Noua Pagină principală de joc!

DeletedUser38518

25hh7yt.png

Foarte interesant, il astept cu nerabdare si eu :))))
 

DeletedUser44123

O porcarie, obositor si neimportant !
Desi sunt sigur ca pe voi adminii va doare fix in fundulet de parerea noastra
Jocul o sa ramana cu pagina asta de start, care e de toata cacarica

O sa se schimbe pt ca ,nu-i asa, interesul este acela de a avea,nu-i asa, flux de activitate monetara in conturi,nu-i asa? Deci, nu va faceti probleme. Se va reveni la varianta anterioara, demonstrand ca le pasa de jucatori si apoi de bani. .... Prin aceasta sprijini dezvoltarea continuă a jocului "Triburile"
 

DeletedUser15142

ce-ai fumat man, ca ultimele update-uri au fost puse ca au vrut ei, pnm, nu ne-au intrebat pe noi
 

DeletedUser41585

Tin sa fac si eu primul post cu ocazia asta, desi am contul de multe luni facut.

Nu cred ca se putea mai urat de atat.. :D
Era mult mai ok vechea pagina principala.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Desi pare greu de crezut pentru unii, nici eu nu sunt deacord cu noua fata a paginii principale, as enumera aici 2 chestii majore care ma deranjeaza si cred ca m-ar deanja si ca jucator, chestii strict functionale ( partea grafica prefer sa nu o comentez ) :

1. News ( dupa cum s-a spus si mai sus, si este perfect adevarat ) - putini sunt cei care dau scroll sa le vada, iar asta nu poate fi in nici un caz un plus.
2. Incarcarea greoaie a paginii, pe partea mobile nu am observat totusi mari diferente de incarcare fata de interfata veche.

Faptul ca ne pasa sau nu, sau ne doare undeva sau nu...ramane la latitudinea fiecaruia sa creada ce doreste, cel putin din partea noastra, a .ro, feedbackul va ajunge acolo unde trebuie, asa cum a fost si cu dezactivarea hartii la profil plus multe altele introduse si apoi scoase/imbunatatite ca urmare a parerilor jucatorilor. Nu am idee daca la straini le place sau nu si nici nu e relevant, problema mare este ca voua nu, cel putin asa am observat + parerea mea personala.

Si m-ar mai deranja un aspect, iar aici s-ar putea sa imi iau ceva suturi...faptul ca nu am fost intrebati despre schimbarea asta, in trecut s-a facut intern un sondaj legat de aspectul forumului si datorita votului majoritatii s-a ajuns la "fata" actuala. Acum cu pagina asta noua, pur si simplu "ne-am trezit" cu ea, ceea ce mie personal nu mi se pare tocmai ok.

Acum sincer nu stiu ce reactie as fi avut daca schimbarea ar fi fost invers, probabil as fi fost dezamagit de simplitatea functionala a ei :D
 

DeletedUser29124

De ce sa nu privim partea pozitiva a lucrurilor? Cu cat jocul devine mai scump si mai neatractiv, avem mai mult timp de ceea ce este mult mai important: viata reala!
 

DeletedUser

Chiar ma gandeam intr-o zi: parca ar trebui adus cecva nou in jocul asta avand in vedere ca de atatia ani arata cam la fel.
Si intr-adevar parca mi-ati citit gandurile si pentru asta va felicit. Problema e ca in mintea mea arata mult mai bine.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser45689

Timo Maas ar fi ok ce ai pus tu in spoiler ,dar sa fie doar cu directia de start astfel jocul asta lar juca doar cei cu bani..:D
Scz ca am deviat de la subiect!:)
 

DeletedUser44123

Desi pare greu de crezut pentru unii, nici eu nu sunt deacord cu noua fata a paginii principale, as enumera aici 2 chestii majore care ma deranjeaza si cred ca m-ar deanja si ca jucator, chestii strict functionale ( partea grafica prefer sa nu o comentez ) :

1. News ( dupa cum s-a spus si mai sus, si este perfect adevarat ) - putini sunt cei care dau scroll sa le vada, iar asta nu poate fi in nici un caz un plus.
2. Incarcarea greoaie a paginii, pe partea mobile nu am observat totusi mari diferente de incarcare fata de interfata veche.

Faptul ca ne pasa sau nu, sau ne doare undeva sau nu...ramane la latitudinea fiecaruia sa creada ce doreste, cel putin din partea noastra, a .ro, feedbackul va ajunge acolo unde trebuie, asa cum a fost si cu dezactivarea hartii la profil plus multe altele introduse si apoi scoase/imbunatatite ca urmare a parerilor jucatorilor. Nu am idee daca la straini le place sau nu si nici nu e relevant, problema mare este ca voua nu, cel putin asa am observat + parerea mea personala.

Si m-ar mai deranja un aspect, iar aici s-ar putea sa imi iau ceva suturi...faptul ca nu am fost intrebati despre schimbarea asta, in trecut s-a facut intern un sondaj legat de aspectul forumului si datorita votului majoritatii s-a ajuns la "fata" actuala. Acum cu pagina asta noua, pur si simplu "ne-am trezit" cu ea, ceea ce mie personal nu mi se pare tocmai ok.

Acum sincer nu stiu ce reactie as fi avut daca schimbarea ar fi fost invers, probabil as fi fost dezamagit de simplitatea functionala a ei :D

Putem sti si noi cum arata feedbak-ul ala ? Cum se pocedeaza, se face un rezumat "pe o scara de la 1 la 10 .... " si se trimite,sau cum?
In alta ordine de idei. Ar trebui sa va pese de ce credem noi pt ca ne asteptam ca rolul vostru sa nu fie doar pasiv. (voi explica mai tarziu)
Faptul ca s-au scos anumite implementari :harta profil, asistent farmare si multe alte nimicuri. ( nimicuri fiind implementarile cu scop individual fara legatura directa cu jocul,ci doar cu legatura directa a contului) nu se datoreaza implicit implicarii voastre. ( "serverul roman gaseste noua implementare ca fiind.... se/nu se doreste...." ) Pe o scara larga, unele shimbari s-au produs in urma rezultatelor strict tehnice din cadrul jocului in sine,evident, ceea ce inseamna ca se raporteaza tot la profit. (plangeri tehnice). Sunt zeci,sute de implementari/schimbari, care in ciuda a/ne acceptarii lor, sunt sau au fost "bagate pe gat cu forta" din simplu motiv ca daca unii il accepta,tre sa-l accepte toti. Din treizeci si ceva de servere, cate dintre ele au sau nu au ceva fata de restul dpdv tehnic? Sa luam ca drept exemplu acea implementare cu "harta profil": Din cele 32-33 de servere ,toate au spus "Nu" ? ==> Ceea ce ne duce exact la "Daca majoritatea spune "Da" atunci ramane "Da" , sau daca spune "Nu", atunci ramane "Nu". ,dar cum ramane cu cei care se trezesc cu schimbari sau fara schimbari, impotriva dorintelor lor (ca si comunitate/tara), doar din simplu fapt ca alt/alte servere au sau nu au acceptat. ? Un lucru trebuie tinut minte; acela ca suntem diferiti. Fiecare tara are propria-i eticheta culturala (toti factorii posibili), de aceea trebuie o adaptare a adaptarilor in asa fel incat comunitatile sa ramana pe aceasi linie de baza (a jocului) dar fara a fi lezati de diferitele perceptii culturale.
Scopul fiecarui server este aceela de a avea flux de activitate tehnica si financiara, evident, toti stim asta si ar fi absurd sa blamam acest fapt,dar daca nu se va tine cont de micile "nevoi" a fiecarei tari (toata chestia cu diferentele culturale,perceptii etc...) fiecare server,pe rand, se va declara neprofitabil, deci, ar trebui sa va pese de ceea ce credem noi. Lipsa unei dovezi ,atat practic cat si teoretic, din parte voasta ne face sa credem ca putin va pasa.
De multe ori s-a spus (pt o transparenta totala) , "Intrebati jucatorii ce nevoi au sau nu au" pt a sti cum trebuie procedat la mentinera jocului cat si pt mentinera financiara. ( nu suntem idioti, stim ca este o afacere si nu avem nimic contra) Din partea noastra puteti (voi /inno) sa faceti bani cu nemiluita. Contra suntem unor anumite metode "neortodoxe" pentru persoanele care intretin serverele. De ce va rezumati la forum cand vine vorba de datu' cu parerea pt orice nou update/modificare/parere/etc? Din asta nu aflati nimic,mai nimic. Doar cateva zeci de persoane isi dau cu parerea pe forum, dar restu ? De ce pt fiecare concurs si alte informatii neimportante se anuna in cadrul jocului , iar cele care cu adevarat sunt importante sunt puse aici (daca le vede cineva,bine,daca nu,nu), iar cei ce le vad, sunt 30-40.
Tineti minte acel update in care s-a impementat (printe altele) posibilitatea partajarilor? Atunci de ce s-a anuntat in cadrul jocului si posibilitatea de vot a fost accesibila din cadrul contului,nefiind necesar un cont pe forumul extern ( unde repet: sunt 30-40) Pt s-a impus. Un feedback cat mai aproape de realitate este acela in care fiecare cont poate vota (nu de pe forum)
De ex: In cadrul jocului se anunta: "Implemenentrea Home Page"
Da, Imi place
Nu, Nu-mi place
Sunt indiferent
Vezi ce parere au jucatorii si apoi rezultatul il trimiti la inno. "serverul roman este pro sau contra" ceva de genul asta. Nu trebuie neaaparat sa raportati orice la inno , dar macar asa stiti in ce stare se afla serverul ,avand posibilitatea sa sa stiti pe viitor ce ar fi benefic sau nu dpdv financiar/activitate.
Sa revin. In lipsa unor astfel de mici eforturi din partea voastra, normal ca noi credem ca nu va pasa .Pentru ca ..... Nu va pasa! Cum sa stiti ce vrem cand nu comunicam, cum sa stiti de ce vrem sau nu vrem anumite lucruri ? Cand vreodata ati comunicat cu noi (ca si server)? nu cand s-a impus ceva de la inno ... (stii bine de unde vine si "clarificarea intentiilor noastre".. nu intru in detalii) . Intrebare retorica: Voua va pasa de noi ? NU! (pana la probe contrarii).
Sunt multe chestii ce dovedesc asta.
De ce e greu sa propuneti ceva si apoi sa trimiteti la inno ? Este chiar atat de dificil sa va faceti o idee despre ceea ce vrem ?
De ex: S-a propus (ceea ce sustin si acum pt ca sunt pro ideilor ce ajuta la un joc cursiv/echilibrat la nivel de trib) Un forum cu diferite setari. (rosu pt sectiunile de maxima importanta,Galben pt sectiunile mai putin urgente/importante,Albastru pt spam si alte cele)
Alt ex: (tot in cadrul jocului de echipa) De ce nu se propun setari in care atacurile intre triburile cu relatii sa nu fie posibile.?
Ideii pt un joc asa cum trebuie sa fie, sunt ,dar cine le asculta? si daca le asculta pe forum,5 posturi, fix frectie.
Revin cu explicatia promisa:
Si m-ar mai deranja un aspect, iar aici s-ar putea sa imi iau ceva suturi...faptul ca nu am fost intrebati despre schimbarea asta, in trecut s-a facut intern un sondaj legat de aspectul forumului si datorita votului....
De ce aceasta mentalitate, in care atunci cand expui ceea ce te deranjeaza, devii pasiv de suturi in fund? . La noi romanii este ceva natural sa ne temem pt libera opinie. Cum sa avem pretentia ca cele spuse ,libera opinie, sa nu fii retezat, cand cei ce ar trebui sa poarte cuvantul nostru ,chiar ei se tem, Cum? Asta-i nedumerirea ce ma face sa cred ca tot ce am zis mai sus este degeaba.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Am impresia ca ori nu ai inteles nimic din ce am spus, ori ai un dinte contra noastra "din principiu" si oricate argumente s-ar aduce, parerea iti va ramane aceeasi. Faptul ca ne implicam sau nu ( atat cat putem ) se poate descoperi destul de usor urmarind threadurile cu propuneri, diferentele intre setarile ( facilitatile ) de pe servere, ma rog...cine joaca si pe afara. Faptul ca unele chestii plac si altele nu, este normal, nu toti pot fi multumiti, poate ai dreptate cu intrebatul pe joc, dar aici exista o mica mare problema legata de publicarea de anunturi ingame ( strict tehnic ), nu ma intreba de ce, pentru ca nu stiu. Propunerile si feedbackul se fac, exact asa cum sunt ele pe cai specifice, nu detailam ca nu are rost. Ca sa credeti trebuie sa pun printuri iar asta nu e posibil, si ma indoiesc ca veti crede si atunci.

Legat de cei 30/40 care posteaza pe aici, da, ai dreptate...dar din aia 30/40 cel putin 70% sunt contra de meserie ( poate ma insel, dar slabe sperante ), si tin sa te contrazic...sunt cateva sute poate care umbla pe forum, de ex concursul de pronosticuri ( ca pe ala il urmaresc eu + activarile de conturi noi pe forum - cel putin 8-10 pe zi ) unde apar n conturi care nu au alte postari pe forum in afara de cele cu 1 X sau 2, si probabil asta toti ati vazut cum apar intr-o zi 5-6 pagini de posturi.
Si nu, pe joc nu se anunta concursurile de forum, se pune news pe pagina principala si pe news din joc ( si asta apare o singura data pe zi, si cu siguranta multi trec usor peste ), un anunt cu impact pe joc este cel facut tip mass-mail, circulara mai exact, dar...am zis mai sus legat de asta.

In final, ca sa trag o concluzie... O schimbare majora precum pagina principala ar fi trebuit supusa la vot, chiar si doar intern, asa cum a fost cu forumul, si asta m-a deranjat si cu siguranta nu doar pe mine, acum daca va ramane asa sau nu...om trai si om vedea.
 

ChineZeu

member
Scor reacție
37
Mie nu imi place deloc
inafara aspectelor tehnice nu are nici o treaba cu jocul sau cu forumul

sau... sper sa nu-i duca capu sa schimbe si jocul sau forumul pe interfata asta
in orice caz... eu am rezolvat cu un css
Captur%C4%83.PNG
 

DeletedUser44123

Tragi concluzii pripite pt ca poate mai mereu las impresia ca am un dinte contra voastra. La prima vedere,aparent,da, se poate spune ca asa pare dar intreaba-te si de ce, dau mai bine zis, intreaba-ne de ce.
Ori de cate ori se incep discutii legate strict de partea administrativa, tot de atatea ori ,cu pareri de rau, veniti cu raspunsuri evazive. Ca drept exemplu : De ce nu poti pune cateva printscrinuri in care sa vada "turma" cum rezumatul dorintelor noaste (majoritare) sunt "impinse" de catre voi, acolo unde trebuie.? Cu alte cuvinte ne spui ca o astfel de actiune este ilegala sau are stampila rosie "TOP SECRET"?
Mai sunt si jucatori care mai trec si pe alte servere/forumuri si vad diferentele de comunicare/ implicare ale administratorilor. Poate sunt eu paranoic dar mereu imi pun intrebarea : "de ce pe celelalte servere, managerii (sefii ai' mai mari) stau tot timpul acordand atentie fiecarui jucator ( noob sau nu) Am ramas placut surprins cand chiar unu din marii sefi a urat "bun venit" pe forum, unui nou jucator. Ce consculuzii pot/putem trage de aici ? Nu aceea ca le pasa? La noi... o vedem pe carmi odata pe luna, si atunci cu postari de un update,etc si gata...Ce sa mai vorbim de discutii cu ea....


Cum anumite anunturi se pot pune aici (vezi poza) ,de ce, tot aici nu se pot pune/anunta anumite mesaje de interes ?
"Bai, fratilor va place noua pagina? "
-NU
-DA
-INDIFERENT

Nu obligati inscrierea pe extern. Pe extern te duci si spui de ce iti place ,de ce nu. (dar ca jucator simplu, tre sa ai in cadrul jocului posibilitatea de a vota cu DA sau NU, fara alte teorii,bazaconii etc...
Nu m-am referit la faptul ca trebuie sa trimiteti un mesaj pt toate conturile,ci in pagina de joc sa anuntati ceea ce trebuie anuntat.
Repet, cu un mic efort puteti fi la curent cu ceea ce se intampla pe serverul vostru. (ceea ce imi spui tu cu activitatea de pe extern , cei 30 + cele 8-10 conturi noi/zi ....)
 

DeletedUser

Niciodata nu mi-au placut oamenii fitosi.
De multe ori v-au facut dezvoltatorii pe plac prin anumite lucruri.
Deci,faceti-le si lor pe plac cu ceva.
Desi aveti dreptate in sensul ca e o imagine greoaie,voi gresiti ca pentru voi au muncit,nu sa faceti fite ca nu-mi place aia,nu-mi place asta.
Suportati naibii ce vi se da.
Daca nu va place,nu mai vorbiti,asta nu inseamna ca trebuie sa jigniti dezvoltatorii ca nu mai sunt buni de nimic.
Pe mine unul m-a impresionat. Nu mi-a placut doar fereastra de "inregistreaza-te",atat.
In rest e interesant.
Ma astept sa spuneti ca-s cazut in cap,dar am voie si eu sa-mi exprim parerea,deci, hai pa.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Total gresit, nu adminii au muncit sa creeze pagina aia asa cum nici restul update-urilor nu sunt create de noi . Jocul (cei ce il detin) are/au o echipa de dezvoltatori, echipa care nu este in Romania ci in Germania. Adminii se ocupa strict cu aplicarea regulilor jocului, nimic altceva. Triburile este un joc creat acum mai bine de 8 ani, parerea mea strict personala este ca vor sa il aduca prin aceste modificari grafice in anul 2014.

Initial si eu am ramas surprins, wow, ce-i asta? Am intrat pe tw2? Dar in fond jocul nu se desfasoara pe pagina principala. Totusi, cu totii jucam cu aceeasi grafica, aceleasi facilitati sau cu aceleasi piedici.
 

DeletedUser44297

Intr-adevar,TW2 e singurul joc din punctul meu de vedere care da impresia de ceva clasic/original.
 

DeletedUser42606

Niciodata nu mi-au placut oamenii fitosi.
De multe ori v-au facut adminii pe plac prin anumite lucruri.
Deci,faceti-le si lor pe plac cu ceva.
Desi aveti dreptate in sensul ca e o imagine greoaie,voi gresiti ca pentru voi au muncit,nu sa faceti fite ca nu-mi place aia,nu-mi place asta.
Suportati naibii ce vi se da.
Daca nu va place,nu mai vorbiti,asta nu inseamna ca trebuie sa jigniti adminii ca nu mai sunt buni de nimic.
Pe mine unul m-a impresionat. Nu mi-a placut doar fereastra de "inregistreaza-te",atat.
In rest e interesant.
Ma astept sa spuneti ca-s cazut in cap,dar am voie si eu sa-mi exprim parerea,deci, hai pa.

1.tie orice ce ti se ofera tu o sa primesti si un sut in fund l-ai suporta cu vitejie nu?
2.lumineaza-ne si pe noi cum ai fost impresionat sau ce anume te-a impresionat.
 

DeletedUser

1.Poti sa nu mai fii agramat?
2.Totul,doar fiecare cu parerea lui.
Si ma scuzati pentru ca am scris admin,vroiam sa spun dezvoltatori.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser42606

si totusi nu vad nici o idee care sa ma convinga sa cred tot ce ai spus tu...nu e nimic pot astepta.
 

carmi

Community Manager
Membru personal
Scor reacție
104
Dragi jucători,


Am făcut astăzi o schimbare temporară înapoi la pagina principală precedentă, pentru că am observat că noua pagină nu are calitatea înaltă pe care o dorim. Vom continua să lucrăm la noua pagină, și o vom prezenta probabil deja la începutul anului viitor. Data exactă de modificare o vom anunţa aici pe forum.


Mulţumim pentru înţelegere,

Carmi
 
Sus