Semper Leo

  • Autor subiect DeletedUser1079
  • Data de început

DeletedUser1079

-Legenda spuna ca inaintasii nostri se trag direct din leii savanelor. Eu inclin sa cred ca avem de-a face cu ceva mult mai lumesc.
Trag un fum adanc in piept si continui.
- Dragii mei, va voi spune o poveste pe care nu o veti mai auzi de la altcineva!
- Hai, bunicule! Nu o mai lungi atat.- se matzaiau copii ingramadindu-se sa ocupe locuri mai aproape de povestitor.
- Copii, nu mai va imbranciti ca oricum mai aveti decat o ora si treceti la somn. zise Florin mai entuziasmat fiind decat cei mici.
Focul dansa intre noi luminand chipurile fiecaruia si dezvelind bucuria de a asculta o noua poveste a batranului Balieca!

" A fost odata ca niciodata......
 

DeletedUser1079

...un visator! Visa ca sub sceptrul lui sa adune o lume intreaga, s-o calauzeasca spre lumina, s-o schimbe in bine! Eram un pustan! plin de vitalitate conducem ostenii sin sat in sat aducand multa prada pentru bunastarea tribului mic, dar foarte indraznet: RG! Cateva sate nu foarte departe unul de altul formau deja un stat. Nu erau multi care sa ne stea in cale , iar cei cativa care tineau pasul ne respectau!
Soarte, insa, are ironia ei! O femeie mi-a luat mintile. De, eram tanar si necopt in perversitatea muiereasca. Era de o frumusete rara, aristocratica, iar Hiroshima erain floare: inflorisera ciresii! Mi-a propus sa fuzionez cu LeonSV si nu mai stiam cum sa semnez mai repede chiar daca nu mai auzeam ninic din avantajele pe care mi le expunea. Si astfel am 9ntrat in ceea ce doar cei mai batrani isi amintesc: tribul lui Tunoi, prietenul lui Blackleon , tatal tuturor leilor!......
 
Sus