o lume selecta

DeletedUser17004

iti amintesti gresit despre noobs... noobs chiar este un trib care in nicio lupta directa nu a avut mai multe sate pierdute decat castigate. indiferent cum s-a numit adversarul. si niciodata nu m-am straduit sa fiu pe placul celor [...] dar multi. m-am simtit bine in mijlocul elitei, si consider ca elita este cea care merita atentia. dar tu esti contra elitei si contra performantei, asa ca te rog, tine-ti lioarba acasa. am inteles, esti contra, pentru ca nu te simti capabil pentru o astfel de lume. te-ai facut inteles.


si da, ai dreptate, vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sunt acri. pentru tine noobs a fost un trib prost pentru ca nu ai fi avut niciodata sanse sa fii cooptat intr-o asemenea echipa. vulpea care nu ajunge la struguri zice ca-s acri. si tu care nu te tin curelele pentru o lume high performance , gasesti motive scremute impotriva ei. sa nu o facem pentru ca e acra sau ca nu poti tu ajunge la ea, nu?

Capabil? Pur si simplu nu am chef...cat de capabil sunt sau nu o stiu mai bine cei cu care joc. A sti nu inseamna neaparat si a face. Si da, nu ma tin curelele pentru ca nu imi ocup decat o anumita parte din timp cu jocul si un nivel prea ridicat pentru mai mult timp ar fi stresant. Speedul este distractiv pentru ca dureaza cateva ore.
Elita? Nu cred ca exista asa ceva. Oameni potriviti la locul potrivit, asta da. Plus circumstante favorabile.
Vad ca devii din ce in ce mai frustrat, si in vreme ce eu continui sa expun argumente, tu o iei pe calea jignirilor...
Nu am zis ca noobs a fost trib prost..a fost doar un trib :) ca multe altele.
 

DeletedUser

Nici eu nu am inteles exact de ca sa fi contra unei propuneri destul de bune in opinia mea.
Pentru ca vreau si pentru ca pot.
nu reprezinta un argument serios in defavoarea acestei propuneri.
Acuma serios vorbind decat sa faci o lume gen L18 cu cele mai urate setari dupa parerea mea e mai buna o lume la fel ca cea propusa de martzian.
Desigur ca pareri sunt pro si contra cum e si normal, insa dupa cum am observat usor, usor se ajunge sa se discute alte treburi ce nu tin de subiectul acestui topic.
De exemplu ce legatura are tribul x sau lumea y sau persoana z cu o astfel de propunere?
Din pacate o astfel de lume din cate stiu eu, nu va putea fi posibila prea curand din mai multe cauze cum ar fi aparitia pe piata a noului joc Innogames Grepolis, numarul relativ mic al celor care sunt platitori de puncte premium pe .ro, costurile destul de mari pentru o lume cu astfel de setari, etc. Si pentru ca sa inchei cu optimism, speranta moare ultima si cine stie poate vom avea parte de o surpriza.
 

DeletedUser

A astfel de lume ar fi foarte buna , iar cei de la innogames cred ca ar acceptao, totusi pe aceasta lume toti jucatori ar plati cont premium, si nu cred ca pe restul lumilor sunt 2-3000 de platitori cp, probabil ar fi o lume mult mai dura ca restul celorlalte lumi insa cred ca ar fi ceva destul de interesant sa merite efortul.
 

DeletedUser

pai atunci n-ar mai fi lume selecta, iar jocul n-ar mai fi gratis;)
poti impiedica un noob sa nu intre daca are CP?:D
 

DeletedUser

Da dar se poate proceda ca la speed o limita de inceput de x de jucatori care sa intre gratis si restul cu cont premium.
 

DeletedUser

sustin propunerea....si desi nu ma ridic la valoarea lui raducu, pot sa aduc si eu cativa ;)

inca o sugestie: numar limitat de membri la maxim 50 :)
 

DeletedUser

Din pacate o astfel de lume din cate stiu eu, nu va putea fi posibila prea curand din mai multe cauze cum ar fi aparitia pe piata a noului joc Innogames Grepolis, numarul relativ mic al celor care sunt platitori de puncte premium pe .ro, costurile destul de mari pentru o lume cu astfel de setari, etc.

ai raspunsul chiar aici

totusi pe aceasta lume toti jucatori ar plati cont premium, si nu cred ca pe restul lumilor sunt 2-3000 de platitori cp, probabil ar fi o lume mult mai dura ca restul celorlalte lumi insa cred ca ar fi ceva destul de interesant sa merite efortul.

sa luam ca exemplu lumea 17, ca acolo fac ceva mai multa figuratie. cel ce e in momentul asta pe locul 3000, are 4 sate, deci putin probabil sa aiba premium. cel ce se afla pe 2000 in clasament, are 6 sate... cam aceeasi poveste. lumea 9, care are deja un an, are pe locul 2000 un jucator cu 30 de sate. credeti ca mai joaca sau are premium?!
organizare extrem de mare si cheltuieli sa te doara capul, nu cred ca ar fi mai mari decat pentru o lume oarecare. dar de ce sa gazduiesti 30000 de jucatori (sau, ma rog, conturi), cand poti sa scoti aceiasi bani batandu-ti capul cu doar 2-3000 de jucatori, din care stii clar ca peste jumate sunt utilizatori de premium ca sunt obligati sa isi bage ca sa intre. cineva facuse calculul ca cei din top 100 sa intre fara premium... dar, daca e sa ii iei pe toti la intrebari (exceptie lumea 18 ca e de-abia la inceput), cati din primii 100 dupa fiecare lume joaca fara premium? 2-3? si atunci care e pierderea pt o astfel de lume? in loc de enspe cadrane, ar fi 4, in loc de 7-8 admini, ar fi suficienti 2-3-4 (ca automat n-ar mai fi tikete de depus in dementa).
plus ca asta ar fi una din putinele lumi "curate"... s-a mai spus, cati isi permit sa bage cate 5 PP pe luna pe nu stiu cate conturi? si, da, iti mananca ceva mai mult timp, tocmai pentru ca ai avea preocupare, ai avea interesul sa stai pe joc pentru a nu fi eliminat, pentru a-ti demonstra valoarea, pentru a-ti apara renumele tau ca jucator/trib. cred ca asta ar fi singura lume care ar scoate multi jucatori din letargie.
 

