Scoala pentru n00bi s-a reinfiintat

  • Autor subiect Mater Dolores
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

te rog sa ma crezi miss ca nu am facut nici o aluzie la tine! imi cer scuze daca te-am deranjat in orice fel :(
 

DeletedUser

:) ma bucur nespus sa aud asta. si totusi..haide sa definim terminenii care ii folosim sa nu intervina si alte greseli de comunicare, ca cea de mai sus.

refugiat, tradator, noob se folosesc des ca termeni si ....uneori in sensuri diferite
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2821

Refugiat : Este atacat de un trib dar in acelasi timp el schimba tribul ! Ca sa nu mai fie considerat refugiat ar trebui sa treaca macar 48 de ore.
Tradator - Schimba tribul , dar ATENTIE trece la tribul dusman fostului lui trib altfel nu e considerat tradator .
noob-newbie este un jucator INCEPATOR ! De multe ori noobi sunt considerati nu neaparat incepatorii ci jucatori care sunt incepatori si se dau mari profesori !
Sau ! Nu sunt incepatori dar oricum nu stiu jocul .
Mai nou e folosit si de jucatorii foarte buni pentru a amplifica faptul ca sunt buni ... .
 

algernon

member
Scor reacție
0
Refugiat : Este atacat de un trib dar in acelasi timp el schimba tribul ! Ca sa nu mai fie considerat refugiat ar trebui sa treaca macar 48 de ore.
Tradator - Schimba tribul , dar ATENTIE trece la tribul dusman fostului lui trib altfel nu e considerat tradator .
noob-newbie este un jucator INCEPATOR ! De multe ori noobi sunt considerati nu neaparat incepatorii ci jucatori care sunt incepatori si se dau mari profesori !
Sau ! Nu sunt incepatori dar oricum nu stiu jocul .
Mai nou e folosit si de jucatorii foarte buni pentru a amplifica faptul ca sunt buni ... .

mai curand,as zice ca e folosit de jucatorii care sunt constienti ca intotdeauna mai exista ceva ce nu este stiut si poate fi invatat
:)
 

DeletedUser

Ca elev al acestei scoli pot sa zic ca fac un lucru minunat pt triburile.ro, recomand tuturor sa intre in acest trib o perioada de timp, pot invata multe lucruri noi si utile, cea ce este un lucru foarte bun pt ei ca jucatori si triburile de origine, nu e o rusine sa nu sti, e o rusine sa nu vrei.
 

DeletedUser

@Miss Piggy te rog daca se poate sa trimit cativa colegi in practica la voi ..dupa ce voi vorbi eu cu ei .. sa-mi dai un mesaj privat ori aici pe extern ori pe joc , ma gasesti sub numele de SirEmiL .

Multumesc anticipat.
 

DeletedUser16903

@Miss Piggy te rog daca se poate sa trimit cativa colegi in practica la voi ..dupa ce voi vorbi eu cu ei .. sa-mi dai un mesaj privat ori aici pe extern ori pe joc , ma gasesti sub numele de SirEmiL .

Multumesc anticipat.

ia legatura pe privat in joc cu cei de la profil. cei de la profil minus bloom :)
 

DeletedUser

SirEmil, Miss piggy nu are drept de invitatie. Te rog adreseaza-te celor de la profil (din motive personale am fost nevoita sa lipsesc, cer scuze pe aceasta cale celor care mi-au scris si le-a raspuns sitterul si celor care se asteptau sa ma dezvolt conform normelor ABC-ului).

Din nou, ca rugaminte personala, va rog (dada, ma repet) sa incercati sa nu faceti sa devieze discutiile. Cunosc tangential aparenta problema intre un membru ABC si un membru al unui trib cu care avem PNA-ul "de onoare" si nu ma pot pronunta asupra ei pana nu cunosc toate detaliile.

Daca reusesc sa imi organizez treburile, saptamana asta imi voi indeplini o promisiune facuta cu vreo luna in urma, referitoare la aplicatiile practice si la cateva topicuri promise mai demult si din lipsa timpului neconcretizate.

Revenim cu detalii cand reusesc sa pun in practica ce n-am apucat pana acum. :)
 

DeletedUser

Am fost si eu in trib pentru o perioada scurta de timp, cele 5 zile de protectie mai exact, pentru a-mi reaminti lucrurile esentiale dar si pentru a ma pune la punct cu functiile bisericii in joc, a armelor paladinului, pe scurt cu ce este in nou in versiunea actuala de triburile, pentru ca am lipsit mai bine de 7 luni.
Pot spune ca atmosfera in trib este placuta, sa nu credeti ca toata lumea nu face decat sa citesca tutoriale si sa puna intebari cu referire la joc, este chiar un trib cu o activitate foarte mare pe forum si este placut sa inveti impreuna cu ei.
Spun toate astea pentru ca incurajez "noobii" sa il viziteze, credeti-ma sunt multe de invatat, eu personal am invatat foarte multe tactici.
Mult succes profilor !
 

DeletedUser

Dupa cum probabil ati observat, o mare parte din persoanele de la profilul initial al tribului au inceput sa dispara. Proiectul ABC... continua, s-a predat stafeta lui antic si MamaZmeilor ca "directori", iar Sinful Crusader in continuare responsabil cu problemele diplomatice.

Le multumesc pentru contributie colegilor care au plecat deja, in cateva ore va disparea si contul meu. Asta nu inseamna ca voi abandona proiectul, doar ca-l voi supraveghea in alt mod.

Speram in continuare ca putem fi utili celor care incep jocul si ii asteptam in continuare, cu o "biblioteca" ce s-a umplut mult pe parcurs si cu exercitii practice conduse de domnul profesor de educatie fizica, antic.
 

DeletedUser

Rhadookole:

1. Agrael are 69 de puncte. Cum voiai sa ia 3 sate?
2. Problema Miss Piggy ai discutat-o cu Sinful Crusader. Ai dat vreun motiv pentru concedierea ei? Nu, asa ti s-a nazarit tie, ca e tradatoare. In rest, liniste.

3. Fiecare este liber sa faca cu satele lui ce doreste si sa le cedeze oricui. Eu mi-am cedat satul lui ISeeVoices, si stimatul tau coleg donquijote s-a trezit sa-l atace si sa ia sate si cu dobanda. Nu tin minte sa fi semnat contract cu el sa-i las satul cand ma las de joc.

4. Fiecare jucator a invatat in limita in care a dorit sa se implice. Daca pentru unii prezenta in ABC... era doar o forma de a avea un trib, imi pare rau. Invatatura cu forta nu se poate. Pe forum s-au postat cateva exercitii la care au binevoit sa participe 10 oameni. Daca si-ar fi dat interesul, n-ar fi fost ignorat. Nici o intrebare pusa pe forum nu a ramas fara raspuns.


Ce am facut eu, Rhadookoo, pentru tribul ABC...?

In prima faza a jocului, ne-ai trimis jucatori. Apoi intreaba-ti vecinii ce aiureli de conditii au vrut sa ne puna: "nu nobila satele din jurul meu ca te atac".

Ai negociat tu cu mine asa ceva? Nu. Atata timp cat un sat de barbari e sat de barbari, nimeni nu-si poate exprima un drept de proprietate asupra lui. Si nici un membru IMMO n-are dreptul de a ne spune incotro avem voie sa ne dezvoltam. De aere dinastea am mai auzit si n-au dus la nimica bun.

Ati transformat un trib cu o idee de exceptie intr-o gloata jalnica si miloaga!

Multumim, multumim, Rhadookoole, interesant ca toata "gloata asta jalnica si miloaga" mi-a cerut aprobarea la fiecare lucru pe care l-a facut si a primit-o.
Ma mir ca te cobori la nivelul de a discuta cu o asemenea "gloata jalnica si miloaga".

tribul ABC... este o adunatura de admini si o tabara de refugiati..

Da, recunosc sunt admin. Mamazmeilor e admin. albertus a fost admin. Agrael, BlooM, lordul, Sinful Crusader, la fel.

In schimb dictatura numita IMMO a avut imensul bun-simt de a-si inchipui ca suntem si noi papusile lor si ca au dreptul sa ne spuna cum sa ne dezvoltam si pe cine avem dreptul sa recrutam sau nu.


P.S.: refugiat=jucator aflat sub atacuri care pleaca intr-un trib aliat/cu care exista PNA. N-am primit nici un raport la nici o recrutare.
Dimpotriva, toate atacurile au inceput dupa ce jucatorii respectivi au ajuns in ABC....

Asa ca, multumim de aprecierile tribului care n-a fost in stare sa respecte un PNA. Data viitoare cand vreti sa manipulati faptele ca sa iesiti voi cu basmaua curata, uitati-va putin in propria ograda si apoi aruncati cu noroi pe forum.

Va multumim pentru acest minunat pact de neatacare si Rhadookoole nu te mira ca am dat stergere cont. Pacat de ce ati fost pe L5, ca pe L10 nu sunteti placuti la privit. In locul tau mi-as pune anumite intrebari de ce unii tin neaparat sa plece din IMMO sau sa-si cedeze satele in afara tribului.

Joc placut in continuare, in momentul in care contul meu dispare de pe L10 ne revedem in joc, de pe contul altui admin care apartine "adunaturii de refugiati".
 

DeletedUser7039

Mater Dolores, despre albertus era vorba, nu despre Agrael. O confuzie de nume dar ideea se pastreaza.
 

DeletedUser

Am spus ca in momentul in care contul meu va inceta sa existe. De luni, de cand mi-am cedat satul si am dat stergere cont, pana in momentul in care Mutare Drake nu dispare, nu intru pe L10.

Pacat ca voiam sa vin in IMMO in acel moment, dar vazand ce parere buna aveti despre ABC... si faptul ca ne-ati considerat un fel de apendice sau academie IMMO...

Rhadookoole, multumesc de sprijinul de pe L7, ramane sa ma revansez alta data. Mi-ai facut foarte clara parerea despre munca mea si a colegilor mei, si in conditiile astea, decat sa vin si sa te porti cu mine si cu cei care vin cum o faci acum, mai bine ma reorientez.
 

DeletedUser7039

Te-ai revansat demult pentru sprijinul ala.. Atunci cand ai dat un sens efortului meu de a redirectiona mesajele.. ma simteam util cauzei voastre si aveam sansa, datoria tie, sa ajut niste incepatori.

Aeexeea este cea impreuna cu care am formulat un mesaj standard pe care sa il trimit tuturor celor care imi cer in IMMO invitatie. L-am formulat amandoi de asa natura incat sa nu pareti academia noastra.

Stiu ca s-a vrut sa intrati in IMMO la finalizarea proiectului ABC... ceea ce consider imposibil... unii dintre voi aveti gura prea mare si nu as putea lucra cu voi.. ar fi prea obositor..
 

DeletedUser

Ca sa incheiem cu mascarada asta inutila pe forum, iti expun, punctual, ce mi s-a parut urat din partea membrilor IMMO:

1. In momentul in care declari pe cineva tradator, dai motivele. Nu pentru ca ti s-a nazarit tie ca nu-ti place de cineva interzici recrutarea lui pe motiv de tradare.

2. cum a spus si nihilius in alt post si cum am precizat si eu: exista o definitie foarte clara a refugiatului, pe care o stii foarte bine. Restul sunt povesti si inflorituri.

3. Satele unui jucator apartin jucatorului respectiv si este liber sa faca cu ele ce doreste el.

4. ABC... nu este si nu a fost niciodata academia IMMO. IMMO nu are dreptul sa dicteze membrilor ABC... incotro si cat au voie sa se dezvolte.
Ceea ce a facut colegul tau este impardonabil, mai ales avand in vedere ca albertus are dublul varstei si educatiei lui. Ca sa nu spun ca juca triburile de pe cand paladinul lui isi uda pampersii.

