o lume selecta

DeletedUser

Martzian, nu are voie omul sa zica nimic contra pe forumurile astea , ca nu e voie, mda. Intra te rog pe jocu numit World of warcraft, joaca o saptamina, numara idiotii de acolo, apoi mai vorbim. E un joc cu taxa lunara de 50 de lei. Apoi, insinuari cu frica, cu top 10, cu gura mare, cu aere de cunoscator... jocu asta se invata in maxim o saptamina, sa fim seriosi... joaca Hearts of Iron 2 daca vrei sa vezi un joc realmente greu, si nici ala nu e greu, dupa ce il inveti devine la fel de plictisitor ca oricare altul. Componenta multiplayer e cea care atrage pe net, dar cantitatea de idioti de pe net face repede sa dispara sex-appealul oricarui joc. Asa, si tu vrei sa elimini idiotii prin taxa lunara. Adica cei care au bani or fi mai seriosi, mai amuzanti, mai destepti decit cei care joaca pe gratis. Serios... Ai jucat EVE online? Taxa lunara de 15$. Sa vezi acolo comunitate paranoica..

nu cred ca jocul asta se invata intr-o saptamana. inveti intr-o saptamana tehnica legata de joc. sa sudezi o echipa (un trib) nici o viata nu iti este de ajuns. eu niciodata nu am avut pretentia ca am descoperit adevarurile fundamentale sau ca sunt perfect. sau ca stiu jocul asta la perfectie si nu pot fi surprins, desi il joc de peste 3 ani. aici am facut o propunere.propunerea mea nu ii afecteaza absolut de loc pe cei care nu o agreeaza. asa ca nu vad motivul pentru care unii care nu o agreeaza se ridica impotriva ei. e ca si cum eu as propune ca de revelion toti barbatii care vor, sa ofere flori femeilor, iar tu care sa zicem ca ai fi impotriva acestei idei, ai incerca sa imi interzici sa fac o astfel de propunere, si sa ma convingi ca propunerea mea este pentru idioti, si ai cauta exemple cu oameni idioti care ofera flori. nu ma intereseaza parerile contra, si cata vreme o astfel de lume nu afecteaza celelalte lumi sau celelalte jocuri carora tu le faci reclama, nu vad de ce te bagi in discutie doar din dorinta de a fi contra. daca nu esti de acord cu o astfel de lume ai posibilitatea sa nu intri pe ea. simplu. dar sa postezi argumente scremute (stii ce iese cand te scremi, nu?) impotriva unei astfel de propuneri care nu afecteaza mersul jocului de pe serverele deja deschise este in cel mai fericit caz, o idee nefericita.
 

DeletedUser6558

Deci, dacă cineva nu e de acord, mai bine să nu zică nimic, cam asta e ideea. Primul amendament...?
 

DeletedUser30980

nu cred ca jocul asta se invata intr-o saptamana. inveti intr-o saptamana tehnica legata de joc. sa sudezi o echipa (un trib) nici o viata nu iti este de ajuns. eu niciodata nu am avut pretentia ca am descoperit adevarurile fundamentale sau ca sunt perfect. sau ca stiu jocul asta la perfectie si nu pot fi surprins, desi il joc de peste 3 ani. aici am facut o propunere.propunerea mea nu ii afecteaza absolut de loc pe cei care nu o agreeaza. asa ca nu vad motivul pentru care unii care nu o agreeaza se ridica impotriva ei. e ca si cum eu as propune ca de revelion toti barbatii care vor, sa ofere flori femeilor, iar tu care sa zicem ca ai fi impotriva acestei idei, ai incerca sa imi interzici sa fac o astfel de propunere, si sa ma convingi ca propunerea mea este pentru idioti, si ai cauta exemple cu oameni idioti care ofera flori. nu ma intereseaza parerile contra, si cata vreme o astfel de lume nu afecteaza celelalte lumi sau celelalte jocuri carora tu le faci reclama, nu vad de ce te bagi in discutie doar din dorinta de a fi contra. daca nu esti de acord cu o astfel de lume ai posibilitatea sa nu intri pe ea. simplu. dar sa postezi argumente scremute (stii ce iese cand te scremi, nu?) impotriva unei astfel de propuneri care nu afecteaza mersul jocului de pe serverele deja deschise este in cel mai fericit caz, o idee nefericita.

Are dreptate,...sunt multe tehnici de joc si strategii ,trebuie sa studiezi mult pentru a face performanta.:rolleyes:
 

DeletedUser9103

1) Ai zis ca top 100 de jucatori de pe fiecare lume vor intra.Daca jucatorul X este pe locul 99 inainte de inscriere pe lume,iar dupa aceea este pe 101 dupa inscriere???Cum vine asta?Ca nu mai este in top 100.

Renunta la 2 pachete de tigari si isi cumpara premium, sau trage tare sa nu treaca peste locul 100 daca nu-si permite sa-si cumpere premium.

2)4 K-uri este...este prea mic spatiul.eu,de ex cumpar 5 pct premium si vreau si eu sa ma bag.Daca s-au umplut toate locurile ce fac???(Normal ca mai intai platesc si apoi intru pe lume)imi iau tzeapa ca nu mai pot intra,ca nu mai e loc.

Stai linistit ca nu o sa ramai pe dinafara, o sa fie un loc si pentru tine.

3)5 pct premium???Nu e cam scump???Pe speed e 3 pct premium...si tu vrei sa faci aici 5???Mai e si criza!

Pe speed sunt 3 puncte pe 2 saptamani, nu pe o luna!!! Mai informeazate.

4)Ai zis ca vor intra intre 2 - 3000 de jucatori.Pai vine 18 lumi * top 100 = 1800 de jucatori.Deci doar 1200 de jucatori vor intra cu pct premium...Se pune si top 100 de pe speed???Ca nu ai specificat asta!

Mai numara o data si o sa vezi ca-ti ies 19 lumi(18+clasica)

5)Ai zis ca vrei sa tina 3-4 luni,si dupa aia se termina.Deci ce vrei u sa faci aici este un speed mai lent care tine mai mult.

Probabil mai sunt si jucatori care vor sa si termine o lume de joc, nu sa tot inceapa altele. (exceptia fiind speed-ul)

p.s Ar fi interesanta o astfel de runda :)
 

DeletedUser2821

ady the one - incearca sa faci posturi pe alta tema ca sunt sute pe acest forum , in care nu se discuta o chestie ( din punctul meu de vedere ) atat de importanta , mai ales pentru unii jucatori :) .
Acuma am avut timp sa intru pe forum si sa ma mai uit .

Martzian super ideea , super , sustin 100% .

Cat despre restul prostiilor spuse pe aici , mai bine abtineti-va ... :)

Dar totusi cred ca propunerea trebuie si ea inaintata la Innogames.

Inca o chestie buna , o sa mai creasca media de varsta .
 

DeletedUser6558

Ce prostii, domnu Michelle2007? Explică-mi dacă poţi în ce fel un jucător devine mai bun dacă plăteşte o taxă pentru un joc, şi în ce fel va creşte media de vârstă dacă toţi vor plăti pentru 'premium', şi de ce asta e un lucru bun, să crească media de vârstă adică.
 

DeletedUser7039

Carrhae .. De 3-4 ani de zile jucam pe aceleasi servere pe care le criticam cu fiecare ocazie: speed mic, biserica, multi n00bi, multiconturi in prostie .. Daca tot ne-am plictisit de jegurile precedente, ce e rau in a incerca si asa ceva?
In joc, nu cred sa ne fi intalnit, dar esti un tip pe care l-am remarcat de multe ori pe forumul extern si adevarul e ca te consider unul dintre cei mai duri si corecti critici vis-a-vis de prostie si hotie in general..
Ziceai pe undeva ca Triburile.ro a ajuns un hi5 ..
Si daca propunerea lui Martzian s-ar materializa, crezi ca servarul ala ar fi ca lumea 18? Sau ca restul?
Eu nu cred..
Dar totusi cred si eu ceva: ca acum tu te contrazici doar de dragul originalitatii tale..
Daca ai vreo problema cu servarul asta, nu te obliga nimeni sa joci aici..