DeletedUser6558

plus ca asta ar fi una din putinele lumi "curate"... s-a mai spus, cati isi permit sa bage cate 5 PP pe luna pe nu stiu cate conturi?

Se numeşte "argumentum ad crumenam" şi e o eroare destul de răspândită, şi anume ideea că dacă cineva are mai mulţi bani, acela e mai de încredere, adică e mai puţin coruptibil, i.e. mai onest. Evident că şi bogaţii fură. :)

@ Rhadookoo - nu este adevărat că interesul pt. joc ar fi mai mare dacă plăteşti pentru el. Un joc te interesează atâta timp cât e amuzant, nu are legătură cu cât costă...valoarea unui joc e dată de cât e de bun jocul, nu de preţul scris pe cutie în magazin.
Evident că triburile sunt obositoare fără "premium". Însă e doar ceva necesar ca să joci, nu şi suficient.
Că adulţii au mai mulţi bani, poate. Dar nu au mai mult timp. Şi în mod evident, timpul e mai important decât banii pe triburi. Cred că sunt mai mulţi copii decât "oameni mari" pe aici.
La mulţi ani. :)
 

DeletedUser

eu despre altceva vorbeam... nu renteaza sa iti mai faci conturi de suport, sau sa te bagi cu enspe conturi ca sa supravietuiasca unu din ele si sa iesi pe urma sa te lauzi ca esti player... si premiumul are legatura cu interesul pentru joc, il bagi ca sa iti usureze munca atunci cand esti dispus sa o depui. niciodata nu o sa investeasca bani intr-un joc unul care intra la 3 zile sa dea 2 comenzi... dai un ban da' stii pentru ce.
"daca cineva are mai multi bani, acela e de incredere"... nu e vorba de incredere, ci doar de cat il duce capul pe fiecare... nu stiu cati fanatici sunt pe triburi care sa bage bani in cheating... sau cel putin nu vreau sa imi imaginez astefel de specimene (fiind vorba de un simplu joc)
 

DeletedUser6558

Asta da, aşa e. Dar nu văd cum poţi controla atâtea conturi, eu nu am timp nici de unul singur.
 

DeletedUser

acolo scrie ca media de folosire de premium este de 15%. daca lasam sa intre numai cei din top 100 la liber si restul pe baza de premium, nu incalcam nici dorinta fondatorilor ca jocul sa fie gratuit, si totusi putem aduce jucatori buni care sa sustina prin premium financiar un astfel de server.
 

DeletedUser

pro .. un server cu viteza relativ mai ridicata decat restul si jucatori "de elita" ar creste interesul dar ma intreb ... cine va veni cu o idee si pt jucatorii care nu sunt "de elita" ?ei nu merita sa evolueze in joc ?
 

DeletedUser31545

sunt pro,iar cei care sunt mai putin experimentati vor juca la nivelul 1 apoi daca isi mentin potitia in top 100 pe una din lumi ceva timp,sa treaca la nivelul 2 adica sa poata sa participe si ei la o astfel de lume...
 

DeletedUser18538

Foarte buna propunerea, as adauga si eu cate ceva:

Cand intri pe aceasta lume sa nu se poata alege directia de start a satelor si sa te bage automat intrunul din cele 4 continente.
Sa fie un joc cu triburi fixe, fiecare continent sa fie un trib fix, dar probabil ca ar fi prea multi jucatori intr-un trib asa ca s-ar mai putea imparti in 8 sau chiar 16 triburi in total
 

DeletedUser

Foarte buna propunerea, as adauga si eu cate ceva:

Cand intri pe aceasta lume sa nu se poata alege directia de start a satelor si sa te bage automat intrunul din cele 4 continente.
Sa fie un joc cu triburi fixe, fiecare continent sa fie un trib fix, dar probabil ca ar fi prea multi jucatori intr-un trib asa ca s-ar mai putea imparti in 8 sau chiar 16 triburi in total

triburile fixe, stabilite aleator sunt cred o idee extrem de daunatoare. poti fi cu 30 de oameni buni, si pe care-i cunosti, si daca ai 3 cretini in echipa se duce de rapa toata munca. in loc sa te bati cu elitele ar trebui sa te bati cu ai tai... in plus sunt sigur ca acum exista o multime de grupuri care isi doresc sa joace impreuna impotriva altor grupuri de prieteni, sau fost adversari de pe alte lumi. o lume selecta ar fi si pentru ca dupa 18 lumi deschise s-au creeat premisele de foramare a unor echipe care sa se organizeze in stil propriu, sa isi dezvolte un stil propriu de lupta, sa se cunoasca...
 
Sus