Petitie pentru schimbarea setarilor lumii 15

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Setarile clasice au, evident, avantaje si dezavantaje fata de alte versiuni ale jocului.

Ma voi limita la insiruirea avantajelor si dezavantajelor lumilor clasice, asa cum le vad eu:

Avantaje:

1. Pretul redus al nobililor [1 pachet de resurse per nobil] permite o dezvoltare accelerata care poate face jocul foarte dinamic pe termen lung. Cine a jucat pana in stadii avansate ale jocului, pe lumile in care crearea unui nobil inseamna cumularea progresiva de resurse [pachete/taleri], intelege ce inseamna sa nu poti face mai mult de 2-4 nobili pe zi in conditiile in care nu recrutezi constant trupe.

2. Adaugirile ulterioare [unitati de arcasi / paladin / biserica] desi introduc noi posibilitati tactice in special in fazele incipiente, pe termen lung nu ofera un plus de dinamicitate, favorizand un stil de joc static, defensiv. Din acest punct de vedere, lipsa lor pe L15 este un avantaj.

Dezavantaje:

1. Limitarea numarului de nobili ce pot fi creati intr-un sat la trei.

1.1 Cum stim, pentru a innobila un sat este nevoie, de cele mai multe ori, de cel putin patru atacuri cu nobili consecutive. Acest lucru se putea rezolva relativ usor pe lumile ne-clasice, creand un "tren" de nobili intr-un sat. Aici este imposibil, urmand ca pentru a cuceri un sat sa fie lansati patru nobili din sate diferite sau un nobil sa fie relansat de cate ori este nevoie. Adaugand factorul distanta, innobilarea unui sat devine enervant de incurcata si lenta.

1.2 Odata ce intr-un sat au fost creati trei nobili si fiecare dintre ei a cucerit cate un alt sat, toate resursele produse in acel sat devin in mare masura inutile. Desigur, recrutarea de trupe necesita resurse si acestea vor fi folosite din plin de un jucator activ si agresiv, cel putin atat timp cat numarul de sate pe care le detine este relativ redus. Dar atunci cand un jucator ajunge sa detine 500-1000 de sate distribuite pe mai multe continente, folosirea intensiva a trupelor care sa necesite consumul de resurse se limiteaza drastic. Desigur, ele pot fi redistribuite catre satele care au nevoie fie pentru recrutarea de trupe, fie pentru upgradarea curtii nobile si recrutarea nobililor. Transportul constant de resurse este inca o activitate enervanta care ar trebui prestata constant si care este impotriva spiritului jocului.

1.3 Problema blocajului ce poate aparea in cazul unui jucator care nu mai poate crea nobili in niciun sat a mai fost ridicata. Scenariul in care trebuie sa rogi pe cineva sa-ti ia un sat ca sa te deblochezi este prea inept in sine pentru a mai avea nevoie de comentarii

Punand in balanta avantajele si dezavantajele sistemului clasic, este evident ca pe termen mediu si lung jocul va tinde sa se blocheze reducand apetenta jucatorilor. Intr-un fel sau altul acelasi lucru se intampla si pe lumile ne-clasice. Innogames rezolva problema deschizand permanent noi servere. Noi servere inseamna noi jucatori, noi jucatori inseamna noi platitori de premium, timpul trece - leafa merge dar calitatea jocului sufera.

Avand in vedere cele de mai sus, va propun sa va spuneti parerea despre un scenariu in care dezavantajul major al setarilor lumii clasice sa fie eliminat, pastrand in acelasi timp avantajele sale. Asta ar insemna sa se pastreze neschimbate setarile actuale cu o singura diferenta:

IN FIECARE SAT SA SE POATA RECRUTA ORICAT DE MULTI NOBILI, IN LIMITA NUMARULUI DE CURTI NOBILE PE CARE UN JUCATOR LE DETINE IN TOATE SATELE SALE IAR CURTILE NOBILE SA FIE FOLOSITE LA DEPOZITAREA RESURSELOR [PACHETELOR] SIMILAR CU METODA FOLOSITA PE SERVERELE .NET PANA LA W4 SAU PE SERVERELE ROMANESTI PENTRU L1 SI L2 [CRED?]

Lumea ar deveni mult mai dinamica, interesul de a juca performant ar creste, jucatorii ar ajunge mult mai repede la a avea conturi masive care ar necesita plata punctelor de premium [sa fim seriosi, fara cont premium trebuie sa fii nebun sa joci avand peste 50 de sate]
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser17342

Nu e mai simplu sa nu joci daca nu iti plac setarile ? ... Oricum setariile nu se vor schimba : ))
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
@Sylvestru - Eu zic ca merita sa respecti si putin regulamentul, postand doar in limba romana. Asta ca sa nu mai zici ca "frustratii" de moderatori fac din tine o victima (incearca sa nu raspunzi, ramai la sfatul meu).
Cat despre propunere ... eu zic sa fie toate lumile la fel, sa nu ne mai chinuim neuronii cu strategii si sa nu ne mai enervam (observ ca totul este enervant ...).

Oricum, succes in demersuri.
 

DeletedUser6637

din cate vad eu sunt 16 lumi deschise pe triburile (excluzand aici clasica) ... celelalte 15 lumi nu au setarile de pe Lumea 15 deci poti oricand sa joci pe una din celalte lumi !

Sunt unii carora le plac aceste lumi de tip "clasica" desi nu pot sa spun ca ma numar printre ei neaparat ! Pentru ei a fost creata lumea 15 !
 

DeletedUser

daca ai putea face mai mult de 4 nobili pe sat nu ar mai avea nici un farmec ..mai furmos asa sa te chinui un pic
 

DeletedUser

Hai sa ne lamurim.

Nu exista vreo alta lume care sa aiba setarile propuse de mine. Pentru ca eu JOC pe lumea 15 este normal, cred eu, sa ma preocupe setarile lumii pe care o joc. Chiar cu riscul ca un frustrat sau altul sa-mi caute nod in papura.

Deci, aveti de zis ceva constructiv a propos de petitia mea sau doar mambo-jambo [da, stiu, nici asta nu este in romana] despre unde ar trebui eu sa plec sau ce-ar trebui eu sa fac?

Intrebare [retorica]: Cum se numeste acela care foloseste in public argumente dintr-o discutie privata?
 
Ultima editare de un moderator:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
innobilarea unui sat devine enervant de incurcata si lenta
Transportul constant de resurse este inca o activitate enervanta care ar trebui prestata constant si care este impotriva spiritului jocului.
@Sylvestru, 2009

Singurii care ar trebui sa get a life sunt aia care vad jocul asta ca pe o corvoada.
@Sylvestru, 2008

Domnule Sylvestru, eu zic ca daca va enerveaza un joc este un semn ca a devenit o corvoada. Emanatiile dvs. pe extern sunt doar o expresie a acestei stari de fapt in care va aflati, singura preocupare fiind de a atrage atentia asupra dvs. cu jigniri asupra tuturor, jucatori sau staf laolalta.

Orice frustrat care ajunge sa aiba cat-de-cat putere in Romania o foloseste discretionar.

Imi permit sa spun ca suferiti de un anumit complex de inferioritate si unul de natura sexuala (date fiind anumite placeri pe care le manifestati, interzise pe acest forum - de unde si reprosurile adresate mie personal)

Asta este alt thread din categoria "a mea este mai mare"
si, in general, acesta (complexul) se rezolva prin terapie, mult mai eficient decat prin refulare.

Daca vreti sa folosesc argumente din discutiile private, chiar vor fi remarcate aceste constatari, insa nu este moral si etic sa fac asta.

Revenind la propunerea/petitia dvs. - cativa useri v-au sfatuit foarte bine. In privinta propunerilor de lumi noi, acestea se fac la sectiunea potrivita.

Ma indoiesc ca mai este ceva de spus, de aceea voi inchide topicul in 24 de ore.
 

DeletedUser

Lord Adex, esti jalnic: 1) citezi rupt din context, 2) pui pe tapet lucruri discutate in privat [absolut inadmisibil conform regulamentului], 3) derapezi dizgratios in niste aluzii jignitoare si 4) iti imaginezi ca esti victima nu-stiu-carei persecutii.

Am un mesaj pentru tine: avatarul meu iti este adresat!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus