Pastila albastra

  • Autor subiect DeletedUser1079
  • Data de început

DeletedUser184

cu ceva timp in urma vali propusese un "concurs" - stiu ca eu nu am apucat sa acord partea mea de "premiu" asa ca, odata cu topicul asta al tau si cu "telenovela" asta m-am hotarat.

Premiul meu se duce la Balieca.
pentru tot ce ai scris aici vei primi cadou de la mine cate 40k resurse - te astept cu un mesaj privat sa imi zici pe ce sat.

bafta si tine-o tot asa - macar ne mai inveselim si noi putin.
la cat mai multe episoade - da vezi sa nu fie "tanar si nelistinit" :p
 

DeletedUser1079

:)
Stau in livade si numar stele. 1, 2,... 125,..... Adorm. Ma trezesc debusolat. Porqueria! 1, 2, 3, ... 237, ....736. Ciudat. Ieri erau cu una mai putin. Poate ca s-a nascut un copil si trebuia sa aiba si el steaua lui. Poate a murit cineva si sufletul i s-a inaltat la stele. Depinde cum privesti. Vantul imi mangaie trupul si stiu ca viata mi se va schimba de maine. De maine ma duc sa-mi satisfac stagiul militar.
:(
 

DeletedUser1079

:)
Praful se ridica in rotocoale mari in urma noastra. Marsaluim de trei ore si nu am primit nici o pauza. Praful aseaza o crusta pe bocancii grei. Transpir a treia oara si sunt convins ca si de data asta in cincisprezece minute hainele se vor usca la loc. Sunt ca un zombie , adica ca un chupacabra ca mi-e o notiune mai apropiata. Departe de Triburilos ma simt pierdut.Sunt umar langa umar cu niste necunoscuti, dar niciodata nu m-am simtit atat de singur intre atat de multi oameni. Mi-e dor de fetele mele. Mi-e dor de nebuniile din lac sub clar de luna. Mi-e dor de mos Valiusha. Mi-e dor sa nu-mi mai fie dor. O lacrima amara de soldat se rostogoleste in colb. Si baietii plang cateodata.
:(
 

DeletedUser1079

:)
Cateodata visez ca as avea o viata normala, cu sotie, serviciu, cu oameni grabiti si stresati in jurul meu. De fiecare data ma trezesc in Triburilos si respir usurat ca a fost doar un vis.
:)
 

DeletedUser

Balieca...

sry si cu asta am incheiat subiectul....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1978

nikealiverbird
Junior Member
mai nu e frumos ce faci
pastila albastra este a lui balieca
nu e frumos sa venim toti acum si sa punem posturi cu povestioare peste munca omului
incurcam firul naratiunii
nu are ce cauta rocky 7 peste Din dragoste---pur si simplu nu se face
uite daca esti baiat cuminte poate iti da balieca si tie drpturi de autor pt brandul pastila albastra care ii apartine si poti incepe alta telenovela/soap etc acolo--pastila albastra 2/reloaded etc
poate ca omu e de acord
dar nu e corect/fairplay din punctul meu de vedere
aici e telenovela triburilos si div comentarii legate de ea
nu sarim toti cu povestiri din romane politiste
acum te rog sa ma scuzi dar ma grabesc--incepe noul episod si nu vreau sa pierd nimic
triburilos draga---sosesc!!
 

DeletedUser1079

:)
" Dragul meu nepot,
Am inteles din ultima ta scrisoare ca esti bine. Cum ti se pare in armata? Cred ca ti-e greu ca tu esti un artist nu un razboinic. Ti-am spus sa ramai acasa, dar nu m-ai ascultat. nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar sa sti ca pe vremea mea era mult mai greu. Am fost si in razboaie si nu frecam podelele ca voi. Imi aduc aminte cum cadeau camarazii mei unul cate unul. Am pierdut multi prieteni, dar am fost un invingator. Dusmanii cadeau in fata mea ca spicele. Am si acum decoratiile obtinute cu sange. Hai ca m-am enervat! Imi vine sa te carpesc cand imi aduc aminte cum eram eu si ce pui de Gostat esti tu. Iarta-ma, nu am vrut sa fiu asa dur cu tine. Daca tie iti place sa canti, asta este! Bine macar ca o faci bine. Era sa uit! Este cinci la trei pentru mine: ultima achizitie este belea! O mai ti minte pe Anlu?"

Paranteza: A fost colega de clasa cu mine in liceu. O superbete! Papusa! Pacat ca ii considera pe toti niste pusti frustrati, copilarosi, neseriosi si mult prea interesati de colectiile de surprize Turbo!

" S-a mutat la noi. Daca vi intr-o permisie o sa-ti intalnesti bunica! Ha-ha-ha! Losere! Cred ca ti-e greu acolo singur! Mie mi-e bine! Ha- ha-ha!
Te pup Valiusha"

Paranteza: Imi vine sa-l sparg pe mosu' asta!
:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1079

:)
Satul de o lume perversa si obosit de rautatea unora imi vine sa dezertez. Aleg varianta mai soft: sar gardul. Imi iau inima in dinti si plec in cel mai apropiat sat. ma opresc la carciuma si comand o sticla de tequila. Juma' de sticla mai tarziu sunt sub masa.
Incerc sa ma ridic... blanck. Sunt afara palmuit de cineva... blanck. Merg pe un drum... Exact, blanck! Sunt in discoteca... lumini. Blanck. O printesa ma leagana in ceea ce se vrea a fi un blues. ... Sunt intr-o capita de fan... Ma bucur... Realizez ca sunt cu cineva intre Muma Padurii si Miss Octogenara Techirghioleana. Fug in unitate.
Mai bine ma pastram pentru permisie!
:eek:
 

DeletedUser1978

::)))))))))))))))))))))))))))))
asta a fost belea
pai daca o sa continui in felul asta nu cred ca o sa-si piarda nimeni interesul nici daca scoti 3 pe secunde :))
 

DeletedUser1079

:)
Hai Liba! Diligenta manca drumul. Caii transpirati nu erau iertati de birjarul slinos care-i altoia la fiecare zece pasi. Drumul prafuit se cutremura sub povara celor patru cai negri ca taciunii. O coada imensa se lungea dupa trasura. Din timp in timp, preponderent in satele strabatute, mai scoteam capul pe geam si strigam din strafundurile ancestrale ale omului rebel un savant: Hai liba! Inca nu realizam ca din baiatul de salon de altadata am ajuns un badaran purtator de AZP-uri (Pour les connaisseurs!)!
Totusi o farama de artist am pastrat. Din cand in cand treceam peste entuziasmul de a merge acasa si admiram splendidele tablouri care se derulau inaite-mi ca intr-un spectacol de fratii Lumiere. Aici o panza de un ruginiu emotionant, dincolo un orizont perfect liniar de un albastro-verde tulburator, aici voluptoase domnite spaland la parau, dincolo copii zburdand peste dealuri. Insa imi trece repede. Revin la stadiul de racan si strig cat ma tin plamanii: Hai Liba!
:D
 

DeletedUser

Dragul meu prieten....

pe zi ce trece te depasesti si faci in asa fel incat noi, saracii plebeeni, sa murim de dorul acestor pasaje. Ma plec in fata ta si te salut cu aceeasi admiratie....Slim.
 

DeletedUser1079

:(
Chinuit de necazuri fac ultima parte a calatoriei spre casa pe jos. Fiecare colt din Triburilos imi trezeste cate o amintire. Ma ingrijoreaza lipsa banilor, toata lumea imi pare impotriva mea, " ce greu e in armata", " nimeni nu ma intelege", sunt chinuit zic eu.
Meditand la situatia mea trec prin fata unei porti cu doliu. In poarta o babuta imbracata in negru jeleste.
- De ce ai plecat, Marine? Cui m-ai lasat? Ce rost mai am eu singura pe lumea asta?
Un fior ma fulgera pe sira spinarii. Un nod mi se pune in gat si plec capul rusinat. Am inteles cat de ridicole sunt problemele mele. De bine de rau eu am familie, am prieteni, am un viitor.
Plec lasand babuta garbovita de ani in urma si , intr-o indiferenta caracteristica celor care cred ca daca nu stiu un lucru urat acela nici nu exista, adaug metri intre lumea mea falsa si lumea ei.
:(
 

DeletedUser964

Salutare, imi place cum scrii , e o combinatie de Marin Preda si Sven Hassel , esti tare frate....din pacate nu mai am atat de mult timp pe cat as dori, imi vin in minte multe lucruri si multe moduri de a istorisi , dar spre nemultumirea mea , viteza de reactie in fata tastaturii este mai mica decat cea a gandului, si se pierde esenta lucrurilor pe care le proceseaza singurul neuron care il am pe stoc. Nufarul trebuie privit dimineata cand se deschide...daca nu scriu pe moment , degeaba stau dupa aceea incercand sa reformulez.Insa incerc sa revin ...
 

DeletedUser1079

Incearca sa te detasezi de lume cateva minute si totul va veni de la sine. Cand faci un lucru cu naturalete rezultatul nu va fi altul decat unul pozitiv. Concentreaza-te ca avem nevoie de tine in demersul nostru.:)
 

DeletedUser

Din nou...

subscriu la cele scrise de colegul Balieca. Poate ca aceste cateva minute, in care sa fi departe de micimea cotidiana, te vor ajuta si in alt fel. Este foarte adevarat, avem nevoie de tine. Sper din toata inima sa gasesti acele minute necesare....Iti urez cat mai multa liniste si inspiratie.
 

DeletedUser1079

:)
Iata-ma si in permisie. Ce poate fi mai placut decat sa fi acasa, sa lenevesti, sa mananci bine si sa te epilezi din nou?
Noaptea castiga din nou perpetua lupta cu ziua si invaluie Triburilos intr-o mantie de smoala. " E mai intuneric ca in gaoaza unui african" meditez eu filosofic. Stelele sunt absente nemotivate in seara asta. Inca sub impresia ultimului film vazut (Zorro) ma imbrac in negru, renunt la sabie in favoarea chitarii si plec la agatat.
Primul balcon:
"Yo soy un hombre sincero
De donde crecen las palmas..."
Un ghiveci imi vajaie pe la urechi. O tai repede.
Al doilea balcon:
"Yo soy un hombre sincero
De donde crecen las palmas
Yo soy un hombre sincero
De donde crecen las palmas
Y antes de morirme quiero
Echar mis versos del alma"
O splendida babuta imi trimite bezele. O tai repede.
Al treilea balcon:
"Yo soy un hombre sincero
De donde crecen las palmas
Yo soy un hombre sincero
De donde crecen las palmas
Y antes de morirme quiero
Echar mis versos del alma

Chorus:
Guantanamera
Guajira Guantanamera
Guantanamera
Guajira Guantanamera"
Si inscriu! Dezbracata ma priveste gales. Ezit ca am auzit niste zvonuri. Constienta ca daca vrea sa nu fug trebuie sa joace tare sare peste intoducere si ma baga in dormitor. Mai mult nu spun ca sunt gentelman, dar va garantez ca e femeie!
 
Sus