Ce prostii, domnu Michelle2007? Explică-mi dacă poţi în ce fel un jucător devine mai bun dacă plăteşte o taxă pentru un joc, şi în ce fel va creşte media de vârstă dacă toţi vor plăti pentru 'premium', şi de ce asta e un lucru bun, să crească media de vârstă adică.

Si pentru ca sunt slabe sanse sa fie Michelle2007 online acum ca sa iti raspunda la asta, permite-mi..

Un jucator care joaca cu premium este mai bun pentru ca(iti dau doar 3 motive):
-interesul lui fata de joc e mai ridicat(s-a investit ceva pe langa timp);
-jocul ii ocupa, in mod evident, mai putin timp(recrutarea, notarea atacurilor, verificarea rapoartelor, farmarea etc.);
-are posibilitatea de a juca cu emblema ceea ce il incurajeaza si il face de 14 ori mai puternic.

în ce fel va creşte media de vârstă dacă toţi vor plăti pentru 'premium', şi de ce asta e un lucru bun, să crească media de vârstă adică.

De obicei, adultii isi permit mai multe(s-ar putea sa aiba un salariu)-teoretic copii traiesc din ce le dau adultii.. Si placerea de a juca cu adulti, cel putin pentru mine, este mai mare..
Parerea mea si a multora e ca astia micii strica jocul..
Fara copii prin preajma ai auzi mai rar "pls pls da *** mie o invitatzie".. Si multe alte porcarii ai auzi mai rar ..
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

ady the one - incearca sa faci posturi pe alta tema ca sunt sute pe acest forum , in care nu se discuta o chestie ( din punctul meu de vedere ) atat de importanta , mai ales pentru unii jucatori :) .
Acuma am avut timp sa intru pe forum si sa ma mai uit .

Martzian super ideea , super , sustin 100% .

Cat despre restul prostiilor spuse pe aici , mai bine abtineti-va ... :)

Dar totusi cred ca propunerea trebuie si ea inaintata la Innogames.

Inca o chestie buna , o sa mai creasca media de varsta .



michelle nu ma cunosti si intr-adevar ar fi o idee buna asta dar sa se intre cu 5 pct premium

cu limita de varsta nu sunt de acord pentru ca sunt multi ''pusti'' care joaca mai bine ca tine sau ca altul mai ''batran''

nu ma refeream la cei de 10-11 ani
 

DeletedUser17004

Intai verdictul: contra.

Acum de ce: Sunt multi jucatori care nu au niciun interes sa se inscrie intr-o lume de genul, desi joaca excelent. Ca sa nu mai spunem de cei care nu si-ar permite. La modul cel mai serios, cred ca o lume de asta "selecta" va fi plina de jucatori fara RL...

I rest my case...
 

DeletedUser

Intai verdictul: contra.

Acum de ce: Sunt multi jucatori care nu au niciun interes sa se inscrie intr-o lume de genul, desi joaca excelent. Ca sa nu mai spunem de cei care nu si-ar permite. La modul cel mai serios, cred ca o lume de asta "selecta" va fi plina de jucatori fara RL...

