proportie trupe

  • Autor subiect DeletedUser3061
  • Data de început

DeletedUser3061

ziua buna tuturor, as dori si eu daca se poate sa ne zica si noua vreun admin,moderator, daca s-au schimbat cumva raportul intre aparare si atac si atac aparare, daca s-au schimbat modalitatiile de calcul cu -(minus)trupe defense si +(plus)trupe atac....

de ce fac aceste precizarii, pentru ca observ ca s-au schimbat anumite raporte in joc odata cu implementarea ultiemi versiuni 7.1 parca... poate cineva autorizat sa ne raspunda mai in detaliu ?

pentur ca din cate vad eu raportul dintre trupe este modificat complet...
 

DeletedUser3061

sunt doar curios sa vad si eu peste cat timp o parere autorizata ne va confirma sau infirma....

oricum rapoartele sunt modificate in TOTALITATE.... si odata cu modificare se cam schimba nitel si sistemul de joc dupa cate observ eu... vad ca spre ex zidu nu mai confera acelasi procent la + defense.... si culmea ca raportul pe atac inca il contine... la proportia trupe - atac....

inca o data rog un admin moderator sau membru al TT de pe .ro sa incerce macar sa imi raspunde si mie....
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Zid (Nivelul 20)
Zidul îţi apără satul de trupe străine. Prin construcţia zidului îţi îmbunătăţeşti puterea de apărare a pământului şi a trupelor.

Actual 1020 Apărarea de bază 107% Bonus de apărare

Asa este acum, si asa a fost mereu.

Un exemplu concret poti da ?
 

DeletedUser3061

pai fi atent... zidul inainte coboara de la suma de 35k L,35k S,35KA, si 5000 cav grea.....
sub proportia asta iti ccadea zid spre ex la primu atac cu +0.1% un nivel .... repet la primu atac....

acuma sa zicem ca tu ma ataci pe mine cu 50 de reale per sat... luam exemplu.... ai apararea de baza 35k LSA si 5000 CG,eu daca vrei sa facem 100 de simularii o sa vezi ca, ca si medie pierd cam intre 700-1000 din fiecare unitate iar la cav grea pierd intre 100 si 300, asta insemna ca eu in satul respectiv trebuia sa bag 85k LSA si 11000-12000 de grea ( media de cate 1000 din fiecare unitate per atac)..... acuma observ ca proportia asta este modificata si ca dupa calculele mele nu prea se mai tine cont de ea.... din cauza norocului nu este ... ori raportul dintre atacator si aparator este modificat ori simulatorul nu mai fct bine :))))

uite un exemplu concret desi o sa se supere colegu meu solomon dar de nu am ce sa-i fac....

Titlu Solomon IV (_______) atacă JIDANUL INGERILOR 04a (992|286) K29 - (curatare ok)
Expediat 25.05.11 08:01:31
Apărătorul a câştigat
Noroc (din punctul de vedere al agresorului)
18.6%
Agresor: Solomon IV
Origine: _______ (972|391) K39

Număr: 0 0 5000 0 100 2800 0 0 500 100 0 0
Pierderi: 0 0 5000 0 100 2800 0 0 500 100 0 0


Apărător: Baghera2005
Ţel(direcţie): JIDANUL INGERILOR 04a (992|286) K29

Număr: 47393 54028 0 47488 1085 0 0 11634 0 0 0 0
Pierderi: 952 1085 0 954 22 0 0 234 0 0 0 0




» Introdu trupele în simulator
» Introdu trupele supravieţuitoare în simulator
» Trece acest raport public
Trimite mai departe mutare în altă grupă Şterge << >>

-------------------------------------------------------------------------------
de aici au plecat atacurile .... uita-te te rog la pierderile mele ....

acuma intre raportu de sus si urmatoru sunt 4 atacuri....

Apărătorul a câştigat
Noroc (din punctul de vedere al agresorului)
24.8%
Agresor: Solomon IV
Origine: _______ (911|373) K39

Număr: 0 0 5000 0 100 2800 0 0 500 100 0 0
Pierderi: 0 0 5000 0 100 2800 0 0 500 100 0 0


Apărător: Baghera2005
Ţel(direcţie): JIDANUL INGERILOR 04a (992|286) K29

Număr: 44344 50552 0 44433 1015 0 0 10885 0 0 0 0
Pierderi: 1062 1210 0 1064 24 0 0 261 0 0 0 0


Distrugere prin berbeci: Zidul a fost distrus de la nivelul 20 la nivelul 19


» Introdu trupele în simulator
» Introdu trupele supravieţuitoare în simulator
» Trece acest raport public
Trimite mai departe mutare în altă grupă Şterge << >>



zidu cade de la 45k 50k 45k 11 cav grea.....


acuma data ai timpul necesar sa faci niste socoteli in simulator o sa vezi ca practic la aparare se pierde chiar procentajul ZIDULUI, daca am vazut eu bine si daca am calculat eu bine....
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Nu s-a facut nici o modificare la setarile legate de aparare/atac.

Totusi cred ca e normal ca de la un anumit numar de trupe sa inceapa si zidul sa fie afectat, sunt totusi 500 de berbeci si noroc +25 aproape.
 

DeletedUser3061

pai mane nu are nici o legatura.... fa raportul trupelor atacatoare cu raportul trupelor care se apara si adauga te rog si valoarea % a zidului NIVEL 20.... e foarte simplu ... e matematica pura ....

spre ex cu cat are mai multi berbeci cu atat putera de Distrugere da creste insa nu creste deloc proportia truelor atacatoare.... atunci de ce se modifica? cu atat mai mult cu cat el in raportul de atac are LIPSA ARCASII..... deci fata de 100% el daca vrei procentual sa o luam da undeva cu 65-70% maxim ....

am cel putin 2 unitatii peste el .....per fiecare trupa atacatoare....

culmea este altceva ca am rpoarte cu 50k din fiecare si 10k grea si tot a cazut zidu un nivel.... insa ce este cel mai ciudat este ca dupa ce a daramat un nivel de zid.... din alte 9 atacuri a mai dat jos doar 2 nivele.... asta cum iti explici ? de dimineata crede-ma mi s-a pus pata sa calculez sa vad ce dracului iese... si imi da asa....

ORI PROPORTIA PROCENTUALA LA APARARE PE ZID 20 a scazut... ori raportul dintre atac si aparare s-a diminuat in defavoarea apararii ... ori este un bug ceva.... cu atat mai mult cu cat el in raportul de atac are lipsa o unitate.... care afecteaza destul de mult raportul lui de atac... din aceasta cazua ti-am zis ca el da cu maxim 70%.....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5673

sa modificat tacit si astea numa astia nu recunosc inaine nu era asa
 

DeletedUser3061

logic ca nu era asa... ma ziceam daca erau 4000 5000 de grea intelegeam.... da uitati-va la raportul de atac al lui... el in loc sa dea cu 100% ( procent provenit din t+cu+ca+b+cat) el da si fara Ca.... deci ii scade procentual cu minim 20%..... pentru ca repet BERBECII AU PUTERE DE ATAC MICA>.....

cand au facut modificariile legate de scriptul de fake... dom'soara admin zicea da ce domne ti-e greu sa te obisnuiesti... pai iaca e schimbata si proportia la trupe.... si ce este cel mai tragic... NU MAI EXISTA PROCENTAJ PE zid 20%....


6.3. Toate reclamatiile sau criticile in legatura cu activitatea moderatorilor sau a adminilor de pe forum sau din joc (incluzand aici sanctiunile primite) se vor face numai prin sistemul intern de suport. Orice incercare de a deschide o discutie pe aceasta tema pe forum va fi considerata infractiune si pedepsita cu un avertisment iar tema va fi inchisa/stearsa .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser17912

nu tin partea nimanui din discutie,dar am o oarecare vasta experienta in aparare si atac..si iti pot spune la modul sigur(nu stiu de setari si abureli d-astea) ca..la 10 ferme in aparare(cam atata are aparatorul din raportul tau) si cu un atacator cu 500!!! berbeci..si mai ales noroc aproape maxim..lejer iti poate scade zidul din primul atac..restul de dupa ca nu au scazut zid din start sunt afectate de un norc mai putin..si posibil un raport de trupe mai putin in atac.nu conteaza ca berbecii nu au raport mare de atac,conteaza faptul ca intr-un numar mare,la un anumit numar de trupe in aparare iti poate scade zidul cu un nivel,chiar daca trupe din aparare mor mai putine decat daca s-ar fi atacat cu o configuratie de atac mai consistenta in alte trupe decat berbeci care nu ar fi daramat zidul deloc.nici nu trebuie sa faci calcule matematice,daca ai fi avut la activ suficiente(cateva zeci de mii) de atacuri,ai fi stiut deja din instinct.
 

DeletedUser3061

nu tin partea nimanui din discutie,dar am o oarecare vasta experienta in aparare si atac..si iti pot spune la modul sigur(nu stiu de setari si abureli d-astea) ca..la 10 ferme in aparare(cam atata are aparatorul din raportul tau) si cu un atacator cu 500!!! berbeci..si mai ales noroc aproape maxim..lejer iti poate scade zidul din primul atac..restul de dupa ca nu au scazut zid din start sunt afectate de un norc mai putin..si posibil un raport de trupe mai putin in atac.nu conteaza ca berbecii nu au raport mare de atac,conteaza faptul ca intr-un numar mare,la un anumit numar de trupe in aparare iti poate scade zidul cu un nivel,chiar daca trupe din aparare mor mai putine decat daca s-ar fi atacat cu o configuratie de atac mai consistenta in alte trupe decat berbeci care nu ar fi daramat zidul deloc.nici nu trebuie sa faci calcule matematice,daca ai fi avut la activ suficiente(cateva zeci de mii) de atacuri,ai fi stiut deja din instinct.



pai aici e problema cea mai mare ca trupele au murit la fel pe toata perioada atacurilor.... iar repet EL NU ARE CAVALERII ARCASI IN ATAC ... iar raportul lui scade cu minim 20-25%..... intradevar este prima oara cand sunt atacat mai tare... dupa 4 ani de zile de joc am avut si eu acuma 400 de reale... insa eu asa stiu ca intre atacator si aparator este un raport .... care este influentat de cativa factorii.... unul dintre ei este zidul... care pe nivel 20 iti ofera daca nu ma insel 107% bonus aparare.... iar la un raport ca cel descris mai sus nu prea are relevanta ceea ce spui tu... cred ca experienta ta nu este chiar atat de mare... crede-ma....
 
Sus