Povesti de razboi

  • Autor subiect DeletedUser5596
  • Data de început

DeletedUser5596

Propun aceasta tema cu scopul de a vedea povesti despre actiunile voastre (ca jucator nu ca trib) in cadrul lumi 17.

Aici ma refer la sute de atacuri date pe un anumit player,fentari de atacuri,defensuri legendare,cum ati scapat de anumite atacuri etc.

Voi incepe eu pentru a va da o idee...:

Acuma 2 saptamani intr-o dimineata m-am trezit pe la ora 8 si am intrat pe triburile cand ce sa vezi 28 de atacuri de la tribul dusman.Trebuia sa plec la munca...sitter nu avea cine sa imi tina si am zis fie ce o fi mi-am blindat satele atacate si am plecat,ma intorc la ora 16.00 ce sa vezi 2 sate in minus si inca 32 de atacuri....cum sa scap mi-am zis satele nu le mai puteam apara(def era prea departe),sprijin nu aveam de la cine sa primesc rapid asa ca m-am gandit la o tactica(uni ar zice urata din partea mea):

Ma atacau 3 playeri( fara nume ):a,b si c. "a" si "b" cu nobili "c" numai cu curatare,atunci eu find o persoana "amabila" ia-m trimis mesaj unui alt player din tribul dusman "d" aflat gard in gard cu mine si ia-m facut o propunere daca el imi trimite sprijin pe satele atacate de cei din tribul lui eu ii voi ceda un sat aflat langa satul lui principal pe care el il considera o primejdie.El acepta trimite sprijin bucuros pe cele 5 sate atacate le omoara toate trupele colegilor lui,fara ca nimeni sa stie nimic...!!!
Eu profit de moment si de pe satele mele de atac trimit nobili la "d" pe satele de unde mi-a trimis sprijin si cucerec 4 sate fara nici o pierdere...apoi le blindez si astfel 4 jucatori din tribul dusman raman fara 4 sate si fara cateva sate frumoase de atac si aparare.

Morala:nu aveti incredere in dusmani si mai ales nu fiti hapsani...daca cel care mi-a trimis sprijin nu era inebunit dupa puncte si sate ramanea si cu cele 4 sate si colegi lui cu trupe.

@snoops
 

DeletedUser16195

In razboi eu cred ca ar trebuii sa existe totusi si o farama de respect

Spune totul despre caracterul personajului in viata reala si te reprezinta ceea ce faci
 

DeletedUser

In razboi eu cred ca ar trebuii sa existe totusi si o farama de respect

Spune totul despre caracterul personajului in viata reala si te reprezinta ceea ce faci


Renzzo este complet irelevant ceea ce afirmi tu . Nu razboiul din joc este oglinda din realitate a playerului atata timp cat mentii bariera : joc- Real Life, Real life - joc

Respect in Razboi pe triburile nu vei vedea niciodata :) ci fiecare incearca prin fel si fel de metode sa fie deasupra
 

DeletedUser

dimpotriva,este demonstrat faptul ca prin jocuri omul isi arata adevarata fata.
Deci ,daca paralelizam jocul cu munca de exemplu,snoops de exemplu ar fi facut acelasi lucru...
 

DeletedUser

Exemplifica Andrei caracterul personajului in viata reala si cum te reprezinta in ceea ce faci doar dupa strategia adoptata pe "un joc" , in cazul nostru : munca-triburile
 

DeletedUser5596

Am citit mai de mult un text pe forum:mi-a atras atentia un paragraf "triburile e singurul loc in care elevul poate fi seful profesorului din RL,singurul loc in care poti sa fi dictator,mercenar,tradator fara ca cuiva din rl sa ii pese...". ca un exer. de imaginatie:joci o strategie pe lan sau net,iti faci o idee asupra jucatorului cu care joci...cum faci asta?pai iti faci spioni(stealth),apoi colegul de joc ma intreaba ce armata am eu de ce ias spune adevarul?apoi decid sa atac trimit o parte din armata frontal si restul la invaluire,il fac praf. Aşta inseamna ca sunt un mincinos in rl?nu inseamna ca sunt un om ambitios,atent la detalî si care stie sa fructifice ori ce sanşa i se ofera.

p.s, scriu pe tel. Asa ca scuzati erorile
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser30856

va spun eu cum sta treaba...toti se dau cocosi pe joc dar in realitate nici pui nu sunt...cam asta e cu caracterul...nu-ti poti da seama cum e o persoana in real life dupa cum ataca,sau poate daca te ataca la secunda...plus sprijin la secunda zici ca e un om organizat,disciplinat si care nu intarzie pe la intalniri?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

poate la fel sa fie un frustrat fara viata sociala si care cauta sa impresioneze in joc prin a arata cat de disciplinat si organizat e. sa sti ca cei care nu prea ies pe afara sunt buni de top 10 :)).. in afara de aia care isi mai baga cate un sitter :D
 

DeletedUser16195

Ma refer la marsaviile care se fac .... daca esti mincinos pe triburi esti si in realitate ... daca nu ai onoare , nici in realitate nu o ai ... demnitate , etc

PS:N'a fost cu niciun apropo
 

DeletedUser

Ma refer la marsaviile care se fac .... daca esti mincinos pe triburi esti si in realitate ... daca nu ai onoare , nici in realitate nu o ai ... demnitate , etc

PS:N'a fost cu niciun apropo

Nu exista om care sa nu fi bagat gogosi si in viata reala si pe joc si pe ce vrei tu !


ascanyo : daca esti mincinos pe triburi esti si in realitate ... daca nu ai onoare , nici in realitate nu o ai ... demnitate

WTF dude ? :))
 

DeletedUser16195

Pe lumea 10 am intalnit un pushti kre mi-a zis k e imobilizat la pat si ca singura lui placere este jocul triburile si sa incetez si sa nu'l mai atac .... credul cum sunt l'am lasat in pace , l'am ajutat cu sprijin , l'am luat in trib cu mn , i'am dat resurse , atacuri sa ia sate , i'am dat vreo 2 sate sa creasca ...

Dupa ce m'am imprietenit cu el sa vad pe Hi5-u lui ca omu facea tumbe si era super activ ..... dupa ce l'am innobilat am ramas oarecum prieteni (mai mult el cu mine decat eu cu el) , minciuni mai multe decat am auzit de la copilu ala n'am auzit in viata mea .... din doua vorbe , 4 erau minciuni :))

--2.6.2. Este interzisa inlocuirea literei "c" cu litera "k", sau folosirea grupurilor de litere "tz", "sh" si altele de acelasi fel, care contravin corectitudinii limbii romane
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4533

si totusi e un joc,iar situatiile care se ivesc aici nu sunt identice cu cele din rl. intr-un joc iti permiti sa fii parsiv ,cu 2 fete ,tradator pentru unii,prieten pentru altii, s.a.m.d . pentru ca,consecintele nu sunt drastice,tot ce poti pierde sunt satele .insa in rl te gandesti de 2 ori cand vrei sa faci ceva si risti sa pierzi un prieten adevarat, o iubita, o slujba sau mai stiu eu ce.jocul nu te hraneste nu te sustine acnd ai nevoie si nu te iubeste :) .faptul ca sunt multi care traiesc acest joc la intensitate maxima,e problema lor,cred ca fiecare a fost dependent de joc la un moment dat.ideea e sa ne putem trezi la realitate cand e nevoie.
 

DeletedUser

si totusi e un joc,iar situatiile care se ivesc aici nu sunt identice cu cele din rl. intr-un joc iti permiti sa fii parsiv ,cu 2 fete ,tradator pentru unii,prieten pentru altii, s.a.m.d . pentru ca,consecintele nu sunt drastice,tot ce poti pierde sunt satele .insa in rl te gandesti de 2 ori cand vrei sa faci ceva si risti sa pierzi un prieten adevarat, o iubita, o slujba sau mai stiu eu ce.jocul nu te hraneste nu te sustine acnd ai nevoie si nu te iubeste :) .faptul ca sunt multi care traiesc acest joc la intensitate maxima,e problema lor,cred ca fiecare a fost dependent de joc la un moment dat.ideea e sa ne putem trezi la realitate cand e nevoie.

Bine punctat ..


Pe lumea 10 am intalnit un pushti kre mi-a zis k e imobilizat la pat si ca singura lui placere este jocul triburile si sa incetez si sa nu'l mai atac .... credul cum sunt l'am lasat in pace , l'am ajutat cu sprijin , l'am luat in trib cu mn , i'am dat resurse , atacuri sa ia sate , i'am dat vreo 2 sate sa creasca ...

Dupa ce m'am imprietenit cu el sa vad pe Hi5-u lui ca omu facea tumbe si era super activ ..... dupa ce l'am innobilat am ramas oarecum prieteni (mai mult el cu mine decat eu cu el) , minciuni mai multe decat am auzit de la copilu ala n'am auzit in viata mea .... din doua vorbe , 4 erau minciuni :))

ascanyo a spus:
daca esti mincinos pe triburi esti si in realitate

Totusi unde e legatura?.. cu ce demonstreaza ca asa e si in Rl ?
 

DeletedUser16195

Vorbesc degeaba ca ori nu intelegi ori iti intra pe o ureche si-ti iese pe alta
 

DeletedUser

Lumineaza-ma si pe mine.. fii tu cel mai destept din curtea scolii

Care e legatura intre cele prezentate de tine ?
 

DeletedUser5596

si totusi e un joc,iar situatiile care se ivesc aici nu sunt identice cu cele din rl. intr-un joc iti permiti sa fii parsiv ,cu 2 fete ,tradator pentru unii,prieten pentru altii, s.a.m.d . pentru ca,consecintele nu sunt drastice,tot ce poti pierde sunt satele .insa in rl te gandesti de 2 ori cand vrei sa faci ceva si risti sa pierzi un prieten adevarat, o iubita, o slujba sau mai stiu eu ce.jocul nu te hraneste nu te sustine acnd ai nevoie si nu te iubeste :) .faptul ca sunt multi care traiesc acest joc la intensitate maxima,e problema lor,cred ca fiecare a fost dependent de joc la un moment dat.ideea e sa ne putem trezi la realitate cand e nevoie.

perfect spus...daca va-ti uita la topicul retragerea!!! de pe forum a-ti vedea ca m-am retras...este doar un joc nu are nici un corespondent in rl....pentru ca daca ar avea cand iti dai stergere cont "te sinucizi",cand parasesti un trib "te certi cu familia",cand ii furi la unul resursele "furi bani din casa altuia " etc....E DOAR UN JOC...discutia a ajuns prea departe legat de ce am vrut eu cu topicul asta...eu va-m prezentat o tactica la care nu cred ca multi sar fi gandit...chiar mai vream sa va prezint cateva actiuni dar m-am razgandit dupa ce am vazut ce a iesit
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Ma refer la marsaviile care se fac .... daca esti mincinos pe triburi esti si in realitate ... daca nu ai onoare , nici in realitate nu o ai ... demnitate , etc

PS:N'a fost cu niciun apropo

Este un joc, fiecare il joaca cum vrea atata timp cat se distreaza...

Daca vreau sa-l joc fara sa respect pe cineva asta o sa fac dar nu inseamna ca nu stiu sa respect o alta persoana in realitate.
 
Sus