Semnături \ embleme

PRADA

member
Scor reacție
6
Salve,
După buna iniţiativă lansată lui 'Smoke de pe forumul lumii 15, mă gândesc că poate sunt doritori şi pe lumea asta nouă de grafice mai interesante/personalizate. Nu mă dezamăgiţi!

Say Yes Smoke:
În acest topic puteţi cere o semnătură sau un avatar! Puteţi să îmi daţi şi pozele din care vreţi să vă fac semnătura/avatarul luate de pe PlanetRenders.net sau pur şi simplu îmi spuneţi ce vreţi şi vă fac o surpriză! Nu sunt un foarte bun designer, nici măcar nu sunt în domeniu, deaceea unele lucrări nu vor fi în totalitate făcute de mine, dar sper să vă placă viitoarele mele lucrări!
Spre deosebire de Smoke eu chiar lucrez în domeniu şi contez pe voi să mă provocaţi
la creaţii de care să fim mândri! :D

Toate cele bune,
Codrin - Wulf lion
 
Ultima editare:

DeletedUser

Eu as dori un implant cu silicoane pentru avatarul meu ,asa cum are al tau.Se poate?:eek:
 

DeletedUser

Se supara angel ca spamam pe aici ,se pare ca doar la discutii libere nu merge treaba:)))
 

PRADA

member
Scor reacție
6
Eu as dori un implant cu silicoane pentru avatarul meu ,asa cum are al tau.Se poate?:eek:

Se poate dar nu mi se pare destul de challenging, mai ales că-i prima cerere. :)

P.S; dacă nu doresti ceva mai altfel, te rog să mă cauti în altă parte pentru spam, merci.
 

PRADA

member
Scor reacție
6
Bonjour m, multumesc! Am aruncat eu un ochi azi-noapte pe acolo si mi-a părut rău să văd topicul inactiv,
a avut o idee bună cavalleras.
Dacă e să aibă succes propunerea mea de aici, probabil o să postez si-n partea aia a forumului ceva-ceva :)

Oho..ce topic vechi ai gasit, de prin 2009 :)

Păi? Eram acolo când s-a creat, nu uit nimic! :D
 

PRADA

member
Scor reacție
6
Praf, propune ceva.:D

Cum ai deja o semnătură misto, îti propun să-ti schimbi avatarul cu ăsta :

im4hza.jpg
Ce zici?
 

DeletedUser

Sry ca ma bag ,ideea e faina dar roz cu verde e o combinatie nefericita de culori:(
 

DeletedUser44123

Cum de avatar am uitat.... sau mai bine zis , l-am lasat mai la urma: da, imi place, iar pt tine o sa-l si pun.
 

PRADA

member
Scor reacție
6
Roz vedeti voi că nu stiti culorile !

20b206q.jpg


Asta-i fuchsia obscur cu un pic de blu :))

P.S: Pentru ăstia care vă e drag spamul, dati un quote si scrieti la discutii libere, că vă văd,
nu-mi poluati topicul că mă supărrr! :D

P.P.S: Astept solicitări noi!


P.P.P.S: Mai jos una din creatiile recente, câstigătoare la concursul de semnături #2 organizat de mythra.

24e43kj.jpg
 

DeletedUser44130

Eu am ca semnatura transparenta un dragon care mananca mincinosi, laudarosi si trufasi :D :]]
 

DeletedUser44123

Roz vedeti voi că nu stiti culorile !

20b206q.jpg


Asta-i fuchsia obscur cu un pic de blu :))

P.S: Pentru ăstia care vă e drag spamul, dati un quote si scrieti la discutii libere, că vă văd,
nu-mi poluati topicul că mă supărrr! :D

P.P.S: Astept solicitări noi!


P.P.P.S: Mai jos una din creatiile recente, câstigătoare la concursul de semnături #2 organizat de mythra.

24e43kj.jpg

Nu este roz. In jurul codului 300 este magenta cu mici influente straw.

IE: cum ai realizat acea creatie ?
 

PRADA

member
Scor reacție
6
Nu este roz. In jurul codului 300 este magenta cu mici influente straw.

IE: cum ai realizat acea creatie ?

I-ai pus în sah cu magenta.. n-ai cu cine :D :D

în photoshop cu vreo 12 layers, am tot marit si miscat de câtiva pixeli imaginea principala, si cu opacitati diferite, i-a dat efectul asta. Nu mi-a luat mai mult de 30min
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Magenta este din CMYK, din ce vad lucrati cu RGB.
Fiecare vede diferit culorile in functie de monitor si setari, daca vreti culori reale folositi un pantonar, si tot asa se pot calibra si monitoarele sa nu va mai fure ( codul pantone - il gasiti in corel mai usor, si nu numai ), dar cel mai sfant e pantonarul mostra fizica, costa cam mult, e adevarat, dar daca vrei grafica profi, asa ceva este un must have.
Eu de exemplu daca mut pagina pe celalalt monitor vad nuantele diferit ( la tot ), oricat m-as fi chinuit, nu am reusit sa le duc pe ambele la fix aceeasi nuanta, desi sunt exact acelasi model.
 

DeletedUser

RGB (RED GREEN BLUE) este modul de functionare al monitoarelor, televizoarelor, tuturor display-urilor in general - modul in care afiseaza ele culoarea - iar CMYK este modul de lucru al imprimantelor, al masinilor de tipar, al tuturor printerelor care functioneaza cu cele 4 culori de baza - Cyan Magenta Yellow si BlacK.

Toate culorile CMYK sunt cuprinse in spatiul RGB - RGB cuprinde mai multe nuante de culoare decat CMYK. Cel mai clar exemplu il au cei care nu stiu grafica deloc si fac diverse desene si texte colorate in Word si incearca apoi sa le scoata la imprimanta si observa diferenta totala dintre culorile de pe monitor si rezultatul sters - palid - scos de imprimanta.

Datorita acestor diferente intre culorile RGB si CMYK - in anumite zone ale spectrului RGB, repet - s-au inventat culorile pantone.
Cum spunea si Raka - exista niste hartii tiparite in sute de nuante - numite pantonare - ale caror preturi la mama lor variaza intre 200 - 500 euro, deoarece costa foarte mult tiparirea unor astfel de hartii + ele trebuie sa fie si bine tiparite, altfel indica gresit nuantele. Sunt doar cateva culori pantone de baza, restul (sute de culori standard, milioane de combinatii nestandardizate) se obtin prin combinatiile culorilor pantone de baza si a celor secundare, si procentele se iau de pe respectivele hartii (pantonare).

Calibrarea monitoarelor este ea insasi o meserie - se realizeaza cu un aparat special - Eye One ii spun eu, nu stiu exact daca are si alta denumire si se face in modul urmator. Se pune aparatul respectiv pe monitor (se conecteaza prin USB) si se descarca un programel cu care functioneaza el si care va da pe ecran diferite tonuri si nuante pe care acest aparat le masoara. El va incerca sa defineasca nuantele de culoare de pe ecran astfel incat culorile CMYK de pe o scala tiparita sa fie aceleasi cu cele de pe ecran (intr-o anumita toleranta, definita de standardele ISO). Cand calibrarea ia sfarsit, pui hartia tiparita langa monitor si nu mai vezi nicio diferenta (exista diferente foarte mici, dar nesesizabile cu ochiul liber). Evident calibrarea depinde de ce placa video ai pe calculator si de monitor - nu poti sa speri intr-o calibrare a unei placi onboard.
 

DeletedUser44123

Magenta este din CMYK, din ce vad lucrati cu RGB.
Fiecare vede diferit culorile in functie de monitor si setari, daca vreti culori reale folositi un pantonar, si tot asa se pot calibra si monitoarele sa nu va mai fure ( codul pantone - il gasiti in corel mai usor, si nu numai ), dar cel mai sfant e pantonarul mostra fizica, costa cam mult, e adevarat, dar daca vrei grafica profi, asa ceva este un must have.
Eu de exemplu daca mut pagina pe celalalt monitor vad nuantele diferit ( la tot ), oricat m-as fi chinuit, nu am reusit sa le duc pe ambele la fix aceeasi nuanta, desi sunt exact acelasi model.



Si CMYK-ul are la baza RGB si RGB-ul are la baza ROGVAIV-ul.... (o intreaga poveste)
Se poate lucra in CMYK si RGB insa CMYK-ul din oricare soft de lucru nu este 100% viu. Gama de culori CMYK se defineste prin reflexia de luminii, iar RGB-ul prin emisie. (Profesionistii nu folosesc CMYK) din doua motive.
1 CMYK nu reda negrul (K-ul fiind adaugat din RGB)
2 CMYK-ul nu reda culorile originale. Doar in viu (printing) si doar la lumina soarelui. (un soft nu poate reflecta lumina) (LEGEA ROGVAIV-ului)
M-ul (curat) il gasesti in cartuse (ala fiind cel mai apropiat de baza) , dar si din RGB scoti M-uri frumoase.
Pantone gasiti la OCE Romania (Str. Academiei) Bucuresti. ( sau cumperi un plotter si are pantonul de culoare integrat,plottabil)
Cat despre monitoare: Un amic plateste service doar pt ca un nene vine sa-i calibreze culorile monitoarelor. (si plateste o caruta de bani)

Noi ,aici, suntem amatori.
 
Sus