sate de atac si aparare!

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

ce trebuie sa contina un sat de aparare si unul de atac?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

un sat de aparare contine trupe te aparare (lancieri, spade, arcasi, cavalerie grea) iar un sat de atac trupe de atac (topoare, cavalerie usoara, calareti arcasi, berbeci si catapulte)...spioni faci unde vrei

un sat de aparare de-al meu arata cam asa 6000 lancieri, 7000 spade, 2000 arcasi si 800 cavalerie grea

un sat de atac de-al meu arata cam asa 7300 topoare, 2200 cavalerie usoara, 500 arcasi calareti si 250 berbeci

alte pareri?:D
 

DeletedUser

Nu cred ca exista formula stricta, prestabilita, a unui sat de atac si de aparare.


Dar in linii mari, satul de atac contine doar trupe ofensive, si unul de aparare, trupe defensive.

Proportiile de trupe le stabileste fiecare jucator, in functie de preferinte si experienta personala.

un thread pe care s-a mai discutat problema asta (si altele) ar fi acesta
 

DeletedUser

Satele de aparare contin trupe de aparare
Satele de atac contin trupe de atac


Unitatile de atac sunt: cele care au atacul >= oricare atribut defensiv
Unitatile de aparare sunt: cele care au cel putin un atribut defensiv >= atributul de atac


Atributele unitatilor le gasesti in aceasta tabela: link


Trebuie remarcat ca:

- armele de asediu (berbeci si catapulte) sunt mixte, dar rareori se folosesc in aparare

- cavaleria grea este la fel, si de atac si de aparare, depinde de situatie

- spionii pot fi inclusi in sate defensive, dar nu in proportii mari <- se pot aduna din mai multe surse si se obtine acelasi rezultat

- spionii in sate de atac nu isi au rostul decat foarte rar, eventual 100-200 pentru atacuri false, se pot face sate specializate numai cu spioni peste 10000

- alte aspecte le afli pe parcursul jocului sau in alte discutii
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus