M-SQD vs Shock

DeletedUser3249

sa stii ca, la final, ramane doar realitatea crunta:
1. nu conteaza cum ai luat un sat (discutam despre situatia regulamentara). daca l-ai luat si l-ai mai si pastrat, jos palaria! ca ataci cu apararea sau te aperi cu atacul, e total irelevant.
2. daca intr-un organizat se ia macar un sat, acel sat e luat si ramane mereu un castig. zidul unei case incepe cu prima caramida...
3. tribul de aia e trib, sa incerce sa prospere. prosperitatea creste cu fiecare sat luat si pastrat. de aceleasi arme beneficiem toti. doar ca nu stim sa ne folosim de toate. istoria o scriu invingatorii. invinsii doar ii cauta nod in papura, fara sa priceapa ca realitatea nu se schimba. daca dupa gongul final am castigat, nu mai conteaza ca am facut-o cu topoare sau din jocuri de culise. nimeni nu impiedica pe nimeni sa cistige din jocuri de culise. prin urmare, si invinsii din jocuri de culise au avut aceleasi oportunitati. a fost o problema de alegere personala sa nu faca la fel. nu e vina invingatorilor. aici nu discutam despre onoare, ca nu se fac clasamente pe joc pentru asa ceva. daca reusim sa castigam o lume din topoare si din onoare ne facem rost si de statutul de legenda. bun pentru noi. daca am castigat din jocuri de culise, doar am castigat o lume dintre multe altele.

- uite un exemplu unde onoarea e prost inteleasa si nu are ce cauta: discutii peste discutii, pe forum ca unii sau altii cresc din barbare iar altii doar din sate luate de la jucatori activi. si? satul e tot sat si intra in trib. colegilor mei de trib, pe unde am jucat, le-am spus sa ia INTAI barbarele si apoi celelalte. de ce? pragmatism pur: barbarele nu riposteaza si sunt extrem de tentante. nu-ti doresti un cap de pod in coaste facut pe un barbar. satul barbar sta mai bine in ograda ta si produce pentru trib. este timp si de sate active. in momentul cand se termina barbarele, nu au de ales si fie se dau la sate active, fie se autoexclud si jucatorii sunt eliminati.

- spui ca a rupt ofensiva aparat de trib. pentru mine asta inseamna ca atacul a fost PROST organizat. un organizat bun nu ar fi dat ocazia tribului sa sprijine pe nimeni. i-ar fi obligat pe toti sa se descurce cu propriile trupe, cu indemanarea si experienta personala. care rezista, bine, care nu, la pascut la marginea hartii. prin urmare, vina este a atacatorilor, nu a tribului care a avut ocazia sa-si apere un jucator. sper ca nu vrei sa pretinzi ca tu nu iti sprijini colegii cand sunt atacati. :d

Buna Dana!i
Ma bucur tare mult sa te mai vad pe joc din cand in cand.
Se vede de departe ca s-a cam dus generatia veche de triburi iar cei noi veniti si aici ma refer la cei care au inceput de la lumea 10 pana acum sunt departe de a intelege ce inseamna joc si stategii de joc,acum majoritatea apeleaza la magarii ptr ca asta au invatat in viata reala,nu mai ai cu cine sa te bati pe harta in strategii ptr ca se apeleaza foarte des la jocuri de culise.Eu de la lumea 26 si 32 nu am mai dorit sa joc serios in niciun trib ptr ca sincer nu am mai gasit oameni care sa joace pe harta.Majoritatea care sunt acum pe joc nu fac alceva decit sa joce triburi pe langa harta.Respectul fata de jucatorul dusman a disparut cu desavarsire.Nu mai exista bun simt din partea multora care posteaza pe extern si de aceea am decis ca nu voi mai juca niciodata serios pe triburile.ro doar daca se va reface echipa de pe lumea 26 sau 32.
Onra se vede ca nu ai avut niciodata ocazia sa joci triburi cu oameni de generatie veche.Ai fi avut multe de invatat alaturi de ei.Nu ne-ar deranja daca ti-ai sterge contul ptr ca la final satele tale tot in trib ar ajunge.
TheBrute sa sti ca sarcasmul nu face bine uneori.
 

DeletedUser

neata, lordule.
lasa-l pe om in pace cu parerile lui. are dreptul la ele. asa cum avem si noi dreptul sa-i punem embargou (atat ne duce singurul neuron ramas functional - n-are el de unde sa stie ca am doar jumate din el, nu e intreg, dar asta-i alta poveste :D). adica, el scrie, NIMENI nu-i raspunde direct lui, nu-l citeaza, nu-i da replica (probabil ii vor sari in ajutor colegii de trib, sa-i raspunda - tot o forma de ajutor tribal e si asta, ca la atacuri organizate, cand un trib intreg sprijina un jucator. sic!). hai pe skype, lordule.
:)
 

DeletedUser3249

As intra cu mare placere in acest moment pe skype dar acum sunt pe tableta :)
Poate mai tarziu cand voi ajunge acasa.
Dupa cum vezi nu mai stau sa imi bat capul cu el.
Il las in plata lui.
Cand se va trezi cu niste amarati de burtosi o sa inteleaga cu cine sta de vorba. :)
Asta nu e o amenintare ci o promisiune. ;)
 

Adenauer

member
Scor reacție
105
Am facut putina ordine in acest topic, insa va rog frumos, incercati sa tineti discutiile in limitele bunului simt. Cu siguranta acel nivel al conversatiei de care toti va plangeti ca a scazut, se va ridica inapoi daca din ce in ce mai multi dintre noi am incerca sa argumentam corect si civilizat opiniile!

Multumesc, o duminica frumoasa!
 

DeletedUser39475

Buna Dana!i
Ma bucur tare mult sa te mai vad pe joc din cand in cand.
Se vede de departe ca s-a cam dus generatia veche de triburi iar cei noi veniti si aici ma refer la cei care au inceput de la lumea 10 pana acum sunt departe de a intelege ce inseamna joc si stategii de joc,acum majoritatea apeleaza la magarii ptr ca asta au invatat in viata reala,nu mai ai cu cine sa te bati pe harta in strategii ptr ca se apeleaza foarte des la jocuri de culise.Eu de la lumea 26 si 32 nu am mai dorit sa joc serios in niciun trib ptr ca sincer nu am mai gasit oameni care sa joace pe harta.Majoritatea care sunt acum pe joc nu fac alceva decit sa joce triburi pe langa harta.Respectul fata de jucatorul dusman a disparut cu desavarsire.Nu mai exista bun simt din partea multora care posteaza pe extern si de aceea am decis ca nu voi mai juca niciodata serios pe triburile.ro doar daca se va reface echipa de pe lumea 26 sau 32.
Onra se vede ca nu ai avut niciodata ocazia sa joci triburi cu oameni de generatie veche.Ai fi avut multe de invatat alaturi de ei.Nu ne-ar deranja daca ti-ai sterge contul ptr ca la final satele tale tot in trib ar ajunge.
TheBrute sa sti ca sarcasmul nu face bine uneori.

O veche și eternă problemă a umanității...și anume, generalizarea. Sunt oameni deosebiți din generația veche și oameni deosebiți din generația nouă. Sunt oameni josnici în generația nouă, dar și în generația veche. Cum nu toții românii sunt țigani, citându-l pe englezul ăla mediocru care vede o emisiune ieftină la Teveu despre asta. (Am văzut o emisiune pe iutub, ceva gen „romanians are coming”).
Eu nu vreau să fiu Gică Contra aici și nu sunt nici hater, însă din punctul meu de vedere, acesta este adevărul.

Și este o discrepanță evidentă între concepția ta despre joc și a lui congres (Dana, din câte am înțeles). Tu spui că „nu mai ai cu cine sa te bati pe harta in strategii ptr ca se apeleaza foarte des la jocuri de culise”, iar ea că „daca dupa gongul final am castigat, nu mai conteaza ca am facut-o cu topoare sau din jocuri de culise”. Dar totuși nu sesizați asta și vorbiți de parcă ați fi pe aceeași lungime de undă (doar sunteți din generația veche).

@Dana, din postul tău, doar cu un lucru nu sunt de acord, acela cu barbarii. Ok, nu încep cu texte gen „ce farmec are să te bați cu sate ce nu opun rezistență” și zic altceva. Orice trib, are vârfuri. Pentru ca vârfurile să prospere, trebuie să aibă nobili și trupe. Astea se fac exclusiv, trimițând mârțoaga aia de cal de 1000 de ori pe zi, pe un barbar și farmând. Tu, ca trib, luând barbarele, tai creanga de sub picioare vârfurilor și îi arunci în clasa aia mediocră a jucătorilor ce joacă din materiile minelor.
Nu încerc să țin lecții nici de viață, nici de triburi, inițial am zis să nu mă bag (poate făceam mai bine), dar mă mai mânâncă degetele astea câteodată. Toate cele bune! :)
 

DeletedUser

@ Kkristystar
Ai perfecta dreptate in ce spui, cu amendamentul ca luatul barbarelor te lasa fara farm, cum spui tu, dar, ele, o data si-o data tot dispar. Atunci, e preferabil sa dispara mai devreme, sa intre in ograda ta si sa inceapa sa produca trupe. Barbarele alea nu dispar doar pentru tribul tau, dispar si pentru adversari, si nu e putin lucru sa-i intarzii in dezvoltare si pe ei. Barbarele produc ceva resurse. Un sat luat si crescut gospodareste produce si el resurse. Mai mult, ai control direct asupra lor si elimini mult din pierderile care insotesc farmul. Nu stiu tu, dar eu imi dau cu tesla in ce nu am cand am cativa caluti si isi mai rupe unul gatul iar resurse nu se aduna nici cat sa-l refac pe cel mort. Pana la urma, eu am descris si argumentat o strategie pe care am dezvoltat-o in ani, pe care am intors-o pe toate fetele pana am adaptat-o si am adoptat cel mai bun compromis pentru mine si tribul meu, in anumite circumstante. Acele argumente stau in picioare si acum. Inca nu mi-a oferit nimeni, nici jucator, nici experienta personala, contra-argumente sa ma faca sa schimb tactica asta. N-am nicio problema sa "fur" idei bune, indiferent de unde si de la cine vin. :)
 

DeletedUser

barbarele sunt si ele sate de luat, in conditiile cand ai sat de aparare si nu are cine sa-ti curete alt sat, esti pe granita si acolo orice sat conteaza, numarul membrilor tribului este mic si nu ai alta solutie sa te dezvolti rapid decat cu sate barbare..... dar daca ne-am uita putin mai atenti la harta sau numai daca ne-am uita, descoperim ca avem numai familii de 6-8 triburi care nu se dezvolta decat din barbare iar sefii lor mai au acces si la interne..... asta mai e joc???
 

DeletedUser

barbarele sunt si ele sate de luat, in conditiile cand ai sat de aparare si nu are cine sa-ti curete alt sat, esti pe granita si acolo orice sat conteaza, numarul membrilor tribului este mic si nu ai alta solutie sa te dezvolti rapid decat cu sate barbare..... dar daca ne-am uita putin mai atenti la harta sau numai daca ne-am uita, descoperim ca avem numai familii de 6-8 triburi care nu se dezvolta decat din barbare iar sefii lor mai au acces si la interne..... asta mai e joc???
Asta tine de o viziune defectuoasa asupra jocului...Multi uita ca e joc de razboi, nu sala de dansuri de societate si se ingroapa in aliante. Normal ca in conditiile astea prospera oportunistii, individualistii si nu tribul. Un trib in marea rosie are cele mai mari sanse, daca nu sa castige, cel putin sa scoata jucatori buni (daca-si bate careva capul sa-i motiveze). Din pacate, de ceva timp s-a produs o deriva puternica de la calitate spre cantitate. Multi confunda numarul mare de sate cu experienta. Astea nu vin legate si nu sunt implicite...Cantitatea mare de sate ajuta, bineinteles, dar este = 0 daca nu aduce dupa sine si o crestere a calitatii posesorului satelor. Prin calitate inteleg experienta, indemanare, rezistenta la stres, creativitate in atac si aparare, etc. Ma greu...
 

DeletedUser

perfect de acord cu tine. Toti sefii de trib vor sa fie si puterea exemplului prin numarul de sate, sau prefera sa castige sate fara o rezistenta semnificativa. viziune asupra jocului nu poate exista cand sunt n-spe academii, iar jocul se rezuma numai la a cere sprijin chiar si cand satele sprijinite sunt intr-o mare albastra. Nu vreau sa provoc pe nimeni, dar lord Gandalf poate confirma ce se intampla in tribul spartanilor, care au modificat legenda ...acolo nu sunt decat interne si barbare, chiar daca au un singur razboi iar la aliante si PNA ,,no number''
 

DeletedUser3249

Lord Gandalf Lord
Banuiesc ca nu te referi la mine.:)
Eu nu am nici o treaba cu acest cont.
 

LadyLethal

member
Scor reacție
143
Toti vorbiti de farm ...totusi ce va retine sa farmati?De cand si-a rupt trupele cucumov ma apuca depresia cand vad cat farmeaza al doilea clasat

25x Jefuitorul zilei

Jefuieşte cele mai multe resurse pe această lume.

Cel mai bun rezultat în 26.03.2015 (6.027.990 resurse)
5.257.374 / 5.257.374
5.257.374 / 5.257.374


Ești în frunte! Următorul are 1.953.741. Păstrează acest record până la miezul nopţii pentru a câștiga realizarea. » arată-le pe toate
 

DeletedUser38023

ma inveti si pe mine secretu? :D

Uite secretul:
RPMayX7.png

:D
 

DeletedUser39475

Vezi pe unde ti le scarpini Cristi. Salut ce mai faci?

Sănătate! Uite, mai arunc și eu câte un ochi pe aici pe extern, de când m-am „pensionat” prematur. :D

@ Kkristystar
Ai perfecta dreptate in ce spui, cu amendamentul ca luatul barbarelor te lasa fara farm, cum spui tu, dar, ele, o data si-o data tot dispar. Atunci, e preferabil sa dispara mai devreme, sa intre in ograda ta si sa inceapa sa produca trupe. Barbarele alea nu dispar doar pentru tribul tau, dispar si pentru adversari, si nu e putin lucru sa-i intarzii in dezvoltare si pe ei. Barbarele produc ceva resurse. Un sat luat si crescut gospodareste produce si el resurse. Mai mult, ai control direct asupra lor si elimini mult din pierderile care insotesc farmul. Nu stiu tu, dar eu imi dau cu tesla in ce nu am cand am cativa caluti si isi mai rupe unul gatul iar resurse nu se aduna nici cat sa-l refac pe cel mort. Pana la urma, eu am descris si argumentat o strategie pe care am dezvoltat-o in ani, pe care am intors-o pe toate fetele pana am adaptat-o si am adoptat cel mai bun compromis pentru mine si tribul meu, in anumite circumstante. Acele argumente stau in picioare si acum. Inca nu mi-a oferit nimeni, nici jucator, nici experienta personala, contra-argumente sa ma faca sa schimb tactica asta. N-am nicio problema sa "fur" idei bune, indiferent de unde si de la cine vin. :)

Ce e drept, am omis un aspect extraordinar de important, acela referitor la timp. Anume, CÂND să se înnobileze acești barbari. Eu vorbeam strict de start game (până pe la 150 de sate, aproximativ). Dacă problema intervine mai tărziu, da, corect. Dacă nu le iei tu, le ia altul.


Lord Gandalf Lord
Banuiesc ca nu te referi la mine.:)
Eu nu am nici o treaba cu acest cont.

Ți-am răspuns la un comentariu, dar nu am primit nicio replică. :)



Toti vorbiti de farm ...totusi ce va retine sa farmati?De cand si-a rupt trupele cucumov ma apuca depresia cand vad cat farmeaza al doilea clasat

25x Jefuitorul zilei

Jefuieşte cele mai multe resurse pe această lume.

Cel mai bun rezultat în 26.03.2015 (6.027.990 resurse)
5.257.374 / 5.257.374
5.257.374 / 5.257.374


Ești în frunte! Următorul are 1.953.741. Păstrează acest record până la miezul nopţii pentru a câștiga realizarea. » arată-le pe toate

Un fel de-a spune...respect! :D
 

DeletedUser

LadyL deja se joaca cu aceasta lume..... respect !!!!

ca tot m-am aventurat in niste afirmatii despre un trib de top .... trageti singuri concluziile despre triburile mamut si eventual limitate chiar si aliantele...

http://ro43.tribalwarsmap.com/ro/history/tribe/168#conquers

http://ro43.tribalwarsmap.com/ro/history/tribe/2882#conquers

Triburi in razboi direct

http://ro43.tribalwarsmap.com/ro/history/tribe/308#conquers



daca cineva mai intelege acest joc, vreau sa-mi explice si mie cum se face asa ceva.....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Iti explic eu :).Unele interne sunt luate findca jucatorii s-au lasat, dar legat de sparta la noi nu exista principiul "internele si barbarele este viata mea "
 
Ultima editare de un moderator:
Sus