:337 0:13:43
GN, 011 (477|452) , K44 astăzi la ora 08:03:00:487 0:13:43
Topor, 008 (476|454) , K44 astăzi la ora 08:03:00:567 0:13:43
GN, 011 (477|452) , K44 astăzi la ora 08:03:00:637 0:13:43
Topor, 008 (476|454) , K44 astăzi la ora 08:03:00:732 0:13:43
GN, 011 (477|452) , K44 astăzi la ora 08:03:00:787 0:13:43
002 astăzi la ora 08:03:00:856

In alta ordine de idei, daca reusesti sa scapi de inceputul jocului neinnobilat, apoi fortele se echilibreaza oarecum. Sa spunem ca la 30 de sate contra 10 ai mai putea face ceva, insa in inceputul lumilor e imposibil.
Iar in incheiere, nu e important ca ne plangem noi aici despre pp-uri si altele, atata timp cat decidem sa mai intram pe o lume, sau pe alta, atunci acceptam conditiile. E ca si cum te-ai duce intr-un restaurant scump si te-ai plange ospatarilor ca meniul lor e scump si ca unii de ce mananca totusi acolo. :D

PS: Felicit colegul de harta, il mai astept pe la mine, dar il si asigur ca ne mai regasim, mai devreme sau mai tarziu, in alte circumstante, mai...echilibrate. :)
 

Lord Catau

member
Scor reacție
1
Asa este nu te contrazic, probabil financiar este mai rentabil acum, insa jocul era mult mai frumos cand aveam 70.000de playeri pe o lume, foarte competitiv.
Dar ca orice joc o sa il scumpeasca pana in punctul in care o sa dispara, si or sa inventeze alt joc.
Mai tii minte cand primele 4 k-uri se umpleau la doar ora de la deschiderea lumii? apoi in doua trei zile deja aveam cate 16 continente pline.
 

DeletedUser49055

Ziceti ca triburile e o factura ieftina?Inseamna ca nu ati jucat grepolis :D acolo iti poti finaliza instant unitatile cu gold (goldul e ca ppurile). Cum ar fi sa fie asa si pe triburile?Adica sa iti poti finaliza trupele cu pp. Ti-ai rupe trupele dimineata si seara le-ai avea inapoi.

Se centralizeaza enervant de mult aceste ppuri,acest pay2win...ma,jocul e free to play,nu trebuie sa platesti nimic ca sa il joci,iti trebuie doar nickname si email. INNO are angajati,cred ca peste 400,care trebuie platiti,trebuie sa intretina serverele s.a.m.d. De unde sa scoata ei bani altfel? Mi se pare normal sa gasesti o solutie de a-ti creste compania. Ah,si da,am uitat de ceva,veniturile principale nu vin din triburile....poate au venit candva,dar acum nu.
Parerea mea este ca cei ce zic ca triburile a decazut datorita ppurilor sunt cei care au fost cuceriti sau eu stiu ce alta problema si ,in loc sa isi asume,arunca vina pe bani. Sunt atatea cazuri de pp-uri bagate si s-a ales praful de jucatorii respectivi...vai mama mea. Ai nevoie doar de o echipa buna si ppurile nu prea conteaza.

De ce nu mai joaca 70k jucatori cum ziceti voi?Jocul asta a venit in Romania prin 2007 . Ce jucai tu in 2007?GTA,CS,AoE2.Heroes3? Imagineaza-ti cand ai trecut de la age of empires la triburile. Era ceva atat de fascinant ca joci cu atatia mii de oameni reali din toata tara,ca jocul se continua chiar si cand esti offline,ca poti da comenzi de constructie dimineata si pana seara nu aveai treaba etc (Nu joc din 2007,dar in 2015 am dat de Grepolis si asa functiona la mine treaba). Acum,intram in 2020. De ce sa te joci un rahat de joc,cu grafica primitiva,cand poti juca LOL,GTA V,CS GO si alte jocuri cu grafica mindfuck si mult mai competitive? E evolutia fireasca a lucrurilor :D

Plus ca,daca nu iti place triburile,nu il joci :D poti juca pe speciale sau casual sau poti ,pur si simplu,sa nu-l mai joci. :D
 

DeletedUser49459

Ziceti ca triburile e o factura ieftina?Inseamna ca nu ati jucat grepolis :D acolo iti poti finaliza instant unitatile cu gold (goldul e ca ppurile). Cum ar fi sa fie asa si pe triburile?Adica sa iti poti finaliza trupele cu pp. Ti-ai rupe trupele dimineata si seara le-ai avea inapoi.

Se centralizeaza enervant de mult aceste ppuri,acest pay2win...ma,jocul e free to play,nu trebuie sa platesti nimic ca sa il joci,iti trebuie doar nickname si email. INNO are angajati,cred ca peste 400,care trebuie platiti,trebuie sa intretina serverele s.a.m.d. De unde sa scoata ei bani altfel? Mi se pare normal sa gasesti o solutie de a-ti creste compania. Ah,si da,am uitat de ceva,veniturile principale nu vin din triburile....poate au venit candva,dar acum nu.
Parerea mea este ca cei ce zic ca triburile a decazut datorita ppurilor sunt cei care au fost cuceriti sau eu stiu ce alta problema si ,in loc sa isi asume,arunca vina pe bani. Sunt atatea cazuri de pp-uri bagate si s-a ales praful de jucatorii respectivi...vai mama mea. Ai nevoie doar de o echipa buna si ppurile nu prea conteaza.

De ce nu mai joaca 70k jucatori cum ziceti voi?Jocul asta a venit in Romania prin 2007 . Ce jucai tu in 2007?GTA,CS,AoE2.Heroes3? Imagineaza-ti cand ai trecut de la age of empires la triburile. Era ceva atat de fascinant ca joci cu atatia mii de oameni reali din toata tara,ca jocul se continua chiar si cand esti offline,ca poti da comenzi de constructie dimineata si pana seara nu aveai treaba etc (Nu joc din 2007,dar in 2015 am dat de Grepolis si asa functiona la mine treaba). Acum,intram in 2020. De ce sa te joci un rahat de joc,cu grafica primitiva,cand poti juca LOL,GTA V,CS GO si alte jocuri cu grafica mindfuck si mult mai competitive? E evolutia fireasca a lucrurilor :D

Plus ca,daca nu iti place triburile,nu il joci :D poti juca pe speciale sau casual sau poti ,pur si simplu,sa nu-l mai joci. :D

Triburile a avut o comunitate destul de solida. Daca ar fi băgat subscripții, 1-2 euro pe lună pentru fiecare lume, gândește-te cam câți bani ar fi scos. Dar ei au ales să îl monetizeze într-o variantă păguboasă. Când ai un produs, încerci să îl mulgi de bani fara sa intervii în gameplay. De ce? Pentru că și cei care baga bani, sunt atrași de gameplay, iar daca tu, monetizezi astfel jocul, cei care nu baga bani, vor pleca, iar cei care baga bani, nu vor mai simți nevoia să joace. Probabil în câțiva ani o să îl închidă și vor trece la tribal wars 2.
 

Lord Catau

member
Scor reacție
1
"Parerea mea este ca cei ce zic ca triburile a decazut datorita ppurilor sunt cei care au fost cuceriti sau eu stiu ce alta problema "

Cred ca glumesti, nu stiu valoarea jucatorilor actuali, insa majoritatea jucatorilor buni s-au lasat in perioada cand au inceput sa bage aceste facilitati si nu cred ca este o coincidenta.

Chiar ma uitam pe harta, nu stiu daca sunt mai multi de 10-15 playeri care sa ii recunosc

Cat despre argumentul tau imi amintesc ca am jucat ultima oara prin 2016 sau 2017 pana pe la 6 sate si era un tip il stiam de mult de pe lumea 12, un jucator de valoare mult sub medie, desi a jucat cateva lumi pe langa echipa mereu a fost slab, iar pe acea lume cu bani bagati(imi spusese ca a luat pp-uri de 500 de euro la deschidere) era undeva in top 10.
Fara acei bani nu ar fi avut nici cea mai mica sansa langa un jucator mediu sa nu mai zic de un starter.


Si personal pe mine la jocul asta exact grafica primitiva si ingam-ul cu putine comenzi m-a atras, un joc unde diferenta o dadea strategia ta care o abordai,probabil de asta a si atras asa multi jucatori
 
Ultima editare:

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
bre...pentru noi astia exista serverele speciale :D
cred ca de acum incolo doar pe astea am sa joc pentru ca nu exista nicio facilitate premium in afara de cp, asistent si manager de cont parca. si acolo se face diferenta. pe lumile normale, diferenta e facuta de visa/master . sa fim seriosi, nici daca aduci pe lumi normale 2-3 starteri gen illidan , m&m sa joace fara pp, nu au sanse in fata unui jucator mediu sau chiar mediocru dar care varsa bani cu nemiluita :D
 

DeletedUser49459

bre...pentru noi astia exista serverele speciale :D
cred ca de acum incolo doar pe astea am sa joc pentru ca nu exista nicio facilitate premium in afara de cp, asistent si manager de cont parca. si acolo se face diferenta. pe lumile normale, diferenta e facuta de visa/master . sa fim seriosi, nici daca aduci pe lumi normale 2-3 starteri gen illidan , m&m sa joace fara pp, nu au sanse in fata unui jucator mediu sau chiar mediocru dar care varsa bani cu nemiluita :D
Pai am văzut, jucător care a ajuns într-o zi la peste 3k pct. :)Nu mai e un joc de strategie, e un joc de portofele.
 

Dicsie

member
Scor reacție
7
Pai am văzut, jucător care a ajuns într-o zi la peste 3k pct. :)Nu mai e un joc de strategie, e un joc de portofele.

Si eu am vazut jucatori de genul, si dupa am vazut ca dupa protectie au fost demolati si dusi aproape de restart, in unele cazuri, si mai triste au fost si innobilati.

Ca si intr-un razboi pe harta, degeaba ai 70% din harta si jucatori de top, daca habar n-ai ce sa faci cu ei si cu satele lor. Asa si cu pp urile, degeaba le ai daca esti noob de felul tau.
Intr-adevar jocul nu mai e la fel, dar te poate motiva sa arati ca esti bun si fara PP.

@adenauer si @lord catau , ce misto a fost L34, cu paladin cu Flama :D
 
Sus