Nelamurire legata de nobili

  • Autor subiect DeletedUser26795
  • Data de început

DeletedUser

Mai clar ar fi ca in satul ala de 5000 de puncte au fost facuti 3 nobili (numarul maxim de nobili posibil de facut pe un sat al acestei lumi) cu care s-au innobilat 3 sate (satele de 1000 de puncte). Ca sa poti face alti nobili pe acel sat va trebui sa cuceresti unul din cele 3 sate de 1000 de puncte cu un nobil pe care il faci pe alt sat de-al tau(nu pe ala de 5000 cucerit recent pentru ca acolo nu mai poti face nobili momentan). Odata cucerit unul din satele de 1000 de puncte, in satul de 5000 de puncte o sa observi ca o sa poti construi un nou nobil. Mai exista posibilitatea ca altcineva sa cucereasca intre timp un sat din alea 3 de 1000 de puncte si in acel caz poti costrui un nobil in satul de 5000 de puncte.
Sper ca am explicat destul de clar.

Adevar graieste! xblaandy am luat azi carnetu! cu siguranta vom avea parte de actiune pe lumea 17:D
 

DeletedUser

Mai vedem noi pe parcurs cum e treaba, cat despre lumea clasica am jucat si din astea, stiu cu ce se mananca.Cum spuneti voi o sa se ajunga la un impas, si nu o sa se mai poata face cuceriri. Cu ce sa ii cuceresti tu celelalte sate ale lui ala daca nu mai ai nobili? Daca tu din primul sat faci 3 nobili si cu ei cuceresti sate care au curtea nobila si toti nobilii folositi, ce faci?

Pai daca spui ca ai mai jucat in acest sistem gen lume clasica atunci trebuia sa stii aceste lucruri. Exista doua posibilitati fie ai jucat pana la un nivel scazut in care nu te-ai confruntat sa iei sate in care sa nu poti construi toti acei 3 nobili, fie nu ai jucat, alta explicatie nu este. Daca ajungi in situatia aia, rogi un prieten sa iti ia un sat ca sa ai un nobil disponibil cu care sa cuceresti alt sat in care sa poti face nobili. ;). Ti-am mai spus lumea clasica este mai complexa decat o lume normala in care trebuie sa ai alt stil de joc fata de o lume normala.
 

DeletedUser

de fapt e posibil să fii blocat, spre exemplu eu am un sat fac curte nobilă la 3 şi cuceresc 3 sate a unor jucători (diferiţi) care au şi ei cîte 4 sate (cucerite de pe satul cu CN la lvl 3) astfel că eu nu aş mai putea să iau un alt sat, posibil să greşesc nu am mai jucat pe acest tip de lume
 

DeletedUser6637

Cred ca poza de mai jos face cat 100 de explicatii in scris :

103it1i.jpg



Satul de barbari care apare la asupriti nu a fost cucerit de catre mine ci de fostul proprietar . Dupa ce fostul proprietar a dat stergere cont satul a ramas asuprit de curte .... din pacate ...

1585kdl.jpg
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

da, acuma il innobilezi si vei avea un sat(mic ,e drept) dar) la pretul unui nobil.
(se pare singura varianta rentabila):p
 

DeletedUser

Nu va mai certati degeaba ... asa este ... daca cuceresti un sat care asuprea deja 3 sate ... atunci nu mai poti sa faci nici un nobil
Situatia e mai "naspa" decat va inchipuiti ... la un moment dat o sa ajungeti sa va irositi nobilii pretiosi pe niste sate "sterpe" ... si puteti ajunge in situatia in care nu mai puteti face nici un nobil ... si o sa ajungeti sa va rugati de un vecin sa va ia un sat propriu sau asuprit
Sfatul meu ... nu va irositi ultimul cartus pe un sat mare ... ci mai degraba pe un sat barbar de maxim 2k

O alta problema este legata de distanta ... dar mai vorbim peste juma de an cand pana si satele de barbari vor fi cucerite ... sa vedem cine ajunge in situatia sa nu poata cucerii nici un sat aflat la 70 de patratele ... pentru ca nu e nici unul liber ... ci doar o mare albastra ... sa vedeti voi apoi combinatii de n luate cate k

Totul tine de strategie ... ideea e sa te indrepti catre exterior si nu catre interior ... unde o mare pare din sate sunt "sterpe" si in final o sa va blocati

Ne mai vedem la anu :p
 

DeletedUser

ulterior se poate ca să se facă schimb de sate cînd harta capătă contur, cineva din interior să iasă la graniţă şi invers, astfel se poate ieşi dintr-un blocaj, altfel nu văd soluţii... doar să te rogi de cineva să îţi ia un sat ))
 

DeletedUser

ulterior se poate ca să se facă schimb de sate cînd harta capătă contur, cineva din interior să iasă la graniţă şi invers, astfel se poate ieşi dintr-un blocaj, altfel nu văd soluţii... doar să te rogi de cineva să îţi ia un sat ))

mda ... asta e culmea triburilor: "Sa te rogi de cineva sa iti ia un sat ... si el sa te refuze" :eek:
 

DeletedUser

Nu va mai certati degeaba ... asa este ... daca cuceresti un sat care asuprea deja 3 sate ... atunci nu mai poti sa faci nici un nobil
Situatia e mai "naspa" decat va inchipuiti ... la un moment dat o sa ajungeti sa va irositi nobilii pretiosi pe niste sate "sterpe" ... si puteti ajunge in situatia in care nu mai puteti face nici un nobil ... si o sa ajungeti sa va rugati de un vecin sa va ia un sat propriu sau asuprit
Sfatul meu ... nu va irositi ultimul cartus pe un sat mare ... ci mai degraba pe un sat barbar de maxim 2k

O alta problema este legata de distanta ... dar mai vorbim peste juma de an cand pana si satele de barbari vor fi cucerite ... sa vedem cine ajunge in situatia sa nu poata cucerii nici un sat aflat la 70 de patratele ... pentru ca nu e nici unul liber ... ci doar o mare albastra ... sa vedeti voi apoi combinatii de n luate cate k

Totul tine de strategie ... ideea e sa te indrepti catre exterior si nu catre interior ... unde o mare pare din sate sunt "sterpe" si in final o sa va blocati

Ne mai vedem la anu :p

Daca este asa inseamna ca lumea se va bloca, la fel ca si celelalte - jucatorii mari vor migra continuu catre margini, preferand sa ocupe sate abandonate de la periferie decat sa lupte impotriva vecinilor. Astfel orice razboi "mare" va fi evitat, triburile se vor alia in superfederatii vrand-nevrand.

Setarea asta este idioata. Am jucat pe TW.net in W1 unde puteai extinde Academia pana la nivelul 3 dar puteai produce oricati nobili vroiai in oricare sat atata timp cat numarul de academii depasea numarul de sate proprii...

Daca stiam ca asta este setarea nici nu intram pe lumea asta.
 
Sus