Paladin... alte intrebari!

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Sa presupunem ca cineva are in sat 1000 de luptatori cu spada si are la paladin artefactul pentru acesti luptatori... deci li se mareste puterea de aparare!

Daca eu ii trimit respectivului 1000 de arcasi impreuna cu paladinul meu, care sa presupunem ca are artefactul pentru arcasi... atunci paladinul meu va avea efectul asupra luptatorilor mei din satul lui??? Va avea efect si asupra arcasilor pe care-i are el in sat?
 

DeletedUser4257

paladinul are efect numai asupra trupelor pe care le insoteste!:D
sper...:p
 

DeletedUser

Tu raspunde pe L3 la mesajele private! :)

Deci daca respectivul are 10 paladini in sat, cand il atac, doar paladinul lui are efect si doar asupra trupelor lui... sper ca paladinul lui nu are efect si asupra sprijinului... si nici paladinii altora nu au efect asupra altor trupe!
 

DeletedUser

Tu raspunde pe L3 la mesajele private! :)

Deci daca respectivul are 10 paladini in sat, cand il atac, doar paladinul lui are efect si doar asupra trupelor lui... sper ca paladinul lui nu are efect si asupra sprijinului... si nici paladinii altora nu au efect asupra altor trupe!


Cred ca fiecare cu ce trupe e insotit, asa cum un paladin nu poate avea mai multe obiecte simultan, ar insemna ca daca ai 10 paladini dintre care 3 cu acelasi bonus se va dubla apararea cu acea unitate, ceea ce mi se pare imposibil.


1000 de arcasi ai tai cu bonusul de arcasi pe acei arcasi + 1000 spade fara bonus de la celalalt paladin
1000 de spade sprijin cu bonul de spade pe acele spade + 1000 arcasi fara bonus de la celalalt paladin
 

DeletedUser1754

daca e asa (si e o varianta logica), inseamna ca putem uita de simulator :(

poate confirma un admin totusi, ca sa clarificam cumva problema si sa nu mergem pe bajbaitelea...
 

DeletedUser

eu cred ca paladinul are efect doar in apararea jucatorului caruia-i apartine si doar asupra trupelor pe care le insoteste,

ar fi o tampenie, atunci trimitem doar paladinul sprijin si fiecare paladin venit multiplica forta de aparare a jucatorului cu pricina cu *%
 

DeletedUser

E o chestie aiurea totusi... cum spunea si PrinceQ: in oricare din situatiile prezentate putem uita de simulator...

Totusi, ca simulatorul sa functioneze ar trebui ca urmatoarea situatie sa fie adevarata:
Paladinul unui jucator sa aiba efect asupra tuturor trupelor care se afla in sat in momentul respectiv, iar paladinii veniti ca sprijin sa nu aiba niciun efect...
 

DeletedUser4360

Totusi, ca simulatorul sa functioneze ar trebui ca urmatoarea situatie sa fie adevarata:
Paladinul unui jucator sa aiba efect asupra tuturor trupelor care se afla in sat in momentul respectiv, iar paladinii veniti ca sprijin sa nu aiba niciun efect...


Nu mi se pare prea probabil ... ar fi ilogic sa se intample asa !

Dupa parerea mea paladinu are efect doar asupra trupelor care il insotesc .
 

DeletedUser1754

clar...efectele utilizarii artefactelor sunt incontrolabile :) ca sa nu ne mai incurcam atat, mai bine nu mai folosim paladinu' :)

PS
ramane de vazut ce inseamna "insoteste"...
 

DeletedUser

am si eu o intrebare: dak dau restart, abilitatile paladinului mi s pastreaza? am 2 arme descoperite, raman sau o iau d la 0? stie cineva...?:confused:
 

DeletedUser

am si eu o intrebare: dak dau restart, abilitatile paladinului mi s pastreaza? am 2 arme descoperite, raman sau o iau d la 0? stie cineva...?:confused:
Daca dai restart e ca si cum ai incepe jocul de la 0, deci nu ti se pastreaza nici abilitati, nici taleri de nobili, nimic nimic.
 

DeletedUser

Eu stiu ca raman armele, cel putin asa mi-a zis si apoi confirmat cineva in situatia asta.

Poate e bug, teoretic nu ar trebui sa ramana dar mi-a fost transmis.
 

DeletedUser

ontopic:
cu magicul sceptru al lui vasco, mare minune nu se intampla, tocmai ce am terminat de utilizat acest "tool" pe un sat foarte apropiat si tot 4 drumuri a trebuit sa fac...


offtopic:
Ar fi interesant daca s-ar putea imprumuta item-urile paladinilor,
sau chiar vinde... in schimbul resurselor in camera de arme,
 

DeletedUser4360

ontopic:
cu magicul sceptru al lui vasco, mare minune nu se intampla, tocmai ce am terminat de utilizat acest "tool" pe un sat foarte apropiat si tot 4 drumuri a trebuit sa fac...


offtopic:
Ar fi interesant daca s-ar putea imprumuta item-urile paladinilor,
sau chiar vinde... in schimbul resurselor in camera de arme,

Sceptrul lui Vasco
Nobilimea coboarã adeziunea unui sat dusman cu cel puþin 30. In afarã de aceasta, puterea de luptã se mãreºte cu 30% la atac ºi cu 20% la apãrare

Deci teoretic poti sa faci 3 sau 4 drumuri ;) (la un sat foarte apropiat )


Daca s-ar face asemenea schimburi cred ca ar ingreuna si mai mult munca ADM (cheating crescut cu 200% :p )

Am gasit si eu primul obiect Luceafãrul lui Carol si nu sunt deloc incantat de el :(

@princeq ... ma refeream la trupele ce au plecat cu paladinul dintr-un sat trimise ca suport (acelea sunt trupele ce-l insotesc )
 

DeletedUser

deci teoretic foarte probabil sa faci tot 4 drumuri
si practic poti foarte usor sa pierzi un nobil daca indraznesti sa coordonezi 4 atacuri cu nobil a 4 jucatori cu acelasi tool pe un sat...
 

DeletedUser1754

@sutanu:
da, am inteles la ce te refereai tu. nu sunt sigur ca si cei care au facut jocul se refera la acelasi lucru.

dar uite un exemplu:
- in satul A am 1000 de arcasi;
- in satul B am 1000 de arcasi si un paladin cu artefact pt arcasi (nu mai stiu cum il cheama...);
- trimit trupele 1000 arcasi din satul B, insotiti de paladin, la sprijin in satul A;
- acum am in satul A 2000 de arcasi si (intrebare: insotiti de...!?) un paladin cu artefactul corespunzator.
- aici e problema: artefactul are efect asupra a numai 1000 de arcasi - asta inseamna ca simulatorul nu "stie" situatia asta - sau are efect asupra a 2000 arcasi si bulversam iarasi tot!? eu sincer cred ca-i prima varianta, dar nu sunt sigur...

@deviant - bunul meu prieten :)
on: ai tu ghinion :D...eu fara artefactu' respectiv si cuceresc toate satele din 3 atacuri :cool:
off: interesant/cinstit/logic (ultimele doua relative) ar fi fost ca prin "uciderea/capturarea" unui paladin inamic sa castigi macar obiectul pe care el il utiliza in acel moment...
 

DeletedUser

prince q prietene :)


1. Cred sunt prea multe calcule de facut si nu cred in variata expusa de tine,
imaginati-va urmatorul scenariu

xulescu e atacat de a b c d

primeste sprijin de la x y z

rezulta ca xulescu va avea
de la x lancii spade arcasi paladin cu tool pentru arcasi deci doar arcasii cu % mai buni
de la y la fel sau acel*% procentaj de aparare pentru o parte din echipaj
si tot asa + trupele lui care sunt sub efectul paladinului propriu...

ori cei care ataca la fel...

fiecare cu tool-ului si fiecare cu procentajul lui pentru anumite trupe
banuiesc ca momentul atacului este o adevarata culegere de probleme pentru serverul care va calcula genul asta de atacuri,

ca sa nu mai vorbim ca daca lumea ajunge sa se dezvolte cum este L1 de ex, se va ajunge la niste solicitari foarte mari si o putere de calcul necesara pe masura,...
economic vorbind nu cred ca se fac genul asta de calcule.

cred in continuare ca paladinul are efect
doar asupra trupelor lui in atac.
doar in satul lui in caz ca este atacat si nu are efect daca e trimis sprijin...
iar in aparare doar asupra trupelor din satul respecitv, excluzand trupele venite ca sprijin din alte sate,

parerea mea...

@prince Q care e satul A si B ? din satele tale :D .?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus