Pastila albastra

  • Autor subiect DeletedUser1079
  • Data de început

DeletedUser12196

un astfel de proiect incepuse si pe grepolis.rezultatul...
succes in proiectul vostru.eu ma abonez la lectura.
 

DeletedUser1079

Fragment...

" Soarele a lăsat un orizont însângerat. Marea de smoală nu tresare cu nici un val de parcă îmi promite că va fi bună cu mine, că mă va proteja şi pe tărâmurile îngheţate. Ştiu că este capricioasă şi nu cred în promisiunile ei feminine. Adevărul este că nu sunt îndrăgostit de această mare din amurg, ci de aceea agitată, pasională, capricioasă. Ca o Văduvă Neagră m-ar îmbrăţişa să-mi devoreze fiinţa, însă nu ştie că atâta pasiune mi-ar fi fatală. Norii de bumbac de acum câteva minute s-au preschimbat în nori grei de fum. Cerul încă albastru se ghiceşte cu greu prin păienjenişul norilor. Şi marea mă tot îmbie la drum…

Valurile mă poartă spre tine. Ele leagănă aproape ireal lemnul drakkarului. Vela de lână colorată în alb şi roşu se întinde sub suflul vântului. Munţi de oase şi muşchi înfig vâslele în valuri şi trag cu putere corectând drumul. Mă îndrept cu toată viteza spre fiord şi mai sus pe el, spre tine. Mă îndrept spre tine şi spre fetele mele blonde ca soarele de vară. Mă îndrept spre tine şi spre fiul meu care încă învârte o sabie de lemn în lupta lui cu pomii.

Prada a fost puţină, dar cu ce avem în hambar, cu ce mai au vecinii, o să trecem peste iarnă bine. Copiii ne vor fi graşi şi fermecaţi de poveştile tale cu dragoni. Iar eu te voi sorbi din ochi clipă de clipă. Părul tău de aur îmi va mângâia faţa. Ochii tăi ca iarba în toiul primăverii mă vor privi cum doar ei ştiu să o facă.

– Jeg ser røyk! strigă cineva din toţi plămânii, trezindu-mă din reverie.

În depărtare, vălătuci de fum se ridicau spre cer. O Zei! Tønsberg arde. Toţi începură să vâslească într-un ritm frenetic. Înaintând prin fiord spre miază-noapte, am zărit cinci drakkare înaintând spre noi.

E nemernicul de Harald Fairhair. I-am spus de atâtea ori că eu nu îngenunchez decât în faţa zeilor. Cât fum… Ştiu ce s-a întâmplat. Am făcut-o şi eu de atâtea ori.

Ciocnirea a fost scurtă şi violentă. Topoarele muşcau din carne şi oase. Pletele deveniseră roşii de atâta sânge. Sabia mea împărţea moarte în stânga şi în dreapta. L-am căutat pe laş cu privirea. Nu e aici. Probabil stă pe mal sperând să nu ajung la el. O să îl spintec de la umăr la vintre. Alături de oamenii mei am sărit din vas în vas. Rând pe rând câte unul mă părăseşte plecând spre un loc mai bun. Îi invidiez, măcar ei îi vor întâlni mai repede pe cei dragi. Vin şi eu, dragii mei, doar să arunc în mare leşul unui laş! Inima poate. Braţele nu mă ascultă. Lovituri de sabie şi topoare mă aruncă peste bord. Izbesc apa rece ca gheaţa. Las să îmi umple plămânii. Greutatea fierului mă trage la fund. Linişte. Lumină în întuneric."



” De sabie

în mare –

drumul meu spre Walhalla”
 

DeletedUser1079

Fragmentul de mai sus face parte din povestirea Avatar, publicata de mine aici:
http://fanzin.clubsf.ro/avatar/
Exista si un concurs. Daca aveti rabdare sa cititi cele patru povestiri aflate in concurs, votati pe cea care va place. Daca nu aveti rabdare ma puteti vota pe mine direct. ;)
Votul se face pe prima pagina, dreapta jos.
http://fanzin.clubsf.ro/
Va multumesc!
 

DeletedUser1079

Vă rog să intrați pe site și să votați Avatar. (Prima pagină, dreapta jos).Inamicul m-a depășit cu 5 voturi. Să-i facem o surpriză și să se trezescă dimineață inobilat! ;)
 

Adenauer

member
Scor reacție
105
Ai primit si de la mine un vot. Din pacate, distanta dintre voi s-a marit. :(

Mi-a placut povestioara, felicitari!
 

DeletedUser1079

Multumesc! Mai e timp sa recuperez. Acum e o diferenta de 6 voturi deci fiecare vot conteaza! :)
 

DeletedUser1079

În primul rând vă mulțumesc pentru susținere. Cred că niciodată nu q fost o așa bătălie pe Gazeta SF. Pană ieri aveam 6 voturi înainte. Azi are contracandidatul 5 voturi în față. Așa că vă rog în continuare să votați Avatar. Votul e deschis până pe 10. 03.2015.
 

DeletedUser6843

Votat - Avatar - Daniel Boca , mi-am adus aminte cand ne ajutai cu profile de triburi si personale :rolleyes:.
 

DeletedUser1079

Mie imi spui de nostalgii? Am reactivat contul in joc dupa multi ani. Doar sa intru in vorba cu oamenii. Am vazut optiunea de a invita in anumitr sate de pe harta. Si era o lista cu nume pe care le stiam de pe L1 sau L3... Nickname-uri demult uitate de mine. Oameni adevarati in spatele conturilor de care m-am instrainat. M-a cuprins un sentiment ciudat. Chiar am pus suflet in joc si in Pastila. Si uite, aproape 8 ani mai tarziu... Imi amintesc cum onoram comenzi de profile, cum povestem vrute si nevrute, cum planificam atacuri cum ne distram. :)
 

DeletedUser1079

Vă mulțumesc! Și cu sprijinul dumneavoastră am câștigat! Ne citim la urmatoarea povestire! :)
 

DeletedUser12196

sa-ti citesc povestioarele e totdeauna o incantare. nici nu banui cat de mult pot atinge sufletul cuvintele tale. sau poate am eu prea multa imaginatie. nu stiu...
te-am votat. succes.
 

DeletedUser1195

Nu stiu ce mi-a venit sa intru azi pe forum. Nu mai joc decat speed-uri din cand in cand si cu destul de putin succes :) Dar, deschid "discutii noi" si ce vad : balieca. :) Doamne, cum era forumul altadata, in fiece zi aveai ce sa citesti. Balieca, toate cele bune!
Bineinteles ca te-am votat.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1079

Va multumesc cititori vechi si noi! Sper sa va am alaturi si cand o sa apar pe hartie. Plus ca o sa va dau autografe atat pe prenumele din RL cat si pe nick-ul de aici! Si votati! :)
 
Sus