5. Este dreptul meu sa-mi cedez satele cui mi se nazare mie. In momentul in care si-a primit spionul trimis sprijin inapoi, nenea donquijote a inceput sa atace. Asta se numeste incalcare de PNA.


Stiu ca s-a vrut sa intrati in IMMO la finalizarea proiectului ABC... ceea ce consider imposibil... unii dintre voi aveti gura prea mare si nu as putea lucra cu voi.. ar fi prea obositor..

Si ca sa pui capac, rhadookoole:
membrii ABC... nu sunt niste meduze spalate pe creier care stiu doar sa se semneze stereotip cu CAPS LOCK. Nu m-a impresionat si nici nu ma va impresiona vreodata stereotipia propagandistica de papagal care a invatat o placa.

Daca nu reusesti sa controlezi persoane care au creier propriu si opinii proprii, stai si dreseaza-ti melcii care se cred nemuritori si fac pe roboteii. Un conducator stie sa fie respectat si de cei care gandesc si de cei care nu. Din partea celor care gandesc, va dorim sa va luati tibul WACO (wow, si rimeaza), sa va luati satele in spinare si sa va aruncati cu ele cu tot de pe marginea hartii, la ordinele lui El Lider Maximo, Nemuritorul.

Ca sa termin in stilul nemuritorului melc stereotip, atat de bine dresat:

IN THE END, THERE CAN BE ONLY ONE!

Ne vedem pe harta!
 

DeletedUser3919

Nu inteleg, daca tot va vreti a fi un trib scoala, de ce tineti la conturile voastre domnilor profesori si ati recrutat/dezvoltat agresiv in zona noastra, sau ne-ati recrutat refugiatii care nu sunt nici incepatori si nici profesori. Mare atentie, REFUGIATI! Si v-am tolerat.
Eu am intrat pe L10 cu intentia de a intra in ABC. Asa cum am spus si profesorilor carora le-am cerut invitatie si care m-au intrebat motivul si durata sederii, chiar daca am mai jucat, intotdeauna mai este ceva de invatat si voi ramane in ABC pana la finalul proiectului.

Daca ai trecut prin scoala, si stiu ca ai trecut, apoi stii ca teoria e una si practica e alta. La teorie toti suntem buni insa practica ne cam omoara. Teoria fara practica e zero. Notiunile teoretice sunt zero daca nu stii sa le pui in practica. Cum poti sa faci asta daca nu prin dezvoltare?
Pe de o parte tu saluti initiativa adminilor dar pe de alta parte ii acuzi ca isi invata membrii sa joace, adica sa se dezvolte.

Nu stiu ce ti-a zis respectivul jucator (probabil a fost unul din aceea care a intrat, a stat 2 zile, s-a considerat scolit si a plecat... au fost si din astia), dar eu, chiar daca nu sunt incepatoare, am citit tot ceea ce a fost postat pe forum, m-am supus controalelor profesorilor, am ascultat sfaturile si criticile lor. E adevarat ca am cam cantat la unele aplicatii practice ale profesorului antic si nu m-am potolit pana nu am fost scoasa la tabla si urecheata de catre profesorul MamaZmeilor. :p
 

DeletedUser

tribul ABC e un trib de refugiati........ aveti dreptate!!! nu au luat la ei doar n00bi, ci oameni care vroiau sa scape de atacuri. vreau sa vad si eu un incepator care a facut progrese in ABC, dar cred ca daca vreti sa ne aratati asa ceva, va faceti voi multicont, pentru ca pe saracu' beginer nu aveti de unde sa il luati! aici ati fost un trib care decat a incurcat!
 

DeletedUser

tribul ABC e un trib de refugiati........ aveti dreptate!!! nu au luat la ei doar n00bi, ci oameni care vroiau sa scape de atacuri. vreau sa vad si eu un incepator care a facut progrese in ABC, dar cred ca daca vreti sa ne aratati asa ceva, va faceti voi multicont, pentru ca pe saracu' beginer nu aveti de unde sa il luati! aici ati fost un trib care decat a incurcat!

Se mai trezeste unul vorbind...
Ce inseamna refugiat?Cred ca s-a mai zis in topicul acesta de cateva ori.
Refugiat este acea persoana ce intra intr-un trib doar sa scape de atacurile jucatorilor altui trib ce are PNA sau alianta cu tribul in care a fost recrutat.
Tu ai impresia ca ABC... are alianta si PNA cu toata harta si indiferent ce membrii am primii in trib sunt refugiati?
 

DeletedUser

asa sa va aparati cauza, aruncand cu noroi si cu infantilisme de genul se mai trezeste unul vorbind pt ca altfel nu puteti!
ce inseamna refugiat?! miss piggy, efes pielsen, superfr! cam asta inseamna refugiat! stiti voi cel mai bine!
in continuare astept incepatorul ala care sa ne confirme la toti ca ati facut si voi ceva bun cu tentativa asta de trib scoala
 

DeletedUser3919

asa sa va aparati cauza, aruncand cu noroi si cu infantilisme de genul se mai trezeste unul vorbind pt ca altfel nu puteti!
ce inseamna refugiat?! miss piggy, efes pielsen, superfr! cam asta inseamna refugiat! stiti voi cel mai bine!
in continuare astept incepatorul ala care sa ne confirme la toti ca ati facut si voi ceva bun cu tentativa asta de trib scoala
Din cate stiu eu, Miss Piggy a fost concediata de catre Rhadookoo acesta spunandu-i ca nu va fi atacata de IMMO. Unde e refugierea?
Superfr a parasit tribul IMMO, motivele le-a expus chiar pe forumul extern si nu am auzit sa fi avut atacuri din IMMO.
Cazul lui efes pielsen a mai fost discutat aici. In momentul intrarii in ABC nu avusese si nici nu avea atacuri din IMMO. Mai mult, Rhadookoo s-a exprimat clar ca vroia sa-l atace pe efes doar fiindca stia ca urma sa cedeze satele lui Miss Piggy. Din punctul meu de vedere, asta suna putin a razbunare.
Atata timp cat inainte de intrarea in ABC nu a avut atacuri asupra lui nu vad unde este refugierea.

Insa IMMO a atacat sub PNA, alti doi jucatori din ABC.

in continuare astept incepatorul ala care sa ne confirme la toti ca ati facut si voi ceva bun cu tentativa asta de trib scoala

Rhadookoo spunea intr-un post ca nu stiu ce scolar ar fi acuzat profesorii ca nu fac nimic.

Dupa cum am mai spus, am intrat de la inceput in ABC. Unul din absolventii ABC de pe L5 este chiar don quijote3000. Din ABC a ajuns in IMMO.
La nici o zi de la intrarea mea in ABC, l-am rugat pe don quijote3000 sa-mi dea cateva sfaturi, ce trebuie sa fac eu in ABC. Si mi-a raspuns: "Sa citesti lectiile publicate pe forum si sa pui intrebari daca nu ai inteles ceva". De asemenea, mi-a spus ca el a invatat in ABC lucruri pe care jucatori cu experienta dar care nu trecusera prin scoala nu le stiau.
Confirmarea puteti sa o cereti de la el. Daca nu o da, un PM si va trimit un printscreen al discutiei ;)

Mai mult, cu exceptia unor noutati gen "Biserica", restul tuturor lectiilor poarta insemnul "© ABC..., L5". Deci jucatorul respectiv de care spunea Rhadookoo precum si ceilalti membrii ABC, au beneficiat de aceleasi lectii de care a beneficiat si don quijote3000 pe L5.
Daca respectivul jucator a sustinut ca nu a invatat nimic, apoi vina este numai la el.
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus