O mica povestire...sau intrebare

DeletedUser

Dupa ceva timp petrecut fara joc, sunt rugata sa intru sa-mi ajut prietenul care tocmai si-a facut si el cont pe 22 de vre-o saptamana si traiesc o experienta foarte interesanta la marginea hartii.
Tzumpi zice wtf, hai sa ne bagam si noi intr-un trib ca e plictisitor fara si astazi ne alaturam unui trib de pe continentul 25, destul de departe de noi dar nu conteaza , vorba aia oricum joci singur macar conversatie sa faci :D
Toate bune si frumoase pana citesc forumul, si vad urmatoarele reguli (ordinea este aleatorie) : respectati intemeietorii ca n-au ajuns degeaba acolo (yea right), obligatoriu toata lumea are satele mixte, cine nu le are va fi concediat (asa ca mine :p), trebuie sa ai aparare cat numarul punctelor pe care le ai, sitter sa da periodic(sa vada omu cat de spion esti) si alte reguli idioate insotite de poze cu gagicile dezbracate aferente fiecarei reguli.
Acum eu viteaza ce spun, bai daca tot sunt la margine iar oamenii astia nu stiu juca, hai sa dau si eu o mana de ajutor, sunt eu noaba dar mai stiu cate ceva. Si tocmai ce nimeresc intr-o disputa, un sondaj in care colegii sunt intrebati ce sa faca cu un coleg care face decat atac si nu sat mixt (90 % din raspunsuri erau sa-l concedieze). Acum vorba aia, ma bag si eu in seama ca musca in lapte si toata lumea sare...aaa ca esti noaba (wtf asta stiam, zi-mi ceva mai nou :p), ca n-ai nici cea mai vaga idee de cum se joaca triburile, ca eu incepatoarea trebuie sa respect veteranii (la prima lume dar au inceput cu 1 luna inaintea mea, la naiba nici pic de respect n-am pentru veterani) ..bla bla bla...bla bla bla.
Eh, si cam asa este prima mea experienta la marginea hartii cu veteranii jocului. Acum vine intrebarea grea.
De ce oamenii in ziua de astazi sunt incuiati la minte si nu sunt deschisi la lucruri noi? De ce romanul trebuie sa se laude ca e pro player chiar daca habar nu are configuratia satului (obligatoriu la ei este 10000spear+10000 sword si 10.000 axe +500LC si ce mai ziceau ei acolo)?
De ce trebuie sa ne dam sefi cand noi habar nu avem sa conducem un trib? Si cea mai grea, de ce mama naibi incerc eu sa fac pe bunul samaritean si nu-mi vad linistita de satucul meu?

Nea` Setzel, te rog sa nu inchizi topicul, as vrea sa port cateva discutii decente si vreau sa-i rog si pe cei ce nu sunt receptivi la lucruri noi sa citeasca topicul, poate in urma unor discutii cu jucatori normali isi vor da seama ca nu e chiar asa cum cred ei, si cu ocazia asta poate din vorba in vorba mai invata cate ceva si mai ridica nitel nivelul jocului.
 

DeletedUser35286

Bre,acu ca tot m-ai pus sa vin aici,desi tocmai ma ridicam de pe scaun sa plec la somn...singura chestie care mi-a ramas din toata povestea ta a fost aia cu pozele cu gagici goale pe forum...foarte interesant :D


LE(dupa 5 minute de luat pumni in freza de la gabytza :( )
acu ce sa-ti zic,te-a mancat undeva sa le explici alora cum se joaca...mai bine iti vedeai de treaba ta,radeai de prostia lor si toate astea nu se mai intamplau...iti dai seama,tzumpi si acum se putea delecta cu pozele alea faine de pe forum (app,vezi daca poti sa faci rost de pozele alea,sa le pun si eu pe forum pe 21 :D )
Acu ideea de sat mixt nu este foarte rea pentru un incepator care nu petrece foarte mult timp pe joc...ca sa joci 100% pe atac iti trebuie mult timp liber.Dar,e o mare prostie sa concediezi un coleg de trib pentru ca nu vrea sa isi faca satul mixt,poti cel mult sa il ameninti ca nu va fi sprijinit in caz ca va fi atacat...daca el vrea sa joace ofensiv,e problema lui.
Partea cu :sa ai trupe de aparare cat numarul de puncte nu este prima data cand o aud,am auzit si pe la triburi bine cotate de pe alte lumi,deci nu e o idee rea asta(repet,daca joci cu sat mixt)...treaba cu sitter de verificare,asta e chiar indicata intr-un trib de incepatori(asta in ideea in care acel conducator are habar de joc...daca nu,e cam degeaba verificarea).

I: De ce oamenii in ziua de astazi sunt incuiati la minte si nu sunt deschisi la lucruri noi?
R: Asa este romanul...

I: De ce romanul trebuie sa se laude ca e pro player chiar daca habar nu are configuratia satului ?
R: Acelasi de mai sus...

I: De ce trebuie sa ne dam sefi cand noi habar nu avem sa conducem un trib?
R: Ca e la moda? :D

I: Si cea mai grea, de ce mama naibi incerc eu sa fac pe bunul samaritean si nu-mi vad linistita de satucul meu?
R: Ca te mananca undeva :D ...vezi ce se intampla daca nu mi-ai acceptat propunerea de aseara? :p (nu era indecenta,nu va ganditi la prostii)

ps:asta e parerea mea de nub si va rog sa o tratati ca atare :eek:
ps2:nu e cazul sa cititi micul roman ce l-am scris,nu am zis nimic interesant :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

bre gabitza, ca romanu ma bag si eu in vorba...fiecare om joaca dupa propriile standarde...amu de ce sa ii chinuim sa invete din dadaceala? lasa-i sa se dea cu capul, sa se poata lauda cu experienta:p
 

DeletedUser

Nu de alta, dar am si eu o cunostinta care se tot da cu capul de vre-un an si tot nu a reusit nimic, tot farmat e, tot sat mixt face tot crede ca jocul e asa cum il joaca el si m-am gandit ca este asemanator cazul, cat sa te mai dai cu capul de pereti? M-am gandit ca fac un lucru bun, daca tot isi doreau suprematia.
Ungure, tzumpi nu avea voie la pozele alea, ii puneam mana la ochi :p

Editez si eu sa nu fac post hunting: Cum poti oferi sitter cuiva pe care nu-l cunosti? Avea si carhae parca o patanie asemanatoare cu oferitul sitterului? Esti sigur ca te poti increde in acea persoana?

Iar referitor la sat mixt, acel sat e inutil(nu e eficient nici in aparare nici in atac), daca nu ai timp, faci sat de aparare, asa cel putin sti sigur ca nu un sat de atac nu face fata la un full de defense.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser35286

Uite,sa iti dau un mic exemplu: Vis3z :)

un jucator bun,chiar foarte bun(parerea mea) care joaca cu sate mixte la inceput de cand il stiu si o face chiar bine. Deci,se poate :D

iar referitor la sitter: daca in intemeietor nu ai incredere sa ii lasi sitter 5 minute,atunci ce mai cauti in tribul lui?
 

DeletedUser

Uite,sa iti dau un mic exemplu: Vis3z :)

un jucator bun,chiar foarte bun(parerea mea) care joaca cu sate mixte la inceput de cand il stiu si o face chiar bine. Deci,se poate :D

iar referitor la sitter: daca in intemeietor nu ai incredere sa ii lasi sitter 5 minute,atunci ce mai cauti in tribul lui?

Cum am scris si mai sus, eviti plictiseala, eu joc si fara trib, dar lui tzumpi ii place sa mai discute cu jucatorii sa nu se plictiseasca, iar avand in vedere ca sunt 2 triburi mari si late in zona a intrat in unul din ele. Poti fii intr-un trib si sa nu ai incredere in intemeietor, sau pur si simplu sa fii paranoic si sa nu stie lumea ce ai in sat. Nu-mi zice ca tu poti avea incredere intr-un jucator pe care abia l-ai cunoscut :confused:

Iar referitor la andrei...fiecare are o alta parere, evident nu o contest pe a ta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser35286

Eu n-am incredere nici in anumiti jucatori pe care ii cunosc de cativa ani,dar in unu pe care abia l-am cunoscut :D

D-aia prefer sa intru in triburi in care cunosc liderii,sa evit astfel de probleme :D

Dar cum tu esti o mare noaba(eu vorbesc?!) te-ai dus in trib de nubi,sa-ti fie de bine acu :D
 

DeletedUser

Daca zici ca nici in mine n-ai...atunci te tund :p(pierdut la spate :p)

Dar nu e vorba de mine aici bre, eu incercam sa scot in evidenta alt punct de vedere si vroiam un sfat de cum poti face astfel de jucatori sa invete ce trebuie si mai ales cum sa fii om fara sa te lauzi ca joci de x ani ca restul laudarosilor.

Si postez si o parte din mesaj, nu vreau sa umilesc pe cineva.
x în data de 02.11. la ora 22:15
FA OAPARARE DE BAZA DE 1000/1000 MACAR SI APOI CAT ATAC VREI
x în data de 02.11. la ora 22:14
BUTONUL DE DODGE E O PROSTIE...ATACA CU ACELEASI TRUPE..E CA SI CUM NU AR FI IAR BACK TIMING FACI DACA ESTI ON INTELEGI?
x astăzi la ora 00:40
- nu mi-am jignit colegii
- nu tip ci subliniez ce spun
- l.clasica 23.000.000 puncte; l1 15.000.000 puncte; l2 14.000.000 puncte ; l19 200.000 puncte; l21 70.000 puncte deci un pic stiu sa joc
- ajunsesem la o intelegere..asta tb sa-ti dea de gandit..tb sa continui pe aceeasi filiera nu sa treci peste mine!

Acum te intreb eu pe tine bre, ce jucator de 23 de milioane de puncte spune ca butonul de dodge e o prostie, ca dodge-ul in general e o prostie?
 

DeletedUser35286

Normal ca am incredere in tine...cine ma proteja pe mine pe l15? :p


Ca sa-ti zic sincer,au trecut ceva ierni de cand joc amaratul asta de joc,si nici pana in ziua de azi nu am folosit butonul de dodge :D ...nici macar nu stiu cum arata sau cum se foloseste(ce nub sunt,nu? :D )...Dodge am facut,dar manual...nu am simtit nevoia de script pentru chestia asta.
Cel mai bine,lasa-i in durerea lor,sa isi dea singuri seama de prostia de care dau dovada...ca pana la urma tot o sa se arda. Nu are rost sa iti bati capul cu genul asta de oameni.
 

DeletedUser9103

Din punctul meu de vedere jocul a evoluat mult. Daca la inceput putini jucatorii reuseau sa trimita un trenulet la sec, acum ii ceva normal. Dar astia care au invatat pe parcurs, prin simplul fapt ca stiu si ei sa dea un atac sau sa omoare al 2 nobil.... se simt mari jucatori si lideri de trib. Ce sa le mai explici? Au impresia ca stiu tot. Configuratia unui sat la inceput, o faci dupa zona si dupa timpul care-l petreci pe joc. Daca timpul iti permite sa stai multe ore langa pc, dece sa-l faci mixt sau de aparare? Dar mai sunt care intra de 2 sau 3 ori pe zi si au full atac, pana la urma ii vorba de strategie, cel mai bun strateg castiga, doar ii joc de razboi :)
 

DeletedUser

Defapt si de drept nu era vorba de buton de dodge, era vorba de dodge in general, comunica prin mesaje cu tzumpi.
Eu nu joc asa.. Nu e zona in care ai nevoie de sat mixt. Sa fim seriosi daca in acest trib erau numai veterani nu mergeai tu pe sistemul de joc afisat la AJUTOR! **** cati din acest trib stiu sa faca dodge, cati stiu sa faca un back timing .. Aici toti sunt cam la acelas nivel nu e nevoie sa aplici treaba cu inceput intarziat. Gandeste logic.
De ce nu are rost? Orice om poate invata, cum am fost si noi nubi la inceput (noi 2 inca suntem) dar am invatat pe parcurs cate ceva. De ce sa nu fim noi cei care dau o mana de ajutor.
 

DeletedUser35286

De ce sa te chinui sa inveti pe cineva un lucru util daca nu vrea,daca el crede ca stie deja tot,ca nu mai are ce invata? Ce rost are sa iti bati capul,sa iti macini nervii,sa te ia toate boalele(vorba unui clasic in viata pe youtube) degeaba?
Ca in final sa zica: ce nub esti tu ma,iti dau clasa la jocu asta,nubule...hai jet!
 

DeletedUser

Replica ta suna ceva de genul, de ce sa plantez pomi ca pana la urma tot ii taie cineva, de ce sa-mi spal hainele ca pana la urma tot se murdaresc, de ce sa-mi fac patul ca diseara ma culc iar in el, de ce sa invat matematica daca deja stiu sa numar banii si lista poate continua. De ce sa nu incercam sa schimbam noi ce e stricat?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser35286

acu trebuie sa raspund la toate intrebarile alea?...mi-e prea somn ca sa fac chestia asta :(

Cam greu sa repari ceva stricat,cand respectivul nu isi da seama ca e stricat (nu prea suna bine ce am scris,da pana mea,e 2 jumate... )
Eu personal,daca as fi intr-un trib de margine(nubi) pe o lume noua...mi-as vedea de treaba mea,de satu meu,de jocul meu. Poate ca din comoditate,lene...dar nu as avea rabdare sa dau lectii (chit ca nici nu prea as avea ce lectii sa dau,nub fiind)...

Si cu asta inchei pe ziua(sau seara) de azi...am facut destul spam pe topicul asta si n-am zis nimic interesant. Noapte buna gabytzo :*
 

DeletedUser

Poate ai dreptate, dar parca nu e stilul meu sa stau deoparte fara sa ajut pe altul. Dezbatem la ziua subiectul, te pup, noapte buna :*
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
redi.png
Eu i-as invata sa faca la fel in continuare, ca e bine :) Si eu sa joc linistit cum joc la fiecare inceput de lume, numai pe atac , fara urma de lancier sau spada prin sate :D Si atunci cand ma plictisesc sa le dau un raid prin toate satele lor mixte sa vada ce inseamna sa fii prost :))
 

DeletedUser

De ce sa te chinui sa inveti pe cineva un lucru util daca nu vrea?...
Bine pe unguru degeaba il inveti limba romana ca oricum isi ia capace de la Gabitza :D

Am avut o experienta similara pe o alta lume de joc cu diferenta ca tribul respectiv era organizat in mijlocul hartii, iar intemeietorul era un jucator cu experienta. Discutiile erau mult mai variate, (fara femei goale :( ) erau multi destepti si tari pana cand au fost decimati toti. Lucru pozitiv din toata treaba e ca au ramas cativa, aproximativ vreo 10-15 jucatori (copii de la 12 ani pana la bunici de 57 de ani) care au fost dornici sa invete si cu care oricand poti purta o discutie civilizata si decenta. Bine in ziua de azi nu mai stiu tendintele intrucat nu mai joc.
Acum ca si banc unguru poate fi lasat sa joace singur ca oricum isi omoara trupele in spike-uri proprii sau mai stii poate a mai invatat sa joace intre timp :rolleyes: :D
Gata va las ca ma trimite Gabitza la colt :eek:
 

DeletedUser12439

Uite,sa iti dau un mic exemplu: Vis3z :)

un jucator bun,chiar foarte bun(parerea mea) care joaca cu sate mixte la inceput de cand il stiu si o face chiar bine. Deci,se poate :D

iar referitor la sitter: daca in intemeietor nu ai incredere sa ii lasi sitter 5 minute,atunci ce mai cauti in tribul lui?

din cite stiu alex, la inceput in satele de aparare vis3z foloseste cai usori si aparare(sul. spa. arc.). la fel folosesc si eu. satele de atac nu stiu cum le are ca nu m-a atacat niciodata:)

de sprijinit m-a sprijinit asa ca stiu ce are:p

ps. andrei daca citesti asta mai da si tu un semn de viata.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus