Sondaj forum -- Concurs Halloween - concurs povesti infricosatoare

Concurs povesti infricosatoare -- ce poveste va place mai mult?


  • Total votanți
    4
  • Sondaj închis .

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
Lista participanti:

1. Concurent 1:

"Povestea incepe de la niste tiganci. Ele au adus blestemul peste blocul asta. Blocul a fost construit in 1983. Ele au aparut in bloc imediat dupa ce a fost dat in folosinta. Stateau acolo la etajul unu. Am inteles ca erau vrajitoare. Veneau foarte multe persoane la ele. Legau si dezlegau cununii, faceau tot felul de farmece si blesteme. Toti care ieseau de la ele aratau straniu, parca erau beti, parca le luau mintile cu farmecele lor. Am vazut cu ochii mei ce s-a intamplat cu un barbat care a iesit din apartamentul lor. Imediat ce a iesit din bloc, a lesinat in fata scarii. Vecinii de la acea vreme au incercat sa ii acorde primul-ajutor, dar fara sanse. Dupa ce au turnat apa pe el, a inceput sa tremure din toate incheieturile, iar in cinci minute si-a dat duhul, inainte sa apara ambulanta".
Vrajitoarele au disparut, dar a ramas blestemul


Cuibul de vrajitoare a bagat teroarea in locuitorii blocului. Acestea au locuit in acel imobil timp de doi ani, timp in care s-au petrecut lucruri cutremuratoare. Cand au plecat din apartament, au disparut fara sa fie vazute de niciun vecin, chiar daca locuinta a ramas complet goala. Nu s-a gasit mobila, covoarele, mesele, scaunele sau paturile.

"La un an dupa ce au disparut vrajitoarele au inceput sa se intample tot felul de lucruri ciudate. Un copil de numai cativa anisori a murit in spatele blocului. Se juca prin zona, cand la un moment dat, din acoperisul blocului s-a desprins o bucata de tigla si i-a cazut direct in cap, lasandu-l fara suflare. O alta femeie a alunecat pe scari la etajul doi. A lovit toate treptele cu capul, era plin de sange peste tot si s-a oprit chiar in fata apartamentului vrajitoarelor de la etajul unu. A murit si ea pe loc. In continuare, exact cu un an inaintea revolutiei, a fost gasit un barbat spanzurat in apartamentul de langa cel al vrajitoarelor.

Atarna in mijlocul camerei si era deja vanat. Mare le-a mai fost uimirea celor de la Securitate cand au vazut ca sub mort nu era niciun fel de scaun, niciun fel de masa, pe care s-ar fi putut urca. In camera era un singur pat si ala era tocmai in colt. Inca o femeie s-a aruncat de la etajul doi si a murit pe loc. Un alt copil a fost gasit mort in putul care era in spatele blocului. Era o perioada cand se tot auzeau zgomote din pereti si din pardoseli. Te apuca spaima daca te trezeai in toiul noptii".

Spiritele malefice si-au gasit odihna?

Dupa 31 de ani, noii proprietari ai apartamentelor din blocul la parterul caruia functioneaza acum Oficiul Postei Romane, nu cunosc adevarata poveste, iar vrajitoarelor le-a fost pierduta urma de mult timp. "Acum, in ultimii ani, s-au mai linistit treburile. Multi vecini au plecat, s-au mutat ca nu mai suportau cosmarul din aceasta zona, altii dintre ei au mai murit, care de batranete, care de boala. Cei care au mai ramas si sunt de la inceput sunt foarte putini si nu vor sa mai vorbeasca sau sa isi mai aminteasca de acea perioada cumplita".


2. Concurent 2:


Intr-o seară de Halloween, un baieţel de 5 ani şi-a întrebat mama dacă prietenul lui imaginar poate veni cu ei la colindat, deoarece este singura noapte din an când acesta poate ieşi din casă. Mama lui i-a spus: “Sigur ca da, însa din păcate nu avem nici un costum de rezervă pentru el .” La care baiatul ii răspunde: “Nu-i nimic, mami, nu are nevoie. El oricum e vânat la faţă, are limba umflată şi un ştreang la gît.”

3. Concurent 3:

O noapte de nedescris...

Cativa prieteni de-ai mei mi-au spus daca ma alatur lor in seara in care isi v-or vedea pentru prima data formatia preferata "Goodbye to Gravity".. Pana sa inceapa dezmatul a fost foarte perfect , totul.. o atmosfera superba.. dar ,totul a luat-o razna cand piesa "Ziua în care murim" , si artificiile si-au facut aparitia .. A fost ceva de nedescris , am fost acolo in mijlocul dezmatului ...Vedeam in fata ochilor doar flacari , iar in mintea mea auzeam doar cuvantul "ajutor ...cineva sa ne ajute , sunati la salvare ,cineva sa ne ajute " , tipete si urlete ... nu stiam cum sa scap mai repede din aceasta nebunie ... era o mare inghesuiala spre iesire , persoane care picau pe jos ,calcati in picioare, nimeni nu stia care sa scape mai repede din "IAD" ... Am pierdut un prieten bun , Alin ... Dumnezeu sa-l odihneasca in pace... Nu ar fi trebuit sa spun aceasta mica poveste , am lacrimi in ochi .. O sa mi-l amintesc cu drag !!

4. Concurent 4:

  • Lacul Blestemat

    Se spune ca intr-un sat indepartat, nu cu multa lume, locuia o familie care avea 3 fete si 2 baieti. Pe timpul verii ei plecau sa faca baie intr-un iaz din apropierea casei lor,nimic neobisnuit. Intr-o zi de vara, calduroasa doua dintre fete pleaca sa se scalde in acel iaz. Intra prima, cu apa pana la stomac, iar cealalta pana la genuchi. Dintr-o data o forta supranaturala o trage pe fata la fundul iazului, sora ei se sperie si iese pe mal plecand dupa ajutoare. La intoarcerea ei, impreuna cu inca 3 cetateni, o vede pe sora ei la mijlocul iazului care statea cu fata spre ea, si facand cu mana, ca si cum ar vedea-o pentru ultima data, iar la scurt timp fata dispare pur si simplu.
    Dupa o periodata de timp doi dintre fratii fetelor, vin sa faca si ei o baie,dar acum dispar amandoi! Familia disperata cheama un preot sa sfinteasca iazul. Un preo apare si incepe sa vorbesca, la scur timp o pata rosie se formeaza in mijlocul apei, si o voce infricosatoare ii spune sa plece. Preotul speriat pleaca.
    A doua zi acesta se intoarce impreuna cu inca 5 preoti si incearca sa sfinteasca iazul. La fel ca si data trecuta pata rosie se formeaza si le spune aceasi chestie, dar acestia refuza sa plece si continue sa vorbeasca.
    In acel moment un stalp inalt, parca fara sfarsit se inalta din mijlocul apei,iar acel stalp avea multi colti,iar in fiecare colt erau infite toate persoanele care sau scaldat in acel iaz, iar o voce le spune: Daca continuati sa mai sfintiti apa veti ajunge si voi ca restu dupa acest stalp.
    De aici in colo nimeni nu stie ce s-a intamplat, toti locuitori acelui sat au disparut, fara nici o urma. Acel sat a fost ingradit cu sarma ghimpata pentru ca nimeni sa nu mai intre acolo. Au trecut cativa ani, si doi turisti sot si sotie au indraznit sa intre in acel sat,chiar daca afara era o pancarda care spunea ca nimeni nu are voie inauntru.
    Dar cei doi nu iau in seama pancarda crezand ca e o gluma si intra in sat.
    Nimic anormal au stat acolo ceva timp, s-au plimbat au facut poze dar cand au iesit au realizat ca amandoi nu mai puteau sa vorbeasca si sa auda, au ramas muti pentru toata viata lor.Si nici in momentul de fata nu se stie unde este acel sat!
 
Sus