Moderatorii va raspund (discutii libere)

DeletedUser

Care este opinia unui moderator ...se respecta regula privind varsta membrilor forumului ?

Înscriere în forum

Aici te poţi înscrie în forum. Pentru a fi sigur că nu se înscrie nimeni fără permisiune, da-ţi te rog porecla şi parola.

Numele tău în forum este identic cu porecla. Parola pentru forum ar fi bine, din conditii de siguranţă, să fie diferită de cea pentru joc.

Moderam acest forum, discutam de acest forum. Fiecare forum, chiar daca e vorba de tribalwars, triburile, au anumite reguli specifice care nu se aplica peste tot.
Prin urmare, eu ti-am aratat ceea ce apare la inregistrarea pe acest forum.
 

DeletedUser3366

o curiozitate:..care e cel mai vechi moderator si care e cel mai nou moderator de cand a luat nastere acest forum?
 

DeletedUser

Din lista actuala pot spune ca cel mai nou este Mater Dolores, iar cel mai vechi, desi nu sunt sigur, este lamine, care este admin al forumului.
 

DeletedUser

care sunt criteriile pe baza carora se aleg moderatorii de forum?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3366

mersi pentru raspuns bloom....ink ceva..a fost vreun moderator care s-a lasat d "meserie" intre timp?
 

DeletedUser184

care sunt criteriile pe baza carora se aleg moderatorii de forum?
conditii de baza pentru a deveni moderator
- decenta in exprimare
- fara "antecedente" in ceea ce priveste activitatea sa
- verticalitate si impartialitate
- un timp minim de 2-3 ore acordat forumului
- rezistenta la stres
- o cunoastere minimala a jocului
- cunoasterea regulamentului forumului - o conditie de baza

cam astea ar fi in linii mari, insa nu sunt batute in cuie.

mersi pentru raspuns bloom....ink ceva..a fost vreun moderator care s-a lasat d "meserie" intre timp?
da s-au lasat de meserie de-a lungul timpului cativa moderatori - unii din cauza unor incidente altii din cauza timpului.
 

DeletedUser3366

bun..alta intrebare..(parca v-as interoga:D)...la status undeva sub nick meu scrie "member"..o perioada am fost junior member....intrebarea e :cum se avanseaza de l junior l membru si apoi l senior...si ce e cu cei care au trecut "in vacanta"
 

DeletedUser4610

bun..alta intrebare..(parca v-as interoga:D)...la status undeva sub nick meu scrie "member"..o perioada am fost junior member....intrebarea e :cum se avanseaza de l junior l membru si apoi l senior...si ce e cu cei care au trecut "in vacanta"

la 30 posturi ( parca 30 , nu ? ) se avanseaza la member , iar de la 100 posturi esti senior member . cei "in vacanta" sunt useri banati .

nu sunt moderator dar...:D
 

DeletedUser

Cum poti depune o cerere nca sa fii moderator?Se alege la un timp anume?
 

DeletedUser3366

deci daca useri banati sunt "in vacanta"..atunci cum mai pot ei posta p forum..daca sunt banati?..sunt confuz:confused:
 

DeletedUser9586

deci daca useri banati sunt "in vacanta"..atunci cum mai pot ei posta p forum..daca sunt banati?..sunt confuz:confused:

pai nu mai pot...doar dupa ce iau avoinu spre casa (unii isi pierd biletele si nu mai vin acasa din vacanta niciodat :D )


posturile care leau facut inainte sa plece raman, si sub numele lor din acele posturi scrie "In vacanta" :)
 

DeletedUser

conditii de baza pentru a deveni moderator
- decenta in exprimare
- fara "antecedente" in ceea ce priveste activitatea sa
- verticalitate si impartialitate
- un timp minim de 2-3 ore acordat forumului
- rezistenta la stres
- o cunoastere minimala a jocului
- cunoasterea regulamentului forumului - o conditie de baza

cam astea ar fi in linii mari, insa nu sunt batute in cuie.

antecedentele astea...presupun ca warn sau ban...nu cred ca ar trebui sa fie un asa mare impediment in a deveni moderator...lumea se mai schimba

ps: stai linistit, nu vreau sa acced la functia de moderator :->
 

DeletedUser184

@nihilius
Daca se poate sa detaliati mai bine modul in care un jucator care e banat pe forum poate sa faca recurs/ticket la aceasta decizie v-as fi recunoscator
este cam evaziva intrebarea - ce anume te intereseaza?
totusi pot spune ca decizia luata de un moderator oarecare este analizata de catre cel putin inca o persoana ce primeste link catre mesajul "incriminator" si in acelasi timp incadrarea lui.
pe langa acel mesaj "incriminator" se verifica si alte posturi recente ale persoanei ce contesta decizia pentru a se verifica daca este sau nu intemeiata decizia.
pana in momentul de fata toate deciziile luate de echipa de moderare au fost intemeiate - foarte putine cazuri au primit o a doua sansa sa zicem.
@i0gina
antecedentele astea...presupun ca warn sau ban...nu cred ca ar trebui sa fie un asa mare impediment in a deveni moderator...lumea se mai schimba
antecedente - da se refera la warn/ban insa totusi nu discutam de warnurile sau banurile primite in urma unui cumul.
in acelasi timp antecedent poate fi considerat si un eveniment din joc - caci echipa de moderare/administrare este verificata si in activitatea curenta din joc.
cam acolo sta totul - daca in joc esti "curat" si fara incidente neplacute.
nu va avea drept de moderare sau nici macar ocazia de a modera o secunda o persoana ce a fost in contrar cu ceilalti si nu a stiut sa discute civilizat si cat se poate de coerent.
 

DeletedUser

@nihilus - in general, "infractiunile" usoare nu necesita consultare, un warn, sau chiar ban cumulat din avertismente. Fiecare moderator, nou sau vechi isi asuma raspunderea pentru deciziile sale.
Cand vine vorba de ban direct, cel putin in toate cazurile care le stiu eu, s-a discutat cu cel putin un alt moderator online.

Cat despre recurs, tot in ticket o poti face. Doar ca nu va trebui sa alegi vreo lume, ci selectezi "Nici o indicatie" si apoi scrii ce ai de scris. Orice admin care va prelua acel ticket, va vedea ca e legat de forum si automat il va delega celor care se ocupa de asa ceva. Care sunt ei, tot nu-ti spun :p

@regele 1 - nu exista o data anume, sau timp anume de selectie a moderatorilor. Acestia sunt alesi doar cand e nevoie, pe baza unor verificari indelungate. Se iau in calcul si cererile altor useri, indiferent cand vin ele. Dar, citeste ce a scris lamine mai sus, vei vedea cam care sunt conditiile.
 

DeletedUser184

vbulletinul este putin cam "suspect" sa zicem si pentru a edita ceva trebuie sa cauti foarte mult.
voi incerca in decursul saptamanii ce vine sa traduc si sa implementez acel mesaj insa nu promit caci timpul a inceput sa fie cam redus.

in ceea ce priveste afirmatia mea
nu va avea drept de moderare sau nici macar ocazia de a modera o secunda o persoana ce a fost in contrar cu ceilalti si nu a stiut sa discute civilizat si cat se poate de coerent.

desi pare sa aibe o larga intelegere, totul se rezuma la un lucru foarte simplu, insa cred ca pot da un raspuns foarte elocvent, punctat direct pe subiect: ex MB nu va putea deveni niciodata moderator.

persoana ce este contrara tuturor reprezinta acea persoana certareata care poate "sari" calcul in multe cazuri si sa fie la limita regulamentului sau sa incerce marea cu degetul.
 

DeletedUser

Cum de au adminii dreptul sa ne vada mail-urile?

Pe serverele InnoGames nu se aplica drepturile omului?
 
Sus