o lume selecta

DeletedUser

ceea ce propun eu aici este o lume selecta, si evident, selectiva.

iata principalele deosebiri fata de lumile de pana acum, iar aceste deosebiri ar face ca lumea respectiva sa fie apreciata:

o lume cu un singur continent, sau maxim 4 continente. in care sa nu ai drept de restart. altfel spus, odata ce ti-a fost cucerit ultimul sat, sa fii scos definitiv din acea lume. celelalte setari pot fi asemanatoare cu cele din alte lumi, cu o singura exceptie: pe unele lumi flama de la paladin este o arma care dezechilibreaza jocul in prima faza (atunci cand ofera bonus X10 la catapulte - iar introducerea unui astfel de bonus ar fi incorecta pe o lume un de lupta va fi extrem de acerba.

pentru ca jocul acesta este o afacere si daca nu isi scoate banii, inno games nu va face o lume doar de dragul de a o face, cred ca ar fi corect ca la o astfel de lume selectiva, inscrierea sa se faca numai in urmatoarele cazuri: fie esti in top 100 pe una din lumile existente deja, fie ai macar 5 puncte premium cumparate (cumparate si nefolosite in momentul inscrierii).

avantajele unei astfel de lumi: lupta va fi mult mai dura, pentru ca fiecare jucator stie ca odata scos a terminat-o cu lumea respectiva. de asemenea triburile vor sti ca un jucator odata scos este o pierdere definitiva pentru echipa respectiva, si probabil ca mobilizarile pentru salvarea jucatorilor aflati in situatii limita va fi net superioara fata de viteza de reactia a multor triburi din lumile existente acum. de asemenea permisiunea de a se inscrie acordata numai celor care au puncte premium sau sunt prezenti in top 100 pe oricare din lumi, va face ca in acea lume sa fie doar jucatori valorosi sau care sunt dispusi sa plateasca pentru a juca la un nivel mai bun. alt avantaj va fi acela ca foarte multi dintre jucatorii exceptionali care deschid lumile, vor putea sa joace pana la finalul acelei lumi. este clar pentru multi ca jucatorii de start, gen illidian, illusi0n si multi altii ca ei in momentul in care depasesc 50 de sate se plictisesc, si adevarul este ca dupa ce trece prima faza a jocului in care razboaiele sunt multe si loviturile dure, trebuie doar sa ai rabdare si relatii bune cu cei din jur ca sa tot iei sate de la cei care se lasa de joc. intr-o astfel de lume ca cea propusa de mine totul s-ar sfarsi in aproximativ 3-4 luni cel mult. astfel am avea o varianta ceva mai lenta decat speed-urile (unde daca te duci la baie si uiti sa pui contul pe sleep te poti trezi fara jumatate din sate pana te intorci) dar care ar avea un sfarsit destul de apropiat si pentru "alergatorii de viteza" ai jocului. in cazul in care nu am fost suficient de clar, scuze, scrieti nelamuririle voastre aici si am sa incerc sa arat cam cum vad eu o astfel de lume.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

ar fi rau cu putine k-uri, insa e buna ideea cine pierde satul... pa
 

DeletedUser20103

da..ar fi destul de interesanta o lume de acest gen..foarte buna ideea:)
 

DeletedUser7039

Sustin ideea! Si confirm participarea a inca 40 de utilizatori pe un asemenea server.
 

DeletedUser

interesanta idee,desi nu cred ca este aplicabila,cel putin nu in romania
 

DeletedUser

din cate imi amintesc, au mai fost propuse astfel de lumi..iar ca raspuns am vazut cu totii lumile 17 si 18, cu viteza aferenta...
 

DeletedUser19202

perfect de acord cu ideea..ar fi perfect....si de asemenea cred ca.. "fie esti in top 100 pe una din lumile existente deja, fie ai macar 5 puncte premium cumparate (cumparate si nefolosite in momentul inscrierii)."

astea 2 ar merge si cumulate...
 

DeletedUser

Ideea asta este foarte buna gen "Turneu eliminator Triburile" , dar cred ca mai bine ar fi sa fie propusa pe .net , deoarece nu prea cred ca ar fi sanse prea mari sa fie preluata de aici.
 

DeletedUser

ca sa aiba succesul garantat, lumea selecta trebuie sa aiba un numar cat mai mic de continente. un numar mic de continente inseamna un numar limitat de jucatori, inseamna o perioada relativ scurta de la deschidere pana la sfarsitul lumii (cateva luni, dupa care, daca proiectul este profitabil poate fi reluat). eu nu cred ca o astfel de lume nu poate fi profitabila, sunt profitabile lumile de speed, unde se inscriu cateva sute de jucatori. pe o astfel de lume, cu publicitatea aferenta, cred ca ar fi prezenti la inceput 2-3000 de jucatori. iar daca toti ar avea premium chiar de la inceput inseamna ceva venituri inca din start pentru acel server. si sunt sigur ca pe o astfel de lume, concentratia de jucatori care joaca numai folosind premium ar fi de peste 70-80%
 

DeletedUser6558

Ideea mie personal nu îmi place, dar ce vreau să spun este că, după mine, aceste criterii de selecţie nu funcţionează. În primul rând, dacă cineva plăteşte pentru un joc,asta nu înseamnă că e un jucător valoros. De exemplu, WoW, care e pe bani, şi e plin de idioţi. Apoi, selecţia bazată pe poziţia în diverse clasamente, top 100, top 200... Un jucător fără ajutorul tribului poate să îşi ia adio. Şi realizările individuale sunt bazate în proporţie destul de mare pe contribuţia tribului. Cel mai banal exemplu este faptul că un jucător care nu este membru într-un trib e mult mai probabil să fie atacat decât unul care este membru într-un trib, oricât de slab ar fi acela.
 

DeletedUser

faptul ca tie nu-ti place nu inseamna ca o astfel de lume nu isi are rostul. nici mie nu-mi plac lumile de speed, dar nu imi permit sa jignesc jucatorii care folosesc premium pentru a se inscrie pe speed si sa insinuez ca sunt idioti asa cum o faci, carrhae... oricum, sa spui ca sunt idioti cei care platesc ca sa isi administreze mai cu spor trupele si satele, si care sa fim seriosi sunt cei care prin plata contribuie la perpetuarea acestui joc, este cel putin lipsit de fair play, si asta o spun incercand sa nu folosesc cuvinte tari. eu unul sunt satul de jucatori cu aere de cunoscatori care nu au ajuns niciodata in top 100, care nu platesc premium, dar care au gura de mii de ori mai mare decat realizarile lor in joc. prin faptul ca vor fi multi jucatori cu premium nu voiam decat sa demonstrez ca o astfel de lume poate fi profitabila pentru inno games, administratorul acestui joc. in ceea ce priveste performantele realizate de un jucator sustinut de o echipa, numai daca nu ma cunosti poti avea pretentia sa ma inveti cum sta treaba intr-un trib. iar cui ii este teama ca va fi sters de pe o harta ca aia, si exclus dintr-o astfel de lume unde nu sunt permise greselile, nu are decat sa aibe decenta sa isi recunoasca lasitatea si sa nu se inscrie.
 

DeletedUser7039

În primul rând, dacă cineva plăteşte pentru un joc,asta nu înseamnă că e un jucător valoros.

Ba da, este!

Pentru ca acesta va face performanta mai mare..
In ziua de azi, Triburile este aproape imposibil de jucat fara cont premium..
Daca ai 30 de sate, fara premium, iti bagi picioarele in ea de viata..
Si la inceput .. tot iti bagi.....
Nu poti sa pui un script de farming, nu poti sa notezi un atac calumea, nu poti sa recrutezi usor .. nu poti sa faci nimic..
Asta e afacerea lor..

Si de ce e mai bun unul care cumpara premium decat unul care nu cumpara?
Pai unul care a premium, farmeaza in 10 minute.. Cel care nu are, farmeaza toata ziua fara sa aiba rezultatele si precizia celui care are premium..
Cel cu premium, recruteaza in 30 de secunde, cel fara premium poate ajunge la ore intregi (depinde de sate)
Cel cu premium daca este atacat, noteaza 1000 de atacuri intr-o ora .. Cel fara premium, nu le mai noteaza..
Cel cu premium, isi pupa sotia si copiii din cand in cand .. Cel fara premium se mangaie singur ..
ETC

Martzian vrea un server select ..
Si alt criteriu de selectie mai bun decat inscrierea cu premium si jucatorii top100 pe alte lumi nu ai de unde sa mai inventezi..
Din moment ce jucatorul e dispus sa dea 5 puncte premium ca sa intre pe un servar, inseamna ca o sa isi dea interesul..
Costa 2 pachete de tigari.. pana mea .. nu-i cine stie ce ..

DAR!

Crezi ca aia care joaca din obisnuinta cu 20 de multiconturi, o sa fie dispusi sa plateasca cate 5 puncte premium pentru fiecare cont al lor?!
Pai deja nu mai dau 2 pachete de tigari, ajung la 5 cartuse sa piarda
Poate, da.. O sa fie vreo 2-3 maniaci..
Dar garantat!!! Un servar de genul asta ar fi de 10 mii de ori mai curat!
 

DeletedUser

Nu sunt de acord cu aceasta idee.

1) Ai zis ca top 100 de jucatori de pe fiecare lume vor intra.Daca jucatorul X este pe locul 99 inainte de inscriere pe lume,iar dupa aceea este pe 101 dupa inscriere???Cum vine asta?Ca nu mai este in top 100.
2)4 K-uri este...este prea mic spatiul.eu,de ex cumpar 5 pct premium si vreau si eu sa ma bag.Daca s-au umplut toate locurile ce fac???(Normal ca mai intai platesc si apoi intru pe lume)imi iau tzeapa ca nu mai pot intra,ca nu mai e loc.
3)5 pct premium???Nu e cam scump???Pe speed e 3 pct premium...si tu vrei sa faci aici 5???Mai e si criza!
4)Ai zis ca vor intra intre 2 - 3000 de jucatori.Pai vine 18 lumi * top 100 = 1800 de jucatori.Deci doar 1200 de jucatori vor intra cu pct premium...Se pune si top 100 de pe speed???Ca nu ai specificat asta!
5)Ai zis ca vrei sa tina 3-4 luni,si dupa aia se termina.Deci ce vrei u sa faci aici este un speed mai lent care tine mai mult.
 

DeletedUser17342

cossackzerozerounu mai bine nu scriai nimic decat sa scrii cele 5 'intrebari' inteligente

martzian ce propui tu este un fel de High Performance world. si ideea e mai mult decat buna si pe .ro :) ar fi trebuit implementata de mult timp(de fapt tin minte ca tu aveai de mult ideea asta cu o lume mica -max 4k- etc etc)

de acord
 

DeletedUser

Nu sunt de acord cu aceasta idee.

1) Ai zis ca top 100 de jucatori de pe fiecare lume vor intra.Daca jucatorul X este pe locul 99 inainte de inscriere pe lume,iar dupa aceea este pe 101 dupa inscriere???Cum vine asta?Ca nu mai este in top 100.
2)4 K-uri este...este prea mic spatiul.eu,de ex cumpar 5 pct premium si vreau si eu sa ma bag.Daca s-au umplut toate locurile ce fac???(Normal ca mai intai platesc si apoi intru pe lume)imi iau tzeapa ca nu mai pot intra,ca nu mai e loc.
3)5 pct premium???Nu e cam scump???Pe speed e 3 pct premium...si tu vrei sa faci aici 5???Mai e si criza!
4)Ai zis ca vor intra intre 2 - 3000 de jucatori.Pai vine 18 lumi * top 100 = 1800 de jucatori.Deci doar 1200 de jucatori vor intra cu pct premium...Se pune si top 100 de pe speed???Ca nu ai specificat asta!
5)Ai zis ca vrei sa tina 3-4 luni,si dupa aia se termina.Deci ce vrei u sa faci aici este un speed mai lent care tine mai mult.

sa stii ca demult am incetat sa caut luminita daca ea nu licare ca o parere de inteligenta in ochii interlocutorilor. iti recomand sa mai citesti odata si inca odata topicul, poate pricepi mai multe. nu am zis ca top 100 vor intra. ci ca top 100 pot intra fara plata premium. ca aia care-s in top 100 oricum joaca cu premium. si pun pariu ca nu vor intra toti cei din top 100 de pe toate lumile. vor intra doar cei pe care-i tine. cei care se tem, se reped sa arunce cu noroi in aceasta propunere, ca sa zica lumea ca-s contra, nu ca-s lasi
 

DeletedUser

Ar fi super o lume de genul asta... nici macar viteza 1 nu te-ar mai deranja asa tare ca ai stii clar ca ai de jucat doar cateva luni - juma de an (asa cum mai sunt jocuri similare... nu dam nume, da' oricum i se face reclama pe server). Fiind limitat la 4 K-uri, ar fi oarecum limitat si numarul de jucatori. Si daca ar intra doar "crema" triburilor, atunci ar fi disputa mult mai mare ca sa se demonstreze care e cel mai bun trib, cel mai bun jucator si tot asa... deja in joc lipseste adrenalina, sunt multi jucatori deja plictisiti si care deja o lasa mai moale cu jocul datorita monotoniei.
Cu flama... nu stiu ce sa spun, s-ar juca tot la nivel de trib... si nu cred ca la nivel global nu sunt sansele gasirii flamei de la inceputul jocului egale. Dintr-un trib de 50 de oameni (nu stiu pe vreo lume limita mai mica) ar trebui sa o aiba 2-3 membrii. Si asta e tot farmecu... eu vin cu catapultele, colegu cu paladinu,... asta e trib.
Cu premiumul... stiu jucatori care nu il folosesc nici cand trec de 100 de sate... si jucatori care si-l activeaza inainte sa aiba paladin... avantajul ar fi ca in prima luna s-ar tria clar cei intrati doar la caterinca (sa nu spun n00bi) si atunci lumea ar fi clar plina doar de activi... ca in veci unu care intra la 5 zile, nu isi baga PP...
bafta multa cu demersurile... ne vedem acolo daca o sa apara vreodata o astfel de lume :D
 

DeletedUser6558

Martzian, nu are voie omul sa zica nimic contra pe forumurile astea , ca nu e voie, mda. Intra te rog pe jocu numit World of warcraft, joaca o saptamina, numara idiotii de acolo, apoi mai vorbim. E un joc cu taxa lunara de 50 de lei. Apoi, insinuari cu frica, cu top 10, cu gura mare, cu aere de cunoscator... jocu asta se invata in maxim o saptamina, sa fim seriosi... joaca Hearts of Iron 2 daca vrei sa vezi un joc realmente greu, si nici ala nu e greu, dupa ce il inveti devine la fel de plictisitor ca oricare altul. Componenta multiplayer e cea care atrage pe net, dar cantitatea de idioti de pe net face repede sa dispara sex-appealul oricarui joc. Asa, si tu vrei sa elimini idiotii prin taxa lunara. Adica cei care au bani or fi mai seriosi, mai amuzanti, mai destepti decit cei care joaca pe gratis. Serios... Ai jucat EVE online? Taxa lunara de 15$. Sa vezi acolo comunitate paranoica..
 
Sus