Problema zilei

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

PRADA

member
Scor reacție
6
am vazut acum ca solutia asta nu a fost data de nimeni...sau poate gresesc...

numarul maxim de cantariri e 3...

se pun 6 bile pe un taler ...6 pe celalalt...si una se pune pe masa...

daca balanta e in echilibru inseamna ca bila de pe masa e cea cu greutatea mai mare...

daca balanta nu este in echilibru se iau cele 6 bile de pe talerul "mai greu"...si aseaza din nou pe taler...dar acum doar cate 3...

balanta nu poate fi in echilibru...deci vom lua cele 3 bile de pe talerul "mai greu"...

una dintre bile o punem pe masa...si celelalte 2 le punem pe cate un taler al balantei...

daca balanta e in echilibru bila mai grea este pe masa...daca balanta nu este in echilibru...se poate observa care dintre ele este cea grea

Nu e bine. Pentru ca nu stii daca bila pe care o cauti este mai grea sau mai usoara :p
 

DeletedUser

cand se chinuie o gramada de lume la o problema si ai impresia ca tu ai gasit o solutie foarte simpla si nu intelegi de ce nu s-au gandit ceilalti la ea sunt sanse foarte mari ca stramosii tai sa nu fie aia care au descoperit focul primii, ci aia care s-au ars incercand sa prinda flacarile jucause :eek:
lama lui occam :p
 

DeletedUser

mycutzoce kuray - lol :)) - tare.

Haideti sa va mai dau una. Este un paradox foarte cunoscut. Nu va dau numele ca dati google si vedeti solutia:

Sa zicem ca esti la un concurs la televizor. Esti in finala. Prezentatorul iti spune ca trebuie sa alegi una din trei usi. In spatele uneia dintre usi este o masina, iar in spatele celorlalte doua, cate o capra. Regulile jocului sunt urmatoarele:
- tu alegi o usa
- prezentatorul, ca sa creeze suspans, iti arata ce este in spatele uneia dintre usile care nu le-ai ales
- dar prezentatorul stie unde e masina, asa ca iti arata tot timpul usa unde este una dintre capre (nu alege masina din prima, ar strica finalul; tinand cont ca sunt 2 capre, fie ca tu ai ales capra sau nu, la una din celelalte doua usi, tot mai exista cel putin o capra)
- dupa ce ai vazut una dintre capre, prezentatorul iti ofera posibilitatea sa schimbi alegerea facuta: adica ori ramai cu usa care ai ales-o prima oara, ori schimbi cu cealalta.

Intrebarea e, voi ce ati face? Se merita sa schimbi, sa ramai cu usa initiala, sau nu conteaza? Argumentati.


Sa va vad :). Cine imi zice si probabilitatile ii bun:).
 

DeletedUser

peste jumatate din cei de aici probabil nu vor intelege explicatia oricat te-ai stradui
la vremea respectiva raspunsul a fost dat de cea mai inteligenta femeie din lume (da, persoana cu cel mai mare iq din lume e o femeie)
dupa ce a dat ea raspunsul au fost multi oameni educati care i-au scris ca a gresit
solutia e greu de inteles fiindca e contraintuitiva

oricum, daca vrea cineva sa o rezolve trebuie a inteleaga ca alegerile sunt aruncari de zar
iar daca vrea cineva sa gaseasca raspunsul trebuie sa se gandeasca la numele prezentatorului :p

aa, si in caz ca se indoieste cineva de solutie ea a fost testata practic de cateva mii de elevi, rezultatul fiind cel preconizat cu o abatere de cam 2%
 

DeletedUser

Sa inteleg ca tu stii problema, si deci solutia. Exista si o varianta modificata, in care ii mai usor de inteles, unde sunt mai multe usi:).
 

DeletedUser

initial ai 33 % sanse de castig.Daca schimbi ai 67%,pentru ca e ca si cum ti s-ar cere sa gasesti una dintre capre. Adica daca tu initial alegi una dintre capre( la inceput) ,castigi masina
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

nu stiu daca e ca mine dar imi dau si eu cu parerea :p

cred ca iti ofera acea sansa de multe ori ca sa te faca sa iti schimbi alegerea si sa iei capra inloc de masina. dupa care se continua acest joc cu "alege altceva" ca data viitoare cand zice ca poti sa schimib alegerea tu de la emisiunea trecuta vei ramane la alegerea ta ce initiala nu vei schimba alegerea. se va merege pe acest sistem :

First time 1 la intrebarea prezentatoruli imi voi schimba alegerea
scond time 2 noul concurent isi aduce aminte ce a patit cel de sus si va ramane la alegerea.

si uite asa se formeaza un jocal emisiuni ce va alege concurentul, poate si pe parcuyrsul jocului se incearca ceva de genul prezentatorul e de parta ta, pt a te face sa ai incredere in el.
 

DeletedUser27053

* Jucatorul alege capra numarul 1. Prezentatorul alege cealalta capra. Schimband poarta, jucatorul castiga masina
* Jucatorul alege capra numarul 2. Prezentatorul alege cealalta capra. Schimband poarta,jucatorul castiga masina
* Jucatorul alege masina. Prezentatorul alege una dintre capre. Schimband poarta, jucatorul gaseste cealalta capra.

Astfel, sansele sunt de 2/3 adica 66%, in timp ce sansele daca jucatorul vroia sa pastreze poarta sunt de 1/3 adica 33%.

Sansele de a castiga masina sunt mult mai mari daca pastrezi poarta.

Nu ai nimerit intrebarea bine ca e prima pagina cum cauti pe google :))
 

DeletedUser

Mda, un pic cam cunoscuta problema:). Hai sa vedem alta:


Eşti unul dintre 20 de prizonieri condamnati la moarte cu data de executie stabilita pentru mâine. Regele tau este un om crud, caruia îi place să se joace cu mizeria poporului său. El vine la celula voastra astăzi şi vă spune:

"O sa va dau o şansă de a scapa mâine. Veti sta toti într-un rând, unul in fata celuilaltuia, înaintea călăului şi vom pune fiecaruia o pălărie pe cap, fie rosie fie neagră. Desigur, nu veţi putea vedea culoarea pălăriei proprii. Veti putea vedea doar prizonierii din faţa dumneavoastră, si pălăriile de pe capul lor; nu veţi avea voie să priviti înapoi sau sa comunicati împreună în nici un fel (vorbe , atingeri)

Prizonierul cel mai din spate va putea vedea toti przonierii din faţa lui si palariile acestora. Urmatorul va putea vedea cele 18 palarii din fata lui si tot asa mai departe, pana la primul, care nu vede nimic.

Incepand cu ultima persoană din rând, persoana care poate vedea toată lumea din faţa lui, vi se va pune o intrebare simple: Ce culoarea are pălăria ta?

Va fi permis ca si răspuns doar "negru" sau "roşu". Dacă veti spune orice altceva, veti fi toti executati.

Dacă persoana caruia ii e randul ghiceste culoarea pălăriei de pe cap, el este lasat liber, în caz contrar el este omorat pe loc. Dupa care vom trece la urmatorul din faţa lui şi şi aşa mai departe ..."

Acum, din moment ce toţi prizonierii puteti comunica liber în timpul nopţii dinaintea executiei, puteţi găsi o cale de a garanta libertatea unor prizonieri mâine? Cât de mulţi?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

nici unul atata timp cat regele nu zice ca daca unul moare jocul pe ziua respectiva va inceta si va continua a doua zi, el poate sa ii omoare aproape pe toti in aceiasi zi, deci asta nu mai este valabila "Acum, din moment ce toţi prizonierii puteti comunica liber în timpul nopţii dinaintea executiei, puteţi găsi o cale de a garanta libertatea unor prizonieri mâine? Cât de mulţi?" iar daca jocul va inceta si prizonieri vor purta aceleasi palarii in ziua urmatoare vor scapa 19 din cei 20.
 

DeletedUser27053

Prizonierul 20 spune palaria prizonierului 1 , Prizonierul 19 spune palaria prizonierului 2 , Prizonierul 18 spune palaria prizonierului 3 ,Prizonierul 17 spune palaria prizonierului 4 ,Prizonierul 16 spune palaria prizonierului 5 ,Prizonierul 15 spune palaria prizonierului 6 ,Prizonierul 14 spune palaria prizonierului 7 ,Prizonierul 13 spune palaria prizonierului 7 ,Prizonierul 12 spune palaria prizonierului 8 ,Prizonierul 11 spune palaria prizonierului 9 si prizonierul 10 ramane sa ghiceasca.

Astfel primi 9 isi vor sti culorile si vor reusi sa scape , iar cel de al 10-lea ramane sa ghiceasca.

E bine :) ?
 

DeletedUser

1. Da, normal ca pot fi 2 palarii de aceiasi culoare una dupa alta.
2. Nu se stie numarul de palarii rosii/negre din total
3. Prizonierii nu isi fac gesturi unuia altuia, nu pronunta cuvintele diferit, nu se ating, mangaie, violeaza:).
 

DeletedUser27053

3. Prizonierii nu isi fac gesturi unuia altuia, nu pronunta cuvintele diferit, nu se ating, mangaie, violeaza:).

Pai tocmai ca au voie sa zica doar ROSU sau NEGRU , si daca de exemplu prizonierul 1 are palaria rosie si prizonierul 20 zice ROSU el stie cand ii vine randul sa zica ROSU ca de auzit se aud nu ?
 

DeletedUser

Vor scapa 19,cel de-al 20-lea va spune in loc de culoarea lui culoarea celui de-al 19-lea,iar acela isi va sti culoarea,si tot asa..
 

DeletedUser

Vor scapa 19,cel de-al 20-lea va spune in loc de culoarea lui culoarea celui de-al 19-lea,iar acela isi va sti culoarea,si tot asa..

ceva de genu m-am gandit si eu

no.20...zice culoarea celui dinainte.daca este norocos scapa si el.
no.19...spune culoarea auzita de la 20 .Se pot intelege(cu toti in ziua precedenta) ca daca si cel dinaintea celui care spune culoarea are acelasi fel de pararie, pronuntia sa fie intr=un anumit mod, iar daca nu este in alt mod.
....

si asa scapa toti ,sau macar 19
 

DeletedUser

1. Nu tine de pronuntie, adica ei zic "Rosu" sau "Negru", nu "Roooooooooosu" sau "Ngru" :).

2. La ideea cu fiecare zice culoarea palariei dinaintea lui m-am gandit si eu, dar are o problema:

- sa zicem ca esti al 19-lea
- din spate (al 20-lea) ai auzit 'Rosu'
- omul din fata da are palaria neagra
- rezulta ca poti, ori sa il salvezi pe cel din fata da, ori pe tine:)

Deci din 20, cu rationamentul asta, se pot salva doar 10 (tot al doilea) sigur, si restul cu 50/50 sanse.

Ii mai complicat un pic raspunsul, dar rationamenul gresit de mai sus e pe drumul cel bun.

Si da, de auzit se aud:), fiecare pe fiecare.
 

DeletedUser27053

Pai si atunci cu ce am gresit ?:)) ca tot 10 mi-a dat doar ca nu am luat 2 cate 2 ci 10 cate 10 :p
 

DeletedUser

ma refeream la asta:
"
Vor scapa 19,cel de-al 20-lea va spune in loc de culoarea lui culoarea celui de-al 19-lea,iar acela isi va sti culoarea,si tot asa..
"

Si se pot salva mai mult de 10:). Exista o solutie mai buna, care seamana cu cea de salvat din 2 in 2.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus