Scuze tardive

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Poate va intrebati de ce am ales sa fac acest post la P&P lumea 3, dar, dat fiind faptul ca este locul unde am jucat cel mai mult, si lumea pe care am indragit-o cel mai mult, a fost alegerea mea s-o fac aici.
Vreau sa ofer acestui joc, si celor care-l practica si-l indragesc, scuzele mele. Scuzele mele pentru faptul ca la fel ca cei de genul meu, am stricat jocul si frumusetea lui. M-am implicat intr-un asemenea mod, incat am ajuns sa uit ca este doar un joc, am ajuns sa uit menirea lui reala, aceea de a oferi destindere, placere, distractie. Am gresit multora din joc.
Am uratit un lucru care poate fi frumos. Am facut aproape tot ceea ce dispretuiesc, dovedind o ipocrizie fantastica.
Am gresit mult ca jucator dar nu si ca admin, exceptand erori tehnice in perioada de incepator, chiar nu am gresit, desi multi cred sau vor sa creada asta. Dar, ca jucator, repet, am adus mult rau in acest joc.
M-am retras din toate lumile, si nu ma voi intoarce vreodata. Retragerea mea nu poate fi decat un lucru bun.
Imi pare extrem de rau, ca intr-un joc nu am fost in stare sa las loc de buna ziua, asa cum sunt obisnuita sa o fac in viata reala.
Permiteti sfatul unui om care a gresit mult: Jucati frumos, iubiti victoria, acceptati infrangerea! Satisfactiile nu vin din masinatiuni politice si din machiavelisme, ci dintr-un joc curat, facut doar de dragul lui.
Imi cer scuze fata de TDK, in inversunarea mea tampita, am ajuns sa-i fac mai mult rau, decat bine, desi este tribul pe care-l iubesc cel mai mult. Am gasit intrand in el o familie, cu bune, cu rele, dar o familie. Alaturi de Avalonul lumii 1, ramane cea mai placuta amintire a mea din acest joc.
Va rog, invatati din greselile celor ca mine, si redati un pic de frumusete acestui joc.

Sunt prea multi fata de care am gresit, nu as putea sa-i insir aici, dar ii rog, daca simt nevoia, sa-mi scrie si sa-mi pretinda scuze, le voi oferi cu toata inima.

Si daca va intrebati care este scopul acestui post, o voi spune sincer: simt o nevoie strict egoista de a ma “mantui” pentru tot ceea ce am adus urat in jocul acesta.

P.S. Va rog atat, nu transformati aceasta tema in alt circ, am facut toti prea mult circ, trebuie ca lumea sa inceapa sa faca si ceva frumos.
 

DeletedUser4137

sunt curios daca mai are altcineva curaj sa recunoasca ca joaca murdar si influenteaza in afara jocului pe colegii de trib
 

DeletedUser6837

frumos postul Noisette...sa nu uitam insa ca ai facut si lucruri bune ...
bafta in real life
 

DeletedUser

Poate va intrebati de ce am ales sa fac acest post la P&P lumea 3, dar, dat fiind faptul ca este locul unde am jucat cel mai mult, si lumea pe care am indragit-o cel mai mult, a fost alegerea mea s-o fac aici.
Vreau sa ofer acestui joc, si celor care-l practica si-l indragesc, scuzele mele. Scuzele mele pentru faptul ca la fel ca cei de genul meu, am stricat jocul si frumusetea lui. M-am implicat intr-un asemenea mod, incat am ajuns sa uit ca este doar un joc, am ajuns sa uit menirea lui reala, aceea de a oferi destindere, placere, distractie. Am gresit multora din joc.
Am uratit un lucru care poate fi frumos. Am facut aproape tot ceea ce dispretuiesc, dovedind o ipocrizie fantastica.
Am gresit mult ca jucator dar nu si ca admin, exceptand erori tehnice in perioada de incepator, chiar nu am gresit, desi multi cred sau vor sa creada asta. Dar, ca jucator, repet, am adus mult rau in acest joc.
M-am retras din toate lumile, si nu ma voi intoarce vreodata. Retragerea mea nu poate fi decat un lucru bun.
Imi pare extrem de rau, ca intr-un joc nu am fost in stare sa las loc de buna ziua, asa cum sunt obisnuita sa o fac in viata reala.
Permiteti sfatul unui om care a gresit mult: Jucati frumos, iubiti victoria, acceptati infrangerea! Satisfactiile nu vin din masinatiuni politice si din machiavelisme, ci dintr-un joc curat, facut doar de dragul lui.
Imi cer scuze fata de TDK, in inversunarea mea tampita, am ajuns sa-i fac mai mult rau, decat bine, desi este tribul pe care-l iubesc cel mai mult. Am gasit intrand in el o familie, cu bune, cu rele, dar o familie. Alaturi de Avalonul lumii 1, ramane cea mai placuta amintire a mea din acest joc.
Va rog, invatati din greselile celor ca mine, si redati un pic de frumusete acestui joc.

Sunt prea multi fata de care am gresit, nu as putea sa-i insir aici, dar ii rog, daca simt nevoia, sa-mi scrie si sa-mi pretinda scuze, le voi oferi cu toata inima.

Si daca va intrebati care este scopul acestui post, o voi spune sincer: simt o nevoie strict egoista de a ma “mantui” pentru tot ceea ce am adus urat in jocul acesta.

P.S. Va rog atat, nu transformati aceasta tema in alt circ, am facut toti prea mult circ, trebuie ca lumea sa inceapa sa faca si ceva frumos.

In sfarsit cineva care is recunoaste greselile,felicitarile mele,bafta in real life,orcine greseste insa nu este om care sa nu fi facut si fapte bune..si eu am mai trisat ca jucator fiecare am trisat,dar asta e mergem inainte.
 

DeletedUser

nu ai gresit atat de rau rucsandra ...... la fel ca tine au gresit si cei ce prin instabilitatea lor totala si prin mareata lor fantezie au reusit sa destabilizeze din interior cel mai frumos trib din l3 .. T.D.K. ....am ajuns sa ne uram , sa ne dispretuim si sa ne injuram intre noi ... am ajuns sa nu mai avem chef de lumea aceasta ( stateam pe ganduri sa ma intorc sau nu in aceasta lume , dar nu cred ca merita acest efort ) .... si asta pentru ce .... ca sa vezi cum doi conducatori de triburi , unul ce vrea sa reconstruiasca nu stiu ce cetati si altul care confunda radioul cu triburi .ro ... dupa 2 luni de injuraturi si de declaratii belicoase ... isi dau mana si se pupa in botic ........ asta da mare parsivitate ......... nici nu am puterea macar sa arunc o flegma in gaura de la wc ....... pacat marinare ca ai lasat acest trib pe mainile cui nu trebuia !!!!!!!
distractie la maxim in viata reala si sper sa nu ne intalnim niciodata in ea ..... aici ma refer la cel ce a reusit prin tertipurile acestea sa distruga acest trib !!!!!
 

DeletedUser

Am dat din greseala peste acest topic.

Rumi tu stii cel mai bine ce ai facut ca jucatoare. Daca ai considerat ca trebuie sa scrii aceste scuze inseamna ca ai avut motivele tale.

Imi pare rau ca ai decis sa renunti total la joc, la triburile. Jocul asta e unul de-a razboiul, de-a politica. Si cum in razboi si politica nu e nimic moral, conteaza doar victoria si jocul asta uneori capata accente de genul asta. Sunt facute lucruri nu tocmai morale.

Mult succes in viata reala. Poate vei reveni odata in jocul asta cand vei gasi din nou ceva placut la el.
 

DeletedUser


nu e frumos sa scuipi:D...mai ales flegma:D...pentru o fata...:D:rolleyes:

tu chiar nici acum la final nu ai inteles ca sunt ditamai barbatul de 39 ani .... offfffff, nu te mai fac emo , ca nu mai am niciun chef ..... era o chestie atunci cand jucam aceasta lume , acum ii las pe altii sa joace si sa se bucure in liniste de aceastalume ...... teribil de rau imi pare ca am insistat dupa pedeapsa la adm sa intru inapoi in joc ....trebuia sa stau cuminte si sa raman cu o imagine frumoasa despre un jucator de triburi ... acel jucator care a reusit sa ma deceptioneze mai mult decat echipa petrolul ploiesti .........asta este , in viata trebuie sa ai incredere numai in tine si atat ... restul este dust ....
oricum ,presupun ca acest jucator are macar bunul simt sa arate mesajele frumoase schimbate cu selena si poate reuseste sa explice si muritorilor astia din T.D.K. cum a reusit sa treaca de la ura la dragoste profunda ...... inca odata jalnic si complet dezgustator .............sper ca pana la urma sa iti iasa jalnica diversiune si sa se incheie odata aceasta lume in care onoarea , demnitatea si bunul simt sunt notiuni de mult distruse .......si care nu au absolut nicio legatura cu faptura ta
 

DeletedUser

tu chiar nici acum la final nu ai inteles ca sunt ditamai barbatul de 39 ani .... offfffff, nu te mai fac emo , ca nu mai am niciun chef ..... era o chestie atunci cand jucam aceasta lume , acum ii las pe altii sa joace si sa se bucure in liniste de aceastalume ...... teribil de rau imi pare ca am insistat dupa pedeapsa la adm sa intru inapoi in joc ....trebuia sa stau cuminte si sa raman cu o imagine frumoasa despre un jucator de triburi ... acel jucator care a reusit sa ma deceptioneze mai mult decat echipa petrolul ploiesti .........asta este , in viata trebuie sa ai incredere numai in tine si atat ... restul este dust ....
oricum ,presupun ca acest jucator are macar bunul simt sa arate mesajele frumoase schimbate cu selena si poate reuseste sa explice si muritorilor astia din T.D.K. cum a reusit sa treaca de la ura la dragoste profunda ...... inca odata jalnic si complet dezgustator .............sper ca pana la urma sa iti iasa jalnica diversiune si sa se incheie odata aceasta lume in care onoarea , demnitatea si bunul simt sunt notiuni de mult distruse .......si care nu au absolut nicio legatura cu faptura ta

la cn te referi ? :)
 

DeletedUser


nu e frumos sa scuipi:D...mai ales flegma:D...pentru o fata...:D:rolleyes:

Chiar crezi ca e fata?

2.2. Va rugam sa postati raspunsuri care au legatura cu topicul. Daca nu puteti oferi un raspuns potrivit cu topicul este mai bine sa nu postati nimic. Acest lucru este in special valabil asupra posturilor foarte scurte si fara relevanta.

Acesta este un avertisment.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Pentru cei care nu ati inteles la cine se referea micuta sirena sunt dator sa va explic.
Eu sunt tinta preferata a acestui individ care de multe ori s-a laudat cu cele doua facultati absolvite si functia de director pe care o are la un ziar local, fara insa a demonstra ca intradevar are calitatile care s-ar cuveni...
micuta sirena, noi am discutat problemele acestea si pe PM dar vad ca trebuie sa-ti reamintesc cate ceva...
Tot timpul nu ai fost decat o pata de culoare inchisa, atat pe forumul intern cat si pe cel extern.
Nu cred ca cineva din TDK (in afara de tine) poate afirma ca am destabilizat tribul, din contra am incercat de fiecare data sa impac pe toata lumea, si am tacut chiar daca am fost provocat si jignit.
Habar nu ai ce inseamna sa conduci un trib, sa primesti zilnic bobarnace de la cei pt care intr-un fel sau altul te zbati. Probabil rucsandra, andurill, selena si alti conducatori de triburi ti-ar putea confirma ceea ce eu iti spun acum.
Tu vorbesti despre instabilitatea mea?!
Daca iti doresti cu adevarat o sa incerc sa ma "ridic" la nivelul celor doua facultati ale tale si sa spun care e problema ta si care a fost atitudinea ta in joc. O sa-ti reamintesc ceea ce se pare ca ai uitat destul de repede...
As prefera insa sa nu o fac...
O sa-ti dau cateva explicatii, poate o sa intelegi de ce s-au luat unele decizii.
Daca ai fi citit atent ce am postat pe forumul intern ar fi fost mult mai bine.
Scitii au considerat ca schimbarea de diplomatie fata de LS-AX este benefica pt ei, dar... ne era defavorabila noua.
Fara a lua in calcul alte triburi implicate in disputa pt L3, situatia arata astfel: Razboiul dintre noi si Die devenea favorabil LS-AX si scitilor, nici TDK nici die nu aveam de castigat din aceasta confruntare.
Ce rost avea, in noul context, sa continuam?
Iar ca o informatie pt tine si pt linistea ta, intre mine (cel care reconstruieste cetati) si selena ( de la radio) nu a avut loc nici o discutie cu privire la noua alianta.
Asta nu inseamna ca nu vom trece peste orgolii cand va fi nevoie sa reprezentam interesele triburilor noastre.
Iar faptul ca ne luptam intr-un razboi virtual, in care ne implicam, de multe ori, emotional mai mult de cat ar fi necesar, nu inseamna ca daca suntem sau am fost adversari trebuie sa ne uram si sa nu putem discuta civilizat unii cu altii.
Nu sunt un las si trebuia sa raspund odata si odata provocarilor subtil facute de ceva vreme pe forumul extern, de acest jucator numit: micuta sirena.
micuta sirena, iti dau o sugestie, fa o tema speciala pt mine <Sa-l injuram pe tolanu>
Cei pe care v-am dezamagit, atat din TDK, cat si din alte triburi aveti tot dreptul sa ma criticati.

Rucsandra, imi cer scuze ca am participat, fara voia mea, la devierea subiectului pt care a fost creeata aceasta tema. Nu-ti mai fa atatea reprosuri, sti la fel de bine ca si mine si probabil ca si multi altii, ca inevitabil gresim si nu putem face pe plac tuturor, oricata bunavointa am avea.

Iar in ce privesc confruntarile de pe harta L3, doresc sa va aparati corect sansele si dialogul de pe aceste forumuri sa fie in limita decentei.
Fie ca aveti 8 clase, un liceu, o facultate sau chiar doua, bunul simt si respectul nu au de a face cu asta.
Demonstrati ca in spatele conturilor voastre se afla niste oameni, in adevaratul sens al cuvantului.
 

DeletedUser

Rucsandra cum zicea cineva suntem oameni si de multe ori gresim fara sa realizam acest lucru decat cand e prea tarziu, deci stai linistita, zambeste si bucura-te de viata :)
 

DeletedUser5630

Errare humanum est!

Treaba interna a TDK sa ramana totusi interna.
Si pe mine m-a mirat redirectionarea diplomatiei, dar sunt destule enigme ramase nedezlegate pe Terra totusi sa ma ingrijorez de transformarea totala a relatiilor TDK :)
Viata e un meci la categoria grea si cea mai buna lovitura ramane eschiva.

Raamne nobilul gest. meriti un pupa la urmaotoarea intalnire a coruptilor :D

Pup dulce Rucsi
 

DeletedUser

Din pacate multi dintre noi nu mai reusesc sa faca diferenta dintre viata reala si cea virtuala. Iti urez bafta si tot binele din lume.:)
 

DeletedUser

mda , ce era de demonstrat ai demonstrat ......ai demonstrat drag tolan ca onoarea , demnitatea si bunul simt sunt pe undeva pe la avrig ... nicidecum in medias , unde o anume familie termina psihic si fizic o comunitate ( din pacate ,are acelasi nume si vad eu ca si acelasi comportament:
" il las in plata Domnului, daca insa mai scoate un cuvant urat la adresa mea il termin, cu toata parerea de rau."...... cam asa se practica democratia in tribul T.D.K. ( care intr-adevar a fost un trib , pana sa vina impostori de genul astuia pe care il citam mai sus .... om fara coloana vertebrala pentru care demnitatea este sa se asigure ca poate lua ceva sate de barbari sau poate sa mai bage ceva strambe in acest joc )............... am postat in acest topic cu cea mai a naibii scarba si sila pe care mi-a putut-o provoca un las fara demnitate si onoare care considera ca " revenirea lui kulika in trib , este un lucru pe care l-a hotarat conducerea ( care ???? ... tu ????? ) si asta va face bine pentru razboiul contra die ................ cu toate ca inainte cu doua zile il spurca pe asta pe toate forumurile ..... in sfarsit , nu cred ca are rost sa imi pierd timpul cu un "individ" de teapa asta care pe langa faptul ca are demnitate cat un caine caruia ii arunci o bucata de carne , se erijeaza si in mare lider ... fi lider cat vrei drag tolan , fi lider cat vrea familia ta , pentru mine si nu numai pentru mine tribul T.D.K. A FOST SI VA RAMANE AL LUI BMS MARINARUL , ATAT SI NIMIC MAI MULT !!!!!.... IAR TIE ITI VA MAI TREBUI VREO 30 VIETI DE GENUL ASTEIA PE CARE O PORTI CA SA AJUNGI LA 1/10000000 DIN CEEA CE A INSEMNAT SI MAI INSEAMNA BMS PT TRIB !!!!!!!!!1
 

DeletedUser

Imi pare rau ca trebuie sa postez din nou, cu toate ca nu meriti nici macar un cuvant sa-ti raspund.
Nu are rost sa iti dovedesc tie, cine sunt si ce am facut pt TDK. Pentru ca tu esti un om bolnav de ura si dese ori aflat sub "constelatia" lui bachus.
Nu-ti irosi bani pe medicamente, bolile de care suferi tu nu se trateaza!
E suficienta o coafura adecvata si sa stai cat mai mult cu gura inchisa, pt a nu fi atat de vizibile semnele bolii...

1.Cand am afirmat (unui coleg pe care il consideram prieten) ca " il las in plata Domnului, daca insa mai scoate un cuvant urat la adresa mea il termin, cu toata parerea de rau." era vorba de acest forum nu ma refeream la satele tale sau contul tau
Nu aveam chef sa fac ceea ce tu faci zilnic, sa arunci in altii cu noroiul in care tu te tarasti.

2.Nu m-am legat de familia ta, si ar fi bine sa nu folosesti cuvantul "familie" in contextul mizerilor gazetaresti, specifice pt tine.
Sa asociezi un nick de joc cu o familie pe care nu o cunosc, sunt speculatile unui jurnalist lipsit de bun simt si profesionalism, chiar daca ai incercat sa-ti faci bine tema.
Banuiesc ca ai scotocit bine netul pt a gasi ceva murdar, sa faci o asociere cu numele meu de joc.

3.Limbajul tau, necontrolat de creer, este bine cunoscut celor de pe acest forum, jignirile tale extremiste si nationaliste au dus la banarea ta in joc.
Cand jucatorul jignit de tine mi-a trimis mesajele tale am ramas fara replica

4.Plecarea lui kulika din TDK a fost si din cauza ta, din cauza agresivitati tale verbale.
Revenirea lui in TDK, ceruta de prietenii lui, a fost acceptata de intreaga conducere, exceptia facand doar embrionul. Aceste aspecte pot fi dovedite chiar de ei.
Nu are rost sa acuzi si sa cataloghezi pe cineva prin minciuni.

5.Ai uitat episodul teknik, cand il faceai pe forumul TDK, fascist si il injurai in toate felurile debitate de mintea ta, iar pe mess schimbai cu el poze de familie si aveai PNA personal ????
Cine erai tu cu adevarat? Cel care il injura pe forum sau cel care schimba amabilitati cu el, pe mess?

6. Ai uitat cand te-ai revoltat la ruperea aliantei cu die?
De ce te revolti din nou acum? Care e interesul tau? Care este adevarata ta fata?

7. Cei care intra des pe acest forum pot foarte simplu sa urmareasca evolutia micutei sirene, de la cel mai infocat sustinator al meu, la cel mai aprig dusman.
Ce s-a schimbat intre timp?!
-Am reprimit in TDK un jucator care a dovedit bun simt si alte calitati umane (kulika) (cu acceptul inclusiv a lui BMS)
-Am rupt o alianta TDK - Die. (cu implicarea inclusiva a lui BMS)
-Am refacut alianta TDK - Die. (fara implicarea lui BMSmarinarul)

Instabilitatea psihica, desele schimbari de atitudine si comportament, intalnite la tine, au un nume...
Majoritatea afirmatilor tale sunt lipsite de suport. Sunt doar aberatile unei minti neputincioase de a gasi ceva plauzibil. Tu murdaresti tot ce atingi!
Daca cineva nu-ti reprezinta interesele personale pline de egoism si orgoliu, acel om trebuie pus la zid.
As putea sa-ti raspund folosind, ca pe un bumerang, aceiasi metoda josnica folosita de tine si aceleasi cuvinte, dar nu e genul meu.
M-am limitat sa-ti raspund punctual...

Pot demonstra cu argumente toate afirmatile mele, dar banuiesc ca multi din cei care citesc aici ne cunosc pe amandoi si nu trebuie sa le demonstram nimic.
Probabil unii asteapta cu nerabdare urmatorul episod din ciclu <Forumul extern-curatatorie chimica TDK>, pt a se distra.
De fapt, pe masura ce scriam, am inceput si eu sa ma distrez si sa-mi dau seama ca de fapt in loc sa incerc sa ma ridic la nivelul la care te crezi tu, a unui personaj "cu doua facultati", "director de ziar", "ditamai barbatul de 39 ani" trebuia sa te caut mult mai jos, sub nivelul asfaltului, prin canalizari, dar mi-e sila de animalele care traiesc pe acolo si renunt.

Gata oameni buni, astazi Circul s-a terminat...:)
Rog un moderator sa nu inchida topicul, mai descretim fruntile jucatorilor obositi de dat atacuri si trimis sprijin...
Stati pe aproape, poate clovnul o sa apara cat de curand sa anunte un nou spectacol... e gratis :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

mda , ce era de demonstrat ai demonstrat ......ai demonstrat drag tolan ca onoarea , demnitatea si bunul simt sunt pe undeva pe la avrig ... nicidecum in medias , unde o anume familie termina psihic si fizic o comunitate ( din pacate ,are acelasi nume si vad eu ca si acelasi comportament:
" il las in plata Domnului, daca insa mai scoate un cuvant urat la adresa mea il termin, cu toata parerea de rau."...... cam asa se practica democratia in tribul T.D.K. ( care intr-adevar a fost un trib , pana sa vina impostori de genul astuia pe care il citam mai sus .... om fara coloana vertebrala pentru care demnitatea este sa se asigure ca poate lua ceva sate de barbari sau poate sa mai bage ceva strambe in acest joc )............... am postat in acest topic cu cea mai a naibii scarba si sila pe care mi-a putut-o provoca un las fara demnitate si onoare care considera ca " revenirea lui kulika in trib , este un lucru pe care l-a hotarat conducerea ( care ???? ... tu ????? ) si asta va face bine pentru razboiul contra die ................ cu toate ca inainte cu doua zile il spurca pe asta pe toate forumurile ..... in sfarsit , nu cred ca are rost sa imi pierd timpul cu un "individ" de teapa asta care pe langa faptul ca are demnitate cat un caine caruia ii arunci o bucata de carne , se erijeaza si in mare lider ... fi lider cat vrei drag tolan , fi lider cat vrea familia ta , pentru mine si nu numai pentru mine tribul T.D.K. A FOST SI VA RAMANE AL LUI BMS MARINARUL , ATAT SI NIMIC MAI MULT !!!!!.... IAR TIE ITI VA MAI TREBUI VREO 30 VIETI DE GENUL ASTEIA PE CARE O PORTI CA SA AJUNGI LA 1/10000000 DIN CEEA CE A INSEMNAT SI MAI INSEAMNA BMS PT TRIB !!!!!!!!!1

da'o dreq daca nici TOLANU nu a facut ceva ptr T.D.K. inseamna micutza sirena ca tu nu ai fost in tdk :|
la faza cu kulika...... ohooo .... da bms unde era ..... falcosul unde era.... erau pe triburi sirenoiule
cand lipsea bms sau falcosul cn conducea tribu ha? iti zic eu TOLANU
cand bms sau falcosul lipsea apelam cu incredere la tolanu DECi nu inteleg de unde atata ura pe tolanu
 

DeletedUser

7. Cei care intra des pe acest forum pot foarte simplu sa urmareasca evolutia micutei sirene, de la cel mai infocat sustinator al meu, la cel mai aprig dusman.
Ce s-a schimbat intre timp?!
-Am reprimit in TDK un jucator care a dovedit bun simt si alte calitati umane (kulika) (cu acceptul inclusiv a lui BMS)
-Am rupt o alianta TDK - Die. (cu implicarea inclusiva a lui BMS)
-Am refacut alianta TDK - Die. (fara implicarea lui BMSmarinarul)


La refacerea aliantei cu die a contribuit si falcosul :D
deci micutza sirena ziceai undeva mai sus ca tolanu a facut alianta cu die de capul lui .... dar si falcosul a ajutat la refacerea acestei aliante
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus