Propunere Fierarie si Ferma

The Elder

member
Scor reacție
0
Salutare.

Vin si eu cu o propunere legata de fierarie si ferma.
Ma gandesc ca ce voi lasa mai jos ar fi ceva interesant si revigorant pentru jucatorii de triburi si de ce nu s-ar incerca?

01.Ferma - sa poata sustine mai multa populatie (undeva la 50.000) - mai multe trupe, mai mult fun.

02.Fieraria - dupa ce recrutezi toate trupele si ridici curtea nobila , fieraria este cam degeaba in sat, cred ca aici se pot implementa cateva functii care pot ajuta si pe plan economic , dar si militar:
a) Economic - pot fi introduse cateva cercetari care ar spori productia de resurse a satului ( uneltele muncitorilor) , viteza de constructie a cladirilor ( uneltele mestesugarilor) sau viteza de deplasare a negustorilor ( potcoave )
b) Militar - introducerea de noi unitati de lupta in 2 sau 3 nivele, care pot fi cercetate :

Lancieri Usori - Lancieri Grei - Garda Regelui
Spadasini Usori - Spadasini Grei - Maestrii Sabiilor
Luptatori cu toporul - Bersekeri
Arcasi Usori - Arcasi Grei - Arbaletrier
Spion
Cavalerie Usoara -Arcasi Calareti - Cavalerie Grea - Cavlerii Ordinului
Berbec - Catapulta - Trebuchet

Mai multa diversitate in joc, zic eu ca ar aduce un bine la modul general, in acest fel s-ar creea si alte unitati ofensive, in afara de toporasi si cav.usoara

Daca aceste implementari ar produce costuri foarte mari, cred ca s-ar putea creea servere "premium" , cu o durata de viata medie spre mare, unde mai mult ca sigur se vor gasi jucatori dornici sa joace si un nou concept de triburi, care sa pastreze ideea de baza a jocului, dar mult mai diversificat.
 

DoNo

member
Scor reacție
0
-1 la ferma ( trebuia luat in calcul si faptul ca deff-ul se face mult mai greu decat atacul, iar o ferma atat de mare ar crea dezavantaje )
+1 fierarie ( interesanta ideea, insa sa fie posibila doar 1 singura cercetare extra pe sat ( ex. faci satul de deff, si poti cerceta doar spadele sa evolueze, nu si lancile, nu si spionii, nu si economic, etc, cu posibilitate de "demolare" a cercetarii si reoientare.
 

The Elder

member
Scor reacție
0
Legat de ferma - daca s-ar implementa un server cu o ferma asa mare si s-ar adauga si cele mentionate la capitolul fierarie automat si recrutarea s-ar modifica astfel incat sa nu existe avantaj ca timp de recrutare pentru trupele de atac sau pentru aparare.

Legat de cercetarile la fierarie ai putea cerceta oriunde acele tehnologii, care sa fie valabile pentru toate satele tale, indiferent daca pierzi unul , SAU s-ar putea cerceta doar pe primul sat, care ar deveni un fel de capitala, daca ai pierde capitala, ti-ai alege un alt sat ca si capitala si ai putea continua cercetarile ( cele deja certetate ti-ar ramane), doar sa implinesti conditiile de nivel a fierariei in functie de cercetarile facute.
Mie mi-ar placea sa vad mai multa diversitate in joc, nu sa fie ceva general, pe toate servelele, dar sa se incerce si altceva, care sa atraga jucatori si sa se vada intentia de evolutie.Sunt atatia competitori si ar trebui sa tina pasul, de exemplu investitia in Tribal Wars 2 se putea transfera in jocul original, adaugand cercetari, trupe sau alte lucruri noi in joc, care poate ar fi costat mai putin.
 

stou

member
Scor reacție
0
1 Ferma la 50k si cu ce ar scimba jocul ? Adica toate fermele ar produce 50k unitati si am fi in acelasi punct doar ca stai de 3 ori mai mult sa o recrutezi si ar fi foarte plictisitor
2 Cercetarea pe fierarie hmmm oricum ai bonusurile ce iti acorda surplusuri pe fiecare unitate in parte plus paladinii deci .....
 

DeletedUser49055

Mie mi-ar placea sa se introduca optiunea comutare la privire generala veche(sau orice alta denumire)
Asa cum poti activa sau nu chestia asta
84d40875419241fa69521c370eb108f1.png



desi nu am jucat in perioada cand satul arata asa,mi-ar placea sa vad aceasta "privire" acum. Pare relaxanta :D
Sa fie optionala ; cine nu o vrea,nu o bifeaza
224842b55ae859116d3cd2ff231bc8fc.png
 
Sus