Moderatorii va raspund (discutii libere)

DeletedUser

Raka , alea in curtea nobila si fierarie sunt cele mai tampite setari vazute vreodata

in primul rand muncim ca disperatii sa facem curtea nobila, si o sa coste foarte mult...plus ca atunci cand ne rup nobilii, de obicei ne cere costul normal al nobilului si in functie de cate sate ai...nobilul costa din ce in ce mai mult
Ai putea sa zici ca e ceva gen taleri dar nu este...e o porcarie mult mai mare
Plus de asta...Sa vezi cum o sa tune lumea si o sa fulgere cand o sa aibe sate de atac pe granita si o sa fie nevoiti sa aibe nivel 3 la cercetare la aparare si o sa fie nevoiti sa tot schimbe cercetarile
Pentru cine nu intelege ce zic.....
Lance nivel 3
Spade nivel 3
Topoare nivel 3
Spioni nivel 3
Cav usosara nivel 3
Cav grea nivel 3
Berbeci nivel 3

7(unitati) x 3(nivele) = 21 cercetari
Serverul ne permite doar 15
Ce inseamna asta? renunti la doua unitati cand esti atacat ca sa faci nivelele la aparare
Nu le-ai facut....ala esti
Sa vedeti la 100-200 de sate cum e sa faci toata ziua cercetari cand esti atacat si ai granita mare


Serios Raka...cine a inventat setarile astea, si-a batut joc de toti jucatorii si mai ales de cei care joaca
Ne pierdem timpul degeaba pe o astfel de lume

Fa sondaj de opinie si vezi ce vrea lumea si schimbati daca nu sunt de acord

Parerea mea, si i-am spus si lui carmi prin PM...multi si-au cumparat steaguri pentru L31 si ar trebui introduse daca tot v-ati apucat sa le bagati pe 30. Mie nu imi convine ca mi-am cheltuit din pp-uri ca sa iau niste steaguri care nu am ce face cu ele.

Si la curtea nobila ori bagati taleri , ori faceti ca pe lumea clasica

De ce trebuie sa jucam cum joaca toate serverele...daca pe alte servere le place, nu inseamna ca si noua trebuie sa ne placa
Si credema ca atunci cand vor vedea cat costa nobilii si cat de greu se fac resursele pe viteza 1.25 , o sa dea multi stergere in masa
Parca zici ca cei ce pun setarile, nu vor sa mai jucam...asa fac
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Aici cred ca gresesti, optiunea de "nobil ieftin" este activata, daca pierzi un nobil in atac il vei putea reface la costul de baza in satul de origine ( cu exceptia celui "disparut" prin innobilare ). Steagurile vor fi introduse pe alte lumi, pe 31 nu.

Referitor la cercetare, eu stiu ca am jucat pe o astfel de lume pe .net si este foarte ok atata timp cat nu sunt arcasi, pe fiecare sat "de granita" se cerceteaza deff-ul ( L-S-Cg) nivel 2, asta inseamna 2 x 3 = 6 nivele, mai raman inca 9 nivele pentru trupele de atac si spioni (desi in faza avansata a jocului m-as mira sa nu existe sate specializate de spioni cu nivel 3 la tech) - 3 T, 3 Cav U, 3 bb, sau 2bb si 1 catapulta.

Deci nu mai intra in panica ca nu e chiar asa "grava" situatia. ;)

Sau daca ai sat de deff, atunci mergi pe deff maxim 3 la toate si eventual 3 la spioni, daca ai sat de atac, mergi pe 2 tech la def si ...vezi mai sus.

Parerea mea este ca o lume de acest gen va fi pentru jucatorii activi si care ( sa imi fie cu iertare ) au cat de cat notiuni de strategie.

PS... setarea de pachete este facuta in asa fel incat sa fie identica ca la taleri, nu te gandi la clasicul "creste de x ori - exponential" pentru fiecare nobil in plus, mai exact 1nobil 1 pachet, 2 nobili - 2pachete - 3 nobili 3 pachete etc, deci mult mai ieftin ca la taleri pentru ca nu exista costul de 40,50,50k pentru recrutarea nobilului in sine.
 

DeletedUser

Raka pe setarile astea am jucati multi pe summer si e ca naiba
Credema ca aveti bug-uri si m-am trezit cand mi-am omorat 4 nobili ca in loc sa dau pe ei 100k , am dat vreo 500k resurse
Ori ca sunt buguri ori nu stiu

Viteza mica, nobili extrem de scumpi...o sa se lase foarte multi
zici ca nu e asa...dar asa e ...si la 200 de sate daca pierzi 10 sate, dai direct steregere ca daca e sa refaci nobilii aia iti ia 2 ani
e mai rau decat cu talerii
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Asta este parerea ta personala, logica si experienta mea imi spune ca nobilii vor fi mai ieftini decat pe taleri ( nu exista 40,50, 50k pentru recrutare ), iar legat de buguri...nu stiu ce setari au fost pe summer, dar cu siguranta "nobil ieftin" nu a fost activat.
 

DeletedUser

Ok daca atac si imi moare nobilul si ma pune sa il fac cu aceleasi resurse, imi faci despagubire (si vorbesc serios:)) )
Daca zici ca asa e, te cred da tot aceeasi impresie o am si din ce vad..pe skype toata lumea care vrea sa intre sare in sus ca nu le convine
 

DeletedUser42201

resurse putine, nobili scumputi, farm greoi... asta nu poate sa insemne si ca te gandesti de 2 ori inainte de a lua un sat? si poate e singura forma de a scapa de innobilatorii de barbare... uita-te si la partea plina a paharului.

peseu: sorry de off topic
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
InstrucţieDuratăTerminareÎnapoiereÎntrerupere
1 Generaţie de nobili 2:13:50astăzi la ora 19:16:11-nici una-întrerupe
1 Generaţie de nobili 2:14:21astăzi la ora 21:30:321 x
res.png
întrerupe
1 Generaţie de nobili 2:14:21astăzi la ora 23:44:532 x
res.png
întrerupe
*resursele înapoiate vor fi depozitate în curtea nobilă

Costuri pentru următoarea GN:4 x
res.png
holz.png
112.000
lehm.png
120.000
eisen.png
100.000
Materii prime depozitate:1 x
res.png
holz.png
28.000
lehm.png
30.000
eisen.png
25.000

Depozitarea materiilor prime

În curtea nobilă poţi depozita materii prime care vor fi folosite numai pentru dezvoltarea nobilimii. Acest lucru este folositor atunci când generaţiile nobile te costă mai multe resurse decât poţi tu depozita in magazie. Resursele depozitate nu pot fi jefuite.
Pentru depozitarea de materii prime sunt necesare cel puţin
holz.png
28.000
lehm.png
30.000
eisen.png
25.000 .

Numărul generaţiilor de nobili care mai pot fi create

Suma curţilor nobile:3
- GN existente: 0
- GN în producere: 3
- numărul satelor cucerite:0
Mai pot fi create:0

Acum anulez recrutarile.... ( mi-au fost inapoiate 3 pachete aferente nobilului 2 si 3 ).

Costuri pentru următoarea GN:1 x
res.png
holz.png
28.000
lehm.png
30.000
eisen.png
25.000
Materii prime depozitate:4 x
res.png
holz.png
112.000
lehm.png
120.000
eisen.png
100.000

Unitatemai sunt necesareTimp
(hh:mm:ss)
În sat
În total
Producere
nici o materie primă
face.png
100
2:14:210/0Creare de unităţi


Pana aici e clar nu ? La fel ca la taleri. Mai ramane sa astept sa mi se faca aia 3 sa omor din ei sa vad ce imi cere pentru reconstructie.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Scuze de dublu post...dar in vacanta a cam pus punctul pe "i" referitor la innobilat orice barbar, cine mai ia sat de 200 de puncte stiind ca nu mai poate crea nobili pana nu face curtea si pe ruina ?

Ps. Vedem in 30 de min cat imi va cere pentru refacerea celor 3 lenesi care vor crapa in atac.
 
Scor reacție
209
Is curios de o chestie. Cercetarea pe 3 nivele a unitatilor e valabila si pe w64 si de acolo stiu ca atunci cand trimiti spade si lancii de nivelul 3 sprijin iar jucatorul sprijinit le are doar de nivelul 1, toate au nivelul de cercetare al trupelor din satul sprijinit, deci nivelul 1. Asa va fi si aici?
Nu de alta dar am jucat si pe w2,w3,w4 si w8(lumi tot cu pachete si maxim 15 nivele de cercetare) si nu-mi aduc aminte de asa "grozavie".
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Da, e logic sa fie asa. Si pe cercetarea simpla daca trimiti flama cu catapulte si x nu are catapultele cercetate pe sat, degeaba le trimiti.
Deci se ia in considerare nivelul satului sprijinit, nu de unde pleaca, la fel ca la biserica.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Reluam...am trimis nobilii sa moara....


Costuri pentru următoarea GN:4 x
res.png
holz.png
112.000
lehm.png
120.000
eisen.png
100.000

Unitatemai sunt necesareTimp
(hh:mm:ss)
În sat
În total
Producere
4 x
res.png
holz.png
112.000
lehm.png
120.000
eisen.png
100.000
face.png
100
2:14:210/3Nu pot fi concepute noi generaţii de nobili

Depozitarea materiilor prime

În curtea nobilă poţi depozita materii prime care vor fi folosite numai pentru dezvoltarea nobilimii. Acest lucru este folositor atunci când generaţiile nobile te costă mai multe resurse decât poţi tu depozita in magazie. Resursele depozitate nu pot fi jefuite.
Pentru depozitarea de materii prime sunt necesare cel puţin
holz.png
28.000
lehm.png
30.000
eisen.png
25.000 .
Materii prime disponibile în data de 05.05. la ora 00:53.

Numărul generaţiilor de nobili care mai pot fi create

Suma curţilor nobile:3
- GN existente: 3
- GN în producere: 0
- numărul satelor cucerite:0
Mai pot fi create:0

Agresor:Rakanishu
Origine:........... (549|467) K45
unit_spear.png
unit_sword.png
unit_axe.png
unit_spy.png
unit_light.png
unit_heavy.png
unit_ram.png
unit_catapult.png
unit_knight.png
unit_snob.png
Număr:0000000003
Pierderi:0000000003

Apărător:---
Ţel(direcţie):Sat de barbari (550|467) K45
Nici unul din luptătorii tăi nu a supravieţuit. Nu au putut fi luate nici informaţii despre puterea trupelor duşmane.

Curte nobilă (Nivelul 3)

În curtea nobilă poţi crea generaţii de nobili, cu care poţi cuceri alte sate.
Numărul de GN care pot fi
reproduse ieftin:
3

InstrucţieDuratăTerminareÎnapoiereÎntrerupere
1 Generaţie de nobili 2:12:31 astăzi la ora 20:53:03-nici una-întrerupe
1 Generaţie de nobili 2:14:21 astăzi la ora 23:07:24-nici una-întrerupe
1 Generaţie de nobili 2:14:21 mâine la ora 01:21:45-nici una-întrerupe


Deci pot fi refacuti toti 3 la costurile initiale, fara a mai fi nevoie de pachete suplimentare.
Dar, atentie, daca se intrerupe recrutarea pachetele nu vor fi inapoiate, deci trebuie depozitate alte pachete.
 
Scor reacție
209
cine mai ia sat de 200 de puncte stiind ca nu mai poate crea nobili pana nu face curtea si pe ruina ?

Mai poate crea nobili pe primul sat, daca are curtea nobila la nivelul 2 (1 nobil) si 3 (2 nobili).
Nu cumva pe lumea clasica puteai face curtea nobila la nivelul 1, 2 si 3?
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Da, poate...dar te gandesti de 3 ori inainte de a lua asemenea sate, asta e ideea :)
Da si nu...pe clasica a fost cu 3 nobili pe sat, pe 31 va fi altfel, doar pe primul sat poti face doar 3, dupa ce iei altele si faci curte pe ele...poti face cati vrei pe 1 sat daca ai si pachetele depozitate.

Ideea de baza a fost sa fie ceva intre taleri si clasic.

Sa faci 3 nobili te costa 6 taleri ( 6 x 28,30,25k ) + 3 x 40,50,50k resurse ( costul nobilului ), pe lumile cu taleri, adica 288,330, 300k in total.


3 Nobili pe 31 vor costa 1+2+3 ( pachete ) si atat, adica 168,180,150k in total.
1 Pachet/taler = 28,30,25k

Socoteala o faceti voi unde e mai ieftin. :D
 

DeletedUser

Probabil nu mi-am dat seama ca am intrerupt si am pierdut pachetele sau chiar era bug
Sper sa fie ok si sa nu pierdem resurse aiurea
Teoretic sunt mai ieftine pachetele dar la practica o sa ne omoare cand o sa pierdem din sate
Nu o sa mai vrea nimeni sa isi tina 50-100 de sate in granita (jumatate de cont) pentru ca risca sa piarda foarte multe resurse daca i se innobileaza satele
Ce e bine , ca iti permite sa faci nobilii unde vrei...nu mai e ca pe clasica unde trebuia sa ii faci strict in satul respectiv

App raka..la calculul tau mai pune si cat te costa curtea nobila 3 nivele :D
Si alea tot resurse sunt
O sa jucam cum ne dati setarile dar tot mi se pare o aiureala totala
Cat despre innobilatul barbarelor...tot o sa fie , indiferent ce setari veti pune
 

DeletedUser

deci sa inteleg,pe lumea 31 imi tre asa

nobil 1 - 28.000 30.000 25.000
nobil 2 - 56.000 60.000 50.000
nobil 3 - 84.000 90.000 75.000
nobil 4 - 112.000 120.000 100.000
nobil 5 - 140.000 150.000 125.000
etc?(nobili facuti pe acelas sat)

si asta doar pe 1 sat
daca intru pe un sat ce nu are nobili facuti incepe de la 28.000 30.000 25.000?

deci sa faci 4 nobili pe 31 costa = 280.000 300.000 250.000
cand pe o lume cu taleri costa = 440.000 500.000 450.000


e mai ieftin dar pierzi cand vrei sa faci pe acelas sat mai mult de 4 nobili (lucru care se intampla rar)
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Nu conteaza unde faci nobilul, progresia va fi aceeasi indiferent in ce sat il faci pe al 4-lea, al 5-lea, etc.
La fel ca si pachetele ( depozitate intr-un sat, sunt valabile pe oricare altul ), sistemul este asemanator cu cel de la taleri, cu diferentele expuse mai sus in posturile precedente.
 
Scor reacție
209
Am mail-ul celui pe care doresc sa il invit pe 31, ii trimit invitatia, nu o primeste. Retrag, trimit iar si la fel. Nu inteleg unde se duce mail-ul de la triburile de nu ajunge la el. E pe mail dar n-a primit nimic. Daca intra pe 31, mai pot sa-l invit sa fie in preajma mea? Am inteles ca poti sa accepti invitatiile daca esti deja pe lume, invitat de altul.
Sper ca ce incerc sa explic nu suna prea ambiguu. Deja ma doare capul. N-au habar ce e aia adresa de mail, nu-si stiu parola unii. Ciudati oameni :)).
 
Scor reacție
209
Nu e nicaieri pe mail dar joaca si pe 30. Poate de asta. Cand a intrat pe 31, avea invitatia mea.
Un amic mi-a zis ca era la spam mail-ul de la triburile dar el e nou pe joc, va fi prima lume.

Asta e mail-ul :

Prietenul tău Daredevil MephistO te roagă să-i dai o mână de ajutor în luptă.

Ajută-i şi alătură-te tribului lor. Uniţi-vă forţele pentru a crea un imperiu gigantic şi cuceriţi lumea triburilor.

Invitaţia ta personală:
--------

Bună,

Haide să luptăm împreună în Triburile! În curând va fi inaugurată o nouă lume şi putem începe având sate învecinate.
Ce zici, ai chef?

Cu bine, Daredevil MephistO

------


Înregistrează-te acum prin linkul următor: http://www.triburile.ro/15097-ro31....l&email=..........@yahoo.com&email_hash=0379a


Ciudat e ca il baga pe lumea 30. Eu tot ii ziceam de 31, dar el nimic :)).
 
Sus