Paladin... alte intrebari!

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser1754

eu nu mai inteleg nimic :(...parca as fi la scoala si se complica totul din ce in ce mai mult, ca intr-un cosmar :)
rog respectuos un admin sa ne lumineze...

@deviant: :D pentru satele mele trupele date de exemplu trebuie inmultite cu 10! ce 10!?...minim 20... si am ffff multe artefacte pe care voi nu le aveti... ;)
NB: domnu' moderator care mi-ati dat ban data trecuta: aceasta este o hiperbola, aka o gluma cu exagerari care nu sunt reale. pls, pls, pls sa nu ma pedepsiti din nou :(
 

DeletedUser

Cand intri pe piatza satului vei vedea cum sunt impartite trupele.Daca pe sat au venit intariri de la un anumit sat i le vei vedea separat inclusiv paladinul si cu ce anume puteri are asupra armatei respective.Nu conteaza cu ce armata a plecat paladinul ci conteaza cata armata s-a strans(sau ce armata) din satul de unde provine paladinul

cum era exemplul ala cu 1000 de arcasi dintr-un sat A....si primeste sprijin 1000 de arcasi + paladin ,cu arcul lui cum il cheama, din satul B.Satul acesta va avea 1000 de arcasi normali si 1000 de arcasi cu bonus
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1754

@parley: probabil, asa zic si eu. dar esti sigur 100%? daca da, de ce?
pentru ca aceasta situatia simulatorul nu o poate...simula :)
o confirmare ar putea fi data prin 2 rapoarte reale similare situatiilor prezentate...are cineva?
 

DeletedUser

Luind ca exemplu lumea clasica unde nu ai paladin dar ai upgradeuri la trupe - in help se precizeaza clar :
- in cazul unui atac toate trupele din sat (indiferent daca sunt sprijin sau trupe originale din sat) au lvl de cercetare cat este cercetarea in satul respectiv
- diferenta este enorma pe LC - 50% si la puterea de atac si la cel defensiv
- pe testate din pacate (si cei care joaca pe LC pot confirma) intr-un sat cu cercetarea la nivele inferioare zici ca se topesc trupele def la un atac, fata de unul cu cercetarea la max
- asa reiese si din simulator care nu are mai multe randuri pt trupe diferite cu lvl diferit de cercetare


Armele paladinului sunt ceva foarte asemanator cu cercetare de pe LC - iti da bonus % la trupe deci probabil:
- singurul paladin care conteaza e cel al jucatorului de care apartine satul - daca este prezent :)
- la toate trupele din sat se aplica bonusul respectiv indiferent daca sunt originare din sat sau sprijin
- ceilalati paladini conteaza numai ca luptatori


Alte lucruri care fac foarte probabila aceste presupuneri:
- din simulator lipseste posibilitatea sa alegi mai multe arme prezente - sau sa ai mai multe "categorii" de trupe de aceeasi fel (cu si fara bonus) - chiar si din simulatorul premium lipseste
- si bonusul de noapte se aplica la toate trupele din sat - indiferent de originea lor

- asa este cel mai usor de programat si asa sunt calculele cele mai simple deci cel mai putin solicitant pt server
 

DeletedUser1754

@lordkiller: da, asa cum ai prezentat tu, are logica.
problema este ca noi ne putem da cu presupusul si a face tot felul de deductii logice, dar nu putem avea o certituidine in aceasta privinta...:(

faza e totusi haioasa, multi dintre cei care am postat aici ne dam silinta sa jucam cat mai bine, mai serios si la detaliu...si cand colo, parca suntem o gasca de n00bi :D.
cred ca arma paladinului nu are nici un efect si e numai o chestie psihologica...ca atunci cand iei medicamente care n-au nici o influenta efectiva asupra bolii, dar te faci bine cu... gandul :D
 

DeletedUser

Din simulator nu lipseste posibilitatea de a alege mai multe arme(CTRL+Click)... lipseste doar posibilitatea de a alege aceeasi arma de 2 ori....
 

DeletedUser1754

din simulator lipseste posibilitatea de a aplica bonus numai unei parti din trupe - adica a celor care vin/sunt din acelasi sat cu paladinul - si nu tuturor trupelor existente la un moment dat in sat - adica si asupra acelora care sunt din alte sate, altul decat al paladinului.

dupa cum a prezentat lordkiller, nici nu ar fi nevoie. dupa cum s-a mai discutat in acest topic, ar fi...

nimeni nu stie, asta este problema...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

macar poti scoate varianta cand mai multi paladini cu aceeasi arma sa multiplice bonusul?Asta in cazul ca ar da la toata armata din sat :p
 

DeletedUser

Am testat in 3 cazuri diferite cu aceasi armata:
cazul 1:
atac cu 300 usori contra 100 spade 100 lancii + paladin armat cu Spada lui Ullrich

caz 2:
300 usori contra 50 spade + 50 spade intariri + 50 lancii +50 lancii intariri + paladin armat cu Spada lui Ullrich.

rezultatele arata ca in cazul 2 armata trimisa intariri (fara paladin)

caz 3:
300 usori contra 50 spade + 50 spade intariri + 50 lancii +50 lancii intariri + paladin armat cu Spada lui Ullrich (paladin primit sprijin)

in toate cele 3 cazuri rezultatul a fost identic.(excluzand moralul) si anume: paladinul ofera acel bonus de aparare tuturor trupelor existente in sat la momentul respectiv, indiferent de titularul trupelor.

Cazul mai greu de simulat este atunci cand 2 paladini au arme diferite si sunt in acelasi sat.

Cred cã de aici totul e clar... :)
 

DeletedUser

pai vezi tu la numarul ala de spade nici macar nu se observa bonusul (nsh daca ai luat in calcul si diferenta de noroc dar in fine) si mai ales ca se bat vs usori.Cat da artefactul ala 20 sau 30% bonus la spade nu?La 15 def cat vs usori , 20 sau 30% in plus inseamna +2 sau +3 iar la 50 de spade sau 100 nici macar nu cred ca se observa vreo dif
 

DeletedUser

si pt. ca tot este un topic cu paladinul...
de ce la unii tovarasi se face paladinul in 3 ore si la mine in 6 ore?
ce tre sa fac ca sa mearga si la mn sa il fac in 3 ore
 

DeletedUser5168

si pt. ca tot este un topic cu paladinul...
de ce la unii tovarasi se face paladinul in 3 ore si la mine in 6 ore?
ce tre sa fac ca sa mearga si la mn sa il fac in 3 ore

nu are cum sa se faca in 3 ore....in 3 ore se face doar pe L3...din cate stiu...;)
 

DeletedUser

pe lumea 3 inseamna ca era ca baiatu respectiv are si pe 3 si pe 4..
dar pe lumea 3 de ce se face in 3 ore si pe lumea 4 in 6 ore ?
de ce nu sunt egale toate lumile?
 

DeletedUser5168

pai asta datorita vitezei. Ea este diferita in functie de lumi:
pe L1, L2, L4 este de 1
Pe LC si L3 este de 2

ceea ce inseamna ca intr-o zi pe L3 sau LC faci ce faci pe celalte lumi in 2 zile....pe speed un paladin il faceai in cateva secunde de exemplu ;)
 

DeletedUser

eu am inteles ce ai vrut sa spui si ms pt. informatii ... dar de ce nu este aceeasi viteza pe toate lumile asta nu inteleg :D
 

DeletedUser5168

la aceasta intrebare nu stiu cum as putea sa iti raspund:
1. pentru ca asta hotarasc adminii
2. pt a nu aglomera asa rapid o harta
3. pentru a face o lume mai distractiva
ar fi ceva monoton dak pe fiecare lume ar fi aceasi viteza....zic eu
 

DeletedUser

pai vezi tu la numarul ala de spade nici macar nu se observa bonusul (nsh daca ai luat in calcul si diferenta de noroc dar in fine) si mai ales ca se bat vs usori.Cat da artefactul ala 20 sau 30% bonus la spade nu?La 15 def cat vs usori , 20 sau 30% in plus inseamna +2 sau +3 iar la 50 de spade sau 100 nici macar nu cred ca se observa vreo dif

Prea bine...

O luãm aºa:

În simulator - nu te întreabã nimeni dacã trupele sunt sprijin sau nu, dacã paladinul e al tãu sau e al altuia, pur ºi simplu pui numãrul de trupe TOTALE, arma ºi gata, indiferent de unde s-a luat în satul tãu paladinul cu arma respectivã.
 

DeletedUser

damn, artefactele de aparare mi se par cel mai greu de gasit si mi se par si cele mai utile mai ales mai tarziu in joc


On topic: Pt ca tot e vorba de intrebari legate de paladin, as vrea si eu sa stiu cand ii creste parul...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

mie nu cele de aparare

mie mi se pare mai greu sa gasesc sceptrul lui Vasco....



Acum am 2 artefacte :
-Arcul Lui Edward
-Toporul Lui Thorogard


~~~~~~~~~~CAM ATAT~~~~~~~~~
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus