primii 4 nobili!!!

  • Autor subiect DeletedUser20561
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

V tau vin de la Varza nici decum de la Vendetta. Cum sa schingiuesti in halu asta Lb romana ?! Nici macar nu scrii coerent,nu am inteles o iota din postarile tale. Dute prima data la scoala,citeste o carte si dupaia vino si posteaza pe un forum public,daca chiar vrei sa faci un dialog ,daca nu...doar monolog.

Nu mai copia textul cu limba romana scrisa coeerent ca e plagiat si ai vazut-o tot asa ..bagandut-e in seama neantrebat pe paginile anterioare ,era un mesaj destinat altei persoane

scz ca nu am despartit cuvintele corect ortografic, defapt nu stiu:(
 

DeletedUser

NOI sa fim sanatosi ;)
have fun


@Frozen27
Nu cred ca iti raspundeam dar imi place ca suntem amundoi super agramati :))

Cazult 1.

Ion are 3.000 de puncte , iar 3 vecini 1.000 de puncte (foarte posibil).
Daca pe Ion nu il leaga nici un fel de prietenie cu nimeni de pe continentul tau poate faceacest lucru .
Cum adica nici un fel de prietenie?
Adica sa atace si aliante si pna , deoarece foarte rar gasesti 3 playeri cum ai spus tu mai sus.(asta daca Ion este pe spada lui )
Daca Ion a intrat cu cativa prieteni de pe o alta lume o sa fie vecin cu ei si nu sigur acele sate nu vor mai creste deoarece si prietenii lui Ion le vor farma!(apoi planurile lui Ion se vor schimba total )
Daca esti intr-un trib gen 90% cum sunt triburile facute , o sa aive pna sau alianta pe una din tintele tale.(Ion nu o sa aive sanse de izbanda , decat daca paraseste tribul , dar o sa se descurce singur Ion? poate nimereste in alt trib cu diplomatii cu vitimele si chiar daca Ion se duce intr-un trib care nu joaca cu diplomatii aceia vor fi prea departe de Ion sa il ajute)
Sa zicem ca totusi a dat norocul peste Ion , care treptat treptat se transforma in ghinion.
Ion fericit are un sat de 6.000 si 3 sate de 2.000 de puncte.
Este imposibil ca nici unul din cele 3 sate sa nu necesite resurse si Ion care nu a facut armata(ferma la 30) ca deh el vroia 3 sate o sa se apuca sa trimita resurse inspre 1-2 sate.
Intr-o dimineata Gheorghe ( relaxa - la o cafea si tigara cu ferma la 30 si trenulet ) se uita pe harta pana la 8-10 ore si il vede pe Ion .
Continuarea probabil o cunosti.


Cazul 2.

Cealalta varianta inseamna ca atunci cand ai 3000 pct si ai 3 sate de 1000 pct langa tine ,
cuceresti sat acum. peste o saptamana ,
tu ai 4500 pct pe un sat , 1750 pcte pe alt sat si inca 2 sate de 1500 langa tine.
peste inca o sapt tu ai 6000 pcte pe un sat , 2500 pe celalalt si inca 2 sate de 2000 de pcte langa tine.

Ion este super praf in acest caz.
Din ceea ce spui tu Ion nu face armata!!!
Ion este ferma!!
Ion are 6.000 de puncte , 2.500 si inca 2 sate de 2.000 de puncte.
stii ce o sa reuseasca Ion?
Daca e baiat destept face CN pe satul de 2.500 de puncte si da la recuperare pe satul de 6.000 de la noul propietar Gheorghe(asta daca a avut armata si ca sa ii sparga sprijinul care ramanea dupa atacul lui Gheorghe)


La naiba!! am innebunit :)) si imi zicea un prieten ca nu m-am lasat de joc daca mai postez pe forumul extern :))
p.s. cer scuze pentru cei care ii cheama Ion si Gheorghe

Nu stiu unde vezi tu ca sunt agramat .. in fine.
Eu am intrat cu prietenii pe aceasta lume , am cativa jucatori cu 1000+ in jurul meu. Orice trib care se respecta stie ca nu toti jucatorii trebuie sa isi creeze cont la aceeasi ora si aceeasi secunda , ci pe rand pentru a fi la o distanta acceptabila unul de celalalt , ca sa imparta harta in zone de dominare si de asemenea nu face aliante / PNA in prima zi. Si orice jucator care se respecta , nu farmeaza tot in jur ca sa faca puncte la ODA si sa vina pe forum sa se dea smecher(si de asemenea sa piarda inutil armata) isi lasa cateva sate din zona lui sa creasca pentru a le innobila pe viitor. De asemenea nu ai citit ce am scris mai sus : Se creeaza CN doar daca grajdul , cazarma si cladirile merg in continuu (de aici insemnand ca ai si armata)
 

DeletedUser

:))) mey parca sante-ti o secta sa nu intre unul nou ca hopa sariti ca rechinii,totusi imi face placere o asa discutie din prima si vad ca am miscat unele personalitati de aici:)

si mie imi face placere sa iti citesc postarile...vrei sa iti fac rost de autograful lui stanutelu sau Quzor?
 

DeletedUser6843

@Frozen27

Ai spus sa iei 3 sate de aproximativ 1.500 de puncte.Iti recomand sa iei 15 sate odata , o sa fii de 5 ori mai puternic , iti dai seama?

Eu consider ca nu se cuceresc sate mai mici de 1500 de puncte.
Motivul? Simplu? Daca cuceresti un sat mai mic de 1500 puncte o sa pierzi cel putin 2 saptamani sa ii ridici minele, fermele si cladirile de trupe la un nivel acceptabil.
Esti cu vaca bre!
 

DeletedUser

@Frozen27

Ai spus sa iei 3 sate de aproximativ 1.500 de puncte.Iti recomand sa iei 15 sate odata , o sa fii de 5 ori mai puternic , iti dai seama?

Eu consider ca nu se cuceresc sate mai mici de 1500 de puncte.
Motivul? Simplu? Daca cuceresti un sat mai mic de 1500 puncte o sa pierzi cel putin 2 saptamani sa ii ridici minele, fermele si cladirile de trupe la un nivel acceptabil.
Esti cu vaca bre!

Nu ma lua peste picior amice. Eu doar am incercat sa iti explic , dar evident nu am cu cine discuta.
Ideea principala este ca daca satul de 1200 pct este cel mai mare din zona ta , il iei , nu astepti sa faca 1500 pct. Motivele nu ti le mai explic inca odata ca esti incuiat la minte si oricum postezi si tu pe aici sa te aflii in treaba.
 

DeletedUser

Nu ma lua peste picior amice. Eu doar am incercat sa iti explic , dar evident nu am cu cine discuta.
Ideea principala este ca daca satul de 1200 pct este cel mai mare din zona ta , il iei , nu astepti sa faca 1500 pct. Motivele nu ti le mai explic inca odata ca esti incuiat la minte si oricum postezi si tu pe aici sa te aflii in treaba.

'ai de mine..:confused::confused::eek:
 

DeletedUser

=))...dar nu ar fi mai bine sa astepti pana creste si intre timp sa-l farmezi?..
un jucator bun nu cucereste satele de barbari cat timp sunt puncte rosii langa el ;)...muncesti putin mai mult sa iei satul unui jucator, dar cel putin nu mai pierzi timpul sa-l "cresti" tu ..si ai si resurse destule din satele de barbari pe care le FARMEZI
 

DeletedUser6843

Nu ma lua peste picior amice. Eu doar am incercat sa iti explic , dar evident nu am cu cine discuta.
Ideea principala este ca daca satul de 1200 pct este cel mai mare din zona ta , il iei , nu astepti sa faca 1500 pct. Motivele nu ti le mai explic inca odata ca esti incuiat la minte si oricum postezi si tu pe aici sa te aflii in treaba.

Amice?:)).
Fa ferma la 30 plina de armata si minele la 11-12.
Nu sunt eu mare jucator , dar am avut de unde invata si am vazut rezultatele anumitor strategii.

Citeste si tu ce am scris aici :
Cuka tu esti bre? sau Cerebelle? ca numai imi dau seama.

Ia o foaie si un pix te rog si noteaza, analizeaza si incearca sa intelegi : tintele ideale (cukisti) sunt tocmai acei jucatori care au 3000-4000 puncte adica mine la nivel 25 la satull principal si 3-4 sate secundare. De ce??? de ce stranutelule???a? pentru ca daca primul nobil cost 75k resurse, al doilea inseamna 100 k, al treilea 125k si tot asa....(restul calculezi tu Iskafel ca na..)

peseu:lumea 17 parca este cu taleri redusi , asa ca nu am habar cat costa si asa mai departe si nici nu am de ce sa ma interesez , neavand lista plina de tribali sau nevand pe cineva care joaca pe l17.


Daca ai face calculul la 3 nobili adica 300 k resurse la un venit de mina nivel 25 (1.5/ora sau 36 k pe zi o sa constatati ca trebuie cam 10 zile fara nici un fel de armata si daca mai puneti si 'o bruma' de armata defensiva de 200 spada, 200 lancieri si 100 spioni in fieacare sat secundar) asta inseamna cam 20 de zile... Daca te gandesti ca acum acele satee trebuie dezvoltate din perspectiva minelor etc inseamna ca mai dureaza inca 25-30 de zile , habar nu am la viteza de pe lumea17 cat ar dura (aproximez si eu , nu am fost niciodata 'cu calculele').

Toata lumea poate sa se joace acest joc si 5 ani , sa fie senior member pe 'pe extern' , sa aive peste 200 de sate , sa aive 100-200 de 'prieteni virtuali' in lista de mess' cu care sa vorbeasca zi de zi despre triburile.
Daca nu esti intr-un trib bun , cu 2-3 membrii(unde eu consider ca in acest joc sunt maxim 100 de persoane care cunosc cu adevarat jocul , iar 70 nu se mai joaca) buni care mai au rabdare sa vorbeasca despre triburile ,nu o sa faca nimic.

Cele mai bune sate sunt satele 'MOCAAAAA' va spun eu (desi numai ma joc deloc :x)

Motivele nu ti le mai explic inca odata ca esti incuiat la minte si oricum postezi si tu pe aici sa te aflii in treaba.

Sa inteleg ca ne cunoastem?
Daca faceai parte din acelasi trib ca si cu mine , erai innobilat intern :p
 

DeletedUser

=))...dar nu ar fi mai bine sa astepti pana creste si intre timp sa-l farmezi?..
un jucator bun nu cucereste satele de barbari cat timp sunt puncte rosii langa el ;)...muncesti putin mai mult sa iei satul unui jucator, dar cel putin nu mai pierzi timpul sa-l "cresti" tu ..si ai si resurse destule din satele de barbari pe care le FARMEZI

Nu ma refeream la sate de barbari. Citeste si tu o pagina in urma.

@stranutelu : du`te tare prietene. nici nu stiu de ce ma obosesc sa postez pt toti spartii pe extern. pa
 

DeletedUser

Amice?:)).
Fa ferma la 30 plina de armata si minele la 11-12.
Nu sunt eu mare jucator , dar am avut de unde invata si am vazut rezultatele anumitor strategii.

Citeste si tu ce am scris aici :
Cuka tu esti bre? sau Cerebelle? ca numai imi dau seama.





Sa inteleg ca ne cunoastem?
Daca faceai parte din acelasi trib ca si cu mine , erai innobilat intern :p

mey expertule..tata jocului ya zi u unde joci acum?
 

DeletedUser6843

mey expertule..tata jocului ya zi u unde joci acum?

Ma amuzi , dupa cum am si scris sunt aproximativ 100 de jucatori dupa parerea mea care cunosc toata joaca , iar 70 s-au lasat :)).
Iti dau si nume daca vrei , dar tu nu esti nici de 'talpa cuiva' , restul deduci si tu.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus