Poate sa-mi dea cineva definitiia de Nobiil

DeletedUser

joc de 2 saptamani si un Nobil de 4600 pt vrea sa ma faca ferma ma ataca zilnic cu 3000 lanc top spad si cal ,daca are atata valoare de ce nu ataca pe cineva de nivelul lui care e sloganul tribului ??? Cinste ... Onoare ... Demnitare.?''
 

DeletedUser

dark15- ai nevoie de 1000de ani ca sa primesti raspuns

atat le-a trebuit sa- si castige rangu
 

DeletedUser7072

joc de 2 saptamani si un Nobil de 4600 pt vrea sa ma faca ferma ma ataca zilnic cu 3000 lanc top spad si cal ,daca are atata valoare de ce nu ataca pe cineva de nivelul lui care e sloganul tribului ??? Cinste ... Onoare ... Demnitare.?''


=)) ce am subliniat e cel mai tare. daca nu te ataca cu nobil nu poate sa te afecteze prea mult. incearca sa fentezi atacurile. trimiti apararea la plimbare, si consumi resursele
 

DeletedUser

omul joaca de 2 saptamani si tu ii zici sa fenteze atacuri....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

sigur...greseli de scriere ...asta nu inseamna ca nu stiu sa scriu corect..inseamna ca ma grabesc
Insa tu la ce greseli faci demonstreaza ca stai prost cu limba romana...daca ai ajuns sa pui cratima in cuvantul mai nu e de bine
 

DeletedUser

m-ai vazut ... wooow ce agramata sunt :)

lasati scuzele cu TYPO -s :) nu se accepta :)


apropo, kindere, ca sa nu iti ia satul, trimite trupele pana trece primul atac si intoarce-le inainte de urmatorul :) have fun :)
 

DeletedUser8950

sigur...greseli de scriere ...asta nu inseamna ca nu stiu sa scriu corect..inseamna ca ma grabesc
Insa tu la ce greseli faci demonstreaza ca stai prost cu limba romana...daca ai ajuns sa pui cratima in cuvantul mai nu e de bine

Mda...Ok,nu te mai critic,fiecare cu parerea lui....Recunosc,mai gresesc si eu ca toti oamenii,pana acuma am avut 2 GRESELII! Dar tu?m-am uitat mai atent si nu prea erai "AS"la Gramatica...
 

DeletedUser

Ti-am zis...de fiecare data cand gresesc spune-mi si numara greselile...asta ca sa te simti bine
Vis-a-vis de asta RockGirl se scrie apropos cuvant luat de la francezi si nu apropo :)
 

DeletedUser

Ti-am zis...de fiecare data cand gresesc spune-mi si numara greselile...asta ca sa te simti bine
Vis-a-vis de asta RockGirl se scrie apropos cuvant luat de la francezi si nu apropo :)

Vizavi de postul tau, a propos se scrie in Franta, probabil.
In RO, termenul acceptat (si listat in DEX) este apropo.


Have a cap
dunce-cap.gif
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

cum spunea si Psycho:

APROPÓ (1) adv., (2) apropouri, s.n. 1. Adv. Fiindcă a venit vorba (de asta); bine că mi-am adus aminte. 2. S.n. Aluzie (adesea răutăcioasă) la adresa cuiva; propunere făcută cuiva pe ocolite. [Var.: apropóu s.n.] – Din fr. �*-propos.

Ce ar fi daca ati lasa certurile, mistourile, astea in locuri unde nu sunt OFF- TOPIC ? sincer chiar nu cred ca exista cineva Perfect, e omenesc/uman sa gresesti. Decat sa faceti astea mai bine ati incerca sa il ajutati pe dark15-

@Dark fa cum a spus rockgirl si incearca sa folosesti toate resursele inainte sa ajunga atacul celui care te ataca, in felul acesta va vedea ca nu mai are rost si se va opri
 

DeletedUser

bine, giulesteanul nu e mare lingvist, nimic nou
ambele forme sunt acceptate, vizavi si vis-a-vis
dar amandoi l-ati folosit intr-un context gresit (poate fi folosit doar ca peste drum de, in punctul exact opus, in comparatie cu, fata de, in raport cu)
si are dreptate ala cu palaria, a propos (accent grav pe a parca) a fost adaptat de romani in apropo

mda, gramatica pe triburile, cred ca ma banez singur
dark, ma mir ca ai ajuns pana aici cu post-ul, majoritatea se opresc pe forumul principal sau raporteaza ca bug farmarea