I rest my case...

si cu ce te-ar afecta pe tine existenta unei astfel lumi daca nu ai chef sa te inscrii in ea? eu nu cer modificarea lumilor prezente, ca sa ziceti ca va sunt afectate interesele. ci aparitia uneia noi, cu o limitare serioasa a spatiului de joc, si a posibilitatilor de reincepere a lumii respective, astfel incat aceste limitari sa determine o lupta mai atenta si mai acerba pentru suprematie... zau daca pot sa inteleg argumentele celor care posteaza impotriva unui server nou, de alt tip decat cele de pana acum. ca nu vreti sa jucati pe un astfel de server inteleg. dar nu inteleg de ce va impotriviti ca el sa existe? va trai din banii vostri? va vor lua din sate ca sa deschida o astfel de lume? nu fratilor! este vorba de o varianta prescurtata de joc, cu reguli ceva mai dure. daca nu vreti nu va inscrieti. dar sa postezi impotriva diversitatii zau daca inteleg... voi chiar vreti sa fiti gica contra doar de dragul de a fi contra nu pentru ca ati avea ceva concret impotriva.
 

DeletedUser17342

doamne ce ma amuza cum se opun unii vehement.

1. (dupa cum spuneam)exista deja astfel de lumi -> se numesc High Performance. si sunt foarte misto
2. nu vrei, nu te inscrii

3. pe o lume normala un procent FOARTE mic din jucatorii care deschid lumea o si termina. nu multi joaca 2,3,4,5 ani incontinuu. pe o lume de 3,4 luni ai avea satisfactia ca jucator/ sau ca trib ca o deschizi si o si inchizi (daca esti in stare bineinteles)
 

DeletedUser2821

michelle nu ma cunosti si intr-adevar ar fi o idee buna asta dar sa se intre cu 5 pct premium

cu limita de varsta nu sunt de acord pentru ca sunt multi ''pusti'' care joaca mai bine ca tine sau ca altul mai ''batran''

nu ma refeream la cei de 10-11 ani

Da sunt sigur ca si tu esti printre ei , tu ramai cu prietenii tai de clasa pe care acuma ii aperi , oricum si tu faci parte exact din acea categorie de care ziceam ca nu ar fi prezenta pe acest server.Sa imi dai si mie pe privat numele catorva din pustii aia meseriasi pe care nu ii cunosc :O .

Asa si acuma la subiect , carrhae , ti-a raspuns radu cat se poate de bine ( mersi radu :) ) .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7708

Interesantă această propunere, însă s-ar putea să aibe un impact şi asupra jocului. Dacă înainte mai lăsai un sat de 2.000 al cuiva pe lângă tine, acum ai şi motivaţie să-l scoţi. Pe lângă asta, începutul ar fi mai greu pentru cei care încep pe atac, că dacă sunt prinşi în offside, se cam duce totul. Oricum ideea este excelentă, dar trăim în România :D
 

DeletedUser

Orice idee nouă,inovatoare,în orice domeniu de activitate doriți dumneavoastră,va fi întâmpinată cu oarece reticențe de o masă de oameni care se lasă condusă de inerția obișnuinței,a cotidianului.E foarte clar că și aici se întămplă același lucru.De la argumente pro sau contra,se ajunge,inevitabil, la controverse purtate în dispute de 1-1,dispute care uneori depășesc limita fair-playului,însă..nimic nou sub soare la noi,pe .ro
Am citit cu mare atenție posturile anterioare.Ideea în sine este atrăgătoare și ar da un farmec aparte unei lumi cu astfel de setări.Chiar dacă nu se va înscrie creme a la creme a playerilor de pe serverele .ro,eu totuși cred că o astfel de lume va atrage numai playeri cu vechi ștate de activitate.Așa cum bine sublinia cineva ,în acest moment la cei care joacă de ani de zile a intervenit o stare de plictiseală..de monotonie,însă o lume de unde poți fi definitiv eliminat,poate readuce plăcerea de a pierde nopți și de a face planuri în fața calculatorului,multora dintre noi.
Ca o concluzie,este un proiect care merită susținut și înaintat celor de la InnoGames.
___________________________________________________________________________

Nu contează anii din viață,ci doar viața din anii tăi.
 

