Nu pare clar ce trib a rechizitionat satele cele mai dezvoltate

DeletedUser

Niciun trib de top 10 nu este pretentios?

:confused: Nu gasesc un trib care sa fi cucerit sate medii, exclusiv sau dominant, inclusiv triburi de top 10 au cucerit sate mici. Un sat mediu, dupa mine, intruneste unele din aceste criterii:
1. punctaj 1,8-3k, grosso modo
2. apartine unui jucator relevant sau unui trib relevant in zona
3. are facilitati militare sau economice peste medie, desi punctajul e mic
4. este asezat strategic fata de cel ce doreste sa domine zona, de exemplu, in coasta unui concurent.

Grupul SPOR este selectiv la ultimele cuceriri, totusi apar relativ des sate de ~1,5.
Grupul HABAR are multe achizitii pe la 1,2, inclusiv recent (48h), regula insa e sate medii/marii.
In grupul ITD pare nevoie de permisie pt sat de peste 1,5k, clara competenta.
TEUTONII mananca mult, cate putin si hranesc din contra, concurenta, cu hrana buna. Halal Teutoni, sa se caute pe wikipedia cum au invins in padurea teutona pe romani, sa fie model.
CK-istii au ras din toate, dar f. rare florile. Viitorul suna dupa ce fuse pana acuma, zic eu.
|GT| au indicatie de partid sa inceapa cu munca de jos, rar vezi ceva rasarit. Nu sunt buni de contabili, ce e cu 4 cifre ii incurca.
Geto/dracii trag la media de 1k, e o tinta cu bataie lunga, si inca suntem la top 10 puncte. Iara punctele, iara punctele...
Culmea, cei din TOP trag si ei la media 1...halal nume, halal TOP.
Pe final, in top 10, WW-ii cresc orfanii, parasitii.
 
Ultima editare de un moderator:

quz0r

member
Scor reacție
144
Good point.
Dacă ar s-a intampla să fii invitat de toate cele de mai sus, ce trib ai alege analist?
 

DeletedUser4833

nu vreau sa jignesc pe nimeni dar pe L17 nu sunt multi jucatori foarte buni, si mai este si teama ca daca stai sa iei sat mare,u avand numai atac e posibil sa ti-o furi de la cine nici nu te astepti!
 

DeletedUser

@v a l j a n: Din contra, sunt multi jucatori buni, foarte multi.Doar ca unii joaca cu nume diferit.

@analist: Un posibil motiv ar fi abundenta de jucatori experimentati.Mi se pare o lume destul de aglomerata, nu prea sti incotro sa te indrepti, pe cine sa elimini mai intai pentru a nu avea probleme.
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Dublu post Bogdane.
Raspuns simplu poate fi şi:
-Nevoia de cluster, sat apropiat.Aşa evita mixtul.
-Un escape dintr-o zona incinsă.
-Sate dezvoltate sub medie.

In cartea "Orasul revolverelor mute" o problema veche neurologica facea pe unul din eroii cartii sa raspunda anapoda intrebarilor unui partener de fuga. De exemplu, la intrebarea "ce vraji a mai facut Samantha" ar fi raspuns "da, ieri trebuia sa platesc factura". Ce topic am deschis eu si unde crapa, Q?
Acuma, ca tot te repudiez pt iscodire, sa completez fara sa editez: titlul topicului bate formularea "exclusiv sau dominant", ca doua triburi descrise se incadreaza la dominant. Deci, care din cele doua e no 1?

Crapă acolo unde-i dai lovitura.Nu trebuie sa repudiezi, mai uşor ai observa că jucătorii care s-au evidenţiat in alte lumi au innobilat acelaşi tip de sat cum ne-au obişnuit, ori pregătesc trenuleţul, ori aşteaptă un sat bun de achiziţionat.
"Deci, care din cele doua e no 1?"

Un răspuns simplu: Potop.
 

