Problema zilei

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

se pun ambele clepsidre sa curga. dupa 4 minute, se intoarce cea de 4 minute. dupa ce au trecut 7min de la inceput, se intoarce clepsidra de 7 minute. dupa 8 minute de la inceput (a doua terminare a clepsidrei de 4min), s-a scurs 1 minut din clepsidra de 7minute. nu mai avem nevoie de clepsidra de 4, reintoarcem clepsidra de 7minute, din care se scursese 1 minut.
deci va mai curge 1minut. si se fac 9.

Asta are trebui sa fe soutia de a fierbe ouale in fix 9 minute, si sa se ia si bacsisul.
 

DeletedUser

se pun ambele clepsidre sa curga. dupa 4 minute, se intoarce cea de 4 minute. dupa ce au trecut 7min de la inceput, se intoarce clepsidra de 7 minute. dupa 8 minute de la inceput (a doua terminare a clepsidrei de 4min), s-a scurs 1 minut din clepsidra de 7minute. nu mai avem nevoie de clepsidra de 4, reintoarcem clepsidra de 7minute, din care se scursese 1 minut.
deci va mai curge 1minut. si se fac 9.

Asta are trebui sa fe soutia de a fierbe ouale in fix 9 minute, si sa se ia si bacsisul.

exact ... de data asta ai luat bacsis ... o rezolvare foarte bine detaliata chiar si pentru cei mai grei de cap :D ... vezi ca sunt niste cuie pe aici ... ai grija sa nu calci pe ele ... nu le rezolvi si pe alea?
 

DeletedUser

allecs112 a zis bine. doar ca la suma s-a incurcat.
in mod normal suma ar fi de 220, daca am calculat corect { (n*(n+1))/2) , unde n parcurge intervalul de la 1 la 10 , si adunam toate sumele care obtinem astfel }
apoi scadem din suma obtinuta, 220 probabil, cat ne arata cantarul, iar diferenta reprezinta nr cutiei

:D era tarziu si am calculat gresit =)))
suma este de fapt 550
 

DeletedUser18538

Doar o idee..dar zice acolo ca are loc o singura operatiune de cantarire asa ca nu ma opreste nimic sa pun toate cutiile pe cantar si sa iau cate una...

cand vad ca scade greutatea cu 90g in loc de 100g(de ex.) aceea e cutia cu cuie de 9g.

Asta cred ca e raspunsul CORECT!
 

DeletedUser

Text original sorryi Vezi discuţiile
Doar o idee..dar zice acolo ca are loc o singura operatiune de cantarire asa ca nu ma opreste nimic sa pun toate cutiile pe cantar si sa iau cate una...

cand vad ca scade greutatea cu 90g in loc de 100g(de ex.) aceea e cutia cu cuie de 9g.
am spus eu cate cuie sunt intr-o cutie? iti dai seama ca nu sta nimeni sa le numere ... si fiecare cutie are aproximativ aceeasi greutate +/- x%

Text original d3kharo
era tarziu si am calculat gresit =)))
suma este de fapt 550
da asa e
in principiu are la baza suma unui sir crescator: S = n*(a1+an)/2
unde:
S = suma sirului
n = numarul de elemente al sirului
a1 ... an = elementele sirului
adica S = 10*(1+10)/2 = 55 de cuie
greutatea lor ar fi de 55*10 = 550 grame (in teorie)
in practica prin cantarire da mai putin
numarul cutiei = 550 - greutatea celor 55 de cuie

Revin in 5 min cu o noua problema (poate asa mai invatati si voi ceva matematica pentru bac :D)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

am vazut ca am calculat si eu gresit...am pus 55 g in loc de 550...:D...m-am grabit...
 

DeletedUser

...luam pe rand ,cate un cui din fiecare cutie...si-l punem pe cantar...cand il vom pune pe cel de 9g ne vom da seama...si aceea e cutia

PS...daca nu era raspunsul anterior nu-mi dadeam seama:p...deci acela e castigator:)
 

DeletedUser

Un magazin este aprovizionat cu 10 cutii de cuie de 10 grame/cui, numerotate de la 1 la 10. Dintr-o eroare o cutie a fost umpluta cu cuie de 9 g/cui. Care cutie contine cuiele de 9 grame/cui avand in vedere ca aveti voie sa faceti doar o singura operatiune de cantarire?

doar o cantarire...:)
 

DeletedUser

Un magazin este aprovizionat cu 10 cutii de cuie de 10 grame/cui, numerotate de la 1 la 10. Dintr-o eroare o cutie a fost umpluta cu cuie de 9 g/cui. Care cutie contine cuiele de 9 grame/cui avand in vedere ca aveti voie sa faceti doar o singura operatiune de cantarire?

Cutia care are la numarul gramelor cifra unitatilor ne nula sau sma cifrelor 9
 

DeletedUser18538

Dar nu s-a rezolvat problema cu omul care trebuie sa treaca de gardian
 

DeletedUser

doar o cantarire...:)
...pai atunci invers...luam din cutiile de pe cantar:p)
...deci asa am vrut sa spun...cum e raspunsul de mai sus...numai ca luam cate un cui din cutie(de pe cantar)...si nu toata cutia.
...toate cutiile fiind pe cantar.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

daca vreti o problema mai dificila , cautati pe google problema lui einstein.
nu e chiar atat de grea,dar necesita putina gandire
 

DeletedUser13770

o problema

Pun si eu o problema: :D
Mie mi se pare foarte usoara...Sper sa o intelegeti...

Erau odata 2 sate,unul de canibali si unul de oameni.Ai ajuns intr-un loc unde drumul se bifurca in doua directii:Una spre satul canibalilor si una spre satul oamenilor, insa tu nu sti in ce directie sunt satele.La un moment dat,vezi doi locuitori.Unul este canibal si unul este om dar tu nu sti care dintre ei e canibal sau om.Si un lucru foarte important:canibalul minte intotdeauna si omul zice intotdeauna adevarul.

Ce intrebare le pui celor doi ca sa ajungi in satul oamenilor?


MULT NOROC!!!
 

DeletedUser

daca vreti o problema mai dificila , cautati pe google problema lui einstein.
nu e chiar atat de grea,dar necesita putina gandire

problema aia am facut-o la 11 ani...:D...acu nici nu mai stiu daca mai pot sa o fac...:))...nu am mai incercat...
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Care e satul tau ?

@d3kharo, pune problema aici, nu ne trimite la plimbare. Dati-va silinta si fiti mai concisi, sa nu ceara altii zeci de lamuriri dupa voi. Multumesc.
 

DeletedUser

Albert Einstein a spus:
Prezumtii:
1. exista 5 case fiecare de alta culoare
2. in fiecare casa locuieste o singura persoana fiecare de alta nationalitate.
3. fiecare locatar prefera o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de companie.
4. nici una din cele 5 persoane nu are casa de aceeasi culoare cu alta, nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari si nu detine aceeasi specie de animal.


Se dau urmatoarele:

a. britanicul locuieste in casa rosie
b. suedezul are un caine
c. danezul bea cu placere ceai
d. casa verde se afla in stanga casei albe
e. locatarul casei verzi bea cafea
f. persoana care fumeaza “Pas Mal” are o pasare
g. locatarul casei din mijloc bea lapte
h. locatarul casei galbene fumeaza “Down Hill”
i. olandezul locuieste in prima casa
j. fumatorul de “Carlbrough” locuieste langa cel care are o pisica
k. locatarul care are un cal locuieste langa cel care fumeaza “Down Hill”
l. fumatorul de “Wind Fill” bea bere
m. olandezul locuieste langa casa albastra
n. germanul fumeaza”Rustguns”
o. fumatorul de “Carlbrough” are un vecin care bea apa.


Cine are acvariul cu pesti?

Albert Einstein a conceput acest test. El sustinea ca 98% din populatia globului nu sunt in stare gaseasca rezolvarea.

Tu tii cu majoritatea?


cred ca asta e problema despre care vorbea d3kharo
 

DeletedUser13770

Care e satul tau ?

@d3kharo, pune problema aici, nu ne trimite la plimbare. Dati-va silinta si fiti mai concisi, sa nu ceara altii zeci de lamuriri dupa voi. Multumesc.

Corect!Sau "In ce directie e satul tau?".:D
Dar dezvolta putin ca sa se inteleaga mai bine.;)
 

DeletedUser

Text original Lord Adex
Care e satul tau ?

mda ... e logic ... omul va spune adevarul si va arata propriul sat ... canibalul va mintii si va arata satul oamenilor ... deci amandoi vor arata satul oamenilor
 

DeletedUser

...canibalul, care e tot om, va arata spre satul lui(el e un pradator, va stii ca nu-l crezi...si vei merge tot spre satul lui, crezand ca nu e...si gasesti ceaunul acela imens:D)
 

DeletedUser6637

Text original Albert Einstein
Prezumtii:
1. exista 5 case fiecare de alta culoare
2. in fiecare casa locuieste o singura persoana fiecare de alta nationalitate.
3. fiecare locatar prefera o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de companie.
4. nici una din cele 5 persoane nu are casa de aceeasi culoare cu alta, nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari si nu detine aceeasi specie de animal.


Se dau urmatoarele:

a. britanicul locuieste in casa rosie
b. suedezul are un caine
c. danezul bea cu placere ceai
d. casa verde se afla in stanga casei albe
e. locatarul casei verzi bea cafea
f. persoana care fumeaza “Pas Mal” are o pasare
g. locatarul casei din mijloc bea lapte
h. locatarul casei galbene fumeaza “Down Hill”
i. olandezul locuieste in prima casa
j. fumatorul de “Carlbrough” locuieste langa cel care are o pisica
k. locatarul care are un cal locuieste langa cel care fumeaza “Down Hill”
l. fumatorul de “Wind Fill” bea bere
m. olandezul locuieste langa casa albastra
n. germanul fumeaza”Rustguns”
o. fumatorul de “Carlbrough” are un vecin care bea apa.


Cine are acvariul cu pesti?

Albert Einstein a conceput acest test. El sustinea ca 98% din populatia globului nu sunt in stare gaseasca rezolvarea.

Tu tii cu majoritatea?


Raspuns : Germanul

Cum am dedus :

2e52scw.jpg



Pentru inceput sa deducem ordinea casutelor :

Stim ca britanicul sta in casuta ROSIE
Mai stim ca olandezul locuieste in prima casa care este langa cea albastra ! iar casa verde trebuie sa fie in stanga celei Albe

Locatarul casei din mijloc bea lapte iar cum locatarul casei verzi trebuie sa fie in stanga casei albe si bea cafea =) Britanicul bea lapte =) casa rosie este in mijloc

===================================


PASUL 2 :

Stabilim nationalitatile locatarilor caselor si detaliile legate de acestia :

Stim ca , in mijloc este CASA ROSIE si este a britanicului mai stim ca britanicul bea lapte iar danezul bea ceai


CASA 1 (GALBEN) - Olandezul locuieste in casa galbena deoarece acesta locuieste langa casa albastra

Olandezul fumeaza Down Hill deoarece locatarul casei galbene fumeaza “Down Hill”

CASA 2 (Albastru)

Aici sta fumatorul de Carlbrough deoarece acesta are un vecin care bea apa =) Olandezul bea apa deoarece stim ca britanicul bea lapte iar casuta verde bea cafea astfel fumatorul de Carlbrough nu poate avea vecin decat pe olandez !

Deasemenea fumatorul de Carlbrough are un vecin care are o pisica =) fie britanicul fie olandezul are pisica !

Cum cel care are o pasare fumeaza Pass Mall iar Olandezul fumeaza Down Hill => Britanicul are o pasasre iar olandezul este cel care are o pisica !

O sa ma intrebati de ce am eliminat celelalte 2 casute insa daca cititi pana jos o sa vedeti !

Pentru a deduce nationalitate celui care sta in casuta albastra trebuie sa aflam ce bea in functie de tigarile pe care le fumeaza ...

Stim ca fumatorul de wind fill bea bere ca neamtul fumeaza rustguns ca englezul bea lapte iar casuta verde bea cafea iar olandezul bea apa dupa cum am demonstrat mai sus ! =) casuta albastra nu poate sa bea decat ceai =) Danezul locuieste in casuta ALBASTRA

CASA 3 (ROSU)

Britanicul

Stim ca bea lapte

Fumeaza Pas Mal avand in vedere ca stim deja ca Olandezul fumeaza DownHill , Danezul fumeaza Carlbrough , neamtul fumeaza Rustguns iar cel care fumeaza Wind Fill bea bere !

Persoana care fumeaza Pas Mal are o pasare = ) britanicul are pasare !

CASA 4 (VERDE)

Casa 4 bea cafea =) CASA 5 bea bere =) CASA 5 fumeaza Wind Fill = ) CASA 4 este locuita de GERMAN care fumeaza Rustungs

Cum Danezul are Cal (avand in vedere ca locuieste langa cel care fumeaza Down Hill) britanicul are pasare olandezul are pisica iar stim ca suedezul are deja un caine =)) RASPUNS FINAL GERMANUL ARE UN ACVARIU CU PESTI

CASA 5 (ALB) => Suedez nu mai are nevoie de demonstratie !!!


=======================


Sper ca e explicat cat de cat coerent :D ...

Acum sunt fericit ca sunt printre aia 2% destepti :))
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus