Noile reguli ale forumului - lamuriri si discutii

DeletedUser

Da si nu. Postari de genul celei exemplificate de tine nu neaparat sunt ilegale. Postari scurte, succesive, sunt considerate insa post hunting.
 

DeletedUser

Domnul meu, desi nu e aici locul, o sa va raspund.

Nu ati primit nici un warn de la mine, ci doar un mesaj referitor la semnatura dumneavoastra, in care va ceream modificarea ei.
Data viitoare cand veti face acuzatii gratuite, veti fi sanctionat conform regulamentului in vigoare.
Nu e nevoie de scuze...

Cred ca totusi e locul avand in vedere ca aici sunt sau ar trebuii sa fie lamuriri la regulile forumului.
Si imi cer scuze, m-am referit la warn ca si avertizare verbala nu cel din sistemul forumului.
 

DeletedUser

Da si nu. Postari de genul celei exemplificate de tine nu neaparat sunt ilegale. Postari scurte, succesive, sunt considerate insa post hunting.

Bine..Tu ai opinia asta, dar alt moderator? Pana la urma se se poate spune simplu ca doua postari una dupa alta sunt ilegale indiferent de situatie...

Sper totusi ca se fac unumite interpretari uneori. Fiecare moderator are stilul sau(unii actioneaza gen Zmarandescu, altii mai moderat) , dar ar fi bine totusi sa se interpreteze aceste reguli si in functie de situatie, cum au fost de ex postarile lui BlooM.

PS: Noul regulament a intrat in vigoare... Super
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Ok, un exemplu:

Jucatorul X posteaza intr-o sectiune oarecare. Dupa cateva minute, isi aminteste ca are ceva de adaugat postului lui. Mai posteaza inca unul, dupa cel initial. Dupa alte cateva minute, mai aduce o adaugare posturilor anterioare, printr-un nou post.

Posturile 2 si 3 puteau fi foarte bine evitate prin folosirea optiunii "editare". Jucatorului i se va atrage atentia asupra acestui lucru, si ca argument i se va aduce articolul respectiv din regulament.
 

DeletedUser5151

nihilius a spus:
Quote:
5.4. Membrilor forumului le este interzis sa editeze sau sa stearga modificarile moderatorilor in mesajul pentru care au primit avertisment.
Frumoasa precizare, bine ca dati pedepse inainte si apoi faceti precizari de genul asta.


Bine zis mane, eu asa mi-am luat o vacanta frumoasa :))) =)))


la vreo cateva zile dupa ce mi-am luat vacanta hop se schimba regulamentu :))
 

DeletedUser11852

Interesant noul regulament de forum. Putin cam dur, dar nu fara rost.
Nihilius, nu stiu de ce te alarmezi asa impotriva regulamentului...
Mi-ai lasat impresia ca tu ai ceva personal cu adminii, cu regulamentele
si cu modul lor de a fi aplicate. Si mai ai o problema grava cu legile
organice si constitutionale ale Romaniei. Ti-as sugera, decat sa critici
regulamentele pe motiv ca "asa e-n Romania, reguli peste reguli, cat mai
stufoase", sa demonstrezi tu ca esti mai destept si sa nu mai stai la panda
la dat cu paru-n cap la oameni, tactica bine cunoscuta printre compatriotii
cu aprox. 4 clase. De ultima data cand am jucat triburile a trecut un an si te stiam altfel atunci. Ori m-am maturizat eu, ori ti s-a urcat "senior member"ul la cap!
O lamurire neoficiala: DA, regulile se aplica diferit in functie de adminul care le aplica! Si nu e dupa cum ai vrea tu, ci dupa cum vrea el, oricat ai tipa si ai sari in sus! Facand asta nu faci decat sa-l determini sa te arda rau cand te prinde.

Si in final sa pun si eu intrebarea mea(imi cer scuze moderatorilor pt interventie, dar am simtit nevoia sa-mi exprim punctul de vedere):
Catre Mater Dolores: Jucatorul Q posteaza in sectiunea S. Dupa 5 minute isi amnteste ca mai are ceva mentionari de facut pt a fi complet in ceea ce a avut de spus. Intre timp au mai postat 1-2-5 membri. Pentru a-si pastra informatia trasmisa de ultima ora si completa, jucatorul nu-si editeaza postul anterior, ci posteaza, citandu-se si completanduse, in post nou, care vine la sfarsit de thread, nu cu cateva posturi inainte, unde era ultimul sau post, chiar cel pe care-l completase. Se considera incalcare de regula?
 

DeletedUser184

Si in final sa pun si eu intrebarea mea(imi cer scuze moderatorilor pt interventie, dar am simtit nevoia sa-mi exprim punctul de vedere):
Catre Mater Dolores: Jucatorul Q posteaza in sectiunea S. Dupa 5 minute isi amnteste ca mai are ceva mentionari de facut pt a fi complet in ceea ce a avut de spus. Intre timp au mai postat 1-2-5 membri. Pentru a-si pastra informatia trasmisa de ultima ora si completa, jucatorul nu-si editeaza postul anterior, ci posteaza, citandu-se si completanduse, in post nou, care vine la sfarsit de thread, nu cu cateva posturi inainte, unde era ultimul sau post, chiar cel pe care-l completase. Se considera incalcare de regula?

nu se considera multipost atat timp cat dupa el a mai postat cel putin o persoana.
 

DeletedUser

Total deacord cu moderatori. Mai ales cu folosirea corecta a limbii ROMANE. Fara prescurtari sau alte inlocuiri tip chat.
 

DeletedUser17746

Am facut in forumul altor jocuri si cate 4 postari succesive. Fiindca erau intrebari de strategie, intrebari complexe cu raspunsuri complexe, si le rupeam pe sectiuni comentabile separat. Cine a mai jucat X3 intelege ce vreau sa zic. O intrebare simpla, de genul "Sunt in razboi cu rasa X si am nevoie de tehnologia y (pe care de fapt nu o poate obtine decat de la rasa respectiva), ce fac?" avea de fapt ca raspuns multe strategii diferite, si era o intrebare de newbie. Deci cerea ca raspuns mai multe strategii posibile si fiecare descrisa detaliat, ca pentru un incepator.
Speram doar ca acest joc este atat de simplu de jucat incat nimeni nu va avea nevoie sa faca asta, sau ca toti cei care ofera ca raspuns strategii diferite sa aiba grija sa posteze toate variantele in acelasi raspuns.
Acum, sincer, voua vi se pare OK sa discutati cate 4 articole diferite de regulament in acelasi mesaj? Mie nu, dar "dura lex sed dura".
 

DeletedUser19074

---2.6.1. Toate mesajele trebuie sa contina un numar de minim 4 cuvinte.Mesajele care incalca regula de post-lenght vor fi considerate Spam si sanctionate ca atare.

mesajele de la sectiunea off-topic,se iau in considerare?
 

DeletedUser

Off-topic (37 Vederi)
Tot ce nu tine de triburile. ATENTIE: 1. fara provocari - de nici un fel (fie si ele subtile) 2. fara manifestari nationaliste - de nici un fel 3. fara discutii in 2 (doi) 4. regulamentul se aplica ca si pe celelalte sectiuni 5. temele noi aprobate de moderatori

Deci...cam da....
 

DeletedUser19074

atunci sa mearga domnii/doamnele moderatori la sectiunea "Now Playing","Baieti contra Fete" de pe off-topic,sa vada acolo cate posturi sub 4 cuvinte sunt..

asa sunt eu,mai carcotas..dar intotdeauna vreau sa am o crititca constructiva,nu una destructiva. e suficient ca postul sa fie mai lung de 10 caractere.


alta intrebare: daca raspunsul la o intrebare e "da da da da" ,numai pentru a implini "norma" de 4 cuvinte,se considera spam si sfidare?
 

DeletedUser

atunci sa mearga domnii/doamnele moderatori la sectiunea "Now Playing","Baieti contra Fete" de pe off-topic,sa vada acolo cate posturi sub 4 cuvinte sunt..

asa sunt eu,mai carcotas..dar intotdeauna vreau sa am o crititca constructiva,nu una destructiva. e suficient ca postul sa fie mai lung de 10 caractere.

Cred ca acelea's ontopic...deci nu pot fi considerate spam...

alta intrebare: daca raspunsul la o intrebare e "da da da da" ,numai pentru a implini "norma" de 4 cuvinte,se considera spam si sfidare?

In cazul asta ar trebui sa citeste threadul "Moderatorii va raspund"...acolo vei gasi mai multe discutii pe aceasta tema...
 

DeletedUser

daca eu scriu ca atac sh pot fi banat pentru asta ?

---2.6.2. Este interzisa inlocuirea literei "c" cu litera "k", sau folosirea grupurilor de litere "tz", "sh" si altele de acelasi fel, care contravin corectitudinii limbii romane

ce :eek::eek:nui cinstit eu nu stiu sa vorbesc rominesti

atunci inveti.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8266

@i0gina , regula cu 4 cuvinte e o prostie eu am fost on-topic dar am scris doar 2 cuvinte ... ,,pe bune?" si miam luat ori mustrare ori 5 puncte nu mai tzin minte ....adic trebuia sa intre ...,,pe bune?chiar asa? " ca sa fac norma? e o prostie


p.s. am spus intrebat daca e pe bune pentru ca faza parca era desprinsa din filmele cu prosti si vream sa vad daca nu glumeste ala
 

DeletedUser

domnisoarele moderatoare incearca sa va lase mai liberi gabitz26. ne punem la off-topic sa luam in considerare acele reguli , dar suturile le luati dumneavoastra?
 

DeletedUser

Regulamentului postat pe prima pagina de lamine i-a mai fost adaugat o noua regula, regula 2.12 :
2.12. Postarea pe forum de pe un PROXY este strict interzisa si atrage dupa sine sanctiuni
Detalii referitoare la ea puteti citi aici.
 

DeletedUser13799

Daca este veche sau nu mai putin important, trebuia mentionat si aici avand in vedere tema acestui topic "Noile reguli ale forumului - lamuriri si discutii ", ea a fost discutat doar la "Moderatorii va raspund".
 
Sus