DeletedUser

Eu am luat in sat de 2.3k si unul de 1.3k...primul l-am luat deoarece mi-a facut cu ochiul iar cel de-al doilea pentru pozitionare.Daca te uiti in zona mea vei observa sate si mai mari, dar am preferat sa ma asigur ca am ceva aparare inainte sa "imi fac de cap"...intelegi ce vreau sa zic.Momentan, am cam tot ce imi trebuie si ma simt pregatit sa lupt singur impotriva dusmanilor...si asta poate fi un motiv.
 

DeletedUser

Conducatorii triburilor mentionate de tine ar putea sa permita acest lucru si de teama da a nu pierde jucatorul respectiv. Unii jucatori se simt jigniti cand le sunt impuse standarde.
 

DeletedUser

nu vreau sa jignesc pe nimeni dar pe L17 nu sunt multi jucatori foarte buni, si mai este si teama ca daca stai sa iei sat mare,u avand numai atac e posibil sa ti-o furi de la cine nici nu te astepti!

Nici eu nu vreau sa te jignesc,dar te inseli
In tribul meu de rank 300 am cel putin 5 jucatori ce au fost top 20-40 pe alte lumi si joaca acum cu alte nume ;)
Dar oare cati mai sunt in celelalte triburi? :confused:
 

DeletedUser

Eu am luat in sat de 2.3k si unul de 1.3k...primul l-am luat deoarece mi-a facut cu ochiul iar cel de-al doilea pentru pozitionare.Daca te uiti in zona mea vei observa sate si mai mari, dar am preferat sa ma asigur ca am ceva aparare inainte sa "imi fac de cap"...intelegi ce vreau sa zic.Momentan, am cam tot ce imi trebuie si ma simt pregatit sa lupt singur impotriva dusmanilor...si asta poate fi un motiv.

multumesc de raspuns. cam asemenea expuneri astept eu pt justificari de sate mici. e drept ca ma intereseaza justificarea unui grup. dar liderii de grup probabil cunosc exact aceasta logica a unor colegi: "imi asigur zona", "imi creeez sate de sustinere". da, depinde de zona cat de mari pot fi si sunt cuceririle. asta e o motivatie pozitiva, tine de profilul jucatorilor. insa "externilor" le place si critica si partea negativa, nu? discordia...
acuma, extrapoland, sunt multi "mirifici" ca profil, prin triburile de top :), nu?
(fara conotatie depreciativa, @mirificu)
 

DeletedUser4833

Nici eu nu vreau sa te jignesc,dar te inseli
In tribul meu de rank 300 am cel putin 5 jucatori ce au fost top 20-40 pe alte lumi si joaca acum cu alte nume ;)
Dar oare cati mai sunt in celelalte triburi? :confused:




se poate sa ma si insel...daca u crezi ca este o lumea cu multi jucatori buni e Ok...
dar eu nu cred.
 

DeletedUser5970

Daca nu ma insel, majoritatea triburilor din top 10 au venit pe l17 cu echipa gata facuta.
Mai poate fi luata in calcul si varianta unei dorinte de a avea sate langa prieteni, astfel formandu-se un lant cu zale mixte, urmand ca odata cu, conturarea bine definita a acestui lant, jucatorii sa aiba eficienta foarte buna in atac si aparare.
Sunt convins ca dezvoltarea in functie de pozitia prietenilor si-a pus mult amprenta, de aici si aceste innobilari.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

aberatii

eu cred ca autorul temei a fumat prea mult kaseak si acum abereaza ... pe toata L17 sunt maxim 60 de sate peste 5k , si putini au norocul sa aiba un asa sat pe linga el si sa nu fie in trib cu el
 

quz0r

member
Scor reacție
144
eu cred ca autorul temei a fumat prea mult kaseak si acum abereaza ... pe toata L17 sunt maxim 60 de sate peste 5k , si putini au norocul sa aiba un asa sat pe linga el si sa nu fie in trib cu el

Eu cred că singurul care aberează in acestă tema eşti tu.
Treci la subiect.:)
Ce-ai cucerit?
 

DeletedUser

eu cred ca autorul temei a fumat prea mult kaseak si acum abereaza ... pe toata L17 sunt maxim 60 de sate peste 5k , si putini au norocul sa aiba un asa sat pe linga el si sa nu fie in trib cu el

definitia mea despre sat mediu spune 1800-3000. acuma, aluziile mele despre sate mari nu mi le pot asuma. poate din 1000 de cititori ai postarii mele initiale, se poate gasi un cititor, poate se gasesc doi cititori, poate 3 care sa "sesizeze" ca cer sa fie cucerite satele mari, de exemplu cele peste 5k.
cum peste "mediu" este "mare", in vorbirea curenta, fara etape intermediare, as intelege ca cel/cea care scrie ca as fi fumat, probabil substanta halucinogena, ori nu a citit bine, ori nu a patruns sensul (din graba, obisnuinta superficialitatii, cauze morfologico-neurologice etc) ori are mefienta, ori alte cauze, neplacute la presupunere.
timpul ne va spune cat de multi si cat de des se pot gasi cititori care sa vada cum "pretind" explicatii de ce nu se cuceresc sate mari/dezvoltate, eventual ca simbol "peste 5k".
acuma, presupunerea ca as putea "abera" nu o intorc contra preopinentului, din lipsa de har al superficialitatii si dezbaterii găunoase.
imi cer scuze cititorilor că datorită unui post "nemerituos" mă cobor la critica raţiunii impure.
 

DeletedUser

aberatii

daca faceai un pic de matematica vedeai ca un sat mediu pe l17 e de 300-500 puncte ... iar tu cred ca ai facut scoala la Cornel Dinu
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Dacă tu ai cucerit un sat de 400 pct. este strict problema ta.
Ţine de strategia fiecaruia, dar si de ce ascund vecinii sub fustiţe.
Legat de aprecierile de educaţie, rămai doar la cea proprie.

Intr-un trib ca spor
Punctaj mediu: 4.818
Rang: 1
Inamici învinşi: 606.881 (4.)

Şi de ce ar cuceri cineva un sat mai mic?
Scade mult punctajul mediu, iar progresul tribului incetineşte.
Nu ştiu din ce trib eşti, nu mă interesează.
Revino la subiect, ori punctează obiectiv.
 

DeletedUser

Dacă tu ai cucerit un sat de 400 pct. este strict problema ta.
Ţine de strategia fiecaruia, dar si de ce ascund vecinii sub fustiţe.
Legat de aprecierile de educaţie, rămai doar la cea proprie.

Intr-un trib ca spor
Punctaj mediu: 4.818
Rang: 1
Inamici învinşi: 606.881 (4.)

Şi de ce ar cuceri cineva un sat mai mic?
Scade mult punctajul mediu, iar progresul tribului incetineşte.
Nu ştiu din ce trib eşti, nu mă interesează.
Revino la subiect, ori punctează obiectiv.

Scuza`ma ca ma bag, dar tu esti pe subiect?
@analist: Daca ai lasa exprimarea asta, ai putea avea pretentii sa inteleaga toata lumea.
 
Ultima editare de un moderator:

quz0r

member
Scor reacție
144
Mi-am argumentat bine postul.
Da, am vorbit la subiect.
Ori tu nu ai inţeles nimic din formularea iniţiala?
(Limbaj frenetic: Cam despre ce se vorbeşte aici).
 

DeletedUser

Dupa parerea mea(eu postez fara dictionar in fata):
Viteza L17 face ca lumea sa innobileze sate de 1500-2000 de puncte.Multi dintre jucatori se lasa la 1000-2000 de puncte...si rar gasesti 2 sate de 4000-5000k alaturate,ce apartin unor jucatori din triburi diferite ,fara act diplomatic intre ele.
 

DeletedUser

corect...poate ca gasesti si sate mari dar astea sunt la peste 10 ore de nobili...
 
Sus