DeletedUser17004

si cu ce te-ar afecta pe tine existenta unei astfel lumi daca nu ai chef sa te inscrii in ea? eu nu cer modificarea lumilor prezente, ca sa ziceti ca va sunt afectate interesele. ci aparitia uneia noi, cu o limitare serioasa a spatiului de joc, si a posibilitatilor de reincepere a lumii respective, astfel incat aceste limitari sa determine o lupta mai atenta si mai acerba pentru suprematie... zau daca pot sa inteleg argumentele celor care posteaza impotriva unui server nou, de alt tip decat cele de pana acum. ca nu vreti sa jucati pe un astfel de server inteleg. dar nu inteleg de ce va impotriviti ca el sa existe? va trai din banii vostri? va vor lua din sate ca sa deschida o astfel de lume? nu fratilor! este vorba de o varianta prescurtata de joc, cu reguli ceva mai dure. daca nu vreti nu va inscrieti. dar sa postezi impotriva diversitatii zau daca inteleg... voi chiar vreti sa fiti gica contra doar de dragul de a fi contra nu pentru ca ati avea ceva concret impotriva.

Sunt contra pentru ca vreau si pentru ca pot. :D Poate nu vreau sa se incurajeze performanta. Pentru ca stim cu totii ce implica ea: mult timp. Si asta nu e sport, e un joc facut pentru distractie. Si un om care stie sa distinga aroma a zeci de feluri de trabucuri e un geniu in domeniul lui. Asta nu il scuteste insa de cancer pulmonar. Exista lucruri mai bune de facut in viata decat sa stai sa joci triburile. Exista o anumita limita dupa care distractia devine pierdere de timp.
Si faza cu oamenii care nu inteleg ..bla bla bla.. Concepe o idee mai buna pe care sa o aprobe mai multi, Incapacitatea de a face ceva bun nu ar trebui sa duca la frustrare.
Sper ca mi-am argumentat destul parerea...
 

DeletedUser

....nu vreau sa se incurajeze performanta..... Incapacitatea de a face ceva bun nu ar trebui sa duca la frustrare.

am pastrat doua fragmente din postul tau care se contrazic. in rest ce sa-ti spun, cand esti incapabil de performanta, inteleg ca poti fi impotriva ei. iar fazele celelalte cu lumea care ar pierde timpul... imi aduc in minte doar proverbul ala cu cainele care moare de drum lung si prosul de grija altora...
 

DeletedUser17004

am pastrat doua fragmente din postul tau care se contrazic. in rest ce sa-ti spun, cand esti incapabil de performanta, inteleg ca poti fi impotriva ei. iar fazele celelalte cu lumea care ar pierde timpul... imi aduc in minte doar proverbul ala cu cainele care moare de drum lung si prosul de grija altora...

Ma refeream la tine dragul meu, si incapacitatea de a gasi o propunere care sa afle o bunavonita mai mare in randul jucatorilor, nu la incapacitatea de a juca.
Daca tot suntem la proverbe, vulpea cand n-ajunge la struguri spune ca sunt acri...cam la fel cum au procedat Noobs pe L7 din cate imi amintesc.
 

DeletedUser

iti amintesti gresit despre noobs... noobs chiar este un trib care in nicio lupta directa nu a avut mai multe sate pierdute decat castigate. indiferent cum s-a numit adversarul. si niciodata nu m-am straduit sa fiu pe placul celor [...] dar multi. m-am simtit bine in mijlocul elitei, si consider ca elita este cea care merita atentia. dar tu esti contra elitei si contra performantei, asa ca te rog, tine-ti lioarba acasa. am inteles, esti contra, pentru ca nu te simti capabil pentru o astfel de lume. te-ai facut inteles.


si da, ai dreptate, vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sunt acri. pentru tine noobs a fost un trib prost pentru ca nu ai fi avut niciodata sanse sa fii cooptat intr-o asemenea echipa. vulpea care nu ajunge la struguri zice ca-s acri. si tu care nu te tin curelele pentru o lume high performance , gasesti motive scremute impotriva ei. sa nu o facem pentru ca e acra sau ca nu poti tu ajunge la ea, nu?
 
Ultima editare de un moderator:
Sus