Nelamurire legata de nobili

  • Autor subiect DeletedUser26795
  • Data de început

DeletedUser26795

Un jucator are 4 sate
A. 5000pct
B. 1000pct
C. 1000pct
D. 1000pct

Eu ai cuceresc satul de 5000 de pct, care are curte nobila si asupreste celelalte sate de 1000pct.

Mai pot sa fac nobil in satul A, dupa ce l-am cucerit?
 

DeletedUser

da................... dar treb sa mai bati un taler

sa vii sa bati si la mine taleri daca reusesti :D. (pe L 15 nu se bat taleri se ridica nivelul la CN). Si pentru noctis care e curios daca mai poate sa faca nobili, raspunsul este 2 cai frumosi. Normal ca poti face nobili, dar maxim 3, cat e nivelul maxim la CN. Deci poti sa il cuceresti pe nenea ala pe care ai pus ochii, mai rau e ca au pus si altii ochii pe tine acuma ca au vazut ca esti cam pe dinafara cu jocul
 

DeletedUser

in situatia ta nu poti face nobili pe acel sat pana nu cuceresti si celelalte sate ale acelui player(cele 3 sate luate cu nobili de pe satul cucerit de tine)
 

DeletedUser

Mai clar ar fi ca in satul ala de 5000 de puncte au fost facuti 3 nobili (numarul maxim de nobili posibil de facut pe un sat al acestei lumi) cu care s-au innobilat 3 sate (satele de 1000 de puncte). Ca sa poti face alti nobili pe acel sat va trebui sa cuceresti unul din cele 3 sate de 1000 de puncte cu un nobil pe care il faci pe alt sat de-al tau(nu pe ala de 5000 cucerit recent pentru ca acolo nu mai poti face nobili momentan). Odata cucerit unul din satele de 1000 de puncte, in satul de 5000 de puncte o sa observi ca o sa poti construi un nou nobil. Mai exista posibilitatea ca altcineva sa cucereasca intre timp un sat din alea 3 de 1000 de puncte si in acel caz poti costrui un nobil in satul de 5000 de puncte.
Sper ca am explicat destul de clar.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser26784

e un sistem cam idiot :)
adica cuceresc satul A si ca sa pot face nobil in satul A mai trebuie sa cuceresc si satul B :) de pe un alt sat..
 

DeletedUser

In acest caz da, asa trebuie, sa cuceresti tu satul B de pe un alt sat sau sa cucereasca altcineva satul B, numai dupa aia mai poti construi nobili in satul A. Daca se cucereste satul B se poate face un singur nobil in satul A, daca se cuceresc satele B,C,si D de pe alte sate in afara de satul A, apoi in satul A se pot construi din nou 3 nobili.
 

DeletedUser

Sa ma scuze Domn' Admin dar numai aberatii vorbiti voi aici. Ce treaba am eu cu ce a facut el cu cei 3 nobili de pe satul A? Eu ii iau satul A si va trece ca fiind al meu, in concluzie eu nefacand cei trei nobili inca o sa pot sa ii fac si sa ii folosesc dupa cum mi se scoala mie parul pe curea. Nu mai induceti omu in teroare. Da odata cucerit un sat se pot face pe el 3 nobili, indiferent daca satul proaspat cucerit a facut cei 3 nobili sau nu. PUNCT, nu mai aberati aiurea voi pe aici mogulilor
 

DeletedUser

Da, sistemul e cam "idiot", mai ales că eu pe un sat am "folosite" generaţiile de nobili pe ... ăăă.... 2 sate de barbari, interesant, nu? ))
 

DeletedUser

Sa ma scuze Domn' Admin dar numai aberatii vorbiti voi aici. Ce treaba am eu cu ce a facut el cu cei 3 nobili de pe satul A? Eu ii iau satul A si va trece ca fiind al meu, in concluzie eu nefacand cei trei nobili inca o sa pot sa ii fac si sa ii folosesc dupa cum mi se scoala mie parul pe curea. Nu mai induceti omu in teroare. Da odata cucerit un sat se pot face pe el 3 nobili, indiferent daca satul proaspat cucerit a facut cei 3 nobili sau nu. PUNCT, nu mai aberati aiurea voi pe aici mogulilor

mai informeaza-te...
 

DeletedUser

OmucuVak ti-as sugera o vizita pe la sistemul de suport si apoi dupa ce inveti si tu cum e stilul asta poti sa vi sa ne dai lectii. :D
@ Canderous Ordo sper ca nu ai luat din satele mele dupa ce am dat stergere la cont. :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

OmucuVak ti-as sugera o vizita pe la sistemul de suport si apoi dupa ce inveti si tu cum e stilul asta poti sa vi sa ne dai lectii. :D
@ Canderous Ordo sper ca nu ai luat din satele mele dupa ce am dat stergere la cont. :D

Blaandy, nu ai dat ştergere cont... mişcările de trupe demonstrează asta! :)
 

DeletedUser

Nu stiu ce miscari de trupe ai vazut tu, poate mi-a trimis careva sprijin :D De curiozitate m-am uitat si la mine imi scrie:

Contul va fi şters
Contul va fi şters în curând. Din cauza aceasta un login este imposibil.

Retrage ştergerii contului

Oricum nu asta e relevant ci am vrut sa precizez ca este posibil ca nobilii unui sat X sa apara ca ar fi cucerit sate de barbari, sate ce in prealabil au apartinut unui jucator care fie a dat stergere cont , fie a fost banat de admini si i s-au luat din sate.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

OmucuVak ti-as sugera o vizita pe la sistemul de suport si apoi dupa ce inveti si tu cum e stilul asta poti sa vi sa ne dai lectii. :D
@ Canderous Ordo sper ca nu ai luat din satele mele dupa ce am dat stergere la cont. :D

iti dau lectii la orice ora din zi si din noapte. Poate tu ar trebui sa te informezi in legatura cu nobilii sa vezi cum sta treaba. Ce treaba am eu ca satul care il cuceresc are nobilii folositi? Sa gandim logic un pic. O sa se ajunga in joc la un nivel in care sa nu mai poti cuceri daca e asa cum zici tu.Sa iti desenez. Avem 2 personaje ion si maria, fiecare cu cate 4 sate, cu toti nobilii folositi (poti sa iti ataci propriile sate cu nobili) In momentul acesta cum mai pot ion si maria sa isi ia unul altuia satele? Deseneaza-mi si mie raspunsul, daca te pricepi la desen normal, daca nu stai in banca ta si mai invata. Nu imi da tu mie lectii
 

DeletedUser

OmucuVak tu inca nu ai cucerit nici un sat in care sa nu poti face toti cei 3 nobili. Mai povestim dupa ce o sa nimeresti un sat din asta. Apropo vezi ca la curtea nobila apare ceva de genul sate asuprite, ce crezi ca inseamna aia?
O lume gen clasica e mai complexa decat una normala, dar tu care din cate se vede nu ai jucat pe o astfel de lume, ar trebui sa taci malc si sa nu mai induci lumea in eroare.
P.S. lectii primesc oricand cu placere mai ales ca la desen nu am talent :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8343

No bun ... vad ca se discuta aici in contradictoriu si cine incearca sa dea lectii nu le da bine.

Xblaandy a explicat CORECT mai sus sistemul cu nobilii blocati pe un sat.. asadar Omucuvak inainte sa explici ceva ce nu cunosti de ce nu incerci sa te informezi ? - exista sistemul de suport pentru asta.

Acest sistem s-a intalnit prima data pe lumea clasica si va zic din experienta ca puteti da peste sate nou cucerite dar unde sa nu puteti folosi decat unul sau doi nobili...ori poate niciunul. Sistemul din pacate e destul de aiurea ...si la o prima vedere tinzi sa crezi ca poti ramane blocat :)
Nu este chiar asa insa ..este destul de dificil cand vezi ca pe un sat nou cucerit in loc sa folosesti toate trei locurile libere ... si esti putin blocat cu nobilii :)

Ca sa eliberezi deci sloturile ocupate nu iti ramane de facut decat sa cuceresti satele de la respectivul dusman..ori chiar aliat (depinde cum va intelegeti :D)

Va urez succes si daca aveti nevoie de ajutor... puteti sa dati si un pm.
 

DeletedUser

Mai vedem noi pe parcurs cum e treaba, cat despre lumea clasica am jucat si din astea, stiu cu ce se mananca.Cum spuneti voi o sa se ajunga la un impas, si nu o sa se mai poata face cuceriri. Cu ce sa ii cuceresti tu celelalte sate ale lui ala daca nu mai ai nobili? Daca tu din primul sat faci 3 nobili si cu ei cuceresti sate care au curtea nobila si toti nobilii folositi, ce faci?
 
Sus