Problema zilei

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser27053

Pai este exact ceea ce am facut si eu dar intr-un mod mai complicat si cu acelasi raspuns :))
Cat despre daca avem noroc , asa daca avem noroc o ghicim fara sa cantarim nimic :))
 

PRADA

member
Scor reacție
6
Nu e bine cum ai facut tu ms.big :p

Adica, iti ia mai mult de 6 cantariri. Tu faci deodata 6 (de cate 2 blie vs. 2 bile). Si afli doar unde se afla bila tupeista. Dar nu afli si care e :) Dupa metoda ta, mai trebuie o masuratoare suplimetara (cu cea de-a 13 bila), si rezulta => 7 miscari :p
 

DeletedUser27053

Da ai dreptate :) . Deci acum trebuie sa ma gandesc cum sa o scot din mai putin de 6 miscari ;))
 

DeletedUser

merge din 3 masuratori
solutia e simpla dar lunga din cauza diferitelor cazuri
pe scurt imparti la inceput in 3 grupuri, 2 de cate 4 si al treilea de 5
dupa prima masuratoare ori trebuie sa aflii bila diferita dinntre 4 sau 5 bile din 2 masuratori, iar pentru asta folosesti bile de control (dupa prima masuratoare vei stii in care grup sunt bile identice)

daca omul zice ca i-a luat 6 ore de ce credeti voi ca rezolvati in 5 minute? :)
 
Ultima editare de un moderator:

PRADA

member
Scor reacție
6
merge din 3 masuratori
solutia e simpla dar lunga din cauza diferitelor cazuri
pe scurt imparti la inceput in 3 grupuri, 2 de cate 4 si al treilea de 5
dupa prima masuratoare ori trebuie sa aflii bila diferita dinntre 4 sau 5 bile din 2 masuratori, iar pentru asta folosesti bile de control (dupa prima masuratoare vei stii in care grup sunt bile identice)

daca omul zice ca i-a luat 6 ore de ce credeti voi ca rezolvati in 5 minute? :)

Explica mai bine, ca nu am inteles ce ai spus =)

Dar inceputul imi place, cu cele 3 grupuri: 4, 4 & 5. Nu ma gandisem la asta =)
 

DeletedUser

Ok, sa propun si eu o problema:

Ai:
- 13 bile, dintre care 12 sunt de aceiasi greutate si una de greutate diferita diferita (nu se stie daca mai usoara sau mai grea!!)
- o balanta

Din cate masuratori minime, utilizand balanta, se poate afla care este bila diferita?

Normal, raspunsul, cu demonstratia


Mie mi-a luat o zii de cursuri (6 ore) sa imi dau seama, hai sa vedem cum va descurcati voi.

//Later edit si scuzati de off-topic, nu stiti ce s-a intamplat cu rookmaster?

eu zic ca avem 6 catariri...nsh sa va explic da stiu eu in mintea raspunsul..mie lene sa scriu...ca sunt beat..dar eu zic ca aveam 6 cantariri
dar dupa cum zice pb...catariri minime..poi logic ar veni o singura cantarire...luam 6 bile cu 6 bile dc sunt egale in greutate...a 13-a bila este cea corecta
 

DeletedUser

am inteles..dar ma deruteaza bila diferinta..**** dc e mnai grea sau mai usoara:(:(


P.S. raspunsul meu este o cantarire,pt ca zice cantariri minime...poate am noroc si gasesc echilibru pe balanta intre cele 12 bile:))
 

DeletedUser

Numerotam simplu bilele de la 1 la 13

1), 2), 3) sunt cantariri, a), b) si c) sunt rezultate posibile ale cantaririlor

1) 1-4 vs 5-8
.....a) "=" - una din alea 5 e ciudata
..........2) 9 si 10 vs 11 si 1
...............a) "="
....................3) 12 vs 1
.........................a) "=" 12 e ciudata
.........................b) "<>" 13 e ciudata
...............b) ">"
....................3) 9 si 11 vs 1 si 2
.........................a) "=" 10 e ciudata
.........................b) "<" 9 e ciudata
.........................c) ">" 11 e ciudata
...............c) "<"
....................3) 9 si 11 vs 1 si 2
.........................a) "=" 10 e ciudata
.........................b) "<" 11 e ciudata
.........................c) ">" 9 e ciudata
.....b) ">" una dintr-un grup de 4 e ciudata si primele 4 sunt mai grele (important)
..........2) 1, 2, 5 si 6 vs 8, 9, 10 si 11
...............a) "="
....................3) 3 vs 4
.........................a) "=" 7 e ciudata
.........................b) "<" 4 e ciudata
.........................c) ">" 3 e ciudata
...............b) ">"
....................3) 1 si 8 vs 9 si 10
.........................a) "=" 2 e ciudata
.........................b) "<" 8 e ciudata
.........................c) ">" 1 e ciudata
...............c) "<"
....................3) 5 vs 6
.........................a) "<" 5 e ciudata
.........................b) ">" 6 e ciudata
.....c) "<" una dintr-un grup de 4 e ciudata si primele 4 sunt mai usoare (important)
...............(vezi mai sus, e la fel)

in anumite cazuri iti dai si seama daca bila e mai grea sau mai usoara, s-ar putea sa mearga si asta mereu dar nu cu rationamentul de fata
daca nu intelegeti undeva bateti-va capul pana va lasati
e posibil sa fie si greseli, oricum, rationamentul era ideea :p
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

slabe sanse sa dea cineva un raspuns la asta e prea complexa si trebuie matematica tati aici :D
 

DeletedUser27053

Si pun pariu ca este un raspuns fara atata logica , care o sa ne lase cu gura cascata :))
 

DeletedUser

pe mine deja m-a lasat cu gura cascata rationamentu lu hakuna...nici nu mai am nevoie de raspunsu corect :D
 

DeletedUser

Bravo mycutzoce kuray!!! Asa e, se poate din 3 masuratori, nu am stat sa urmaresc exact pana la capat dar mi se pare ca ai facut corect, nu ma aspteptam sincer la o rezolvare asa de rapida. Tare.
 

DeletedUser

La problema cu bilele, o varianta mai usoara e urmatoarea:

Ai:
- 8 bile, dintre care 7 sunt de aceiasi greutate si una mai grea(aici stii ca e mai grea)
- o balanta

Variana aceasta de problema se poate face din 2 masuratori;).
 

DeletedUser

am vazut acum ca solutia asta nu a fost data de nimeni...sau poate gresesc...

numarul maxim de cantariri e 3...

se pun 6 bile pe un taler ...6 pe celalalt...si una se pune pe masa...

daca balanta e in echilibru inseamna ca bila de pe masa e cea cu greutatea mai mare...

daca balanta nu este in echilibru se iau cele 6 bile de pe talerul "mai greu"...si aseaza din nou pe taler...dar acum doar cate 3...

balanta nu poate fi in echilibru...deci vom lua cele 3 bile de pe talerul "mai greu"...

una dintre bile o punem pe masa...si celelalte 2 le punem pe cate un taler al balantei...

daca balanta e in echilibru bila mai grea este pe masa...daca balanta nu este in echilibru...se poate observa care dintre ele este cea grea




La problema cu bilele, o varianta mai usoara e urmatoarea:

Ai:
- 8 bile, dintre care 7 sunt de aceiasi greutate si una mai grea(aici stii ca e mai grea)
- o balanta

Variana aceasta de problema se poate face din 2 masuratori;).


si daca sunt 9 bile se poate afla bila mai grea din 2 masuratori...

3 bile se lasa pe masa...3 bile pe un taler...3 pe celalalt

daca balanta e in echilibru...inseamna ca bila mai grea este intre cele 3 de pe masa...

una dintre ele se lasa pe masa...iar celelalt 2 se pun pe cate un taler...bla...bla...

daca balanta se inclina...se vor lua cele 3 bile de pe talerul "aplecat"...iar una dintre ele se va lasa pe masa...celelalte 2 fiind asezate pe fiecare taler al balantei....bla...bla...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus