Sat Mixt--> Explicatii complete!

DeletedUser6558

Satele mixte sunt singura optiune daca nu dispui de timp. Daca ai timp, atacul este o optiune ideala, in afara de cazul in care nu ai linga tine pe cineva care are mai mult timp decit tine, caz in care e o chestie de noroc. Cine il prinde pe celalalt offline pentru 2 ore a cistigat, definitiv. (Asta daca nu ai si tu un coleg care sa il prinda pe celalalt offline sau sa iti furnizeze aparare, s.a.m.d.) Daca esti singur, sa faci dodge pina apuci sa faci suficienta armata ca sa echilibrezi situatia este o optiune teoretica, practic e imposibil. Dar asta e evident.
Teoria ca un sat mixt nu e bun pentru ca nu face fata unui sat specializat este doar o teorie, si asta pentru ca la inceputul lumii e impropriu sa vorbesti despre sate de atac sau de aparare, deoarece nimeni nu are ferma plina. La inceput lumea isi construieste sate de atac sau de aparare, si de obicei te ataca cu mult timp inainte sa aiba ferma plina. Atacurile vor fi cu 1000 de topoare si 300 de cai, etc. Cine are jumate de sat te ataca cu el, nu sta sa se umple ferma. Poti bine mersi sa recrutezi lancieri si cavalerie usoara in acelasi timp, si daca esti mai activ ca inamicul poti sa il bati bine mersi asa, chiar fara ajutorul colegilor. Am facut asta de n ori.
 

DeletedUser

Oameni buni eu v-am spus ca o sa incep de la 0 pe lume noua...si voi vorbiti aici de trimiterea de resurse de pe un sat pe altul etc....eu vreau sa stiu cum sa incep cu "dreptul" pentru ca pana acum am fost cucerit pentru ca am inceput prost!...

cativa mi-ati raspuns dar mai bine de jumatate din voi vorbiti de sate maxime etc...

cred ca o optiune buna ar fi sa faci lucrurile altfel decat le-ai facut pana acum
 

DeletedUser6558

Avantajul unui sat mixt - vorbind despre primul sat, cind ai doua evident ca nu mai se pune problema - este ca iti ofera o anume independenta; atunci cind tribul se misca greu sau pur si simplu nu are cum sa te ajute, un sat specializat iti limiteaza optiunile. Cu un sat mixt poti si sa te aperi, si sa te ataci. Cei care sustin ca atacul e singura optiune uita ca de obicei, cei care se ocupa exclusiv cu atacul se bazeaza pe un trib puternic,in care majoritatea ataca, si in care sunt altii care le tin spatele cu apararea. Daca nu ai asa ceva e cel putin riscant sa ataci ca nebunul.
 

DeletedUser

Bre, in triburile de top nu o sa vezi prea multa defensiva, deci tribul nu are cu ce sa te ajute. Incepi cu sat ofensiv, inveti sa te descurci asa, sau in cel mai rau caz exista conturi de sustinere. Nu mai incuraja jucatorii sa faca sat mixt, lasa-i sa invete cum se joaca triburile, vreti sa jucati impotriva unor jucatori slabi for ever? :confused:
 

DeletedUser

Intemeietorul te va indruma cel mai bine si in functie de zona in care te afli si de informatiile pe care le are despre jucatori de pe langa tine iti va da informatiile necesare dezvoltari tale.Acum depinde de tribul in care esti si de jucatori cu care joci si cine va conduce.
Oricum ai facut un pas mare cand ai decis sa te interesezi si pe extern despre joc.Citeste tutorialele si cred ca gasesti prin topicurile forumului toate informatiile de care ai nevoie.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6558

Bre, in triburile de top nu o sa vezi prea multa defensiva, deci tribul nu are cu ce sa te ajute. Incepi cu sat ofensiv, inveti sa te descurci asa, sau in cel mai rau caz exista conturi de sustinere. Nu mai incuraja jucatorii sa faca sat mixt, lasa-i sa invete cum se joaca triburile, vreti sa jucati impotriva unor jucatori slabi for ever? :confused:

Imi plac foarte mult cei care sustin ca atacul este singurul fel de a juca. Oare de ce s-or fi introdus in jocul asta trupele defensive?
 

DeletedUser

Nu am spus ca e singurul fel de a juca, ci doar ca e cel mai bun cand incepi cu un sat, unul ce are atac se dezvolta mult mai repede decat unul ce are defensiva pe primul sat. Joaca tu te rog in centrul hartii cu defensiva langa un jucator bunicel ofensiv sa vedem ce se intampla.
Daca n-ai citit inca baiatul se refera la inceputul jocului, cand te poti descurca foarte bine cu atacul daca stii cum. Degeaba joci de mai bine de 2 ani, la margine nu o sa inveti niciodata farmecul jocului.
 

DeletedUser

cand spui daca stii cum la ce referi eu sunt mai greu de cap si nu stiu:(?

una e sa joci cu atac dar sa mai ai vreo 4-5 conturi pe sitter sa iti trimita aparare e o solutie nu:D?
 

DeletedUser

@Fiorano: In opinia mea ar trebui sa incepi marindu-ti productia de lemn, facandu-ti statuia si cazarma. Apoi cu paladinul si vreo cativa lancieri poti incepe sa farmezi sate abandonate, sau de 126 de puncte.
Apoi insista pe productia de materii prime, si axeaza-te in continuare pe trupe defensive. Pe urma, fa-ti grajd si spioneaza satele din jur, care nu au mai mult de 700 de puncte(ca sa nu iti moara spionii). Apoi baga iar la materii prime si la trupe, pentru ca la 500 de puncte primesti Cont Premium. Deci trebuie sa ai multe resurse si multe trupe in perioada asta. In timpul contului premium poti insista mai mult pe cladiri, dar cu armata continua sa farmezi.
Fa-ti pe la 500-1000 de puncte si o puternica armata ofensiva, ca sa-i spulberi pe aia da langa tine, mai putini activi si mai putini dezvoltati. Ca sa le incetinesti cresterea, poti recurge si la berbeci sau catapulte. Deseori e bine sa joci agresiv, bine, asta daca nu e lumea prea evoluata... Conteaza foarte mult sa fii activ. Experienta de joc o capeti cu timpul.
Asa, sa revenim...cand depasesti 2500-3500 de puncte poti incepe sa cuceresti alte sate. Dar ai grija sa le specializezi, satele mixte nu au forta ofensiva asa de mare. De fapt, avand in vedere ca nu poti sa ai ferma plina la inceput primele 2-3 sate pot fi mixte, dar apoi trebuie neaparat sa le grupezi pe sate ofensive si sate defensive. De la 10 sate in sus, o sa te extinzi mai usor si o sa vezi ca totul o sa mearga mai repede.
Daca ajungi pana aici, nu cred ca mai ai nevoie de indrumarea noastra.
 

DeletedUser

Prima oara daca imi amintesc eu bine faci mina de fier, altfel vei avea un deficit de 20-25 de fier pentru ultima mina facuta (la mine e argila). Apoi statuie, numesti paladinul. Eu personal nu cresc minele 2-3 nivele ci cresc lemnul pana la nivelul 7-8, asa vei avea destul lemn pentru lancieri sa poti farma cu ei si vei avea si un surplus pe care il vei da la targ raport de 1-2 (100 lemn pe 200argila/fier)

eu plec invers , in primii pasi pana te apropii de ridicarea grajdului consumul de resurse este in ordinea lemn, argila,fier , de aia incerc sa-mi asigur si productia de la inceput cat in primele zile esti dezamagit de resursele aduse din farm

Daca ai timp de joc, ...si prin timp inteleg TOT timpul. Cel putin 7-8 ore pr e zi. Daca nu, atunci nu prea merge. Un sat de atac inseamna moarte sigura.

de ce ? cine e plecat pe deff nu te va ataca in veci . cine-i pe atac ......se presupune ca aveti amandoi timp de joc si-i poti da contra

Satele mixte sunt singura optiune daca nu dispui de timp. .

ai facut vreodata simulari cu un sat mixt in atac contra unuia full defensiv sau in aparare contra unuia full ofensiv ?

omul se referea la primii pasi , noi ne apropiem de prima innobilare . si ......nu toti practica tehnica push account-urilor sa aiba de unde sa-si bage sprijin .
 

DeletedUser6558

Degeaba joci de mai bine de 2 ani, la margine nu o sa inveti niciodata farmecul jocului.

Daca iti place tie sa joci pe atac asta nu inseamna ca altfel nu se poate.


de ce ? cine e plecat pe deff nu te va ataca in veci . cine-i pe atac ......se presupune ca aveti amandoi timp de joc si-i poti da contra
Daca ai timp, atacul este o optiune ideala, in afara de cazul in care nu ai linga tine pe cineva care are mai mult timp decit tine, caz in care e o chestie de noroc. Cine il prinde pe celalalt offline pentru 2 ore...


ai facut vreodata simulari cu un sat mixt in atac contra unuia full defensiv sau in aparare contra unuia full ofensiv ?

omul se referea la primii pasi , noi ne apropiem de prima innobilare . si ......nu toti practica tehnica push account-urilor sa aiba de unde sa-si bage sprijin .

Teoria ca un sat mixt nu e bun pentru ca nu face fata unui sat specializat este doar o teorie, si asta pentru ca la inceputul lumii e impropriu sa vorbesti despre sate de atac sau de aparare, deoarece nimeni nu are ferma plina. La inceput lumea isi construieste sate de atac sau de aparare, si de obicei te ataca cu mult timp inainte sa aiba ferma plina. Atacurile vor fi cu 1000 de topoare si 300 de cai, etc. Cine are jumate de sat te ataca cu el, nu sta sa se umple ferma.
 
Sus