postul zilei

DeletedUser

Reteta se numeste PUI in Sos de bere :)



Este gata in 2 ore si 15 minute.
Am gatit 4 portii din urmatoarele ingrediente:
2 pulpe de pui mari taiate la mijloc
2 aripi taiate cu o bucata de la piept
500 ml bere (am folosit fara alcool)
1 buchet de verdeata: patrunjel, cateva fire de loboda rosie si spanac
2 cepe
500 g ciuperci (in conserva)
50 ml smantana proaspata
1 lingură de unt
sare, piper, cimbru, condimente pentru pui

Curatati si taiati cepele rondele, caliti-le in unt intr-o cratita cu fundul gros. Adaugati dupa cateva minute carnea condimentata, iar cand aceasta se albeste putin la suprafata, adaugati verdeata tocata si berea. Lasati sa fiarba la foc foarte mic, cu capac, o ora. Intre timp spalati si feliati ciupercile, sau scurgeti de zeama ciupercile din conserva.



Dupa o ora adaugati ciupercile, sare si piper dupa gust si lasati sa mai fiarba inca o ora la foc foarte mic. Scoateti bucatile de carne, adaugati in sos smantana, omogenizati si lasati sa mai fiarba 4-5 minute.


Asezati pe farfurii carne, sos cu ciuperci si garnisiti cu patrunjel si frunzulite de loboda rosie si spanac. Se poate servi ca atare, langa paste sau cu legume.


Eu i-am servit cu morcovi feliati si gratinati in unt. Pofta buna.





Post original
 

DeletedUser38023

Da , e postul zilei, dar minte cu mancarea ca acolo nu sunt morcovi feliati in unt, acolo e pui cu ciuperci sote .. :D Nu ca n-ar fi bun, dar minte .. :eek:
Asa ma mintea bunicamea cu carnea cand eram mic " papa radule ca e carne de puisor" - din parti , era porc toata ziua .. hahaha!
 

DeletedUser

Protestez, moderatorii forumului lumii clasice si-au pierdut cu totul simtul umorului...
Membrii gaurii sunt singurii care mai posteaza pe-acolo si ne sterg mesajele, iar apoi ne inchid si topicul :mad:
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
http://forum.triburile.ro/showthread.php?t=40221&page=5

topic de spam inchis pentru spam . ne bantuie fantoma lui lamine cumva ?

Sa fim seriosi, pe LC exista un topic de spam ( ca pe fiecare lume dealtfel ), si anuntul suna "inchis pentru o saptamana" pentru spam repetat pe un thread cu un titlu anume ( in nici un caz nu spam ). Relaxarea de pe forum nu inseamna ca ne putem permite chiar orice ( spre exemplu sa ne apucam sa spamam peste tot, unde vrem si cand/cum vrem ).
 

DeletedUser

m-am plictisit de gaura lor dar sa le inchizi topicul pentru ''spam repetat'' cand pentru spam a fost deschis? Sa fim seriosi, ce e asta??
 

DeletedUser

raka , a fost clar de la deschidere ca e doar spam si nu topic serios cu prezentarea tribului , trebuia facuta atunci asta nu acum :(
 

DeletedUser523

zi-le tu raka ca le zici bine!baga-le mintile in cap ca numai gauri au de la un timp si nu e bine deloc
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Sa fie clar, pe orice sectiune a lumilor de joc exista 1 ( un ) singur thread de spam ( discutii libere ), cu exceptia "spammer race" de pe L26 unde este si un concurs in desfasurare, momentan ne-am limitat doar la inchis/sters, pe viitor aplicam si sanctiuni.
 

DeletedUser

Ok, tribul Gaura se retrage de pe forumul extern...
O sa ne rugati in genunchi sa mai animam forumul LC.
O seara buna va doresc! :cool:
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Ok, tribul Gaura se retrage de pe forumul extern...
O sa ne rugati in genunchi sa mai animam forumul LC.
O seara buna va doresc! :cool:

Asta imi aminteste de chestia aia cu "imi iau jucariile si plec" ! ( no offence )
Gaura ca gaura...dar ce treaba are tribul "gaura" cu postarile de genul "Pozele nud cu....."? Aveti un thread de spam unde nu va da nimeni cu paru' in cap, folositi-l cu incredere.
 

DeletedUser

Asta imi aminteste de chestia aia cu "imi iau jucariile si plec" ! ( no offence )
Gaura ca gaura...dar ce treaba are tribul "gaura" cu postarile de genul "Pozele nud cu....."? Aveti un thread de spam unde nu va da nimeni cu paru' in cap, folositi-l cu incredere.

Cred ca am mai spus-o de zeci de ori:
Sa spamezi la topicul destinat pentru spam e ca si cum ai bea bere fara alcool.
Gustul e acelasi, satisfactia - nu.
Intelegi?
 

DeletedUser

( no offence ).
Reguli generale:
Limba folosită pe forum este limba
română.
La fel ca şi în joc, pe acest forum este
permisă doar folosirea limbii române.
Vă rugăm să limitaţi folosirea altor limbi
la citate sau fraze bine cunoscute (sau
traduse) şi doar când acest lucru este în
concordanţă cu situaţia respectivă.

propun sa fii penalizat cu 5 puncte. Cine e cu mine!? :D
 

DeletedUser

Asta imi aminteste de chestia aia cu "imi iau jucariile si plec" ! ( no offence )
Gaura ca gaura...dar ce treaba are tribul "gaura" cu postarile de genul "Pozele nud cu....."? Aveti un thread de spam unde nu va da nimeni cu paru' in cap, folositi-l cu incredere.

Da' de unde stii tu de topicu' ala cu care incercam sa ne clatim noi ochii? Adminii sunt si clarvazatori?!? :eek:
 
Sus