p.s.: felicitari tuturor celor ce stiu sa dea un copy/paste din dex (ala online, ca doar au alergie la hartie) :eek:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

bine, giulesteanul nu e mare lingvist, nimic nou
ambele forme sunt acceptate, vizavi si vis-a-vis
dar amandoi l-ati folosit intr-un context gresit (poate fi folosit doar ca peste drum de, in punctul exact opus, in comparatie cu, fata de, in raport cu)
si are dreptate ala cu palaria, a propos, (accent grav pe a parca) a fost adaptat de romani in apropo

mda, gramatica pe triburile, cred ca ma banez singur
dark, ma mir ca ai ajuns pana aici cu post-ul, majoritatea se opresc pe forumul principal sau raporteaza ca bug farmarea

p.s.: felicitari tuturor celor ce stiu sa dea un copy/paste din dex (ala online, ca doar au alergie la hartie) :eek:

Folositul intr-un context gresit, tu il vezi.
Cat despre copy/paste, ma straduiesc :p
 

DeletedUser

p.s.: felicitari tuturor celor ce stiu sa dea un copy/paste din dex (ala online, ca doar au alergie la hartie)

aici cred ca mycutzoce kuray se referea la mine, poate la amandoi, eu zic ca e mult mai bine sa dai 2 click-uri si sa scri un cuvant pe dex-online sa stii despre ce vorbesti decat sa vorbesc din amintiri. Daca vrei tu eu ma duc acum si iti dau un replay si cu ce scrie in DEX-ul din biblioteca mea :O Minune am si "deaia", dar eu nu ii vad rostul, de ce sa imi ocup mai mult timp cautand printre toate cuvintele acelea cand pot sa caut pe internet, mai ales daca nu e un subiect asa de important?
 

DeletedUser

aici cred ca mycutzoce kuray se referea la mine, poate la amandoi, eu zic ca e mult mai bine sa dai 2 click-uri si sa scri un cuvant pe dex-online sa stii despre ce vorbesti decat sa vorbesc din amintiri. Daca vrei tu eu ma duc acum si iti dau un replay si cu ce scrie in DEX-ul din biblioteca mea :O Minune am si "deaia", dar eu nu ii vad rostul, de ce sa imi ocup mai mult timp cautand printre toate cuvintele acelea cand pot sa caut pe internet, mai ales daca nu e un subiect asa de important?

Well said.
MK, care este diferenta intre a-ti prelua informatiile dintr-o carte si din a utiliza calculatorul pentru asta (in afara de o oarecare doza de snobism)?
Din contra, folosind calculatorul, IMHO, ai acces la o baza mult mai vasta de informatii, ai posibilitatea de a verifica informatia din mai multe surse si de a-ti putea sustine direct afirmatiile.
 

DeletedUser

El se referea la cei care se cred destepti pentru simplu fapt ca au cautat pe net in DEX un anumit cuvant al carui inteles il posteaza aici ca sa se dea mari.Legat de vis-a-vis si apropos eu unul asa stiam ca se scriu...greseala mea
 

DeletedUser

El se referea la cei care se cred destepti pentru simplu fapt ca au cautat pe net in DEX un anumit cuvant al carui inteles il posteaza aici ca sa se dea mari.Legat de vis-a-vis si apropos eu unul asa stiam ca se scriu...greseala mea

Am inteles ideea, cred...
Sa gresesti e normal, nimeni nu e infailibil.
Sa cauti sa-ti verifici afirmatile(mai ales online) inseamna sa te dai mare si destept :D
 

DeletedUser

Ma vad nevoita sa va avertizez, inclusiv pe dragalasii mei de colegi, ca faceti offtopic la greu.
 

DeletedUser

asaaa, a aparut si persoana care sa iti explice ce e cu lucrurile alea "desuete" (parca asta era cuvantul, nu?), cum ar fi cartile
din pacate se pare ca nu prea are chef de spam :(
nu ma refeream la diferenta dintre a recita dintr-o carte si a copia de pe net, ci la diferenta dintre a sti si a pretinde doar fiindca tastezi repede
te salveaza motorul de cautare unde te inseala cunostintele, nu?
de asta forumurile sunt inutile pentru evalua cunostintele cuiva, nu prea poti face diferenta dintre (dintre pentru articulate, intre pentru nearticulate) un search pe google si eruditie (ia lectii de limba de lemn aluno)

p.s.: rosul ala e oribil, imi aduce aminte de lucrarile din liceu
 

DeletedUser

Reiterez avertismentul.
(sper ca aceasta culoare iti este ceva mai mult pe plac)
 
Sus