Moderatorii va raspund (discutii libere)

DeletedUser

Am deschis acest topic in ideea de a creea transparenta in cea ce priveste "munca" unui moderator pe acest forum; si de ce nu, de a creea o anumita legatura intre moderatori si utilizatorii forumului.

In speta, eu personal (nu pot vorbi in numele colegilor) va stau la dispozitie in limita timpului disponibil, pe acest topic, pentru a va raspunde intrebarilor legate de forum, si de ceea ce face un moderator.

Nu vor fi warnuri/banuri aici decat in cazuri extreme, de aceea apelez la bunul simt al fiecaruia care va posta aici. Imi rezevr totusi dreptul de a sterge orice post inutil, pentru a pastra ideea topicului.

Deci, va astept.
 

DeletedUser

Sper ca intrebarea sa se incadreze topicului.

Unde se duc bani de la cont premium?

Ca dupa cum am auzit nu se duc in buzunarele adminilor si moderatorilor.
 

DeletedUser

Contul premium nu are legatura cu forumul. Am specificat clar ca raspund intrebarilor legate de forum si moderatori.
 

DeletedUser

In speranta ca va pot raspunde si eu, cand nu e BlooM online, va fi primul topic pe care il voi vedea cand intru pe forum.
 

DeletedUser

Mater dolores , ma scuzi daca gresesc cu ceva ... dar probabil ca esti prea severa ..... prea inchizi topicuri fara "motiv" sa zicem asa .... nu cred ca ma vei bana pe forum din pricina cuvintelor zise acum.nu-mi prea place ca inchizi topicurile doar de la abaterea de la subiect
 

DeletedUser

Ideea e foarte simpla. Ti-as cita acum 3 articole din regulament care s-ar aplica in cazul inchiderii topicurilor. Dar in momentul in care tu iti creezi un cont pe forum, esti implicit de acord cu respectarea regulamentului.
Asa ca...daca nu il incalci, nu am de ce sa ma leg.

Am mai spus-o si in alta parte: forumul poate fi un loc placut daca fiecare din noi contribuie la asta.
 

DeletedUser

Ideea e foarte simpla. Ti-as cita acum 3 articole din regulament care s-ar aplica in cazul inchiderii topicurilor. Dar in momentul in care tu iti creezi un cont pe forum, esti implicit de acord cu respectarea regulamentului.
Asa ca...daca nu il incalci, nu am de ce sa ma leg.

Am mai spus-o si in alta parte: forumul poate fi un loc placut daca fiecare din noi contribuie la asta.

adevarat , dar probabil ca esti cel mai sever moderator de pe acest forum ....
 

DeletedUser

Nu e nimic de placut, dar uneori, inchiderea unui topic previne spam-ul inutil. Mai ales la sectiunea intrebari, pentru ca la aia faci referire. Si spam-ul, se pedepseste, stiti doar.

later edit: Sunt intrebari adresate moderatorilor, deci raspund moderatorii. Lasati alte chestii deoparte..nu e topic de spam, nici de offtopic.
 

DeletedUser

Activitatea moderatorilor se rezuma strict la forum. Pedepsele din joc le dau adminii lumii respective.
 

DeletedUser

Da, moderatorii pot bana pe forum, este una din optiune la care au acces.
In joc, nu au acest drept decat daca au ambele calitati, moderator si admin.
Ca exemplu, eu, lamine, ca sa dau doar doua, avem acest drept si aici pe forum si in joc.

Pe scurt, daca esti doar admin, pe forum esti doar simplu user. Daca esti doar moderator, nu ai si acces la administrarea unui server.
 

DeletedUser

BlooM ..... voi , moderatorii forumului .... sunteti impartiti fiecare pe luema lui ? sa cred ca Mater Dolores e pt lumea 5 ? Ca am vazut ca acolo numai ea face face curatenie in topicuri
 

DeletedUser

Nu. Momentan se modereaza general. Exista ideea de a se trece pe moderare separata, fiecare moderator pe cate o sectiune. Dar, momentan nu.

O explicatie ar fi simpla, nici un moderator nu se amesteca pe un topic deja moderat de un coleg. Daca eu moderez un topic, nu se va amesteca alt moderator, decat in cazuri speciale. Si reciproca e valabila.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

In general, se evita acest lucru, pentru a nu da nastere la discutii inutile. Dar daca va posta ca jucator, automat nu are drept de moderare pe acel topic. E de bun simt, nu exista setari speciale.
 

DeletedUser184

in cazul in care in acea discutie nu este vorba de moderatorul in cauza se poate modera.in cazul in care totusi se discuta si despre persoana cu functie de moderator, automat i se va "retrage" dreptul de moderare (regulamentul nu permite).

exista cazuri extreme in care i se permite sa intervina (injurii, conturi clone, etc) si sa aplice regulamentul.
 

DeletedUser184

ai inteles relativ bine.
daca eu ca si administrator (moderator) nu ma implic in discutia legata de tribul meu (sa zicem ca nu doresc acest lucru)am dreptul de a modera conform regulamentului - bloom a punctat faptul ca in urma moderarii mele acolo ar exista sansa sa iasa discutii.
in regulament scrie clar
6.3. In general, moderatorii care sunt implicati intr-un topic din pozitia de jucator al jocului "Triburile" vor evita sa modereze acel topic, daca nu exista incalcari grave ale regulilor.
Daca implic din primul moment acel moderator in discutie, il aduc aminte spunand doar cateva lucruri despre el il pot scoate usor din ,,lupta''. E ca si cum l-as faulta la inceputul unui meci de fotbal ptr a se accidenta si a solicita schimbarea. Cam asa am inteles eu.
daca se discuta si de persoana cu functie normal ca nu va avea dreptul de a modera discutia - ci i se va acorda dreptul de interventie dupa cum am spus si anterior in cazurile extreme.
 

DeletedUser

Nu e aleator, exista persoane anume care se ocupa de ticketele care au legatura cu forumul.
 

DeletedUser706

In order to fully utilize the abilities of this forum, the administrator will probably require that you register as a member. Registration is free, and allows you to do the following:

* Post new threads
* Reply to other peoples' threads
* Edit your posts
* Receive email notification of replies to posts and threads you specify
* Send private messages to other members
* Enter events in the forum calendar
* Set up a 'buddy-list' to quickly see which of your friends are currently online

To register, you will need to specify a username and password, and a valid email address. Entering your email address will not leave you open to 'spam', as you can choose to hide your email address, and messages sent to you via email do not reveal your address to the sender in any case. (To verify this, you can try sending an email message to another user.) The administrator may have configured the forum to send you the final part of the registration process by email, so ensure that the email address you provide is valid and working.

If you are under the age of 13, the administrator may require that a parent or guardian provides consent before allowing you to complete the registration process. More information about this is available during the registration process.

Care este opinia unui moderator ...se respecta regula privind varsta membrilor forumului ?
 

DeletedUser

Nu avem cum verifica, decat daca persoana isi declara varsta reala la profil.
 
Sus