punctaj sat: cifra perfecta?

DeletedUser

salut, am citit mai demult un tutorial a unui veteran de pe triburile si a explicat foarte bine cum sa ai construite cladirile dar nu a zis cum se ajunge la acel punctaj de 9154 (sau cam asa ceva).

Sa zicem ca eu sunt un jucator ajuns la peste 15 sate fiecare sat avand un numar de puncte cuprins intre 7000 - 12154 la fiecare sat (maximul daca nu ma insel)

Am inceput sa daram din cladiri si tare mult mi-as dori sa aduc toate satele la acelasi numar de puncte sau un numar apropiat. Satele sunt specializate pe aparare/atac separat.

Deci care e numarul vostru de puncte "perfect"? Si explicatiile necesare daca se poate.

P.S In special cand am sate full atac si nu stiu exact pana la cat sa daram. Oircum curtea nobila as vrea sa o am in cat mai multe sate sa bat taleri, voi cum recomandati?

Mersi
 

DeletedUser4610

Sa incepem cu sfarsitul . Curtea nobila nu o ai pe cat mai multe sate , o ai PE TOATE ! Pentru ca daca joci pe lume cu taleri...ajungi sa-ti fie foarte greu ;) .
Unele cladiri , va trebui sa le ai la fel si pe satele de atac si pe cele de aparare , acestea fiind :
Cladire principala lvl 20
Fierarie lvl 20
Targ lvl 15-20 ( nu 10 , pentru ca daca ajungi peste 10 sate , vei avea un comert intens )
Piata centrala + Statuie lvl 1 ( nu era logic ?:| )
Cazarma lvl 20-25
Grajd lvl 15-20 ( pe satele de aparare mai faci si cavalerie grea... )
Curte nobila lvl 1
Ferma + Mine + Magazie lvl 30 ( nu faci nimic fara ele )
Zid lvl 20 ( neaparat ! )

Si asa acoperim toate cladirile , exceptand atelier ( pe satele de atac - lvl 10-15 ) si Ascunzatoarea ( eu o demolez :D ) .
In rest , pe satele de aparare faci...trupe de aparare , si ca sa iti dau si un indiciu :
1. Faci 10000 lanci + 10000 spade + zid 20 = atac zdrobit
2. 4000 lanci + 4000 spade + 4000 arcasi + zid 20 = atac ...zdrobit
Obs. : Da , stiu , la 2. merge si 3000 + 4000 + 3000 , dar ramai cu destul de putina aparare...
 

DeletedUser7072

eu dezvolt satele cam asa. cladirea principala lvl 20, grajdu si cazarma lvl maxim, (sa poti schimba usor profilul satului) atelier lvl 5

targ 25
restul toate la maxim mai putin ascunzatoarea(la asta fac nivel aleator)
 

DeletedUser7708

Puncte:9.896

Clădiri:

Clădirea principală (nivelul 20)
Cazarmă (nivelul 25)
Grajd (nivelul 20)
Atelier (nivelul 15)
Curte nobilă (nivelul 1)
Fierărie (nivelul 20)
Piaţa centrală (nivelul 1)
Statuie (nivelul 1)
Târg (nivelul 18) Negustor: 74/74
Tăietori de lemne (nivelul 30)
Mina de argilă (nivelul 30)
Mina de fier (nivelul 30)
Fermă (nivelul 30)
Magazie (nivelul 30)

Sper să îţi placă această configuraţie.
Zid (nivelul 20)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7072

de ce atat de mare atelierul? iti place sa ataci cu multi berbeci? daca faci numai 200-250 iti ajunge la 5. se fac cam in acelasi timp in care se fac si restul trupelor
 

DeletedUser7708

de ce atat de mare atelierul? iti place sa ataci cu multi berbeci? daca faci numai 200-250 iti ajunge la 5. se fac cam in acelasi timp in care se fac si restul trupelor

Păi:
1.Fac 300 berbeci mereu, iar pe unele sate, în stagiile avansate ale jocului, 1.000.
2.Dacă eşti sub asediu, o catapultă poate face diferenţa între sat pierdut sau păstrat.

EDIT:
Jucându-mă, uite ce am făcut: sat 9.154
Diferenţa dintre mine şi el: 1 târg, 1 ascunzătoare, 5 magazie.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Puteti sa ziceti ce vreti,dar eu sunt adeptul satelor la maxim,eu zic ca daca faci cateva trupe in plus nu vor face diferenta,parerea mea este ca satele trebuie sa fie la maxim
 

DeletedUser7708

Puteti sa ziceti ce vreti,dar eu sunt adeptul satelor la maxim,eu zic ca daca faci cateva trupe in plus nu vor face diferenta,parerea mea este ca satele trebuie sa fie la maxim

Tu n-ai avut mai mult de 20 sate cred.

Diferenţa dintre noi şi tine e că dacă vrei să ataci unul de 10.000 şi ai 4 sate, noi vom avea moral 100, tu 90. Raportul dintre trupele tale şi ale noastre este de 90%, prin urmare, tu ai cu aproximativ 20%(90%*90%=81%) mai puţine trupe ca noi.

Te-am urmărit destul de mult pe forum, am încercat să te evit, dar deja mi-a ajuns: Dacă nu ştii să vii cu argumente în ceea ce spui sau nu ştii exact cum stau treburile, mai bine nu mai deschide pliscul. Dacă vrei mesaje moca, du-te la L7 că moderatorii nu închid niciun topic acolo.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Puteti sa ziceti ce vreti,dar eu sunt adeptul satelor la maxim,eu zic ca daca faci cateva trupe in plus nu vor face diferenta,parerea mea este ca satele trebuie sa fie la maxim

Din contra, ceea ce a spus dfa1 e un mare adevar. Uneori, o unitate, fie ea lancier, spadasin, sau orice, face diferenta intre un sat pierdut si unul castigat.
 

DeletedUser7072

Din contra, ceea ce a spus dfa1 e un mare adevar. Uneori, o unitate, fie ea lancier, spadasin, sau orice, face diferenta intre un sat pierdut si unul castigat.

apropo. modelul e satului postat de mine e aproximativ cel invatat de la blomm in abc ;)
 

DeletedUser

Tu n-ai avut mai mult de 20 sate cred.

Diferenţa dintre noi şi tine e că dacă vrei să ataci unul de 10.000 şi ai 4 sate, noi vom avea moral 100, tu 90. Raportul dintre trupele tale şi ale noastre este de 90%, prin urmare, tu ai cu aproximativ 20%(90%*90%=81%) mai puţine trupe ca noi.

Te-am urmărit destul de mult pe forum, am încercat să te evit, dar deja mi-a ajuns: Dacă nu ştii să vii cu argumente în ceea ce spui sau nu ştii exact cum stau treburile, mai bine nu mai deschide pliscul. Dacă vrei mesaje moca, du-te la L7 că moderatorii nu închid niciun topic acolo.
1.Crezi gresit
2.Diferenta dintre "voi" si "mine" este ca voi atacati cu moral 100%,ok !Dar poate eu nu tin neaparat sa am moral 100%,si are dreptate Bloom,ca o unitate poate face diferenta,dar asta e stilul meu de joc
3.ciudat,m-ai urmarit,eu nu prea te-am vazut decat pe la off-topic,dar asta nu e important
4.Daca te deranjeaza ce scriu nu mai citi
5.prin "mesaje moca" intelegi numar de posturi?daca da stai calm ca nici nu prea am mai fost pe forumul asta si vin din ce in ce mai rar
6.NU UITA:nu am plisc,deci nu am cum sa il inchid
 

DeletedUser

toate bune si frumoase cu exceptia cladirii principale .......eu o ridic la 30 intotdeauna din simplul motiv si anume reconstructia zidului .
ganditi-va cat va ia sa ridicati zidul de la 0 la 20 la cp 20 si cat la cp30
 

DeletedUser7708

toate bune si frumoase cu exceptia cladirii principale .......eu o ridic la 30 intotdeauna din simplul motiv si anume reconstructia zidului .
ganditi-va cat va ia sa ridicati zidul de la 0 la 20 la cp 20 si cat la cp30

Îţi ia cam 24-26 ore zidul la clădire 20 pe Lumea 7 de exemplu.

p.s. Lord-Light, nu e vorba că nu îmi place ce spui, din partea mea poţi să scrii şi amintiri de după moarte, vreau să subliniez doar faptul că dezinformezi.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7072

aici trebuie sa fiu de acord cu dfa. satele ridicate la maxim nu ajuta la nimic decat la crestere ami rapida ca numar de puncte. ceea ce nu trebuie sa fie neparat o prioritate. la atac e un dezavantaj major. de asemenea si in aparare.

dfa inca a dat un exemplu nu ata de grav(diferenta la 6 sate) gandeste-te cum va fi cand vei avea 1000 de sate de exemplu. si vei avea cu 3 mil. de puncte in plus ce diferenta de moral va fi intre tine si cel care a ridicat satele logic
 

DeletedUser523

Sa mai vorbit despre asta si multi jucatori cu experienta si-au etalat ideeile in mod practic.O mica cercetare nu ar strica dar daca tot s-a deschis un topic nou pe o tema veche dar importanta am sa va expun si eu modul in care vad un sat perfect!Eu ma conduc dupa regula de aur: nu conteaza punctele, conteaza trupele! deci incerc sa-mi mentin satele la un nivel cat mai jos pentru a putea recruta cat mai multe trupe si pentru a avea un moral cat mai mare, asa ca uitati satul meu:

Clădirea principală (Nivelul 20)
Cazarmă (Nivelul 25)
Grajd (Nivelul 20)
Atelier (Nivelul 2)
Curte nobilă (Nivelul 1)
Fierărie (Nivelul 20)
Piaţa centrală (Nivelul 1)
Statuie (Nivelul 1)
Târg (Nivelul 15)
Tăietori de lemne (Nivelul 30)
Mina de argilă (Nivelul 30)
Mina de fier (Nivelul 30)
Fermă (Nivelul 30)
Magazie (Nivelul 30)
Ascunzătoare (Nivelul 10)
Zid (Nivelul 20)

Asa am toate satele, fie ele de atac sau aparare, deoarece in functie de schimbarile de pe harta esti nevoit sa-ti schimbi satul de aparare in sat de atac si invers asa ca pastrez la max. cazarma si grajdul peste tot; atelierul il am la nivel minim pentru a putea face si catapulte deoarece e suficienta viteza pe care ti-o da acest nivel avand in vedere cat dureaza sa-ti faci restul trupelor iar 200-300 unitati din atelier la nivel 2 se fac in acelasi timp cu ferma full ofensiva!targul la nivel 15 e suficient pentru schimb de resurse intre sate iar ascunzatoarea intr-adevar as puteau elimina dar pur si simplu imi place cum arata:)si chiar nu ocupa mult spatiu in ferma asa ca imi permit acest "lux":cool:!

LE. punctajul unui asemenea sat este de 9549 pct.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

eu am satul aproape ca al lui tzepes. doar targul il am mai mare, si ascunzatoarea mai mica:D


Clădirea principală (Nivelul 20)
Cazarmă (Nivelul 25)
Grajd (Nivelul 20)
Atelier (Nivelul 2)
Curte nobilă (Nivelul 1)
Fierărie (Nivelul 20)
Piaţa centrală (Nivelul 1)
Statuie (Nivelul 1)
Târg (Nivelul 20)
Tăietori de lemne (Nivelul 30)
Mina de argilă (Nivelul 30)
Mina de fier (Nivelul 30)
Fermă (Nivelul 30)
Magazie (Nivelul 30)
Ascunzătoare (Nivelul 0)
Zid (Nivelul 20)


punctajul unui astfel de sat: 9714:cool:
 

DeletedUser

Mda, si eu sunt cu satele trase la xerox: punctaj 9876 (BlooM, e vina ta!)

Clădiri
Clădirea principală (nivelul 20)
Cazarmă (nivelul 25)
Grajd (nivelul 20)
Atelier (nivelul 5)
Curte nobilă (nivelul 1)
Fierărie (nivelul 20)
Piaţa centrală (nivelul 1)
Statuie (nivelul 1)
Târg (nivelul 22)
Tăietori de lemne (nivelul 30)
Mina de argilă (nivelul 30)
Mina de fier (nivelul 30)
Fermă (nivelul 30)
Magazie (nivelul 30)
Zid (nivelul 20)

Tin atelierul la lvl 5 in cazul in care reprofilez satul. Daca era gol, pana il umplu de trupe, se produc si berbecii. Nu simt nevoia sa cresc atelierul doar pentru a scurta timpul de producere al berbecilor, daca in paralel produc si ofensiva.

Ascunzatoarea mi se pare inutila dupa ce trec de 5 sate, asa ca, unde o prind, o si daram.
 

DeletedUser7708

Mie în schimb un târg de peste 20 mi se pare inutil. Clădirile de armată niciodată nu-s inutile dacă sunt maxime.
 

DeletedUser

Sat defensiv:

CP (nivelul 20)
Cazarma(nivelul 25)
Grajd(nivelul 20)
Atelier (nivelul 1)
Curtea nobila (nivelul 1)
Fieraria (nivelul 20)
Piata centrala (nivelul 1)
Statuia (nivelul 1)
Targ (nivelul 20)
Taietori lemne (nivelul 30)
Mina argila (nivelul 30)
Mina fier (nivelul 30)
Ferma (nivelul 30)
Magazie (nivelul 30)
Zid (nivelul 20)

Sat ofensiv:

Clădiri
CP (nivelul 20)
Cazarma (nivelul 25)
Grajd (nivelul 20)
Atelier(nivelul 5-7)
Curtea nobila
(nivelul 1)
Fieraria(nivelul 20)
Piata centrala (nivelul 1)
Statuia
(nivelul 1)
Targ
(nivelul 20)
Taietor lemne
(nivelul 30)
Mina argila (nivelul 30)
Mina fier (nivelul 30)
Ferma(nivelul 30)
Magazie(nivelul 30)
Zid (nivelul 20)

Pe toate satele fac cazarma si grajdul la maxim. Asta ptr a putea produce cat mai repede trupe. Tin la lvl 1 atelierul pe satele defensive ptr a putea produce rami. Pot astfel sa imi utilizez toate satele ptr a da fake-uri. Pe satele ofensive nu duc atelierul la nivele mai mari de 7 deoarece cred ca nu are rost. Ramii si catapultele oricum le fac inainte cu mult de a termina restul de unitati ofensive.


Nu am sate maximizate. In primul rand asta m-ar dezavantaja in privinta moralului. As avea e drept mult mai multe pct, dar asta nu m-ar ajuta cu nimic. In al doilea rand e vorba de trupe, spatiu ocupat degeaba. Cum jocul asta e unul care se bazeaza pe trupe si nu pe pct nu am niciun motiv sa imi fac satele maximizate.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7708

Însă ştii că un jucător bun îşi dă seama de asta nu?
 
Sus