Madalin si scoala N00bilor

  • Autor subiect DeletedUser4610
  • Data de început

DeletedUser

Ma, de-ar fi dupa mine, ca sa se lege un pic de madalin, l-as face pe The Alphabet chiar Madalin reincarnat, totul petrecandu-se peste 100 de ani dupa Madalin si scoala noobilor. Iar The Alphabet sa fie personajul negativ al operei, sa fie un om care sa recurca la orice mijloace pentru a reface "mitul madalinic", cel al lumii noobilor, numit mai nou "Noobworld", nu "N00bland".

Da' acuma... ce sa zic... e doar o sugestie... faceti voi cum vreti, eu abia astept sa citesc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

pai sunt doar 6 mozi ca sa activeze topicul
76.gif


Hai ca se facu :) Cine are curaj sa fie primul?

Inca ceva. Cel care scrie primul va avea, sa zic o importanta mai mare. El trebuie sa stabileasca trasaturile generale ale povestirii, nu? Personaje principale, secundare, un conflict central, trasaturi ale fiecaruia.
Si mai trebuie sa stabilim tipul povestirii (satira, pura fantezie, psihologic,realism, SF etc; sau chiar o combinatie).
Cam atat pentru inceput.
Cei care urmeaza, zic eu pot fie ca continue intamplarile din episodul precedent, fie ca creeze alte conflicte, dar cu conditia sa nu piarda de tot elementul central.

Ma mai gandesc si la alte lucruri si va spun. :)

Eu as zice sa pastram ca si stil -stilul Madalin, iar in ce priveste tipul povestirii liber fiecaruia. Satira, umoristic, pura fantezie, psihologic.... Daca tot suntem mai multi, liber fiecaruia ca sa scrie in stilul care-i place mai mult. Eu va previn de acum ca voi scrie descriptiv si cu elemente de fantastic :D. Asta daca nu ma razgandesc :D



Ma, de-ar fi dupa mine, ca sa se lege un pic de madalin, l-as face pe The Alphabet chiar Madalin reincarnat, totul petrecandu-se peste 100 de ani dupa Madalin si scoala noobilor. Iar The Alphabet sa fie personajul negativ al operei, sa fie un om care sa recurca la orice mijloace pentru a reface "mitul madalinic", cel al lumii noobilor, numit mai nou "Noobworld", nu "N00bland".

Da' acuma... ce sa zic... e doar o sugestie... faceti voi cum vreti, eu abia astept sa citesc.

Buna ideea.
Personajul malefic central l-am stabilit- The Alphabet.
Ca timp-100 de ani dupa Madalin.
Lumea sa o numim Tribland (ca a evoluat si ea). The Alphabet isi baga codita sa incerce reintoarcerea la vechea lume a noobilor inocenti.
Alte personaje- fiecare cum si pe cine vrea. Orice referire se va face la Madalin si personajele lui sa fie cumva adusa de povestitor in cadrul temporal de acum.
Ce ziceti?
Vorba lui plesuv, ma mai gandesc si mai propun. :)

PeSeu. Vezi ca n-am uitat ca mi-ai promis ca scrii :)
 

DeletedUser

Eu recunosc, mi-e teama sa fiu prima :) Sunt mai timida de fel :)

@Yoandyo ( te-as alinta da' nu-mi vine in cap cum naiba cu nick-ul tau :) )

Folosim listuta de inceput, insa Clara trebuie sa fie de acord sa scrie prima. Sa vorbim cu fata. Vezi ca e o propunere in plus la topic fata de ce vorbisem noi, si anume ca cel care posteaza are dreptul de a nominaliza pe cineva care sa-i continue din listuta pe care o putem actualiza mereu, in caz de noi doritori,vorbim cu ingerasa.(cu conditia ca si pers nominalizata sa-si dea acordul)
Adica un fel de a ne si juca si binedispune, supunandu-ne la incercari :D
 

DeletedUser

eu o sa ma apuc de scris, da' nu stiu cand termin (pe langa servici mai am si o dizertatie pe cap ... pe care trebuie sa o cam termin intr-o saptamana si ceva... )... asa ca nu as vrea sa va tin cu primul capitol pana am eu timpul necesar - nici de citit toata povestea scrisa deja n-am apucat :)))...

asa ca o sa va rog sa o incepeti voi si va ajung si eu din urma :D...

e buna ideea cu "peste 100 de ani"!
 

DeletedUser

Aici Isabel :)
Ok Clara, scrii atunci cand poti...Da' sa scrii, auzi tu? :)
Cine poate fi primul? Eu am inchidere de luna saptamana asta si primele zile ale sapt viitoare. Apoi pot intra. Are cineva timp sa compuna un inceput pana sa zicem luni?

Uitasem, piratule bine ai venit cu noi :)
 

DeletedUser28514

Salutare lume bună! De data asta m-am întors pe bune:D. Nu serios chiar continui si povestea :)).
 

DeletedUser28514

Rog un moderator sa curete putin threadul

Capitolul XII - Cele două se întâlnesc

aquila mergea singur prin pădurea deasă şi plină de tot felul de animale sălbatice strigând după yoandyo, la un moment dat se aude un răspuns:

yoandyo: Si tu de ce îti cauti singur moartea prin pădure? Şi yoandyo scoate sabia lui b3stialu si o îndreapta spre tânarul aquila.

aquila: yoandyo sunt eu! sunt prietenul tău aquila nu mă mai recunoşti? Nu îti mai aminteşti toate aventurile pe care le-am avut împreună?

yoandyo avu un moment de tacere...

aquila: Haide yoandyo trebuie sa îti amintesti de mine!
yoandyo: Hmmm nu... nu îmi amintesc de tine!

Şi yoandyo se repede cu sabia să îl distruga pe aquila, aquila cand vede acest lucru îsi dă seama că a făcut o mare greşeală şi se pregăteşte de ce era mai rău....

Poc!!! Se aude ca şi cum sabia lui yoanyo este barată! aquila deschide ochii şi îl vede în faţa lui pe nihilius încercând să îi salveze viaţa.

nihilius: Nu te vei atinge de el niciodată!
yoandyo: Mai vedem noi!

b3stialu vine repede şi îl ridică pe aquila de jos.

b3stialu: Ce cauţi aici!? Puteai să mori!
aquila: Îmi pare rău dar eram convins că mă va recunoaşte...
b3stialu: Deci s-a dus şi planu ăsta...
aquila: Ce plan?
b3stialu: Ei bine eu cu Nihilius.....
Nihilius: b3stialee Chestia asta tocmai a scos un pumnal pe langa sabia ta, puţin ajutor!!!!???

2lbcor9.jpg


b3stialu: Imediat prietene!

Şi cei doi luptau cu toată forţa împotriva lui yoandyo, dar cu greu îi făceau faţă...

În acest timp în n00bland

Takeshi Tikano şi PUSKI-ILIE vorbeau la o cafea:

Takeshi Tikano : Eu zic ca merge bine treaba momentan!
PUSKI-ILIE: Categoric toţi n00bi au satele aproape full şi farmează încontinu fără oprire.
Takeshi Tikano : Întradevăr sau descurcat mai bine decât îmi imaginam dar....
PUSKI-ILIE: Dar ce prietene, ce sa întâmplat?
Takeshi Tikano :Tot nu cred ca vom avea şanse împotriva Lui....
PUSKI-ILIE: Trebuie să ai credinţă! Sunt sigur că vom găsi o cale de al dovedei!

În timp ce vorbeau ei dani-la-maxxx alearga spre cabinetul profresorior ţipând:
dani-la-maxxx: Se apropie!! Se apropie!!!
PUSKI-ILIE: Asta este! Sau reîntors.
Takeshi Tikano : Ce este tinere cine se apropie?
dani-la-maxxx: El şi just4fun se apropie de satele noastre!
Takeshi Tikano : Doare ei doi? Gaby23 şi yoandyo? nu sunt cu ei?
dani-la-maxxx: Negativ domnule, cei doi nu sunt cu ei.
PUSKI-ILIE: Hai piretene lasă vorba este timpul!
Takeshi Tikano : De acord!
Takeshi Tikano : dani-la-maxxx dă alarma! Spunele tuturor n00bilor să se pregătească de luptă!
Takeshi Tikano : Vino PUSKI-ILIE să vedem ce ne aşteaptă!

Urcânduse pe zidul uni sat cei doi profesori îi zăreşte pe cei doi duşmani.

Takeshi Tikano : Hei tu neisprăvitule unde îţi sunt celelalte marionete?
El: Ai grijă cum vorbeşti cu viitoru tău rege! Ha-ha-ha
Takeshi Tikano : Niciodată! Acum răspundmi la întrebare!
El: Păi să vedem, Gaby23 prepară nişte poţiuni iar domnişoara yoandyo vânează prin pădure.

PUSKI-ILIE se apropie de Takeshi şi îi şopteşte:

PUSKI-ILIE: aquila este în pădure!
Takeshi Tikano : La fel şi b3stialu cu nihilius

El: Hei! Ce tot şoptiţi voi acolo? Vă spuneţi rugăciunile!? Ha-ha-ha.

just4fun: Preamărite începem?
El: Desigur, nerabdătorul meu prieten.

just4fun: Cavalerie uşoară!!! La atac!!!!
El: Cavalerie grea la atac şi voi!!!!

Takeshi Tikano : N00bi pregătiţivă de impact!!

Şi pe tărâmul din n00bland a început iar războiul...


Ne întoarcem la eroii noştri din pădure

b3stialu şi Nihilius erau aruncaţi pe jos plini de sânge şi epuizaţi total, iar yoandyo se pregătea să dea lovitura finală...
Tânărul aquila privea totul cu ochii înlăcrimaţi, privea cum profesorii săi erau pe punctul de a fi distruşi...

yoandyo: Şi acum pieriţi pentru totdeauna!!

Şi chiar înainte ca tăişul sabiei să îi atinga pieptul lu Nihilius yoandyo aude o voce şi se opreşte

RockGirl stând între doi copaci şi punânduşi o săgeată în arc:

RockGirl : Hei "plăcinţică" nu crezi că eşti cam nervoasă pentru vârsta ta?

traxex.jpg


yoandyo: Aşteaptă la rând ciudato îţi va veni şi tie rândul imed... şi nu apucă să termine ca o săgeată ii trecu pe lângă frunte

RockGirl: Ai grijă cum vorbeşti!

Şi RockGirl sare dintre copaci în dreptul lui yoanyo cu o săgeată îndreptată spre ea, yoandyo se gândeşte să o distrugă rapid înfigândui sabia în inimă dar când aceasta încearcă să îşi manevreze sabia cade în genunchi şi simte că nu mai are nici o putere


Pentru discuţii şi părerei click aici
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser39696

apropo de povezti ....mai continua cineva povestea lui alfabetul? de la ''file de poveste''?
 

DeletedUser

cu toate ca am zis ca nu o sa mai dau vro data pe forumu asta , o sa imi incalc putin promisiunea, b3stialu ,dragul meu b3stialu :)) iar ma omori ? :))
 
Sus