Propaganda - In cautare de jucatori seriosi si activi

  • Autor subiect DeletedUser34413
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser34413

Salutare tuturor.

Scriu acest post pentru a prezenta o viziune de joc, pentru a va impartasi niste impresii, in speranta ca voi gasi si alti jucatori cu aceleasi ganduri, alaturi de care sa fac o echipa frumoasa pe lumea 37.

In primul rand, vreau sa va spun ca sunt tare dezamagit de multe aspecte ale jocului din zilele noastre, mai ales de aspectul "uman". Cand am inceput eu acest joc, parca pe la sfarsitul anului 2007, pe lumea 1, atmosfera era foarte ok. Nu spun ca toti erau minunati si fantastici, dar majoritatea erau in primul rand oameni de calitate, si pe urma jucatori foarte buni. Indiferent ca erau aliati, dusmani, colegi de trib sau neutri, era o atmsofera mult diferita de ceea ce vad astazi pe joc. Cei care au jucat atunci stiu despre ce este vorba, celorlalti nu prea am cum sa le explic daca nu au fost acolo.

Revenind dupa o pauza de vreo 3-4 ani, prima oara din curiozitate, pe urma sa constat cu mirare ca inca imi place jocul :), dar imi displace foarte mult atmosfera: fara suparare, dar am vazut atatia copii care ar vinde-o si pe ma-sa (sa-mi fie iertat limbajul) doar ca sa ii ia satul vecinului de langa sau doar pentru a scapa de atacurile altui jucator, am vazut vorbe urate aruncate fara nici un temei, am vazut lasi, parsivi, tradatori, frustrati, jucatori care ar face orice doar ca sa ramana cu satucul intact, am vazut ambitii prostesti, infumurati, baieti care baga o gramada de bani in PP-uri doar pt a se da zmei in fata celorlalti, etc.. Nu ii mai intereseaza de colegi, de prieteni, de cei care i-au ajutat, de cei care i-au crezut ca fiind niste jucatori alaturi de care vor juca pana la capat, pt ei doar satucul lor e cel mai important..sa demonstreze ca fiecare dintre ei e cel mai bun jucator pare un tel comun al majoritatii.. Si asta nu ar fi o problema, dar cand sunt calcate in picioare alte principii umane de baza si cand se folosesc tot felul de tertipuri pt a face acest lucru, atunci e urat..

Nu vreau sa fiu prea "filozof", probabil ca multi imi vor reprosa ca e doar un joc si asa e, e doar un joc, si eu vreau sa fie un joc, adica o activitate care sa ne faca placere tuturor celor implicati, aliati si dusmani deopotriva, colegi sau neutri, trebuie sa ne JUCAM ..

Probabil ca nu sunt singurul care a remarcat aceste aspecte negative din joc si va intrebati de ce ati veni tocmai in tribul meu. Nu pot sa va promit ca va fi numai lapte si miere, deoarece automat unde sunt implicate mai multe persoane, atmosfera tinde sa fie influentata de fiecare in parte, intr-o masura mai mare sau mai mica. Dar va promit ca voi face tot ce imi sta in putinta pentru ca timpul petrecut in acest joc sa fie unul de calitate si sa ramanem cu totii cu amintiri frumoase, deoarece pana la urma, alocam destul din timpul nostru liber acestui joc, ar fi frumos sa nu fie pierdut in zadar.

Iata cateva din principiile dupa care vreau sa ne ghidam pe aceasta lume 37 si motivele pt care vreau sa fac acest trib:

- deoarece camaraderia, prietenia si ajutorul neconditionat sunt adevaratele valori ale unui trib ;

- pentru ca acest joc inseamna mult mai mult decat sa-ti faci armata multa si sa iei satul vecinului ;

- pentru ca acest joc se numeste "triburile" si nu "cel mai bun/longeviv jucator", nu cel mai bun jucator care a trecut prin 100 de triburi doar pentru a-si pastra satele, etc.

- pentru ca acest joc, la fel ca majoritatea jocurilor, evidentiaza adevaratul caracter al celor care il joaca. Daca nici aici, unde nu pierdem nimic cu adevarat, nu dam dovada de niste trasaturi umane de calitate, in viata reala nici atat nu se va intampla acest lucru ;

- pentru ca in acest joc nu conteaza atat de mult cine e pe primul loc, cat calitatea timpului petrecut alaturi de colegi si prieteni ...

- pentru ca in acest joc nu este important sa reusesti prin orice mijloace sa scapi de atacurile altora, mai ales prin tradarea celor alaturi de care ai jucat atata vreme.. Asta ma enerveaza cel mai tare, cum dau unii bir cu fugitii la primele semne ca ar putea fi atacati.. Nu mai zic de situatiile in care chiar sunt atacati ..

- pentru ca amintirile cele mai frumoase din acest joc vor ramane cele legate de grup, prieteni si lucrurile facute impreuna, nu cele facute de unul singur .

Acum, sa nu cadeti in partea cealalta si sa credeti ca tribul va fi ceva gen "Flower power" sau "Make love not war" , unde orice atac sau razboi va fi exclus din start.. sau Cavaleria noastra va avea flori in loc de sabii :)) .. sau ca va fi un trib unde vor fi acceptati si cei care intra in joc o data la 2-3 zile, cei care ridica minele la 30 si au zidul la 5, etc.. Categoric nu!

Pana la urma e un joc "de razboi" (versiunea in engleza se numeste "tribalwars" dupa cum stie toata lumea), care implica dezvoltare, cucerire, si alte abilitati de strategie. Nu voi accepta inactivi, nu va fi un gen de Facebook cu sate, nu va fi Farmville sau cum se numea joculetul ala .

O buna atmosfera implica si rezultate bune in joc, deci vor merge mana in mana.

Vom pune accent pe calitatea membrilor atat ca oameni, cat si ca jucatori de triburi.

Astea fiind spuse, fiindca deja am scris un roman, astept mesaje de la cei doritori sa faca parte din acest proiect.

Multumesc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Multumim ca ne-ai spus niste lucruri care erau ft evidente si care sunt discutate des pe aici. Pana nu aratati in joc ceea ce spui, cuvintele tale intra la categoria vrajeala si "bullshit". Poate ne spui si numele tribului sa fac misto de voi dupa :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser34413

Deja devin enerventi "romanticii" astia cu melancolia lor.

Nu stiu care este problema ta, dar vazand ca esti singurul care si-a mai anuntat tribul pe l37, inteleg. Stai linistit, nu iti fura nimeni jucatorii..

Nu stiam ca sunt atat de discutate si ras-discutate aceste aspecte, eu nu prea le-am vazut, dar sunt o realitate si , daca voi gasi cativa jucatori care sa aiba aceeasi opinie si sa vrea sa jucam impreuna, bine, daca nu, mai bine nu joc..

Repet, sunt in cautare de membrii, tribul inca nu este predefinit.. Momentan sunt doar eu :)
 

DeletedUser

Pfff, pai daca esti doar tu mai bine intri in tribul meu. Fara vedete, fara figuri, doar noi si jocul nostru.
 

DeletedUser34413

Da, asa cum banuiam, faci "propaganda" pt tribul tau.. Oricum, dupa reactia ta de mai devreme, da, cu siguranta esti singurul alaturi de care as vrea sa joc ..
 

DeletedUser

Voiai sa-ti fac tie propaganda sau care e faza de te deranjeaza asta?! Ai uitat deja care e primul cuvant din titlul postarii tale?! Iti zic eu, e "propaganda". :rolleyes:
 

DeletedUser34413

Nu doream sa-mi faci mie propaganda, dar era de asteptat sa ai putin bun simt si sa nu te dai "rotund" pe-aici, doar ai topicul tau separat.. Acolo iti poti spune frustrarile, poti spune de ce te-ai saturat si de cine nu, poti spune de cine vrei sa razi si de cine nu.. Repet, e vorba de un bun simt elementar.. Succes!
 

DeletedUser

Parca te bateai cu pumnu in piept ca joci tribalwars nu simcity sau "flower power". Ce faci, deja te plangi ca suntem rai cu tine?!
Lipsa de bun simt?! Aia poate cand tii ocupat locul unui om batran in RatB, aici jucam triburile si o trasatura importanta in jocul asta e sa fii agresiv. Data viitoare nu mai incerca sa te dai drept "usa de biserica" si "salvatore de la patria". :p
 

DeletedUser44200

:)) Mama... si tocmai ca vin de la facultate. Intru pe forum si BANG! ditamai lectura. Respect frate pentru rabdare. Promit sa o citesc si eu ceva mai tarziu si sa vin cu o analiza corecta si realista.

Pana atunci, toate cele bune.
 

DeletedUser

Parca te bateai cu pumnu in piept ca joci tribalwars nu simcity sau "flower power". Ce faci, deja te plangi ca suntem rai cu tine?!
Lipsa de bun simt?! Aia poate cand tii ocupat locul unui om batran in RatB, aici jucam triburile si o trasatura importanta in jocul asta e sa fii agresiv. Data viitoare nu mai incerca sa te dai drept "usa de biserica" si "salvatore de la patria". :p


te cam faci de ras . omul vrea sa-si faca reclama nu sa-ti afle tie parerea .
 

DeletedUser34413

Getic,esti amuzant. . Vrei sa fii "bad boy-ul" care e sigur pe sine si stie tot si toate?

du-te si fii in alta parte..

Nu m-am plans de nimic, ti-am explicat de ce cu atitudinea ta de aici ultimul lucru pe care l-as face in jocul asta ar fi sa joc in tribul tau. Mi s-a luat de copii frustrati si lipsiti de un bun simt, care, spre surprinderea ta, este demonstrat in primul rand prin limbaj.. De nu, hai sa ne injuram, doar asa suntem cu adevarat agresivi,in spiritul jocului dupa cum zici tu..
 

DeletedUser

Greseala mea daca am sarit putin 'calul'. Limbajul meu e 'curat', nu stiu ce visezi. Multa bafta cu tribul si sper ca vom cadea unii langa altii pe harta.

DEMAGÓG, demagogi, s. m. Persoană care caută să-și creeze o popularitate prin discursuri bombastice, prin promisiuni mincinoase etc. – Din fr. démagogue.
Sursa: DEX '98 (1998
 

DeletedUser34413

Nu stiu de ce te deranjeaza atat postul meu si imi tot zici ca as fi insirat niste minciuni. Daca ai fi fost atent cand ai citit,am spus clar ca aia e viziunea mea despre cum ar trebui sa fie si sa decurga lucrurile intr-un trib.

nu am promis 100% ca am deja un trib care va fi exact cum am scris acolo, am zis ca sunt in cautare de jucatori alaturi de care sa pun in aplicare aceste lucruri..
 

DeletedUser

E aproape imposibil sa gasesti jucatori pentru tribul care sunt buni si joaca dupa "Codul etic" insirat de tine. Ei intra cu propriul 'premade'. Iar care sunt mai egoisti intra in mamutii deja existenti sa joace la caldura. Ambii ne cam pierdem timpul aici, e ft frumos ce ai spus tu acolo, insa e putin nerealistic. Am incercat sa urmaresc aceiasi idee si m-am trezit cu ticket la admini de la proprii colegi pt care imi dadusem ultima lance. Ca si in fotbal, perioada "romantica" a trecut, m-am bucurat si eu de ea insa trebuie sa recunoastem, acum suntem in plin 'capitalism' salbatic iar eforturile tale nu vor putea schimba asta nici macar in cadrul propiului trib.
 

DeletedUser34413

Sunt convins ca nu am inventat eu acum roata si ca au fost si altii care au incercat ce am zis eu in primul post. Ziceai ca cei care sunt si oameni cu caracter si buni jucatori de triburile, intra deja in premade-uri..

Ei bine, pe aceasta cale, ii rog sa ma anunte si pe mine daca mai au un loc liber.

Nu tin mortis sa fie tribul meu, doar vreau ca sa ma bucur de joc,alaturi de oameni de calitate..

Daca se poate, bine, daca nu, mai bine nu mai joc. N-o sa ma schimb doar pt ca restul s-au schimbat..
 

DeletedUser

Asta ziceam si eu, daca vrei sa faci recrutari bune, le faci pe skype :D. Singur, pe forumul extern, e greu, ft marea majoritate a celor dp extern sunt jucatori care au deja echipe solide in spate, au cunostinte multe si sunt mai aproape de ideile pe care le-ai abordat aici.
Invitatia in MD ramane in picioare
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus