scaderea calitatii echipelor de pe serverele de triburi

DeletedUser45900

In primul rand calitatea jucatorilor nu a scazut deloc ,ba chiar pe .ro nivelul e cel mai ridicat care a fost vreodata si ca o parere personala cred ca e mai ridicat decat al oricarui alt server la momentul actual.

Ce intr-adevar a scazut e calitatea conducatorilor si aici nu ai ce invata ..ori esti lider ori nu esti.Nu are cine sa te invete.
Pot sa spun ca de la lumea 15(poate cu exceptia 21) incoace pe toate lumile unde am jucat sau am mai urmarit cat de cat evolutia nu am intalnit nici un jucator pe care sa il pot numi lider
Principala problema e ca absolut toti aleg mereu solutia mai simpla (fuziuni ..intrari in alte triburi daca au un prim organizat pe ei si pierd cateva sate.aliante peste aliante pe principiul ca daca sunt mai multi castiga sigur-aici evident si reversul daca raman in inferioritate considera ca n-au sanse si cedeaza.etc)Tin minte ca pe lumile mai vechi asa ceva nu prea era..in general liderul ori castiga razboiul ori isi pierdea contul daca pierdea razboiul .
Si observ foarte multi care tot posteaza pe aici .. i-am intalnit de la lumea 15 incoace si aceeasi solutie au ales.
Eu inteleg propaganda..uneori e folositoare..dar ca sa va zic o chestie de tinut minte-liderul nu face politica pe triburi si pe triburi nu exista democratie.(politica faci cand nu ai puterea si vrei sa o obtii ..insa liderul se presupune ca are puterea si atunci la ce ar avea nevoie? )..

Esti ingrozitor de convins atunci cand afirmi cele citate de mine mai sus. :)

ma indoiesc grav, dar grav de tot de ce spui. (asta a spus colegul nostru de forum, asta spun si eu)

Intr-un mod teribil de superficial, ai aglomerat in postarea ta cel putin 10 de idei pe care le-as contrazice.
O sa ma rezum, pentru a evita o postare kilometrica, la a comenta doar doua:


1.
Ce intr-adevar a scazut e calitatea conducatorilor

Asta ti se pare tie, care, se pare ca nu prea ai cautat razboiul pe lumile pe care ai jucat. Tu joci pe lumea 38, o lume slaba, cu triburi slabe, cu lideri slabi si cu setari proaste (puncte premium). Daca vroiai sa vezi razboaie pe triburile.ro, iti alegeai o lume speciala, nu o lume pentru gaste. :)

2.
ba chiar pe .ro nivelul e cel mai ridicat care a fost vreodata si ca o parere personala cred ca e mai ridicat decat al oricarui alt server la momentul actual.
Sunt 10-15 jucatori buni pe triburile .ro, jucatori care stiu mult mai putine decat cei, probabil, 200-300 de jucatori buni de pe .de. :)
 

DeletedUser19202

Pai evident ca ma refeream la lumi normale de joc,nu era vorbe de speciala desi ultima speciala mie mi se pare cea mai slaba dintre toate.

Si nu o sa intru in polemici cu "zei" aparuti peste noapte care le stiu pe toate.
Poate daca iti dai numele real intai;).
 

DeletedUser42201

Pai evident ca ma refeream la lumi normale de joc,nu era vorbe de speciala desi ultima speciala mie mi se pare cea mai slaba dintre toate.

Si nu o sa intru in polemici cu "zei" aparuti peste noapte care le stiu pe toate.
Poate daca iti dai numele real intai;).

Nu se poate.
 

DeletedUser45900

Pai evident ca ma refeream la lumi normale de joc,nu era vorbe de speciala desi ultima speciala mie mi se pare cea mai slaba dintre toate.

Si nu o sa intru in polemici cu "zei" aparuti peste noapte care le stiu pe toate.
Poate daca iti dai numele real intai;).

Specialele sunt singurele lumi normale care au mai ramas. Acolo nu iti injumatatesti timpii de constructie cu 2 lei si nici nu cumperi resurse. :) Speciala 5 are cele mai bune setari dintre toate, dar aici iti dau dreptate, e slaba din punct de vedere al calitatii jucatorilor care o populeaza. :) Probabil din cauza ca se desfasoara vara. :)

Cu un cont de-al meu esti prieten.
Cu un cont de-al meu esti dusman.
Am si un cont pe care sunt zeu.
Mai este unul pe care sunt analfabet.
Acum sunt un pictor zambaret. :)

Nu te atac pe tine, iti atac ideile. :)


Cum sa nu? Catalin Dicu este numele meu :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser34110

Pe ro cred ca sunt cei mai buni jucatori fata de alte servere straine.
La noi mi se par diferentele dintre jucatori foarte mari,avem jucatori foarte buni si nubi,bunicei sau medii nu prea sunt care ulterior pot invata jocul mai usor fata de un nub.
Or sa ramana numai jucatorii foarte buni pe server,nubi se plictisesc sa isi mai paiarda timpu,sa fie macelariti si sa nu ii invete nimeni.
 

DeletedUser44123

Pe ro cred ca sunt cei mai buni jucatori fata de alte servere straine.
La noi mi se par diferentele dintre jucatori foarte mari,avem jucatori foarte buni si nubi,bunicei sau medii nu prea sunt care ulterior pot invata jocul mai usor fata de un nub.
Or sa ramana numai jucatorii foarte buni pe server,nubi se plictisesc sa isi mai paiarda timpu,sa fie macelariti si sa nu ii invete nimeni.

cati or sa ramana.... 200 ?
hai ca asta fost tare :p la ce zici tu acolo, ar inchide inno serverul ro. si ne mutam smecheria pe la altii ....avem traditie cu italia,germania,culesul de capsune. invadam,educam si alte natii.
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Măi băieţi (şi fete), aberăm degeaba. Am bătut paginile topicului ăsta (rotunjit, împreună) de 9000 de ori. N-am găsit nici soluţia nici vinovatul şi nici n-o s-o găsească nimeni stând şi numărând două bile pe forum. Calitatea jocului în sine nu creşte/nu scade la o pocneală de dejte. Ce discutăm noi aici s-a conturat în 7 ani de zile. Nici vorbă de "a scăzut calitatea" în ultimii 2, ultimii 4, sau de când s-a închis lumea X. Şi nu mi-e absurd să o zic, dar cei care au afirmat asta mai sus, probabil prin 2007 nu ştiau nici de forum, nici de joc. E o scară descendentă a societăţii la care noi suntem martori fără drept de obiecţii. Deci, nu e nici vina jocului nici vina noastră. Nu e vina nimănui, în felul ăsta progresează omul. Cred că şi maimuţele au fost dezamăgite, deranjate şi iritate atunci când din vina evoluţiei, n-au mai halit la micul dejun/prânz/cină tot banane, nu şi-au mai arătat curul în semn de salut, nu şi-au mai împrumutat femelele şi nu şi-au mai mâncat păduchii unul altuia. Cu toate că eu, totuşi, tind să cred că ne întoarcem de unde am plecat. Dar asta e altă poveste.
Probleme astea sunt de când a fost adus jocul la noi şi sunt sigur că erau şi la ăilalţi.O să pastez în josul paginii nişte citate vechi, (consideraţi că sunt de o vârstă cu jocul pe .ro), tot de pe forumul ăsta, tot pe baza acestui subiect. Dar dacă tot am început să scriu, convins de concluzia că nu sunt singurul tâmpit de pe comunitatea asta care gândeşte aşa..o să-mi exprim şi eu părerea despre tot ce am citit mai sus şi o să încerc să trag şi o linie de referinţă; sper, fără să supăr pe nimeni.

Fără acordul vostru, dezbat şi eu două subiecte care mi-au atras atenţia:
Fără să citiţi tot, nu mă contraziceţi. Românul obişnuieşte să scurteze calea informării, apoi a exprimării, iar de cele mai multe ori pierdem esenţa subiectului.

1. Plată pentru istoria şi renumele tribului.
2. Triburile şcoală şi dezamăgirea nubilor.

Legat de punctul 1, sunt şi pro dar şi contra.
Un prim răspuns la întrebarea : "Ce căutăm noi pe un joc de război şi statistică?" ar putea fi, "război". Un răspuns secundar ar putea fi "destindere, relax". Dacă punem aceste 2 cuvinte unul lângă altul, iese un terci. Războiul şi relaxarea nu fac parte din aceeaşi familie şi nu văd nici o asociere între cele două. Un război fără trădare, manipulare şi fără spioni, nu e un război. Ăla e un borş.
Ce caut eu pe un joc statistic de război medieval? Iniţial, am căutat un remediu pentru plictiseală. Apoi a devenit o întrecere între prieteni. Apoi, a devenit o obligaţie, o luptă pentru faimă şi renume. Apoi, trei eşecuri şi o victorie. Iar la final, după o luptă dramatică pe aproape 38 de lumi a devenit iar o întrecere între prieteni şi un remediu pentru plictiseală.Dar, poate oricând redeveni o luptă pentru faimă şi renume, pentru că suntem imprevizibili.
Propunerea Şeptarului susţinută de Cristina este bună, dar nu este soluţia. Ar putea fi excelentă dacă s-ar aplica opţional.
Precizez că înainte să mă apuc să scriu acilea (azi, pe plajă), am răsfoit semiserios tot forumul şi toată arhiva ce o poate vedea un simplu membru pe forum. Din 2007 până acum.

Opţional, în sensul în care nu te va obliga nimeni să plăteşti întemeierea sau desfiinţarea unui trib. Dar, să plăteşti dacă vrei ca el să fie recunoscut "oficial" pe server.
Dacă vrei ca numele, munca şi timpul pierdut să nu fie pierdut în zadar (pentru că de la un anumit punct, jocul ăsta nu mai e joc şi nu te mai relaxezi jucând-ul, îţi toci nervii şi-ţi consumi prospeţimea mintală. Te oboseşte.) să joci pentru un scop şi cu un scop. Mi se rupe mie de alea x000 de pp-uri, dacă tribul meu câştigă lumea şi mi se rupe de asemenea şi de alea 10000 de sate pe care le-am avut acolo, în primii 25. Vreau ca tribul din care am făcut parte să fie amintit şi să rămână cu ştampila originalităţii. Mai ales dacă am fost simplu membru. Asta înseamnă că am muncit acolo. Nici un conducător care va plăti pentru numele tribului, nu te va ţine de flori de măr în echipă. (iar asta, se leagă bine cu subiectul 2, pe care o să-l dezvolt mai jos) Dar ăsta poate fi un plus cu minus. Poate aduce activitate ..sau faliment.
Vreau ca pe toate lumile de acum înainte, experienţele tribului din care fac şi am făcut parte să fie recunoscute de joc şi văzute de toţi. Acum ne batem doar pentru trofeele de la profil, iar asta ne împinge spre individualism, spre cumpărarea şi cheltuirea pp-urilor. De ce nu s-au făcut şi trofee pentru trib?
Cum ar fi ca un trib care îşi plăteşte originalitatea, să intre pe o lume nouă şi să apară la profil toate realizările şi trofeele precedente? Deşi chestia asta s-ar putea face şi pe forum, fără plată.
Asta ar putea face ori diferenţa sau ar grăbi (cum ziceam mai sus) falimentul, şi InnoGames nu vrea asta. Nu presupun.
Singura diferenţă vizibilă din punct de vedere calitativ poate fi componenţa echipelor de la o lume la alta. Prea multe împerecheri.

Legat de subiectul 2, în principal "triburile şcoală" şi motivele pentru care un noob rămâne noob:
Poţi fi jucător de Triburile doar dacă dispui de timp liber şi ambiţie. Nu am cunoscut nici un jucător care să fi absolvit vreo şcoală de război statistic pe Opera sau Firefox. Toţi am prins din mers mişcările, din propriile greşeli, ne-am documentat, am furat de la alţii sau am dat peste nişte oameni răbdători şi fără interese care ne-au mai aruncat nişte sfaturi.Îmi aduc aminte că pe prima lume pe care am jucat m-am atacat singur din greşeală...şi am cerut şi sprijin în trib. Şi am şi primit.
Nici un jucător nou n-o să stea să-ţi înghită ţie aburelile legate de joc, pe care le-ai învăţat tu în ani de zile dacă nu are ambiţie, timp liber şi dacă nu-i place jocul. Chiar şi cu toate astea, n-o să putem face clone.
Jocul trebuie să-l prinzi singur, trebuie să te captiveze, trebuie să ai teama aia de necunoscut, teama de vecinul de la 30 de minute pe care nu-l cunoşti, trebuie să ai ochi şi pentru discuţiile de pe forumul intern.. odinioară, atât de difersificate. Alt motiv pentru scăderea activităţii pe joc şi iniţierea noilor jucători. Nu se mai foloseşte forumul...sau e doar o altă vedenie tâmpită de-a mea. Toţi au frică de "spioni" şi de "trădare" şi mai ales, de tastatură. De aia se intră pe skype şi se sparg seminţe. E mai uşor.
Trebuie scos pe cât posibil din vocabular cuvântul " skype " şi " şefie "/ " conducător ".

Calitatea jucătorilor noi sau nu..
De ce? am ajuns aici? Pentru că am evoluat, bre. Dar am ales mereu calea mai uşoară, am ales mereu echipa în funcţie de clasament şi am judecat oamenii în funcţie de câte sate au avut pe lumile precedente.
Şeptare, din ăştia care fac triburi pentru o zi vor exista mereu. Indiferent de când reguli am propune noi. Dacă vrei să joci serios, o poţi dovedi prin analiza jocului, iar ceilalţi prin înţelegerea jocului. Vrem triburi de calitate? Trebuie în primul rând să urmăm liderii de calitate, în nici un caz jucătorii de calitate. Un lider de calitate va şti cum să-şi coordoneze şi motiveze echipa şi cu siguranţă nu va pleca din trib la prima ameninţare şi nu-ţi va cere pp-uri împrumut. Un lider de calitate nu are frică de spionaje şi foloseşte forumul..un lider de calitate alege echipa în mod selectiv, iar TU, dacă vrei să faci parte dintr-un trib de calitate, îţi dai interesul ca să obţii selecţia. Cred, că într-o echipă de calitate trebuie să existe un vocabular decent, un respect reciproc indiferent de vârstă şi mai ales, egalitate. Au fost şi încă sunt triburi ca astea, dar..dacă originalitatea nu există, s-au dus pe apa sâmbetei.Nu mai ştie nimeni de ele.. Şi da.. am cam zis tot.
Cum recunoaştem un lider de calitate? Ne rugăm de INNO să bage funcţia de originalitate pe server, sau de şefii forumului să modifice nişte setări în panoul de control al utilizatorilor.
Adică, cu exemplificare:
Sub "data înscrierii" să poţi preciza : Membru/conducător/fondator "noobs". Şi să nu mai poţi modifica asta pe contul respectiv. Te tatuezi.
Ca un rapp vechi, din '99 : "şmecherii se cunosc, nu se inventează".

August 19, 2007:
Ca noob, am intrat si eu intr-un trib. Toate bune si frumoase, eram aparata de un trib. Sef de trib de nota 10. Dupa o vreme, dupa ce ma initiasem si eu un pic in joc si am intrat in legatura cu mai multi membrii ai tribului am vazut ce gasca frumoasa sunt, am devenit prieteni intre noi. Oameni dintr-o bucata pe care te poti baza oricand ai nevoie.

Categoric, ce urmeaza sa va spun, nu are legatura cu tribul, ci cu sefii de familii si cu alti sefi de triburi. Cand ajung si ei sa cucereasca 2-3 pana la 1000000 de sate (vorba aceea, nu le mai ajunge...) devin brusc importanti si cand vine vorba sa-ti raspunda la un mesaj (mie, pleava, sclavul care-l ajut cand are nevoie) devine brusc ocupat. Asta e portretul robot al sefului de mare trib.

Cum de a devenit "el" asa mare si important? Pai s-a inscris in joc inaintea altora (categoric, un om care-mi este superior din toate punctele de vedere...). Un mic parvenit care de la 15 ani prinde gustul puterii si se da smecher pe triburile, ca de, in real life e mai complicat.

A fi un conducator bun, parerea mea implica comunicarea intre membrii tribului si cu ceilalti jucatori, ori daca esti prea plin de tine si de "maretele tale realizari" intr-un joc online in care s-ar putea sa pierzi mai devreme sau mai tarziu, ce castigi?! Dar asa suntem noi romanii mai vanitosi decat ar trebui sa fim, in mare parte bazandu-ne pe himere. Madria este un pacat ce va fi pedepsit mai devreme sau mai tarziu si chiar daca asta este doar un joc, sincera sa fiu ma cam pune pe ganduri...

dragut portet ... gresita generalizarea
Atunci caracterizarea asta:
"Lumea 2 se duce dracu.

In momentul in care nu mai exista triburi libere sa se bata, sa se iubeasca sau sa se scuipe aroganta peste gard , se distrug comunitati, se pierde farmecul (chiar daca teoretic ajungem sa ne batem cu lumea 1). In primul rind, vor conta din ce in ce mai mult cei cu punctaj mare, mai ales ca cei mici vor fi eliminati sistematic (prima data vor fi eliminati cei pina in baremul de 500, apoi 1000 samd). In al doilea rind, mi se pare anormal sa creezi, in mod artificial, niste triburi "geografice", atita timp cit nu "vecinatatea" ar trebui sa-ti decida membrii comunitatii, ci norocul, sansa, afinitatile, dusmaniile etc.

Tribul X1 nu mai e X1, X2 nu mai e X2, plus ca ma gindesc la tot felul de RSM second-hand, cu gusa, chelie, camasa cadrilata si Renault Clio de la servici care stau si-mi decid mie soarta. Acceptam in viata reala, ca fara E-urile lor nu pot trai (ca n-am bani de Bahamas si mincare cu adevarat naturala - sau macar de-o mitraliera...) dar si intr-un joc online? Come on!
Unde RSM aproximativ egal regional sales manager, alias Talpa iadului.

Ca plecam sau nu, e acelasi drac, peste tot se conglomereaza. Ca sa nu zic de strins oile in tarcuri."
Ai dreptate ...este gresita generalizarea la sefii de trb...sau de familii de triburi!Nu sunt toti asa!E drept o buna parte din ei...da!Numai ca portretul respectiv nu se potriveste numai unui sef de trib infantil...se potriveste bine si multor sefi si sefuleti aparuti in urma unor numiri aleatorii!Expresii de genul...,,sunt sef...trebuie sa faci ce zic eu...nu trebuie sa-ti dau tie socoteala''...le-am intilnit!Si...pot respecta un asemenea sef?Eu unul, nu!Pentru ca dragii mei sefuleti virtuali...se vede ca nu ati ajuns in pozitia asta in viata reala...in mod sigur stiati ca respectul echipei tale ...se dobindeste...nu se impune!Cum pot avea eu incredere intr-un om caruia nu-i cunosc faptele...felul de a fi si a gindi...iar ca prim contact..imi spune sa fac ce zice el!Dragii mei...n-am cum sa cred ca un sef care greseste intr-o chestie simpla...ii demonstrezi...se face ca ploua...are macar un strop de onoare!Pentru ca de fapt asta ar trebui sa incercam sa nu patam aici:ONOAREA!Doar ca nu reusim sa facem asta!tarele din viata reala ne marcheaza si in acest joc!Vorbesc la persoana 1 ,plural pentru ca in tribul in care am inceput jocul am indeplinit si eu o functie de conducere...si imi place sa cred ca am avut-o in urma rezultatelor!Doar ca,probabil,si eu am cerut sa-mi fie indeplinite cererile(nu ordinele)fara sa explic prea multe!Atit doar ca ,,ai mei''(cum imi place sa le spun)aveau incredere in mine...stiau ca pun binele tribului inaintea celui al meu!Insa ...dupa destramarea tribului in care am invatat sa joc...a trebuit sa intru in altul!Unde...am dat de ,,modelul''amintit de SelenaX!Si...logic...am plecat...impreuna cu,,ai mei''!Nu am rezolvat nimic....aceleasi metehne!Si...am vazut forumuri si din alte triburi...prietenii mei imi spuneau ca la ei e mai bine...sa plec de unde sunt!Doar ca citind printre rinduri...am observat aceeasi chestie!Exista un trib (nu-l pot mentiona) in care,in urma celor citite pe forum....am vazut maturitate!Pacat,sunt in tabara inamicilor mei!In rest....se respecta tiparul!Asa ca...SelenaX...nu cred ca ai pus ceva nou aici!Sau,poate,este nou doar pentru sefii virtuali!Ajunsi in postura de sefi...dintr-o intimplare!O seara buna sefilor...si membrii triburilor voastre sa va apere!Ca...in mod cert...Dumnezeu nu ar intra aici ca sa faca asta!

Autori: selenaX,mrValentine,Xllerator şi timonieru.

Bă, distracţie plăcută.
Ce m-ar bucura ca să să introducă şefii de forum, pe forum, opţiunea de apartenenţă a unui trib. A unui singur trib, care să-ţi apară sub poza de profil.
Şi fără posibilitate de modificare ulterioară.

Q
 
Ultima editare:

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Imi place cum ai scris si sunt de acord in mare parte. Nu sunt de acord cu prima parte in care ai spus ca noi suntem asa niste martori, precum euglenele verzi ale vietii ce se intampla total independente de noi...in rest :)
 

quz0r

member
Scor reacție
144
M-am referit la societatea în care trăim, Alex. Nu putem educa puştiul de 15 ani care face un trib şi declară război cu titlul "marş, bha". Asta trebuie s-o facă mă-sa (trebuie gâdilat la onoare, la caracter..în cei 7 ani de acasă). Dar el face ce vede la alţii, la fel cum nu-i putem învăţa gramatică pe unii ziarişti de top din România..e un lanţ.

Am văzut azi şi m-am amuzat de incompetenţa adulţilor din străinătate. Vii la plajă cu puştiul de 11 ani, soţul şi câinele. E o plajă privată unde au locuri în prima linie, lângă apă.
Câinele, mama şi soţul stau pe prosop.
Ora 10: puştiul e singur în apa de 2 metri. Ştie să înnoate, dar e nesupravegheat. L-am urmărit atent şi aproape de pe saltea, din spirit de voluntar..

Mai târziu, la prânz: puştiul râvneşte după colacul altuia. Puştiul râvneşte după jucăriile altora. Mă-sa se joacă cu potaia, pe prosop. Ticu-so doarme. Puştiul ia jucăriile altor copii de pe plajă, pentru că i se pare normal ceea ce face.
Puştiul pune mâna pe formele false de îngheţată (nişte jucării pentru nisip) ale unui copil român care avea loc undeva mai în spate aproape de trotuar.
După prânz: Vine copilul familiei de români şi începe să-şi caute jucăriile. Nu le găseşte şi mă-sa îl trage de urechi pentru că nu a fost atent. Copilul nu se mai mişcă de pe prosop. Se joacă singur, cu nisipul..
După câteva ceasuri, toată familia de români intră în apă...moment în care puştiul străinilor ascunde jucăriile (de ruşine, probabil).
Eu îl dau în gât.. :D

După o contradicţie amiabilă între cele două familii, s-a ajuns la concluzia că românii sunt de vină. De ce au lăsat jucăriile pe plajă?
În nici un caz vina boracului că a furat, care stătea pitit şi avea o faţă de satisfăcut ..după burta păroasă a lu' ta-so.
Tipic societăţii în care trăim..E mai mult de plâns, decât de râs.
 
Ultima editare:

quz0r

member
Scor reacție
144
Prima trădare organizată pe joc şi cum a reacţionat comunitatea
/ octombrie 2007

Vă mai aduceţi aminte de lumea 1? De Avalon,de ~BT~, de ~TLD~, KING, NWO, Elite..?

Am găsit un topic vechi într-o arhivă de offtopic şi vă fac mai jos un scurt rezumat. Despre ce-i vorba? Cred că prima trădare organizată a unui trib , pe serverul românesc. Pe vremea când o alianţă era alianţă, un război era un război, iar OM-ul ascuns sub identitatea virtuală era (încă) OM.
X-ulescu şi Y-culescu sunt noobi pe lumea 1. Ei sunt primiţi într-un trib clasic, unde beneficiază de sfaturi şi de protecţie. După multe luni de zile de teatru în cadrul echipei respective, hotărăsc să părăsească tribul şi să înceapă atacurile asupra foştilor lor colegi.

M-a amuzat comparaţia reacţiei comunităţii de atunci, cu imaginarea unei reacţii a comunităţii din zilele noastre.

N-am crezut niciodata.... ca voi fi atacat de catre un fost coleg de trib, pe care in nenumarate randuri l-am ajutat la innobilari si la apararea satelor lui. L-am adus in trib, fiind vecinul meu cel mai apropiat si la plecare n-a avut macar bunul simt de a-mi scrie un mesaj. Pe langa asa, primesc ieri invitatie in tribul lor,.. iar astazi atacuri multiple pe toate satele. Este ceva peste puterile mele de intelegere. Nu vreau sa intru in tribul lor...este alegerea mea. Nu sunt obligat sa intru cu forta. In fine, este prima data cand m-am scarbit total de acest joc si nu stiu cat timp voi mai sta printre voi. Mi-e sila de astfel de jucatori si nu vreau sa joc alaturi de asemenea playeri
Citesc de zeci de ori si nu-mi vine sa cred. Cine a fost acel.. nici nu stiu cum sa-i spun.. care a facut asa ceva? Nu pot sa concep asemenea actiuni.
Nu-s eu razboinica de felul meu, dar pe cuvant ca nu plec din L1 pana nu-i daram si ultima caramida din cladiri.
In scurt timp n-o sa mai existe oameni cu bun simt in jocul asta daca asa stau lucrurile. Intr-adevar, printre asa specimene nu-ti mai vine sa joci.

Şi pot confirma ce-am boldat, din al doilea mesaj. Vă pastez citate pe sărite, ca să nu termin tuşul la tastatură.

Ce se întâmplă pe forumul extern? Un jucător neutru face apel la organizarea în masă a sprijinului de pe server pentru victimă şi tribul victimă. Indiferent de culoarea de pe hartă, indiferent de războaiele active şi de alianţe se trimite sprijin pe satele victimei.
Tot serverul contraatacă (Avalon, ~TLD~, KING, NWO, Elite) iar în următoarele zile trădătorii sunt trimişi la margine şi războaiele pe joc pot merge mai departe, aşa cum (moral) trebuie să meargă.

Sunt acum acasa si cand am intrat .... surpriza.... Inca 12 atacuri. Acum ma ataca si o tipa din titanii, dar cu ea nu am nimic. Macar este trecuta la dusmani. Insa restul sunt tot de la bravul meu vecin, impreuna cu acolitii. Primesc sprijin de unde nu m-am gandit, chiar si de la inamicii declarati ai tribului si tin sa multumesc tuturor pentru efort. Sper sa trec de atacurile astea, cateva din trupele de sprijin ajung pe unele sate chiar inainte de cateva atacuri. Insa majoritatea ajung dupa atacuri. Sper sa nu ma innobileze pana nu primesc si restul. Atunci ar fi distractie, cu toate ca trupe si-au tot tocat. Important este insa sa-i lichidati (ca eu nu mai am cu ce, mama ma'sii) pe vecinii mei marinimosi. Asa faceti si voi resurse si poate va mutati si mai aproape de mine... Nu?
Vor apare si reactiile, numai ca fiind asa departe au avut timp sa profite sacalii. Nu-mi fac insa griji ca voi ramane nerazbunat, sau mai bine zis cu datorii la acesti jucatori. Sper sa primeasca de la colegii mei cel putin cat mi-au dat ei mie, cu toate ca sunt toti "grasi" in pcte si ar fi benefic pt oricine i-ar ataca sa le ia satele. Ramane la latitudinea fiecaruia cum va actiona, dar cea mai mare bucurie ar fi sa-i vad pe o margine de L1 si sa le fac cu mana.

Slim, pana duminica suntem doar cu sufletul alaturi de tine. Dupa, vom fi si cu armatele.
Iar bloom, stai linistit, avalon isi apara onoarea si imaginea
THE END

Membri ~BT~
» BLACK TIGER
Porecla Rang Puncte Sate
INGERUL NEVINOVAT (~WARRIOR~) 1 116 1
GaboSultaN (~SLAVE~) 2 0 0
catalin1977 (~WARRIOR~) 3 0 0
zbangee (~SLAVE~) 4 0 0
Plus... jucatorii mcmheretic si calinescuciprian25 care il atacasera pe SlimSlick, nu mai exista pe L1.

Printr-o coincidenta fericita, eforturile comune au dat roade. Mii de multumiri si celor care au participat la asa ceva si nu-i stiu.

Slim, my friend, end of the story.


Mă întreb, cum ar reacţiona populaţia serverului din zilele noastre la aşa o cerere de anihilare a trădătorilor?

Actorii de atunci: SlimSlick, BlooM, slug, barony, hetfield, Leandine, claponel, Nienna, Asfaloth, alina922 + triburile menţionate în încipit.
 
Ultima editare:

DeletedUser

cum ar reactiona ? raspunsul il stii Q , cativa ar condamna iar o armata intreaga ar aproba

ca o paranteza : inca mai sunt pe servere triburi in care se pastreaza notiunile de grup echipa sau colegialitate .

xxxx aug 13, 10:09
Deja treaba e buna ... avem un colectiv zdravan .. in 5 ore am deja cate 15k si 26 sprijinuri pe drum ..

yyyy aug 13, 10:11
:p

yyyy aug 13, 10:11
sa mai returnezi din deff ( de la cei de aproape )
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Dar, i-ar trimite vreun duşman declarat sprijin doar pentru că victima duce un război imoral, cu nişte trădători ai jocului? :)
 

DeletedUser45900

După o contradicţie amiabilă între cele două familii, s-a ajuns la concluzia că românii sunt de vină. De ce au lăsat jucăriile pe plajă?
În nici un caz vina boracului că a furat, care stătea pitit şi avea o faţă de satisfăcut ..după burta păroasă a lu' ta-so.
Tipic societăţii în care trăim..E mai mult de plâns, decât de râs.

Romanii aia, saracii de ei, parca ar fi Rhadookoo la tickete.
 

DeletedUser

spunea mai sus superpandev parca, ca nu a scazut calitatea jucatorilor, ci a liderilor.
eu am fost intotdeauna de parere ca o echipa de non vedete care trag ordonat la unison pot face o treaba mult mai buna decat un grup de vedete care lupta individual. cand ai insa un grup de vedete care lupta ordonat... asta este mai greu si asta lipseste cred acum de pe serverele noastre. de ce?
poate pentru ca studiile sociologice arata ca romanii au potential de lider de 4-5 % fata de 2/3 % la celelalte natii (asta tot studiile o pun pe faptul ca in romania lipsind pe termen lung o cultura organizationala corecta si societatea dezvoltandu-se haotic, tot mai multi indivizi sunt nevoiti sa isi ia propria soarta in maini si sa incerce sa faca ceva)

poate setea de a ti se spune sefu?

poate dorinta de a conduce si tu pe cineva undeva, cand esti condus? - imi amintesc o discutie telefonica cu un "mare lider" de vreo 30 si ceva de ani care in timp ce imi se straduia sa imi dea lectii de strategie puerila a scapat un lasa-ma mama ti-am spus ca am ceva important de facut, si ca nu vin sa mananc acum!

ceea ce eu am incercat cu scoala aia de lideri pe lumea trecuta era o incercare de a arata celor care vorr sa conduca o echipa ca o echipa nu se conduce niciodata in interesul propriu. daca vrei sa faci o echipa sa-ti fie tie bine ca sef, echipa aia e pierduta. daca faci o echipa care sa fie buna ca echipa, chiar daca pentru asta uneori trebuie sa sacrifici timpul satele si pp-urile tale- s-ar putea sa ai o sansa sa faci si echipa si sa iti mearga si tie binisor
 

DeletedUser37982

si eu te salut martzian.
problema este din punctul meu de vedere delasarea unora de la un nivel mai avansat al jocului, atat in conducerea triburilor, cat si a jucatorilor. sunt unii care desi stiu ca nu mai joaca lasa conturile in sitter luni intregi, sau intra odata pe zi doar ca sa faca prezenta.
prezenta acestora ii timoreaza si pe cei cu pofta de joc, vazand ca altii stagneaza- nu ataca, nu sprijina, si tin tribul in loc, decat sa cedeze satele.
si mai rau este cand se intamla lucrul asta in randul conducerii tribului. am patit pe o lume de joc unde am primit drept de conducere, si m-am trezit ca din cati erau conducatori acolo, cred ca vreo 7, eu si cu inca cineva ne dadeam interesul ,ceilalti erau de forma. cativa dintre ei nici nu prea mai jucau,iar intemeietorul era degeaba.
cand i-am dat mesaj in genul meu mai transant si l-am intrebat de sanatate, m-a dat afara, si si-a luat tribul si a plecat cu el. la propriu, a modificat denumirea tribului, si si-a facut trib cu numele celui din care a plecat.
deci si lenea poate influenta scaderea calitatii echipelor
 

DeletedUser40689

Nici pe departe nu e vina conducatorilor , toata lumea stie ca cel mai usor sa cresti/sa devii cineva e atunci cand esti in conducerea unui trib ( cine imparte parte-si face apoi poti juca linistit ofensiv ca doar cine nu trimite sprijin unui conducator aflat la ananghie ? ) iar cand te aflii in situatia asta , putinii sunt cei nu incearca sa profite de situatie , mai mult , si mai mult si mai mult .

In general nu prea sunt impresionat de ai de pe primele locuri ale clasamentelor fiindca majoritatea sunt acolo deoarece au functii care i-au propulsat , nu neaparat sunt cine stie ce jucatori sclipitori .

Dupa cum zicea si nenea Sartre * urasc victimele care isi respecta executionarii * asadar cred ca problema e cu simplii jucatori care vad ce se intampla dar nu iau atitudine , si nu stiu daca e chiar asa simplu sa dam vina pe lasitate ( sau nu vreau eu sa cred asta ) posibil sa aiba legatura cu motivele care il mana pe fiecare sa joace triburile , intodeauna am fost curios ce imbolduri ii tiin pe multi in joc chiar daca isi pierd o multime de timp si nervi .
 
Sus