Scor reacție
0
Bună seara, tuturor! :)

[TW.NET] Script approval process

Am ajuns în cursul zilei de astăzi pe acest thread și am văzut o chestie foarte mișto, din punctul meu de vedere, pe serverul internațional: posibilitatea de a se aproba scripturi private pentru uz personal sau al tribului/grupului de jucători din care faci parte.

Întrebarea mea este evidentă: putem prelua și noi această abordare pe serverele românești?

Ca să ofer puțin context propunerii mele: este evident că fiecare (sau aproape fiecare) trib/grup de jucători are câte un "scriptangiu" de meserie care face tot felul de... jucărele (mai mult sau mai puțin legale - nu dezvoltăm , asta este altă discuție), dar acestea nu ajung să fie aprobate din cauza faptului că autorul și/sau grupul de jucători din care face parte acesta nu doresc/dorește să publice scriptul.

Consider că acesta lucru ar rezolva două probleme vechi și destul de importante cu care ne confruntăm în prezent:
  1. Nesiguranța jucătorilor aparută în momentul în care doresc să folosească un anumit script. De multe ori se întreabă dacă încalcă sau nu regulile jocului fiindcă folosesc unul sau mai multe scripturi neaprobate. (acesta e un lucru cunoscut de toată lumea :))
  2. Putem și noi, micii "scriptangii", să reușim să aducem un script, cu ajutorul echipei de suport, la o anumită formă astfel încât să nu fie încălcate regulile jocului.
În acest mod, cred că toată lumea (sau dacă nu, măcar o bună parte) va fi fericită și se va putea crea o oarecare transparență între jucători și echipa de suport în ceea ce privește utilizarea scripturilor.
 

Shurubel

member
Scor reacție
0
Ar fi o idee foarte buna, am o colectie de vreo 30 scripturi legale pe alte servere dar pe care nu le poti folosii pe .ro pentru ca nu fac parte din lista aprobata, si daca vrei sa ti se aprope nu se poate pentru ca "lista scripturilor aprobate o gasiti pe forum" (cine stie cunoaste).
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Threadul de pe .NET si follow-upul aici.

Regulile cu privire la scripturi sunt destul de clare, iar cei care folosesc scripturi necurate cam stiu ca se afla in afara regulamentului.
De principiu nu prea putem aplica ce se afla pe .NET aici, pentru ca in echipa noastra nu exista suficiente persoane care sa poate aproba astfel de scripturi pentru joc. Dar multe de regulile indicate acolo se aplica si aici, mai multe detalii in regulament.
In exemplul tau nu poate o persoana sa iti verifice tie 30 de scripturi, iar daca mai vin inca cateva sute cu o lista la fel de lunga, nu ajungem nicaieri.

Nu se vor aproba 10 variante de script care fac acelasi lucru (de exemplu balansare), dar s-au mai aprobat scripturi, ultima modificare fiind pe 18 Februarie.
 

Shurubel

member
Scor reacție
0
Absolut, multe nici nu sunt folosite, sunt scripturi pe care le folosesti poate o data pe saptamana/luna, si pentru unele au fost facute functii ingame (gen scriptul de extras notitele, acum este functie in joc ceea ce este SUUUPER).
Poate pe viitor s-ar mai face ceva update-uri care ar aduce anumite imbunatatiri, gen balansare, cred ca este scriptul cel mai utilizat de persoanele peste 15 sate. Sa stai sa configurezi in manager rute de transport e pierdere de vreme, nu cred ca folosesc mai mult de 10 persoane functia respectiva
 
Sus