punctaj sat: cifra perfecta?

DeletedUser

Însă ştii că un jucător bun îşi dă seama de asta nu?

ca sunt fake-uri? depinde de situatie...

Sa zicem ca avem o zona de front. Eu sunt la o distanta mai mare...Peste 15-20 ore... Pot da atacuri de curatare ptr alti useri care sunt mai aproape si ei sa dea doar cu nobilii. Asta poate fi folosita mai ales in grup. Un grup de useri care da fake-uri si altii care ataca real.

Daca atac real atunci pot mereu sa dau si fake-uri cu nobilii. Mare lucru daca pierd 15-20 de nobili.

Mai exista si sprijinurile false care alaturi de fake-uri pot ajuta.

Pana la urma totul depinde de cel atacat, de cand intra el si vede atacurile, de experienta lui.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Desi nu am experienta celor care au postat aici as vrea sa adaug si eu o idee; Pe lumea 1 am incercat sa experimentez un sat ... cladirea principala am adus`o la 20 ca sa upgradez celelalte cladiri mai usor, dupa care am demolat`o pana la 15, nu am facut fierarie decat pana la 10 sa pot face berbeci ,targ pe la 5(evident nici curte nobila)... cazarma-25 grajd-15 atelier pe la 8;satul l`am sustinut cu resurse din celelate asa ca am dus minele decat pe la 26-27; zidul bineinteles la 20 ,fara ascunzatoare si statuie. Numarul de locuri libere ramase in ferma este de 22,297 si punctaj de aprox 6500 ; acest surplus de locuri ofera un avantaj enorm la atacuri, este de departe cel mai puternic sat ofensiv al meu , se vad foarte usor diferentele in simulator... nu strica sa ai si un asemenea sat pentru primul atac
 

DeletedUser10829

Desi pe L5 mi-am facut satele la 10.000 de puncte, pe L7 imi voi schimba configuratia:
Puncte la sat 8758

Cladirea principala (nivelul 20)
Cazarma (nivelul 25)
Grajd (nivelul 20)
Atelier (nivelul 5)
Curte nobila (nivelul 1)
Fierarie (nivelul 20)
Piata centrala (nivelul 1)
Statuie (nivelul 1)
Târg (nivelul 10)
Taietori de lemne (nivelul 30)
Mina de argila (nivelul 30)
Mina de fier (nivelul 30)
Ferma (nivelul 30)
Magazie (nivelul 25)
Ascunzatoare (nivelul 0)
Zid (nivelul 20)

Loc liber in ferma 21.037
 

DeletedUser7708

@nihilius: Mă refer la sate şi punctajele lor. Un jucător care nu-i în lumea triburilor de ieri îşi poate da seama care e sat de atac.
 

DeletedUser

@nihilius: Mă refer la sate şi punctajele lor. Un jucător care nu-i în lumea triburilor de ieri îşi poate da seama care e sat de atac.

dar tu crezi ca am toate satele asa? adica acel punctaj la toate, deff si off?
 

DeletedUser

Multumesc tuturor care au dat raspunsuri, desi tema e mai veche, apar jucatori noi si interesati de Triburile si e greu uneori sa gasesti vechile discutii pe ceea ce te intereseaza.

Desi in mare parte am satele construite asa cum ziceti voi pe metoda curtii nobile in toate satele, am cateva sate luate cu punctaj maxim si am vrut sa vad altii cum procedeaza, inainte sa daram din cladiri.

Totusi nimeni nu a sugerat daramarea unui nivel din mina de argila, unde s-ar castiga 447 locuri libere in ferma, daca ferma ar fi plina. Totusi daca te pui si la batut de taleri ai cam avea de pierdut recunosc.

In principiu mi-am facut o idee cum sa imi fac satele si sunt de acord ca:

tzepes:

Clădirea principală (Nivelul 20)
Cazarmă (Nivelul 25)
Grajd (Nivelul 20)
Atelier (Nivelul 2)
Curte nobilă (Nivelul 1)
Fierărie (Nivelul 20)
Piaţa centrală (Nivelul 1)
Statuie (Nivelul 1)
Târg (Nivelul 15)
Tăietori de lemne (Nivelul 30)
Mina de argilă (Nivelul 30)
Mina de fier (Nivelul 30)
Fermă (Nivelul 30)
Magazie (Nivelul 30)
Ascunzătoare (Nivelul 10)
Zid (Nivelul 20)

E foarte aproape de ceea ce vreau eu, desi mi se pare targul un pic cam mic, dar nu e sfarsitul lumii ce-i drept.
Ascunzatoarea sunt de acord cu Mater Dolores ca o darami pe unde o prinzi cand ai mai multe sate.
DFA1 are targul la nivel 18 si imi place asa desi atelierul mi se pare cam mare atunci cand faci berbecii/catapultele in paralel cu armata ofensiva. Un nivel 2-5 mi se pare suficient. (Berbecii mai jos de 300 mi se par putini totusi).

P.S Ar fi aiurea sa ai toate satele de aparare cu acelasi punctaj si cele de atac cu alt punctaj. Este ca si cum ai striga in gura mare: satele care incep cu numar impar sunt de atac, cele cu numar par de aparare. Nu e asa? Norocosi cei care au premium si le organizeaza in grupe si le da acelasi nume la toate, nu vi se pare? In plus toate satele sai aiba acelasi punctaj, de invidiat..
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7556

Io nu ma grabesc sa imi dezvolt satele la maxim(nu se prea merita)
 

DeletedUser7708

@Recruitul: Dacă eşti sub asediu, fiecare catapultă în plus poate salva satul.
 

DeletedUser

Schema numarul 1: coordoneaza-ti actiunile in asa fel incat sa eviti asediile. Se poate ati stiut?

Desi sunt de acord cu tine, catapultele te pot scoate din incurcatura.

Eu nu sunt un jucator al catapultelor de aceea te intreb pe tine daca tot le aduci in discutie: se merita sa ai vreo 300 de catapulte in sat? Am vazut asta la un jucator de al meu si se afla in focuri acolo. Sunt bune si la atac si la aparare? Ca de distrus cladiri stiu ca distrug.
 

DeletedUser

Later edit: De ce la majoritatea vad magazia urcata la maxim? Se pot salva ceva puncte acolo. Sunt de acord ca la nivel 26 e mica dar: la nivel 27: 687 puncte; la nivel 28: 824 puncte; la nivel 29: 989 puncte; la nivel 10: 1187 puncte.

La un nivel 28 este chiar acceptabil spatiul oferit daca ai timp sa dai comenzi 1 data pe zi chia si mai rar. Iar diferenta de puncte ar fi: 363 pe sat. La 10 sate salvezi 3630 de puncte iar la 100 de sate 36300. Ar ajuta moralul cu ceva, nu?
 

DeletedUser523

Intr-adevar daca poti intra in fiecare zi pe joc se poate sa ai magazia mai mica!Si Ly0n e chiar interesanta ideea ta cu sate cu cladiri prutin dezvoltate care sa ofere adevarate armade!Sa nu uitam ca totul depinde de zona in care te afli, daca esti intr-o zona linistita si ai timp sa-ti cresti satele cum vrei atunci poti incerca tot felul de experimente, daca esti intr-o zona rosie atunci ai altele pe cap!oricum nu uitati un lucru elementar: oricat de bine ai fi pregatit fara ajutorul colegilor de trib nu reprezinti nimic deoarece este un joc de echipa!
 

DeletedUser7708

Dacă pui sitter şi nu intră 2 zile până e atenţionat de şefi că eşti tu galben, s-ar putea ridica o problemă. Plus că în stagiile avansate, când vei avea peste 200 sate, îţi va fi greu, termini cu ultimul începi iară cu primul.

Catapultele merită doar dacă eşti în fundul gol şi le simţi necesare să te apere. Aşa să le construieşti tu deja, fără a fi sub asediu? Nu merită clar.
 

DeletedUser

Later edit: De ce la majoritatea vad magazia urcata la maxim? Se pot salva ceva puncte acolo. Sunt de acord ca la nivel 26 e mica dar: la nivel 27: 687 puncte; la nivel 28: 824 puncte; la nivel 29: 989 puncte; la nivel 10: 1187 puncte.

La un nivel 28 este chiar acceptabil spatiul oferit daca ai timp sa dai comenzi 1 data pe zi chia si mai rar. Iar diferenta de puncte ar fi: 363 pe sat. La 10 sate salvezi 3630 de puncte iar la 100 de sate 36300. Ar ajuta moralul cu ceva, nu?

ar ajuta moralul insa in pe primul plan sunt locurile in ferma, majoritatea upgradeaza magazia pentru ca nu ocupa niciun loc :)... pentru un jucator care nu are chiar asa mult timp de stat pe tribruri nuprea e o idee buna sa faci magazia de nivel mic, insa in general este o idee buna
 

DeletedUser4920

Satul pe care eu de obicei il folosesc este acela de 10.160



Clădirea principală (Nivelul 22)
Cazarmă (Nivelul 25)
Grajd (Nivelul 20)
Atelier (Nivelul 15)
Curte nobilă (Nivelul 1)
Fierărie (Nivelul 20)
Piaţa centrală (Nivelul 1)
Statuie (Nivelul 1)
Târg (Nivelul 20)
Tăietori de lemne (Nivelul 30)
Mina de argilă (Nivelul 30)
Mina de fier (Nivelul 30)
Fermă (Nivelul 30)
Magazie (Nivelul 30)
Ascunzătoare (Nivelul 10)
Zid (Nivelul 20)


Populaţie actualăClădiri (inclusiv cele din circuitul de construcţie) 3377


Imi raman 20500 in ferma pentru a face trupe .


Singuru lucru ce il urasc este cand iau sate ce au targ 25 ia foarte mult sa le demolez si de multe ori imi vine sa nu le mai demolez...
 

DeletedUser

Mie în schimb un târg de peste 20 mi se pare inutil. Clădirile de armată niciodată nu-s inutile dacă sunt maxime.

De gustibus. Eu trimit cate 50k resurse din fiecare. Arata frumos, ordonat, cand vad ca am 350k resurse in sat. De aia targ 22.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Daca nu ati observat, aici toata discutia este despre tinta jucatorului, daca jucatorul vrea sa fie in top cu cat mai multe puncte, sa gandeste mai intai la puncte, si logic, isi dezvolta uneori mai mult decat necesar (nu se gandeste la toate).. Iar, jucatorul care vede experienta in tactica si armata, (pararea mea) se gandeste la cat mai multe locuri in ferma si un sat cat mai bine gandit din toate punctele de vedere. (No offence)

P.S: Pina acum nihilius mi s-a parut cel mai aproape de ce am scris sus :)
 

DeletedUser

Ba am observat. Ideea este ca jucatorul cu satele lui de 12.154 va fi intr-un razboi in dezavantaj fata de jucatorii cu satele gandite astfel incat sa ofere un raport cladiri/populatie-avantaj in atac/aparare cat mai bun.

Eu prefer sa vad langa mine colorati cu rosu jucatori cu sate de 12.154, decat cei cu sate mai mici care pot fi mai eficiente in razboi.
 

DeletedUser7708

@Rockhunter:Nihilius are 20.731 ferme libere pe satul de apărare(pe cel de atac are şi mai puţine), eu am 20.773, nu ştiu de ce satul meu nu îţi place. Jocul ăsta este de război, având mai multe sate poţi aduce resurse din mai multe sate, deci târg mare înseamnă ferme pierdute. Îmi păstrez ideea că atelierul trebuie dus la maxim, oamenii ăia nu au calculat degeaba timpii astfel încât să se termine construcţia de berbeci mai repede.
 

DeletedUser

Atelierul trebuie dus la maxim pentru că nu se atacă cu 300 berbeci ci cu 600.
 
Sus